homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93-8


#134 2013-11-18 12:10:18

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Buna, fetele! par  Eu de-abia acum imi beau cafeaua. coffestudiu

Ano, bafta multa diseara cu sotul! Sa fie totul bine..Prin ce stres ati trecut... par
Iulia, ca tine sunt si eu. Sunt in 14 dpo, dar nu ma mai dor sanii deloc, nu prea am simptome de gravi...maine poate am sa incerc un test, daca nu ma busesc navalitorii. Oricum nu-mi fac sperante prea mari...
    Ceai de cretisoara am baut si eu. Nu mi s-a parut rau la gust. Luna trecuta am luat ceai de trifoi rosu si ceai de zmeur. Ok amandoua. Dar nu m-am tinut de ele.. cesafac  Luna trecuta am mai luat scortisoara cu miere, si eu si sotul. El pt colesterol, eu pentru endometru. Luna asta n-am luat nimic....

Ano, tu ai luat si Vitex? As lua si eu, de mult zic ca incerc,  am vazut ca scade prolactina..Sunt insa pe dostinex si mi-e teama sa n-o scada prea mult....

Kristi, o sa fie bine de data asta, trebuie sa fie bine!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 



#135 2013-11-18 12:17:35

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

am mai auzit si eu ceva despre scortisoara cu miere...pentru ce se ia si in ce cantitati? De curiozitate intreb ca oricum pentru moment nu incep sa iau nimic pana nu incep sa fac iar niste investigatii sa vad ce si care ar fi problemele dar imi place sa aflu lucruri noi.
Rona si eu tot la  mornincoffee  sunt.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#136 2013-11-18 12:35:56

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Kiristinika, are fff multe intrebuintari. Eu am luat pentru fertilitate. Am citit ca actioneaza mai ceva ca aspirina, fluidifica sangele si creste vascularizatia-deci creste si endometru, stimuleaza si ovarele, iriga uterul.
Este si foarte eficienta pentru slabit. Eu amestec o lingura de scortioara de calitate buna cu lingura de miere- fac un borcan intreg si il pastrez la frigider. Luam dimineata si seara cate o lingura. Iata si alte intrebuintari.


Artrita
aplicati in zona afectata o pasta din miere si scortisoare si apoi masati usor.


Acneea
se prepare o pasta formara din trei lingurite de miere si trei lingurite de praf de scortisoara; aceasta pasta se aplica pe cosuri seara inainte de culcare iar a doua zi dimineata fata se spala cu multa apa curata; daca tratamentul se aplica in fiecare zi, timp de doua saptamani tenul va fi complet curat.


Astm
daca suferiti de astm, atunci remediul perfect este reprezentat de miere cu scortisoara; astfel mestecati de cate 5-6 ori pe zi timp de 20 de minute bucati mici de fagure care contin si un pic de polen; amestecati bine o lingurita de miere cu jumatate de lingurita de scortisoara si apoi inghititi amestecul.


Boli de inima
in fiecare dimineata la micul dejun, in loc de a manca paine unsa cu gem si margarina, aplicati pe felia de paine un strat de miere amestecata cu scortisoara; astfel se reduce colesterolul din organism iar riscul de a face un infarct scade considerabil; deasemenea acest tratament atat de simplu reduce respiratia greoaie și intareste muschiul inimii.


Cancer
cu ajutorul amestecului de miere si scortisoara se poate trata cancerul de stomac si cel de oase; cei care sufera de aceaste boli ar trebui sa consume zilnic o lingurita de miere amestecata cu o lingurita de praf de scortisoara timp de trei luni.


Colesterol
daca o persoana care are nivelul colesterolului din sange la un nivel foarte ridicat, consuma un amestec format din doua lingurite de miere si trei lingurite de praf de scortisoara amestecate intr-un pic de apa calda sau ceai verde, atunci nivelul colesterolului va scadea cu 10% in doar doua ore; daca se consuma de trei ori pe zi chiar si persoanele care se confrunta mereu cu un nivel ridicat al colestarolului pot scapa de aceasta problema.




Diabet
studiile efectuate au aratat ca scortisoara are un capacitatea de a reduce cantitatea de zahar din organism si de aceea bolnavii de diabet ar trebui sa consume zilnic scortisoara, dar nu in combinatie cu miere.


Dureri de dinti
se aplica pe dintele care provoaca dureri o pasta formata din miere si scortisoara; se poate aplica timp de trei zile pana durerea inceteaza.


Gripa
mierea are capacitatea de a distruge microbi, scapand astfel pacientul de gripa.


Infectii ale vezicii urinare
intr-un pahar cu apa calda se amesteca doua lingurite de scortisoara si o lingurita de miere si se bea chiar si de trei ori pe zi.


Infectii al pielii
pentru a trata eczeme sau alte tipuri de infectii ale pielii se aplica pe zona afectata o pasta din miere si scortisoara in cantitati egale.


Indigestie
inainte de masa se ia o lingura de miere peste care se presara un pic de praf de scortisoara; astfel se reduce aciditatea; de asemenea acest amestec are proprietatea de a vindeca ulcerul stomacal.


Infertilitate
daca barbatii care sufera de impotenta iau in fiecare seara inainte de culcare 2 lingurite de miere, problema lor va fi rezolvata in timp; femeile care au un uter cu musculatura slaba ar trebui sa consume scortisoara si miere pentru a-l intari; astfel se pune un pic de praf de scortisoara in jumatate de lingurita de miere si se aplica pe gingii de-a lungul zilei astfel incat incetul cu incetul se amesteca cu saliva si patrunde in corp.


Intarirea sistemului imunitar
consumul zilnic de miere si scortisoara intareste sistemul imunitar si previne infectiile; mierea contine mari cantitati de fier si vitamine; consumul constat intareste celule albe ale organismului care astfel pot lupta cu infectiile virale si diversele bacterii.


Longevitate
pentru a preveni efectele imbatranirii este necesar sa se consume in fiecare zi ceai de scortisoara si miere. Ceaiul se prepara astfel: patru linguri de miere, o lingura de praf de scortisoara, trei cesti de apa; totul se fierbe precum un ceai si se bea cam o patrime de ceasca de trei, patru ori pe zi. Pot fi atinse varste de pana la 100 de ani daca tratamentul incepe in jurul varstei de 20 de ani.


Muscaturi de insecte
se face o pasta car consta din apa calduta, o lingurita mica de praf de scortisoara si o lingurita de miere; se aplica pe zona intepata si se face un masaj usor; durerea dispare in doua-trei minute.


Oboseala
oamenii in varsta care consuma miere si scortisoara in parti egale sunt mai alerti si mai flexibili, decat cei care nu fac acest lucru; astfel pentru a creste vitalitatea corpului este necesar ca intr-un pahar de apa sa se dizolve jumatate de lingura de miere si un pic de praf de scortisoara; paharul se bea dimineata pe stomacul gol, dupa ce v-ati spalat pe dinti si dupa amiaza la ora trei, cand vitalitatea corpului incepe sa scada.


Obezitate
Pentru a scadea in greutate, fierbe in apa miere (1 lingura) si scortisoara (1/2 lingurita) si apoi bea acest amestec in fiecare dimineata, pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de micul dejun.


Respiratie urat mirositoare
pentru a avea respiratia proaspata toata ziua, dimineata faceti o gargara cu apa calda in care a-ti amestecat o lingurita de miere si un pic de scortisoara.


Raceala
cei care sufera de o simpla raceala sau de una severa ar trebui sa consume o lingura de miere cu ? lingura de scortisoara timp de trei zile; acest tratament are capacitatea de a trata majoritatea tuselor cronice, a racililor si curata sinusurile.


Pierderea parului
persoanele care sufera de pierderea parului sau de alopecie pot face urmatorul tratament: inainte e baie aplicati pe pielea capului o pasta din ulei de masline, o lingurita de miere si o lingurita de praf de scortisoara, tineti amestecul pe cap, aprox. 15 minute apoi clatiti bine.


Pierderea auzului
consumul zilnic de miere si scortisoara, seara si dimineata, poate imbunatati considerabil auzul.


Pierderea in greutate
mierea amestecata cu scortisoara a devenit un mod foarte popular de a pune capat problemelor cu greutatea; luat de doua ori pe zi amestecul constand din miere, praf de scortisoara si apa formeaza un tonic care suprima foamea, ajutand astfel la pierderea greutatii; dacă aplicăm acest tratament ?n mod regulat, el va ?mpiedica grăsimea să se acumuleze ?n corp, chiar dacă nu ţinem regim.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#137 2013-11-18 12:48:33

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Chiar nu stiam aceste lucruri si sunt chiar interesante,asa ca am sa incep si eu sa fac acest lucru,nu mai astept alte analize..
mersi mult Rona.


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#138 2013-11-18 12:57:17

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

kram  Kristinika.  Eu n-am deloc chef,  dar trebuie sa ma bag la smotru...Daca mi-a trebuit parchet alb in casa curat2


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2013-11-18 13:06:16

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Spor la treaba,sa termini cat mai repede.
Mama lui de chef...si eu ar trebui sa incep sa fac cutiile cu haine si lucruri care nu folosim ca luna viitoare pe vremea asta sunt deja in casa noua dar nu am nici un chef...nu stiu de unde sa ma apuc sau mai bine spus cum sa le sortez ca avem atatea prostii....asa sunt satula de mutat si cand ma gandesc ca anul trecut ne-am mutat si acum iarasi.... dumbom


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#140 2013-11-18 13:31:59

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

rona puss, eu as fi in ziua 12 dpo, daca am ovulat atunci cand cred eu, pentru ca luna asta am urmarit doar simptome, nu am facut teste de ov... eu chiar nu am de gand sa ma amagesc cu vreun test inainte de o intarziere macar de o zi sad ma deprima tare rau cand il vad ca iese negativ sad asa ca o sa stau cumintica
foarte interesante informatiile smile eu nu prea sunt fan scortisoara, dar cred ca o sa incerc si eu luna viitoare, dac-o fi ... acum am o cana de ceai de cretisoara in fata si merge smile dupa mine, un consum pe termen lung ar avea efect

spor la treburi fetelor! eu incerc sa fiu fresh la munca, dar nu-mi prea iese.. am dormit 12 ore big_smile de aseara la 8 pana azi-dimi la 8, nici asa nu-i bine


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#141 2013-11-18 15:25:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Rona: da, am luat si Vitex. Cum de m-ai ghicit? smile)
Am inceput in CM din mai, ca aveam faza luteala de doar 10 zile, iar in iunie deja aveam faza luteala de 12 zile.
Cand am ramas am continuat si Vitexul pana mi-am dozat progesteronul, care fiind f mare, era ok sa renunt la Vitex (care sustine productia de progesteron, deci fixeaza o eventuala sarcina).
Dupa ce am renuntat la el, m-a trecut dr oricum pe Utrogestan (dar fara legatura cu vitexul, nici cu progesteornul care era bun, mai mult din precautie)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#142 2013-11-18 15:29:10

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

ano, ai fost la medic si ti-a zis sa iei vitex? eu am zis azi ca ajung sa imi cumpar ceai de cretisoara si n-am mai nimerit sad , am atata treaba. maine sper sa merg. si sa-mi caut niste vitamine cu zinc

Offline

 

#143 2013-11-18 16:55:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Nu, l-am luat de capul meu dupa ce am studiat nitel netul. Pt faza luteala mica. Stimuleaza progesteronul.
Dr nu recomanda naturiste, cel putin nu ai mei, sunt sceptici.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#144 2013-11-18 18:59:19

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Mi am luat ceai, am baut o cana, e chiar bun cu un pic de miere. A vrut si al meu lol si a si baut lol
Mi am mai luat si niste vit, selezin, contine si zinc, si vit c...mai multe, sper sa fie cu folos.

Offline

 

#145 2013-11-18 19:14:49

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Ionela, dar acid folic iei? Eu am luat un complex de vitamine care contine si acid folic...maine sigur intru la farmacie sa imi iau iar, e cam lunga pauza


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#146 2013-11-18 19:21:33

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Am luat o luna, dar mi se parea ca produce constipatie si nu am mai luat.

Offline

 

#147 2013-11-18 19:33:32

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

iulia u cum esti? cand ar trebui sa iti vina adica sa iti fc test? nici eu nu am lust nica dar dak imi vine cm o sa incep sa iau si eu macar acid folic si poate si ceiut.oriqm sapt asta la sf ar trebui sa merg la un control gineco ca am avut niste chisturi si trebuie sa  merg la control si vreau sa o bombardez p doctorita cu intrebari si recomandari....

Offline

 

#148 2013-11-18 19:42:22

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Pisi, eu as fi in ziua 12 dpo, CM ar trebui sa vina cam pe joi...dar nu vreau sa ma grabesc cu testele, am sa astept pana atunci smile ma darama testul negativ si de aceea prefer sa nu
Trebuie sa profiti de vizita la dr wink eu imediat ce i-am spus ca vreau bebe, mi-a si recomandat acid folic si in plus, daca o sa am un test pozitiv, trebuie sa incep sa iau supliment de progrsteron, pentru sustinerea sarcinii

Ionela, eu la inceput cand am luat femibion, mi-a crescut apetitul, nu ala sexual big_smile dar dna dr mi-a spus ca daca nu ma impac cu el sa il schimb..dar n-a fost cazul pt ca m-am obisnuit cu el


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#149 2013-11-18 19:53:41

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Uff  :(
Mi-am facut azi testul si a iesit negativ. Sunt in ziua 29 de la ultima menstruatie, mai am o speranta totusi.........
O sa mai astept cateva zile si mai fac unul. Ultima oara mi-a venit menstruatia dupa 38 de zile si eu speram ca sunt
insarcinata.
O seara frumoasa sa aveti :)

Offline

 

#150 2013-11-18 19:54:45

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

fb k nu te grabesti, e cel mai bn asa.mie maine ar trebui sa imi vina si nu am nici un test in casa, vreau sa astept.

Offline

 

#151 2013-11-18 20:07:54

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

Zburlici, nu te descuraja! Pana nu vin uratii, nu e cazul sa renunti la ultima speranta. De aceea nu vreau eu sa fac teste inainte, pt ca stiu ca doare sad si in plus, cand disperam cu testele, nu  facut altceva decat sa arunc banii aiurea..cand e vorba de intarziere e altceva

La fel si tu pisi wink nu cumpara inca test, asteapta macar 2 zile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#152 2013-11-18 20:12:17

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 93

in afara ca sunt bani aruncati, te demoralizeaza mult.in prima luna de incercari cred ca am facut vreo 6 teste dak nu mai multe smile pt ca imi intarzia si vroiam sa vad dak sunt si ajunsesem sa fac test in fiecare dimi,noroc k am hotarat sa merg si la control pt ca eram in ziua 38 cm nu venise toate testele negative si m-am gandit ca poate cv nu este in regula.si cam asa era, aveam doua chisturi care isi faceau de cap
zburlici nu vreau sa t sperii, eu am zis c am patit k nici nu imi veneau si mi-a venit abia dupa dupfaston k daca mai asteptam cine stie cand imi venea...

Ultima oara a fost editat de pisiraluk (2013-11-18 20:14:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.