homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34-13


#229 2013-12-05 09:42:27

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

neatza

kate.

1. Tu in teorie ai dreptate, daca laptopul meu ar deranja pe cineva, daca as asculta muzica la boxe sau mai stiu eu ce dar eu pur si simplu l-am tinut si m-am uitat la filme, cu castile pe urechi, deci nu deranjam pe nimeni. Colegele se uitau la tv-ul din salon la emisiuni gen Nora ptr mama si Mireasa ptr fiul meu sau telenovele indiene, chestii care pe mine ma bruiau. Sau una din colegele de salon vorbea la telefon pana la 1-2 noaptea neutral Se priveste problema putin gresit, ar trebui sa nu ai voie cu laptop, tableta, telefon, casetofon atata timp cat deranjezi, daca nu deranjez pe nimeni  pentru ca nu fac zgomot de ce sa nu am voie?

2. La o adica nu solicitarea a fost gresita, ca vorba ta poate ajuta la diagnostic, gresit a fost locul, intr-un salon plin si cu usa deschisa, asta a doua oara, iar prima oara la primire urgente, cu sala plina de lume. Asta mi se pare degradant si injositor, la fel si faptul ca controalele pe masa ginecologica se sefasurau cu usile laaaaaaarg deschise, nu conta ca era ora de vizita, ca treceau oameni straini pe hol etc

3. Si mie mi se pare nedrept internatul ptr medical si crede-ma ca am incercat sa scap prin orice metoda dar mi s-a zis ca nu se poate. Si eu as fi preferat sa stau 3 zile acasa decat in spital, daca n-ai nimic nu stiu cine ar prefera sa stea internat asa degeaba. Si uite ca daca vrei se poate, a fost prima si ultima oara cand am stat internata ptr medical, dupa mi-am schimbat medicul si imi facea internare si in acelasi timp imi dadea bilet de voie sa ma duc acasa.

Cu baile suprinzator chiar n-am avut probleme, era o baie la 2 saloane dar era ok, curat cat de cat, mirosea putin naspa dar nu erau urme de kk sau tampoane aruncate cine stie pe unde. Mai problematic era ca eu am iesit racita de acolo ptr ca aveam patul intre doua usi care stateau pururea deschise, ma dadeam jos, le inchideam, dupa 5 minute trecea o infirmiera pe hol si fara sa aiba treaba cu salonul le deschidea lol vajaia vantul pe acolo ceva de speriat
La noi in 3 zile cat am stat nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa ne schimbe cearsaful, unde mai pui ca perna nici n-avea fata, am dormit pe prosopul adus de acasa.

Eu nu zic ca peste tot e asa, am citit de spitale din bucuresti in care conditiile sunt ca la privat, caz in care nici eu nu m-as duce sa dau banii aiurea. La noi ultima bomba e ca directorul spitalului le-a interzis medicilor sa isi asiste pacientele la nasterile naturale, doar la cezariene. Deci daca pe mine ma urmareste un medic 9 luni si vreau sa nasc natural ala nu poate sa vina de acasa sa ma asiste, nasc cu medicul care e de garda neutral


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#230 2013-12-05 09:52:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna dimineata, fetelor.
Deja incepe luna sarbatorilor, e asa frumos, ma face sa zambesc. A inceput cu Mos Nicolae diseara smile
Noi facem bradul pe 24 in fiecare an, ar fi al treilea an cand fac bradul cu sotul meu si mereu cumparam brad natural. E un fel de traditie, mergem cu fratele si cumnata si cautam in piete. A devenit parte din sarbatoare statul in frig si cautat bradul perfect. Cand eram mica mergeam cu mama. Acum parintii de cand am plecat de acasa si eu si fratele nu-si mai fac brad deloc.

Asta cu Mos Nicolae nu prea o tinem, mai mult o tin eu ca mi se pare foarte frumos, dar restul nu lol Anul asta la cat de auster e, cred ca o sa iau ciocolatele in miniatura smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#231 2013-12-05 09:59:09

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Get si mie imi place perioada asta dar anul asta nu prea reusesc sa intru in atmosfera, pe 22 vom pleca la Brasov, nu facem sarbatorile la noi acasa si e putin ciudat
Si noi tot pe 24 facem bradutul si in fiecare an chiar daca am suferit de lipsa de spatiu am avut un brad cat de mic smile
Am auzit si eu la mai multi oameni trecuti de prima tinerete "Da ptr ce sa fac brad, ce, am copii mici?" ... Pai eu sunt prima la impodobit bradul si la 50 de ani la fel o sa fiu lol Ce legatura au copiii?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#232 2013-12-05 10:03:48

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna dimi gravidutze,

Eu inca sunt la cafelutza   cascat
Noi nu facem bradut, avem unu de 50 de cm pe care il scoatem atunci smile..am zis ca de la anul intram in atmosfera, iar diseara cred ca mergem sa mancam in oras si ala e Mosu lol


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#233 2013-12-05 10:22:11

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Pai Emi, depinde de la persoana la persoana cat de "christmas" people este. Ai mei presupun ca niciodata nu s-au dat asa in vant dupa perioada Craciunului, pe vremuri nici nu era asa usor. Si cred ca acum cumva se bucura ca au scapat. Si e alegerea lor. Dar la mancare si curatenie nu renunta la niciun Craciun lol
Si eu sunt la fel ca tine, o sa fac brad si la 50 de ani (asa zic acum).


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2013-12-05 10:26:06

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

saptamana asta imi pun ai mei pachet, mi-au facut rost de landou si scoica auto si carut ... si carusel lol aseara m-au sunat pe skype cu camera parca erau in mintea copiilor amandoi lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#235 2013-12-05 10:29:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

am facut aseara niste lapte cu orez si mai era o portie pe care am mancat-o dimineata. Acuma imi vine sa acklad


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#236 2013-12-05 10:41:42

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

neata fetele puss

apropo de maternitati si eu aleg tot la privat char daca ne stramtoram un pic, eu sufar de nebagare in seama si aici la stat e teroare. adica am prietene pe care nu le-a bagat nimeni in seama toata noaptea (daca s-au dus sa nasca noaptea ) pentru ca asistentele aveau de dormit sad , mi se pare foarte urat sa fie o singura baie pe un palier si sa trebuiasca sa baintui pe holuri sa-ti faci un dus, mi se pare incredibil ca intr-o maternitate sa nu fie hartie igienica, sapun lichid si colac la wc in conditiile in care abia nascuta nu poti sa stai pe "ciuci" sa faci kk big_smile . efortul de a naste la privat ni se pare justificat pentru ca si la stat se da spaga destul de mult pe degeaba (e adevarat ca sunt persoane care chiar nu isi permit si inteleg si aceasta situatie)

cat despre craciun abia astept sa vina si mai cu seama in anii urmatori o sa fie minunat cand o sa ne facem bradul cu copii, cand o sa-i rugam pe prieteni sa se costumeze in mos, cand o sa invatam poezii si colinde, si cand o sa coacem prajituri alaturi de micii nostri bucatari hjarta

va pupic pe toate in parte puss sa va aduca mos nicolae multe dulciuri si sa vina fara jordita big_smile


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#237 2013-12-05 10:46:25

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Neata
Pupici la toate burticile, dar si la mamicile care ne viziteaza kram

Noi brad facem pe 23 dec ca e ziua mea si imi place sa am brad de ziua mea, asta daca nu avem treaba, gen petrecere, ca daca avem, il facem de pe 22 rotfl

Iulia: mai e putin apan sambata cand mai scapi de stres. Sincer daca ma uit in urma, primele 12 chiar ca sunt cele mai stresante, cel putin pana acum, nu stiu cum e la final de tot, probabil emotii mai mari, dar amestecate si cu emotii pozitive. Primele 12 sapt mi s-au parutn crunte, dupa dublu test m-am mai linistit, iar apoi timpul a trecut mult mai repede, de la 20 de cand misca flacaul, deja parca zboara saptamanile smile


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#238 2013-12-05 10:54:57

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

asa e, ano smile chiar ca sunt crunte primele saptamani...
am impresia ca daca ma relaxez un pic si nu mai mai gandesc la fel si fel de tampenii (acum vreo 2 seri ma gandeam ca daca mor la nastere wow  forgetit  ), parca atunci mi-o fur, apare ceva care sa ma puna pe ganduri , ori din ce fac eu, ori din ce nu depinde de mine... dimineata cand am vazut protej slipul altfel decat alb cum eram obisnuita si asta fiind inainte de a suna ceasul sa ma trezesc, m-am ghemuit la loc in pat si am incercat sa ma gandesc ca o sa fie ce o sa vrea Dumnezeu, dar e greu smile iti pui asa mari sperante smile cat as incerca sa ma ponderez, tot sunt in al 9-lea cer si apoi buf!

noi avem bradut micut artificial si mai luam crengute smile dar nici eu, nici iub nu cred ca vom renunta la a mai face brad ... si nici ai mei, chiar daca nu ne mai au acasa, macar acolo unu mic tot cumpara smile tata e fan... iar noi avem mereu ceva sub brad, parca tot pentru noi il fac

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2013-12-05 10:56:00)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#239 2013-12-05 11:26:42

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Eu nu am zis faza cu bradul si parintii sa isc polemici de ce unii fac si altii nu si daca unii fac pentru copii chiar daca au plecat si altii nu smile
Stiu ca poate nu asta s-a intentionat, dar oricum, suna cel putin naspa. In fine...oi fi eu sensibila...

Ultima oara a fost editat de Getaway (2013-12-05 12:07:20)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#240 2013-12-05 12:54:44

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

am terminat si eu curatenia, mi-am facut curaj si am periat covoarele da a trebuit sa stau in fund rotfl ca altfel nu pot


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#241 2013-12-05 13:01:13

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Eu faza cu parintii nu am inteles-o cesafac Dar m-am obisnuit, pana si la munca gandesc mai incet, parca m-am prostit de tot grater

Maica-mea face brad, are unul artificial, pentru ca il are pe frate-miu si are doar 8 ani. Dar ei oricum vin la noi de Craciun. La mine e cam problematic ca in living nu mai am loc de brad, ca am mutat birourile din camera de birouri in living. Fosta camera cu birouri fiind acum camera lui bebe. Deci livingul e extra aglomerat, n-ai loc sa arunci un bat hmm


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#242 2013-12-05 13:04:05

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Buna burtici!
Eu abia acum am coborat din pat,sunt lenesa rauuuu smile
Eu si sotul ne primim cadoul de Mos diseara la 20.30 cand ne vedem puiutul la eco si aflam ce minune am in burtica.
Bradutul il fac in weekendul asta cu toate ca de pe 28 o sa ma mut la mama,deoarece sotul pleaca la munte pt Revelion si o sa fie cam naspa(este dj-pleaca pt bani nu distractie)....O sa fie primul an in care stam departe unul de celalat dar nu ma risc pt nimic in lume...nu nu!!! smile
Va pupacesc!


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#243 2013-12-05 13:06:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/q71/1479539_238159163014790_1398806842_n.jpg
rotfl2


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#244 2013-12-05 13:18:33

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

rotfl ce tare!

get puss dar eu nu am vazut polemica smile mie chiar mi-a placut discutia despre Craciun, parinti, brazi... smile puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#245 2013-12-05 13:38:42

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

M-am gandit eu apoi ca polemica nu e cuvantul potrivit smile
Nu conteaza, noi sa fim sanatosi smile


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#246 2013-12-05 13:59:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Burtici puss

Eu cu laptopul raman la parerea mea. smile
Si eu am avut pe una in camera ca vorbea in continuu la tel. lol Cred ca a sunat tot neamul sa le spuna ca e internata ca are infectie urinara si face antibiotic pe branula.

Em, sper ca nu te-ai suparat la faza cu internarea, vroiam sa zic ca mi se pare aiurea ca tre' sa te internezi ca sa beneficeizi de concediu medical. smile Nu ca ai avea tu vreo vina. Ti-am zis ca am stat si eu la fel.

Mda, se pare ca la noi totusi exista un pic mai multa consideratie din partea asistentelor.  nustiu
Ce am observat eu. In prima noapte, in salonul de vizavi era o fata care venise cu sangerare, avea placenta praevia. Seara a inceput s-o doara burtica si i-au facut asistentele un no-spa, iar a doua zi de dimineata am aflat ca i s-au rupt membranele in noaptea aia. Vreau sa va zic ca toata noaptea a fost forfota in salon la ea, veneau si plecau asistentele, doctorita de garda, i-au adus de doua ori camasi de noapte curate, au incurajat-o (asta ne-a povestit ea a doua zi, intamplator era verisoara colegei mele de salon). Deci s-au ocupat de ea. Nu stiu cat si cui o fi dat sau daca a dat. nustiu
In fine...


Bradul noi il facem pe 23, iar in seara asta abia astept sa vina Mosul la Natalia. big_smile O sa-i aduca 2 carti de citit, una de colorat, culori, set de curatenie (matura, faras), ca fura matura mereu sa mature ea, kinder felie de lapte, kinder pingui si cred ca ceva fructe si pufuleti (e innebunita dupa ei  rotfl  ). Acum ma gandesc sa-i aduca si un portofel ca o fascineaza si al meu si al sotului. tongue

Nu stiu la ai mei ce-i va aduce. chicot

Tata in fiecare an zice ca el nu mai face brad ca n-ar copii mici, dar cumpara mereu si cum il cumpara nu mai are rabdare si imediat il si impodobeste. lol
De anul trecut nu mai are scuza, nici nu concepe sa nu-i faca brad la "Natalush". big_smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#247 2013-12-05 14:37:02

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 34

Ce se ridica fata? Ioana lol ce zici acolo? Creca mai incurcat big_smile
Am dat peste o desteapta, creca o invatau, baiii ce m a impins, dobitoaca, nu mai puteam de durere sad mai era una langa ea si o pandea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.