homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-71


#1331 2013-11-25 00:01:09

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Eu am avut tensiunea in jur de 12 cu 7 in sarcina, asa ca era ok.
Mi-a scazut la 10-11 cand sa-mi faca Mg si le-a fost frica sa-mi mai faca IV. chicot

Just, eu am baut la 9 si la 24 de saptamani, stiu sigur pt. ca atunci am fost la bunici si bunica-mea din asta imi face.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-11-25 00:02:40)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#1332 2013-11-25 00:17:10

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Am auzit de chestia cu ceaiul de frunze de zmeur. Oare cate cani e voie totusi sa bem dupa 35 de sapt?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1333 2013-11-25 00:29:40

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Iai, eu zic pass la ceai, prefer..
Dar asa moor dupa o baitaa lol m am saturat de dusuriii

Offline

 

#1334 2013-11-25 00:54:26

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Katey, eu nu te contrazic, eu nu sunt fan decat ceaiul din frunze de soc cu lamaie, dar il taiasem si pe ala. sunt studii care sustin ceaiul de frunze de zmeur chiar pentru fixarea mai buna a sarcinii si micsorarii riscului de avort spontan. restul studiile spun NU, a se consuma doar in trim 3 cu recomandarea doctorului. Apoi cine-i mai intelege pe cercetatorii astia...(eu cel putin ar trebui sa-i inteleg ca lucrez in cercetare lol, dar nici macar eu nu-i inteleg). mie doctorul mi-a spus ca e voie orice cu moderatie, nu indopat, nu mancat kg sau baut litri. cred ca o cescuta nu face rau nimanui. cand e sa se intample ceva se intampla si daca te ascunzi intr-un glob de cristal. asta-i parerea mea, nu poti impiedica natura.

Studiu pro ceai de frunze de zmeur: http://www.copilul.ro/fertilitate/trata … a6061.html

Studiu pro trim3: http://www.qbebe.ro/sarcina/alimentatia … n_sarcina, http://www.corectnews.com/lifestyle/foo … de-zmeura,

un articol mai complex:http://www.revista-tratamente-naturiste.ro/totar.php?totart&na=Zmeura%20-%20indicatii%20terapeutice

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2013-11-25 01:00:46)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1335 2013-11-25 01:05:11

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Eu cat am fost racita am baut ceai de tei  cu miere si lamaie.Si beam cate 6-8 cani pe zi. Si asa am vazut recomandat in raceala de exemplu pe sarcina.
Eu cred ca multe sunt totusi paranoi. O intreaga cultura care cultiva paranoia.
Bine, nici eu nu risc. Dar nu inteleg. Sa nu mancam branza de tara sau lapte de tara, dar sunt bune cele de magazine.
Sa nu mancam produse crud-uscate care sunt cele mai sanatoase, dar e ok celelalte si tot asa.
Dar din grija pentru bebe urmarim instructiunile ca daca doamne fereste se intampla ceva cand eu puteam evita, nu m-as ierta niciodata.
Elenus, cred si eu ca a notat gresit pe foaie. Dar ia si il suna maine si il intreaba, de asta ai dat banuti, sa iti spuna despre bebe. Nu sta pe ganduri.
Eu ma uit la X Factor. Cam tarziu, dar si asa am dormit la pranz.
Noapte buna, vorbim maine.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2013-11-25 01:09:57

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Ai dreptate Get, am devenit o natie de paranoici si nu-i bine. de aceea erau oamenii sanatosi cand nu erau intoxicati cu atatea "stiri". mancau de toate, cu moderatie si-si vedeau de treaba si nu erau atatia bolnavi.
Noapte buna tuturor.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1337 2013-11-25 01:12:56

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

O sa vad maine...

In seara asa am avut tensiune marita... 127/80 la stanga si 135/85 la dreapta. Am masurat si la ala electric, care in general mi--a aratat 160/90 ...si l-am rugat pe tata sa imi ia cu cel manual si au iesit valorile de mai sus. Clar ca tensiunea luata manual e cea corecta.... Si totusi e maricica.
Ma gandesc sa sun maine doctorul..sau sa-i dau mail.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1338 2013-11-25 01:19:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena, ti-ai luat tensiunea dupa ce te-ai agitat cu sectiunea bifata pe rez de la morfo? suna maine si discuta cu doc si roaga-l pe tatal tau sa-ti ia tensiunea la aceeasi ora o perioada.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1339 2013-11-25 01:24:13

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Tu cat aveai tensiunea inainte? Ca 12 cu 8 nu mi se pare mare.
Cum zice Just, ia tensiunea cu acelasi aparat mai multe zile la rand in repaos. Sa nu fie dupa masa sau dupa o cearta sau suparare.
Noapte buna.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1340 2013-11-25 01:28:02

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Just, tata e rar acasa, singura nu prea am incredere sa imi iau tensiunea. El in schimb e profi, are hipertensiune de ani de zile.  Eram agitata cu serviviul..ca iar am muncit pana tarziu si am fost la munca dupa 10 seara

Getut, cam 11/7 aveam pana acu


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1341 2013-11-25 01:33:52

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Elena invata-l pe sotul tau sa masoare tensiunea, pe oricine e acasa cam la aceeasi ora (nu-i greu deloc, la prima bataie e tensiunea mare, la ultima bataie e tensiunea mica). singura nu e bine sa-ti iei tensiunea cu tensiometrul clasic, ti-o va indica un pic mai mare decat in realitate (de la efort, de la concentrare, etc). probabil ti-a urcat usor din cauza stresului si a oboselii. ia-o mai incetut si tu.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1342 2013-11-25 01:53:25

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Just, mi-am mai luat-o singura in sarcina trecuta de mai multe ori cu cel clasic si era nu stiu cum..stresant, o mana trebuia sa fie relaxata, cu tensoimetrul pus si eu trebuia sa manevrez restul mecanismului cu cealalta mana, nu era deloc comod.
Acu nu stiu daca tata isi ia tensiometrul cu el cand pleaca... ca el incearca sa si-o tina sub control. Mama lui cu aceeasi problema a murit la doar 50 de ani din cauza tensiunii mari. A avut hemoragie intracraniana..ca si Mariuca mea hmm

Noapte buna!
AM lucrat pana tarziu si mi s-a facut foame si am mancat niste clatite cu branzica dulce si compot dulce si acu parca nu pot sa dorm, cu siguranta de la zahar.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1343 2013-11-25 02:06:36

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Stiu ca nu e comod sa-ti iei singura si in plus nu-ti arata chiar realitatea. daca erai la mine in oras iti imprumutam tensiometrul meu. poate ti-l lasa tatal tau macar o saptamana. in farmacii e 80 lei, la magazine din astea chinezesti cam 60 lei. nu te mai gandi la rau, o sa fie bine, astept martie pentru tine sa vad pozele cu bebelul si eu sa incerc din nou. stiu ca ti-e un pic mai greu, dar stai cat de relaxata poti tu. aaa si inca o varianta, la farmacii mai iau tensiunea, cel putin la noi, incearca la o farmacie de langa tine sa rogi fetele sa iti ia tensiunea cateva zile la rand. dar sa fie aproape sa nu faci efort.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1344 2013-11-25 08:20:13

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Just,  voi c?nd puteți ?ncepe sa ?ncercați din nou?

Ah și Neața

Ceau de frunze de zmeur eu beam de la Z1 pana la ovulație.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1345 2013-11-25 08:28:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neata!


just_me29 a scris:

singura nu e bine sa-ti iei tensiunea cu tensiometrul clasic, ti-o va indica un pic mai mare decat in realitate (de la efort, de la concentrare, etc).

Serios, Just? Adica e logic, mno, dar nu m-am gandit pana acum. Tata are hipertensiune si numai asa isi ia. O sa-i spun chestia asta.
Apropo de asta, fratele meu are in jur de 14 cu 9, la 23 de ani. :-S


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1346 2013-11-25 08:51:19

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata fetelor si de la mine!!

Ami a baut laptic,pana l-a varsat pe tot,e un copil care vrea tot odata,si dupa si normal sa dea inapoi,nu stiu ce sa-i fac,cand zic eu ca e gata,nu-i mai dau,dar plange cu gura pana la ureche,E HAPSANA !!

O saptamana frumoasa sa aveti!!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#1347 2013-11-25 09:03:58

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neatza fetele puss eu am fost la beta, sper sa primesc azi rezultatul, daca nu maine si in functie de cand il primesc, ma programez si la dr - mai repede sau mai pe 7 dec in colo...atunci as avea 6 sapt..parca asa stiam de la voi ca e bine

Zi frumoasa puss eu azi cred ca o sa dorm aici, am atata treaba

Ioana puss se va pondera ea smile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1348 2013-11-25 09:36:11

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neatza burtici,

Gata week-endul , care a fost extrem de relaxant, a inceput inca o saptamana agitata sad
Eu ceai nu am baut decat de fructe de padure cand am fost racita dar eu nu sunt fan , nu prea imi place

Saptamana frumoasa:)


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#1349 2013-11-25 09:57:41

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neata, fetelor.
Ieri am dorimit un pic la pranz si ai noapte la 3 jumate ma uitam pe pereti. Am un somn de numai acum.
Sa aveti o saptamana minunata.
La noi o sa fie scurta si saptamana asta si cealalata ca la noi la firma cand sarbatorile legale cad in week-end primim o zi libera in timpul saptamanii. Si cum 30 nov si 01 dec cad sambata si duminica avem vineri si luni liber. Yay!


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.