homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35-43


#799 2014-01-09 15:47:23

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Fetelor nu depinde de mine.
Eu oricum in ziua cand fac vizita pe 4 martie,plec in Albania pt vreo 6 saptamani,si vin cu ea de vreo 6 lunite.si atunci voi incepe sa-i dau fructe strivite.
Asa bate ea pe loc,ca trebuie,ca pe toate borcanelele din magazine asa scrie de la 4 luni,si asa e aici in Italia.
Nu stiu ce sa fac.

Happy a luat in 3 sapt doar 400 grame,si a zis ca e putin,adevarul ca e lunga si nu e umflata,arata de mai putin de 6 kg,dar daca e musculoasa,nu e vina mea.

Chiar sunt ingandurata,ce Dumnezeu sa fac,poate nu e hranitor suficient laptele meu.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 



#800 2014-01-09 15:50:53

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ioana uite aici despre diversificarea precoce

Diversificarea alimentaţiei sub 4 luni, practicată ?n ultimele decenii ale secolului trecut a condus la dezvoltarea unor patologii de suprasolicitare a funcţiilor digestive, nepregătite pentru alimentele nou ?ntroduse. Dezavantaje:

* funcţii digestive nepregătite (sub 4-6 luni) pentru prelucrarea alimentelor solide (concentraţie scăzută de chimiotripsină, carboxipeptodază, amilaza pancreatică duce la digestia incmpletă a proteinelor şi amidonului).

* funcţie renală insuficientă (sub 4-6 luni) pentru cantitatea crescută de minerale conţinut de alimentele solide.

* valoare nutriţională scăzută a proteinelor din cereale şi vegetale faţă de lapte.

* cantităţile mari de hidrocarbonate şi densitatea calorică mare a făinoaselor favorizează hiperplazia adipocitelor şi a obezităţii.

* făinoasele scad biodisponibilitatea unor principii nutritive chelaţi de fitaţi (calciu, zinc), iar glutenul ?nainte de 6 luni predispune la enteropatie glutemică.

* ?nlocuirea unor mese de lapte cu fructe şi legume scade cantitatea de lipide şi favorizează diareea cronică nespecifică, iar conţinutul crescut de nitriţi (spanac şi legume rădăcinoase) determină methemoglobinemie sub 4 luni.

* laptele matern poate fi contaminat ?n intestinul subţire a sugarului cu substanţe provenite din alimentele solide, care ?mpiedică acţiunea lactoferinei şi reduc absorbţia fierului sau altor substanţe din laptele uman prin antagonism fizic.

* excesul de lipide favorizează steatoreea (insuficienţa lipazei pancreatice şi a sărurilor biliare).

* absorbţia unor molecule proteice heterogene datorită permeabilităţii crescute a mucoasei intestinale sub 4-6 luni duce la producerea de precipitine şi reacţii de sensibilizare a mucoasei intestinale responsabilă de tulburăririle digestive secundare şi manifestările alergice ?n copilărie ? sinteza de Ig A ?n concentraţii suficiente pentru a ?mpiedica traversarea mucoasei digestive de proteinele sensibilizante se produce ?n jurul v?rstei de 7 luni!!!

* senzaţia de saţietate produsa de alimentele solide favorizează spaţierea meselor şi creşterea cantităţii de alimente la o masă, favoriz?nd obezitatea prin stimularea sintezei colesterolului şi a hiperlipidogenezei adaptative.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#801 2014-01-09 15:54:55

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ioana  punish  Nu exista lapte destul de hranitor, slab/gras etc exista lapte PERFECT pentru puiul tau, ca de asta ne-a dat natura tzatze, sa ne hranim copiii
Stai linistita ca bebelusii alaptati au ritmuri diferite de crestere, spre deosebire de cei hraniti cu lapte praf. Eu am vazut-o pe Ami si la putza goala in poze si nu e un copil slab, e un copil normal
Daca as fi in locul tau nu m-as uita in gura ei si as face cum imi zice instinctul, atata timp cat fata creste, e vioaie, se joaca, ce rost are sa o fortezi sa faca ceva pentru care corpul ei nu e pregatit?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#802 2014-01-09 16:09:23

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Subscriu la ce a zis Emi, Ami e perfecta, nu e slaba nici grasa...acuma na ..v am zis la mine cum sta treaba, 5-6 luni daca dai piept, si cu bibe mai repede..dar daca copilul e grasut, asa cum este copilul unei prietene, il lasa mai mult, ii da doar lapte si fructe, si are 9 luniii!!! Nici macar cereale in laptenu i-a trebuit..

Offline

 

#803 2014-01-09 16:18:17

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Si eu m-am gandit sa o lungesc cat mai mult cu laptele meu,macar pana la 5 luni si ceva,si dupa cu putine fructe sa vedem cum o scoatem la capat,si sa-mi iau cica un cantar,sa vad ca ia la fiecare saptamana.
Sa mor eu daca nu mi se pare exagerata,sa stau cu stres,daca fata mea papa suficient si nu ii mai dau LP de ce sa o indop acum oare nu va avea timp o viata intreaga sa manance?????

Va pup si va multumesc pt cuvintele frumoase pt Ami.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2014-01-09 16:19:26

allle
Full member
De la: sibiu
Inregistrat: 2006-08-25
Mesaje: 969

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

be_happy ms puss nu se detaseaza laterala doar se scot 2 sau 3 bari dinalea pentru cand e bebe mai mare si il las sa se dea singur jos din patut

jaq puss ms, si mie mi se pare ok la pret si l-am si vazut aseara si era solid

emy puss ms

ano puss ms , tot kunert vreau si eu dar eu cred ca o sa las cadrul in masina jos, ca avem 2 si oricum una e in fata blocului tot timpul. eu stau la 3 cred ca nu m-as descurca sa-l urc singura

ioana puss stai linistita ca fata e bine

Ultima oara a fost editat de allle (2014-01-09 16:27:32)


bebeAmira Ioana rugaciune Doamne ajuta-ne sa crestem mari

Offline

 

#805 2014-01-09 16:26:57

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Buna ziua!
m-am inrors si eu la medicul de familie...

Katey, inteleg. Oricum Nati avea planuri de evadare lol

Alle, cine stie, poate inca se intoarce bebita. Cum am mai zis, stiu pe cineva care a stat  "in 4 labe" la 35 de saptamani si s-a intors bebi.

Iulia, felicitari pt 11 + Si noi am aflat ca are putica la 12 sapt.

Em, exact, stangul doare mai tare. Cand ma intorc tre sa trag cumva si piciorul supa mine, daca il las de capul lui am impresia ca mi se desprinde din incheietura.
Pai oricand poti trece la violat sotul lol
Em, Iulia  n-ai auzit sa comenteze vreun doctor cand vine sotul la eco?  auzi de la mine, cand am mers sa auzim prima data inimioara sotul s-a invoit special pentru asta si doctorita nu l-a lasat sa intre, si eram la privat, nu ca la spital. Si s-a suparat destul de rau sotul, si eram si eu suparata ca mi-a zis doctorita sa nu ma astept sa fie tottul bine si frumos la sarcina asta, m-a demoralizat total si am mers la altcineva data urmatoare. SI acum ma trec fiorii ca ea mi-a zis ca nu prea crede ca va fi bine...Parca ma tem sa nu fi avut dreptate cesafac

Ano, e greu sa intelegi din explicatii cum sa impingi. Cand va veni vremea ai sa vezi ca stii exact cum sa impingi smile corpul nostru stie.

Jac, imi pare rau de raceala, insanatosire grabnica.
Eu (sa nu ma deochi) nu am racit de cand am ramas graviduta.
In sarcina trecuta am avut 4 raceli in primul trimestru, inclusiv am ramas gravida in timpul unei raceli mari cu temperatura 39. Cine stiue daca nu au afectat si racelile astea cumva...

Getut, sa folositi lucrurile cu placere!

Ionus, si noua ne-a zis consultantul de alaptare ca bebei alaptati incep diversificarea la 6 luni, iar cei cu Lapte praf la 5. Tu esti mamica, tu trebuie sa iei hotararea cea mai buna pentru bebita ta, pediatrii pot sa zica multe, iar copiii nu cresc toti la fel. Din cate ai mai povestit tu parca n-ai zis ca plange de foame, ci e un copil vesel.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#806 2014-01-09 16:35:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ioana, nu mai zic, ca a zis Emi. tongue Iti spun doar ca bebeii alaptati rar iau in greutate conform graficelor. smile
Aminuca e perfecta! smile

Ele, daaa, numai la evadari ii sta capusorul. rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#807 2014-01-09 16:37:14

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

vai elena! uite de asta mi-e si mie teama, ar fi doar a 2 eco si poate ma trezesc ca nu il lasa... si la fel isi ia liber special supa ma bate gandul sa intreb la clinica, ar zice alea ca sunt nebuna


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#808 2014-01-09 16:42:33

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia,  treci peste jena și ?ntreabă la clinica dacă vrei sa știi sigur,  explici situația,  e dublul test,  soțul vrea sa facă și el parte și ?și ia ?nvoire special și vrei sa știi sigur ca are voie ?năuntru.  Și  gata.

Ioana și mie mi se pare perfecta Ami.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#809 2014-01-09 16:47:29

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Am intrat in febra calcatului. Moama, ce mici sunt lol Mai am o droaie.
Elenus, nu te mai gandi la ce zic vacile la pascut, ca dna mare doctorita zice multe kkturi. Ai inteles? Nu are treaba cu bebe tau.
Happy, ma tin sa te intreb, stiu ca ziceati de un magazin pe Cuza Voda care are si cosmetice de bebe si lapte si mai multe. Au si cosmetice Mustela sau Bubchen acolo?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#810 2014-01-09 16:52:35

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Iulia, in mod normal trebuie sa va lase, mai ales la morfologie.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#811 2014-01-09 17:02:28

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#812 2014-01-09 17:14:33

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Voi ce valori aveti la rezistentele arterelor uterine?
ca la mine pe dreapta e 0,60  , pe stanga 0,78 si pe artera ombilicala 1,14
Si am gasit pe net valorile astea, care sunt diferite fata de ce am eu. Si totusi doctorul a zis ca sunt valori bune.. si erau 4 doctori care se uitau totusi..

valori normale IR artere uterine:
sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

valori normale artera ombilicala:
sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)

m.. cred ca totusi e un alt barem la valorile mele pentru ca sunt valori PI ( nu stiu ce inseamna)  Iar cele de mai sus sunt valori RI
ca am mai gasit pe net
"  A. Uterina Stanga PI 0,95 RI 0,58 (fara notching)
    B Uterina dreapta PI 0,78 RI 0,52 (Fara notching)"\deci sunt chestii diferite, PI-ul are valori mai maricele.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-01-09 17:33:58)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#813 2014-01-09 17:39:48

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Elena, o sa fie bine, nu mai cauta pe net, daca era ceva iti spuneau respectivii doctori. esti atent monitorizata acum. cititul in exces dauneaza grav sanatatii...kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#814 2014-01-09 17:42:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Stiu just, dar ma mananca ochii daca nu citesc pe toate siteurile rotfl
asa zic si eu, ca totusi erau 4 doctori de fata, zicea cineva ceva daca nu era ok.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#815 2014-01-09 17:47:43

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

sa fi sigura ca ii vedeai macar la fata daca se indoiau de ceva...dar daca medicul tau cheama si pe altii e clar ca vrea sa te ultra monitorizeze.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#816 2014-01-09 17:51:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Just, da, am gasit si baremul de valori la PI, care tre sa fie sub 1,3 deci sunt bune valorile mele.  Caut si eu nod in papura big_smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#817 2014-01-09 17:56:59

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 35

Ele puss
Nu stiu ce valori am si nici nu caut, ma depaseste
box chiar cauti nod in papura!!!
Tot ce e posibil cu racelile din prima sarcina, stiu ca febra afecteaza mult fatul sad

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-01-09 18:00:30)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.