homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34-12


#210 2013-12-04 18:59:36

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

extraordinar
si telefonul nu are?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#211 2013-12-04 19:06:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Em, se pare ca nu lol si mai ales BAIA LOR nu are microbi. Nici unul.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#212 2013-12-04 19:20:38

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna seara fetelor!!

Oana Emilya Iulia Ano Anndreiutza Kuky Jacqui Elenus Sonia  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss  puss
Va multumim pt cuvintele frumoase.

Va doresc sa fiti bine si cu sanatate voi,asa si bebicii sunt linistiti.

Va pup pe toate.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#213 2013-12-04 19:21:48

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Emilya!! Cum sa arate defata cu toti tamponul? Doamne ce jigodii, eu o pocneam..imi pare rau de fata
Ele, motociclisti, microbei, microbi..ce sa mai
Eu am stat cu a meu internata cu telefon, laptop si de toate neutral  aici bineinteles, cu baie impecabila, si privata, cu canapea pt mine..ma rog

Offline

 

#214 2013-12-04 19:21:48

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

lol buna asta! O fi de la tastatura laptopului, le-a zis IT-stul spitalului ca se ascund microbii p'acolo big_smile

Asa e, inainte de toate suntem oameni printre oameni, putina compasiune nu cred ca omoara ...cat despre chestia cu 'da ce? Esti doctor?' ai dreptate, emi, daca nu se obosesc sa raspunda cu asta, ridica spranceana si te privesc ca pe un microb ...iar daca te vad temator, speriat, e mai si mai si...pacat! Macar la banii pe care oricum ii dam nejustificat ar putea sa fie mai normali


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2013-12-04 19:36:59

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

IOnus puss

Eu sunt la a 2-a no-spa, ma doare burtica+spatele de aseara sad nu tare...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#216 2013-12-04 19:50:29

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna seara tuturor! puss

Legat de laptop sau alte aparaturi in saloane, poate nu e voie pentru a nu disturba aparatele lor din dotare ( daca exista ). Aici in Anglia stiu ca  dupa ce vei naste nu vei avea voie nici macar cu telefonul tau,tocmai din considerentele astea, in schimb vei avea acces la televizorul si telefonul fix al spitalului.

Offline

 

#217 2013-12-04 19:52:47

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Of. Ce aud, mi se ridica parul in cap. Cand s-a operat al meu, a avut rezerva cu 1 pat si toata lumea s-a purtat super ok cu el si cu mine. Nu aveam voie sa stau acolo in afara orelor de vizita si veneau sa ma anunte cand vin doctorii sa ma ascund. Si toate au fost super amabile. Si a stat cu laptopul.
De maternitate stiu ca si acolo sunt rezerve cu 1 pat si as vrea si eu. Toate cu care am vb care au nascut la stat au fost foarte multumite. Au avut copilul in camera cu ele. Pana mea, de diferenta de bani iau ce trebuie copilului, nu-i dau la privat. Bine, nici nu-i am ce-i drept. Daca as avea, as naste la privat cu siguranta.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#218 2013-12-04 20:14:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Apropo de tampon, nu cred ca e un caz izolat si cred ca ii ajuta in diagnostic. Eu la 8s cand am avut sangerare (de la polip) mi-a zis dr sa ii arat protejslip-ul si a zis ca dupa cum arata nu pare nimic grav, apoi m-a verificat la col, a vazut polipul si a zis ca e de acolo si ca e inchis colul.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#219 2013-12-04 20:18:27

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Vai Em, ce scarbosenii de oameni!!!
Eu am trait o trauma inainte de nunta, cand am fost prin cineva sa ne"facem" analizele...eh , si am nimerit langa cabinetul cu avorturi..pe langa faptul ca nu-mi inchipuiam in viata mea ca sunt atatea, le termina in 5 min si peste 20 de sec intra alta si tot asa..nu stiu cat ar dura in mod normal procedura, dar in 5 min nu cred ca te curata ff bine, si in pauza de 20 de secunde nu cred ca dezinfecteaza pt urmatoarea si tot asa...
A fost prima data cand m-am simtit batrana, la cei 25 de ani ai mei, marea majoritate aveau intr 15-16 - 19 ani..


Eu nuj cum va fi la stat, dar nu imi permit 7000 lei la privat + ca daca dne fereste e un caz mai grav tot la stat ajungi..sper ca va fi bine mai ales dupa tragedia de anii trecuti..am vazut ca au modernizat si din ce am mai auzit ar fi ok acum..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#220 2013-12-04 22:15:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Em, nu-i chiar asa.
1. Mie mi se pare normal sa n-ai voie cu laptop. nustiu Pana la urma e spital, nu hotel. Daca stai singura in rezerva poti sa-ti aduci si tv daca vrei, dar cand imparti salonul cu inca una, doua, trei persoane nu mi se pare ok. Pai daca fiecare pacienta ar avea laptop, una asculta muzica, alta chat-uieste pana la 3 noaptea, alta se joaca Candy Crush, unde s-ar ajunge? Ai nevoie sa-ti verifici mail-ul sau ceva? Ti-l poate aduce sotul sau cine te viziteaza, vezi ce ai de vazut si gata. Eu asa consider normal.  nustiu

2. De unde sa stie doctorita ce inseamna la fata respectiva "nu asa de mult" sau cat de mult sangerase inainte ca sa faca o comparatie? Eu am iesit de la baie si i-am zis moasei ca sunt si firicele de sange in lichid (scuzati detalile) si m-a intrebat la fel "mult sange? ia sa vad". Nu mi s-a parut deplasata "solicitarea" pt. ca fiind prima data cand treceam prin asa ceva habar n-aveam cat e normal si cat nu. La fel a fost cu dopul. I-am zis ca cred ca elimin bucati din dop si mi-a cerut sa vada. E adevarat ca nu eram in salon, ci ma dusesem la ea, acolo, in oficiul ala al lor.

3. Fara legatura. Mie asta cu internatul pt. medical mi se pare asa de nedrept! Si eu am fost, doc a zis ca sa fie ea sigura ca stau 18 ore in pat, dar in final cred ca tot pt. medical a fost. Nu mi se pare corect ca eu sa lenevesc 2 zile jumate intr-un pat de spital, in rezerva de 3 paturi (nu era rezerva din aia cu bani), pt. 2 injectii pe care le puteam face ambulator (parca sa se cheama cand vii doar pt. tratament), in timp ce in salonul alaturat, de 6 paturi, alte gravide care poate chiar necesitau internare sa se inghesuie doua in pat...

4. Nici mie n-a vrut sa-mi spuna o asistenta ce injectii imi face. Aveam 3, una in umar, una pe branula si una in posterior, si asta ultima nu stiam pt. ce e. Mi-a zis ca tratament, ce pun atatea intrebari? I-am zis ca nu-i bai, o-ntreb pe doctorita ca si-asa e de garda, daca ea nu stie. Si-a stiut apoi.  rotfl  Alta, in ultima seara, am rugat-o sa-mi scoata branula ca arata in ultimul hal bandajul ala cu care era prinsa. Si mi-a zis ca nu, ca mi-a iesit un microb in lichidul amniotic si poate imi mai da doc tratament a doua zi. I-am zis ca nu, ca a doua zi plec acasa. Ea o tinea pe a ei. Zic, bine, lasati ca o scot eu si-am inceput sa trag de ea. A zis ca termina runda de tratamente si se intoarce s ami-o scoata. Si asa a facut.

Curatenia la baie lasa de dorit, dar asta, scuzati-ma, dar e si "meritul" pacientelor. Daca tu atata stii sa iti arunci diferite chestii in toaleta (sau pe jos) si se infunda nu e vina spitalului sau a sistemului sanitar.  nustiu
In rest asternuturile le schimbau zilnic daca vroiai, la fel camasile de noapte (la noi nu e voie cu camasa de acasa la lauze). Venea infirmiera si intreba daca vrei sa schimbi si daca ziceai da iti dadea, lenjerie de pat, camasa, ce era nevoie. Mai aveau si cate-o pata si cate-o gaura, dar se vedea ca sunt curate.

Nu militez pentru spitalele de stat, e alegerea fiecareia unde naste, vreau doar sa arat ca nu e chiar horror.

Ultima oara a fost editat de Katey (2013-12-04 22:17:22)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#221 2013-12-05 00:14:43

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Katey, o fi corecta asta cu laptopul, dar eu cat am stat o saptamana in spital nu aveam voie sa ma ridic decat pana la baie... Si o saptamana nu trece asa usor cand efectiv nu faci nimic si stai cu ochii in tavan. Am cerut niste carti dar nu mi-a placut ce mi-au adus rudele, m-am plictisit dupa primele pagini. Am facut o gramada de integrame.. si de astea m-am plictisit. Si-asa stateam foarte stresata ca eram suspecta de membrane rupte la 22 de sapt...d-apai sa n-am cu ce altceva sa imi ocup mintea.. sad Sunt de-acord sa nu stai dupa o anumita ora, dupa ce se stinge lumina, dar ziua nu vai cui fac rau stand la laptop.

A, si despre bai, sunt foarte vechi, din gresie de-aia mica,alba, patrata, de pe timpul comunismului cu siguranta... oricat ai spala baile alea tot au un aspect groaznic. A, si lipsa apei calde, si frigul din bai cesafac

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-12-05 00:17:11)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#222 2013-12-05 00:35:45

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Ele pup sa treaca burtica si spatele
Nu mi se pare normal ce ziceti acolo, intradevar a meu a stat singur, dar scuza'ma daca eu sting boxele ori imi pun casti? Cu ce deranjez? Asta tine si de respect, ca doar nu dai sonoru' la maxim
Eu am vazut bai..infecte!!! In loc de scaun la dus era un butoi de plastic..etc
La paz, unul dintre cel mai bun spital din Europa, are f multi ani, e vechi dar ingrijit, in Ro nu se ingrijesc!! Deci se vede ca-i vechi dar totul e ok si daca cv era rupt s au asa..era inlocuit..si reparat

Offline

 

#223 2013-12-05 01:01:41

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Jac, cred ca au trecut. Am adormit acu seara vreo 2 ore, de la 9 la 11... Si acu bantui.
Sper totusi sa ma ia somnul ca maine tre sa fiu la 9 la work. Sper sa il gasesc acolo pe sef sa-l anunt ca e timpul sa organizeze un interviu.

Ah, apropo de spitale, inca un lucru nasol era ca nu schimbau asternuturile uneori si la 3-4 paciente neutral , adica dormeau cate o noapte fiecare in acelasi asternut.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2013-12-05 01:09:05)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#224 2013-12-05 07:42:32

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Iai, Ele!!
Neata, fete puss
Iar la medic, azi il vad pe bebi, vai ce somn am, dar tre sa fac dus sa ma defrisez desi is defrisata de zilele trecute de la urgente, dar na
Azi am 100 dimineata yikes nu inteleg de ce, insulina am facut'o..oare au dreptate astia ca (,) cu cat trece timpul cu atata tre sa mi fac mai multa ca sarcina da peste cap tot? Sa vedem si maine, daca asa urc insulina
Imi cad ochii in guraaaa

Offline

 

#225 2013-12-05 08:18:28

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Neatza burtici puss

Jacg, sa vii cu vesti bune despre bebe puss

Eu m-am speriat putin dimineata, protej slipul avea o urma maro..nu pata, o urma ca si cand as fi sters urma unui cos..oare m-am zgariat cand am pus arefamul aseara? Sper sa fie doar atat sa ajung macar samabata la dr..nu vreau sa ma panichez, dar imi vine sa imi dau pantalonii jos pe strada sa verific iar si iar..


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#226 2013-12-05 09:08:04

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Iulia creca te ai lovit :-? Daca zici ca e doar o urma..
-2 gradeeee brrrr

Offline

 

#227 2013-12-05 09:16:45

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna dimineata fetelor!!

Elenuca cata dreptate poti sa-ti dau,asa e,m-a vizitat si pe mine doctorul tau la maternitate,clinica era in renovari,si vreau sa-ti zic ca m-a trimis sa fac pisu,ca nu se vedea bine la eco,si la baie cu frigul ala  cold  nu am mai reusit sa fac pisu. rotfl2  puss

Jacqui neata!!Il vezi pe bebiiii  hjarta  Si da asa e,se ridica pe sarcina din pacate,sa nu-ti zic cu cat par am ramas eu pe corp din cauza hormonilor,dar glicemia e ok. puss

Iulia buna!!Esti comica  rotfl2  auzi sa-si dea pantalonii jos pe strada,pai de o iei asa pana la 9 luni ce faci?Gandeste pozitiv,nu te stresa si totul va fi bineeeeee. puss

La ora asta sunt -3  cold

Cand faceti  face_tree  ??

Vine mosul in noaptea asta?Cine a fost cuminte? rotfl

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/62832_mosul.jpg

Ultima oara a fost editat de Ioana84 (2013-12-05 09:19:20)


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#228 2013-12-05 09:26:44

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Jacq puss cred ca da..parca s-a schimbat pozitia pe acolo ca aseara  cam fortat la arfam

Ioana puss rotfl pana la 9 luni cred ca mi-i pun in cap sau cine stie, imi trag o oglinda d'aia retrovizoare sau si mai bine, cu senzor lol am ajuns la birou si m-am verificat, nimic, doar arefamul care se mai elimina dimineata

Eu il astept pe mos big_smile mi-a zis tata sa trec pe la el azi ca cica lasa mosu ceva pt mine...si la 30 de ani taica-miu ne ia cioco si ne da bani hjarta

Bradu..mai pe 24 cred..voi? E primul Mos la Aminei hjarta


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.