homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-37


#685 2013-11-18 12:56:16

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Gata a 4 a intepatura sad imi vine sa urlu grater
Acu am
Urcat sus la morfo, sa vedem ca tare il lauda le nene asta lol

Offline

 



#686 2013-11-18 13:06:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Mda, mananca de pe jos. Turbez cand o vad. Daca scapa ceva, iau repede si-i zic "lasa, ca-ti da mami altul / hai la mami sa-ti dea altul", dar cred ca ea e pe principiul "nimic nu se pierde".  rotfl
Intr-o zi manca o saratica si mai vroia iar eu ma schimbam ca abia intrasem in casa. Punga era pe bufet la bucatarie si s-a intins dar n-a reusit s-o ia si le-a imprastiat pe jos. Evident ca am auzit si cand m-am dus tocmai isi lua una din varful gramezii. Mama, ce-a plans cand a vazut ca le arunc la gunoi! Noroc ca mai aveam o punga si i-am aratat-o pe aia si i-a trecut.
Stie ca ce e pe jos (scame, etc.) e "cah" si aruncam la gunoi ("gugoi" zice ea), dar cred ca nu poate intelege cum  mancarea, devine din "papa", "cah" daca a cazut pe jos.  rotfl

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-11-18 13:07:22)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#687 2013-11-18 13:07:37

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

ano m-am mirat si eu cu buricul ca nu am mai auzit dar am trait pe pielea mea. chiar ca o taietura cu lama sad (dar in reprize scurte) sper sa nu fie nimic grav


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#688 2013-11-18 13:16:41

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ano, intr-adevar, pana acum nu au semanat prea mult sarcinile intre ele. Eu am morfo cu o zi inaintea ta, adica vineri.
Doar in stanga ma doare incheietura cu femurul. Da, si in zona osului sacral ma doare, dar era si de asteptat, la barbati osul sacral e sudat cu oasele coxale ( oasele bazinului) la noi insa nu e sudat, ca la nastere tre sa se departeze oasele sa iasa copilul... Insa au inceput sa se plimbe oasele usor datorita hormonului relaxin, si de-aici durerea...

Katey lol ce haioasa


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#689 2013-11-18 13:21:47

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna burtici,

ano si geta multa sanatate sotilor si voua!
Ele,lasa-le incolo de vise, o sa fie totul bine de data asta si vei avea grija de puiutzul tau smile

La noi se gaseste pizza cu shaorma, mici lol... si eu am mancat in Italia cu cartofi , dar erau fierti cred..
Jaq o sa ramai fara sange daca te mai inteapa mult lol

Ronny si noi tot miercuri mergem la echo, abia asteptam, nu ne-am mai vazut de o luna sad
Em felicitari pt 7 lunite applause
Emma felicitari pt sarcina, sa dea Doamne Doamne sa fie totul bine!

Noi suntem destul de agitati, ne-am certat cu tati destul de rau sambata seara si de atunci ne miscam intr-una sad..nu vreau sa fac rau puiului meu, dar nu prea am cum sa nu ma enervez


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2013-11-18 13:27:00

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann, poate reusiti sa ajungeti la un consens cu sotul, sa treaca toate problemele kram


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#691 2013-11-18 14:11:39

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

multumesc ele, dar e cam greu asta.. ca sa treaca probleme trebuie separare..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#692 2013-11-18 14:21:54

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna burtici!
Se pare k azi suntem toate puse pe analize.Eu de dimin am fost si am repetat urocultura+sumar urina,ureaplasma+mycoplasma.M-a cam durut burtica zilele astea,m-am cam speriat,este o durere suportabila dar este tot timpul prezenta si urinez f des.In plus la primele analize a iesit candida si nu a vrut sa imi dea tratament in primul trim de sarcina,mi-a prescris ceva pt refacerea florei.am tot citit zilele acestea de scurtatul colului,sper k durerea mea sa nu fie de la asta.sunt programata la eco abia p 13 dec dar dak vineri sunt gata rezultatele analizelor ma duc atunci la doctor,nu mai stau.acum parca ma doare si mijlocul...off..poate doar isi face bebe loc si eu ma sperii aiurea smile
va pupacesc si va doresc o zi buna in continuare.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#693 2013-11-18 14:22:32

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Katey: gugoi  rotfl Draga de ea, e inca mititica. In cartea aia cu "totul se intampla pana la 6 ani" scria ca pana la 3 ani, copii nu stiu/nu inteleg prea bine interdictiile si datorita faptului ca nu au inca un sistem dezvoltat de a isi infrana instinctele (in cazul asta de a manca ceva, chit ca e pe jos).

Elenus: la stangul ma doare si pe mine. Si culmea, fix dupa ce am vorbit aici de durere, nu stiu cum m-am aplecat peste tastatura de m-a strapuns adanc in fesa stanga ca un cutit de mi-au dat lacrimile instant de fata cu un client. 5 min nu m-am putut misca, iar acum mi-e frica sa ma ridic de pe scaun. Am dat un search rapid pe net si pare comun in sarcina, cred ca e nervul sciatic. Macar nu seamana cu durerea mea de picior, care nu se activa odata cu miscarea spatelui. punk
Deci ai vineri. Iti tin pumnii, o sa fie bine. La ce ora ai? sa intri sa ne spui ce-ai facut kram

Alle: poate te doare pt ca se ...lungeste, sau iese din locul lui, probabil se intinde uterul si pielea si odata cu ea si buricul. Ai scos pierce-ul?

Jacqui: bafta la morfo! La glicemie cand iti da rezultatul?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#694 2013-11-18 14:27:01

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

am revenit si eu de pe drumuri, am fost la dentist sa vad ce-i cu sensibilitatea la masea si e asa cum ma asteptam, mi se desprinsese plomba. Mi-a curatat plomba veche fara anestezie (n-a atins dintele, doar cimentul ala) si mi-a pus alta. Si nici nu mi-a luat niciun ban asa ca m-am dus in lidl sa recuperez rotfl Mi-am luat suc de mere sunt curioasa cum o fi
Jaq s-a intepat pentru tot forumul azi lol Pai jaq eu n-am avut 4 intepaturi toata sarcina si tu 4 intr-o zi disperat Sper sa fie bebe bine smile
Adelina da, e delicioasa daca iti place ideea, al meu sot nu o suporta deci fiecare cu piticii lui
Acum astept si eu rezultatele la analize, mai dau din cand in cand refresh la pagina
Vai m-a luat un junghi intercostal de am zis ca mor pe loc, niciodata nu am avut asa. Si mai eram si la volan cesafac Ma durea toata partea dreapta, o durere de aia ascutita de ti se pune pe suflet ... de-acuma ma gandeam oare nu e vreo contractie ceva desi ma durea doar intr-o parte. Durerile astea sunt de la lipsa de magneziu, asa-i?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#695 2013-11-18 14:27:13

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Oana, succes la rezultate!~

Ano, la 1 am programarea.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#696 2013-11-18 14:31:50

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Fetelor, bafta tuturor la analize!!

Ann, tu il simti pe bebe? Ma gandesc ca macar asa mai ai o alinare ca nu mergi des la eco... Eu cred ca o sa ma mai linistesc cand il voi simti, dar cine stie cat mai am de asteptat?... Prevad ca mai programez o eco in decembrie inainte de sarbatori, sa-mi priasca si mie! smile


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#697 2013-11-18 14:45:11

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Da Ronny, il simt bine smile , dr a zis sa facem eco lunar..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#698 2013-11-18 15:05:54

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Em, ai vazut ca ai scapat usor cu maseaua? tongue

Eu aveam frecvent junghiuri din astea in sarcina, dar nu stiam ca e lipsa de Mg. Dar e logic ce spui tu avand in vedere ca eram umflata ca un balon.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#699 2013-11-18 15:11:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Kate nici nu stii cat de frica mi-a fost. Imi clantaneau dintii pe mana doctorului si atata am strans manerele la scaun mai aveam putin si le rupeam rotfl
Eu din cate stiu lipsa de Mg da si carceii, crampele musculare si inclusiv junghiurile astea intercostale care tot crampe musculare sunt de fapt . Eu inainte de a fi insarcinata stiam cand am lipsa pentru ca ma trezeam noaptea cu cate un muschi facut pietroi neutral Cum suplimentam cu magneziu cum treceau


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#700 2013-11-18 15:28:10

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emi, eu cand am fsot la ultimul eco, m-a intrebat dr ce medicamente iau, am zis Magne B6 si FeroFolgamma. M=-a intrebat: au aparut spasme musculare, carcei, junghiuri? Am zis nu. A zis ca dozam calciul ionic si vedem cum stau si daca apar carcei, imi da calciu. De unde am dedus ca alea apar din lipsa de CA. Eu stiam ca si de la MG. Dar Mg luat deja, asa ca poate a fost o chestie de eliminare dintre Fe, Mg, Ca, ca pe primele doua le luam deja.

Mie imi vin si mie rezultatele.

Ma bucur ca ti-ai rezolvat cu maseaua.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#701 2013-11-18 15:28:31

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Burtici va deranjez si eu cu 2 intrebari:
1.pina la cate saptamani a-ti luat acid folic?(mie la 12 sapt mi-a spus sa le intrerup)
2. din sapt 12 trebuie sa schimb vitaminele, femibion sarcina sanatoasa 1 cu femibion sarcina sanatoasa 2,dar mai am inca 13 pastilute din fem sarcina san 1, ce sa fac? le beau p astea pina le termin si incep dupa acea cu fem sarcina san 2?

mersic smile


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#702 2013-11-18 15:38:41

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ann, si eu vreau sa fac eco lunar! Doar ca eu deocamdata nu-l simt pe bebeto, dar sunt sigura ca isi face simtita prezenta cat de curand! smile

Oana, eu iau in continuare acid folic, pana joi cand merg la doctorita, rau nu face oricum... N-am mai fost la ginecoloaga mea de la 10 saptamani. La 12 la dublu test am fost la alt medic...

Ultima oara a fost editat de Ronny (2013-11-18 15:39:26)


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#703 2013-11-18 15:39:03

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

oana eu inca iau acid folic.Pana la 14 sapatamani am luat apoi La 14 saptamani am fost la medicul de aici din Galati si mi-a zis sa incep sa iau Natalvit, sa renunt la acidul folic. Pe langa faptul ca dadeam o gramada de bani pe ele aveam o foame de imi venea sa mananc si frigiderul. Cand am fost la 21 de saptamani la Brasov la medicul cu care nasc mi-a zis sa las Natalvitul daca nu vreau sa ma fac cat casa si mi-a prescris Fier si acid folic, atat.
Cred ca nu e nicio problema daca termini folia de Femibion


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.