homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33-72


#1350 2013-11-25 09:58:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna dimineata,
Ano din martie avem voie sa incercam din nou, dupa ce masoara cicatricea de pe uter si-mi spune cum s-a vindecat. intre timp pregatesc corpul printr-o cura de slabire sanatoasa.
Katey, doctorul mi-a spus ca nu indica exact daca iti iei tu singur tenstiunea, trebuie sa fie celalalt brat relaxat. cam 0.5-1 unitati extra am observat intre tensiunea luata de mine si tensiunea luata de altcineva.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#1351 2013-11-25 10:13:03

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Neatza
Elena deci e diferenta intre cel electronic si cel manual, va ziceam ieri ca mie nu mi-a sarit tensiunea de 11/8 cand mi-o ia medicul de familie pe cand cu cel electronic prima valoare a fost cel putin 12


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1352 2013-11-25 10:17:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Emilia, daca ai tensiometru digital de incheietura atunci nu prea arata tensiunea reala. cel mai sigur e cel cu mercur (cu tubul de mercur pe perete, cel mai clasic dintre ele, putini doctori mai au in cabinet asa ceva), pe urma tensiometrul clasic care-l au toti doctorii si pe urma tensiometru digital cu manson de brat. cel de incheietura e undeva departe in clasament.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1353 2013-11-25 10:23:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

am digital cu manson de brat just


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1354 2013-11-25 10:31:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

acela arata destul de real Emilia. doctorii il recomanda pentru monitorizarea la domiciliu. poate cand ti-ai luat acasa erai obosita sau mai nervoasa. si oricum in trim 3 creste putin tensiunea. pana in trim 2 inclusiv aveam maxim 12 cu 8, in general 11 cu 7, din trim 3 deja frecvent aveam 13 cu 8, la un stres am facut intr-o zi 14 cu 9, dar si-a revenit repede.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1355 2013-11-25 10:36:51

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

vai Getutz ce program frumos aveti voi smile
noi nu avem liber deloc..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#1356 2013-11-25 10:41:06

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

buna dimineata

like puss

iulia,sa ai o beta grasana! goodluck

o zi buna!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Online

 

#1357 2013-11-25 11:03:46

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

neatza gravidutzelor, am citit tot din urma

iulia feliciari pt test, ma bucur mult ca ai reusit acum, la ce cabinet ai facut beta? eu am facut la medlife si ii specificam sa scrie urgent, fara vreo alta taxa, si venea pe la pranz...asta cand am ramas a doaua oara, ca prima s-a dus ca si la tine.

just, ce cura de slabire faci? spune-mi si mie ca tot incerc sa ma apuc de o luna si , si nimic....eu zic ca poti demara si prin feb proiectul, stiu fete clar ca au inceput si mai devreme cu ceza.

getutz le-am citit si in birou de zilele libere ( bine , sefa nu e, ca nu aveam curaj), dar oricum mi se pare super ideea...conducerea ta e din alta tara?

emylia mult nu mai e nici la tine, de acum ai grija , fara eforturi ca sa nu te apuce cand nu e dr...roaga-te sa stea linistita micutza pana dupa sarbatori.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1358 2013-11-25 11:15:30

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

adina am tot vrut sa iti scriu dar am uitat ded fiecare data bang am fost si am intrebat la serviciu si mi-au aratat concediile medicale completate de cei de la CNAS, ei doar au facut suma si mi-au virat banii. Mi-au zis ca daca am ceva nelamuriri mai bine sa intreb la CNAS iar acolo e dead end din pacate, sunt nervi si bani pierduti pe drumuri. Sa vad si pe noiembrie cat imi intra, avand in vedere ca am toata luna noiembrie prenatal. Si eu sper sa stea cuminte pitica la caldurica pana vine medicul, el mi-a zis sa ma programez pe 9 ianuarie la consultatie deci il vad increzator ca apuc 39 de saptamani

Azi vroiam sa pun niste rufe la spalat dar e Sf Ecaterina si avand in vedere ca o sa fie numele bebelinei aman toata treaba ptr maine, desi e cruce neagra


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1359 2013-11-25 11:15:55

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Iulia, mai mult ca sigur iti vine rezultatul de azi, Beta de obicei vine in aceeasi zi.

Ioana, draga de ea, ii e fomica, mai bine asa, decat sa nu pape nimic, o sa se regleze ea pana la urma. Doamne, ce draga imi e! hjarta

adinagrig: eu recomand sincer Montignac, principiile lui sunt f sanatoase, eu inca ma ghidez dupa ele. Promoveaza produsele nerafinate, cele cu fibre si urmareste mentinerea unui indice glicemic scazut sau mediu, astfel incat sa se regleze pancreasul. Daca vrei, iti dau una dintre cartile lui. Nu te infometeaza, nu promite x kg in x saptamani. Se slabeste lent si sanatos, eu am slabit 12 kg in cam 17 luni.

Geta: ce conducere de treaba aveti. La patronii astia mici, nu vezi nimic pft. Ne-a dat si noua anul trecut o vineri libera si parca si joia ca nu stiu cum cadea Craciunul si ne-a oprit liberele din CO de pe urmatorul an.

Am si eu tensiometru d-asta de brat, l-am luat de curand, mie imi arata la fel ca cel clasic de la dr de fam, adica tot 9 cu 6. Iar la sot arata tot la fel ca la dr cardiolog, sau mai putin, dar tind sa cred ca s-a mai linistit el.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1360 2013-11-25 11:40:26

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Buna fetelor, va pup, o saptamana frumoasa tuturor! puss

Ano, felicitari pentru baietelul frumos!! Super sunt pozele! smile

Ioana, si tu si Amina sunteti doua scumpe puss

Iulia, felicitari pentru beta de sambata si multa bafta la cel de astazi, sunt sigura ca va fi bine de data asta!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1361 2013-11-25 11:40:29

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Getaway a scris:

Eu cat am fost racita am baut ceai de tei  cu miere si lamaie.Si beam cate 6-8 cani pe zi. Si asa am vazut recomandat in raceala de exemplu pe sarcina.
Eu cred ca multe sunt totusi paranoi. O intreaga cultura care cultiva paranoia.
Bine, nici eu nu risc. Dar nu inteleg. Sa nu mancam branza de tara sau lapte de tara, dar sunt bune cele de magazine.
Sa nu mancam produse crud-uscate care sunt cele mai sanatoase, dar e ok celelalte si tot asa.
Dar din grija pentru bebe urmarim instructiunile ca daca doamne fereste se intampla ceva cand eu puteam evita, nu m-as ierta niciodata.
Elenus, cred si eu ca a notat gresit pe foaie. Dar ia si il suna maine si il intreaba, de asta ai dat banuti, sa iti spuna despre bebe. Nu sta pe ganduri.
Eu ma uit la X Factor. Cam tarziu, dar si asa am dormit la pranz.
Noapte buna, vorbim maine.

neata fete,

Get, eu sunt perfectd e acord si ai mare dreptate.
uite, dr-ul meu gine si dr-ul de familie mi-au spus ca am voie orice (capitolul ceaiuri), dar moderat, farav excese. cafea la fel, am voie o ceasca/zi pt ca oricum am si tensiunea 9/6 vai de ea.

eu am baut ceaiuri inclusiv in trim 1, menta, tei, sunatoare, coada soricelului si a fost ok. repet, am baut 1 cana pe zi; la menta am baut si 2 pt ca ma durea stomacul.

suntem f paranoici si culmea ca paranoia asta este cultivata de medici care vor si ei pana la urma sa se "?copere" daca ceva nu merge bine.


2 ani +

Offline

 

#1362 2013-11-25 11:45:29

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

sonia puss

adina puss la synevo, este in drum spre birou si pana acum au fost chiar eficienti, pentru cea de sambata am primit sms seara pe la 6 ca e gata.. sper ca si cea de azi sa fie gata repede..

ano puss da, sper sa apara sms-ul... oricum ma simt neasteptat de bine, in afara de sani care sunt tot durerosi si plini... sper sa nu fie semn rau bang

ronny puss multumesc

sunt curioasa ce ar zice dr mea de ceaiuri smile oricum, un ceai de musetel in caz de urgenta, nu in exces, cred ca face bine, nu rau


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1363 2013-11-25 11:49:58

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Da, Adina, conducerea mea e din alta tara si s-a negociat cu angajatii contractul colectiv de munca la nivel de unitate.
Primim zilele libere cum am zis, contract cu o sala de sport din 4-5 la alegere si discount la ele, card de medicina privata (eu nu am platit toata sarcina decat morfologia si sangele la dublu test, in rest absolut nimic), un bonus la nastere mamicilor de vreo 5000 lei net, tichete de masa si compenseaza cumva pana la 100% din salariu cred prima luna din CIC.
E firma de IT si programatorii sunt pupati de obicei maxim in fund ca altfel pleaca si pe langa salariul baban mai au si sala de sport cu masa de ping-pong si foosball si consola, bucatarie complet echipata, cafea, ceai si toate gratuit, etc etc. Si pe langa ei mai beneficiem si noi cei din administrativ.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1364 2013-11-25 11:53:59

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

si mie mi-a zis medicul ca am voie orice atata timp cat nu fac excese, chiar si cafea ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1365 2013-11-25 11:54:32

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Iulia, vezi ca sms vine mai tarziu decat rezultatul... Adica, daca ai foaia aia cu parola, intra din cand in cand si verifica. Pup, bafta!!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

#1366 2013-11-25 11:54:38

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Geta,  vreau și eu la voi la firma lol


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1367 2013-11-25 11:57:48

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Mai, la Constanta chiar nu avem sediu rotfl
Eu am o intrebare. Calculat 42 de zile dupa nastere, eu as avea drept legal sa intru in prenatal pe 04 dec. Dar am stabilit cu doctorita sa intru pe 14 dec.
Daca eu vreau sa imi iau concediu medical de pe 09-13 dec, am voie? Sau daca as beneficia legal de prenatal, nu mai am voie sa imi iau medical?

Ultima oara a fost editat de Getaway (2013-11-25 11:59:15)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1368 2013-11-25 11:58:10

Ronny
Sr. member
Inregistrat: 2012-08-13
Mesaje: 1946

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 33

Geta, stiam eu de ce o sa imi orientez copilul catre IT! big_smile Te pup!


gravida 15+
My miracle     Ema Ioana

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.