homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-45


#837 2014-02-04 12:59:54

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Buna fete,

ce de vesti de cand nu am mai intrat pe la voi...

Jac, felicitari mamico!!! Sa creasca mare bebe si sanatos!!! majoreta

Getut, puss tu vrei bataita?? ce atatea ganduri? nu ti-am zis eu ca tu vei naste o grasuta sanatoasa ca a mea? si fii atenta ca va avea si falcute grase, ca a mea asa a avut de cum a iesit din burtica smile

eu anul trecut pe vremea asta mai aveam o saptamana pana la marea intalnire...ma apuca nostalgia smile iar acum fetita mea face primii pasi...nimic pe lume nu se compara cu momentele astea, e cea mai mare bucurie a vietii. hjarta

burtici noi, sarcini perfecte va doresc! goodluck


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#838 2014-02-04 13:20:43

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Chiar ma gandeam la tine, Cris cand intri sa ma incurajezi smile
Multumesc mult, sper si eu sa aiba falcuteee, asa parea din poza de la morfologie smile Daca sta pana la programare, o sa nasc la fix o sapt distanta de tine smile Abia astept, doamne!
Linda, poti sa iti schimbi doar numele, nu, Emi?


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#839 2014-02-04 13:21:56

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Neata fetelor,

Geta: si eu stiu la fel, ca nu are legatura apa bauta cu lichidul amniotic. Totusi, cand m-am dus la dr sa vad ce era cu bb, ca nu mai misca decat lent, mi-a zis sa am grija sa ma hidratez, pt ca deshidratarea ii face pe ei mai lenti si pot si suferi din cauza asta, apa ajutand nutrientii nostri sa circule prin sange. Deci e f important sa te hidratezi. Nici eu nu eram impacata cu apa, dar am invatat sa inghit...in sec. Imi pun o sticla de 0.5 si am grija sa beau din ea din cand in cand. LA sf de zi am vreo 5 sticle baute. Acum in trim 3 am ajuns la 7 sticle baute. Mai poti incerca sa faci limonade, sau sa bei lapte, lapte cu cacao, suc de mere natural indoit cu apa, lichid sa fie.

Jacqui: o sa fie din ce in ce mai bine. E si el mititel si e bulversat de ce se intampla. Pune-l piele pe piele, cica s-ar linisti mai bine?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#840 2014-02-04 13:39:03

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

da get, asa-i


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#841 2014-02-04 14:19:10

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

uof, fetelor, am un somn pe mine de imi vine sa urlu grater am mancat la pranz si de atunci nu imi mai tin capul pe umeri...am observat ca atunci cand fac efort, gen urc scari, merg prin nameti, ma apuca un sughit pe care abia il opresc... nu ca ar avea vreo legatura cu sarcina, dar... are? big_smile

a, si cand se zice ca ciocolata nu e indicata, e vorba de o ciocolata intreaga sau merge acolo un cubulet?  forgetit  drool ca au venit niste colege din belgia si va imaginati numai ce cioco zace pe birouri  spranceana

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-02-04 14:23:08)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2014-02-04 14:30:06

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Iulia, e ok sa papi ciocolata, doar sa nu exagerezi. Eu pap zilnic cateva cubulete de cioco amaruie. Tu cum stai cu tensiunea? daca o ai mare, gen 13 cu, atunci evita, cafeaua, ciocolata, orice cu cofeina. Daca nu, nu. Iar ciocolata amaruie contine antioxidanti si calciu si alte minerale bune.

Iar la mezeluri, nu patiti nimic daca va faceti pofta. Nu e ok sa manancati zilnic, ca nu aveti niciun aport nutritiv de acolo, dar n-are nimic daca mai mancam un sandvis sau etc. Important e sa nu fie mezeluri crude. Ci fierte in prealabil. Vedeti ca scrie pe ele. De ex salamul de Sibiu e crud-uscat, deci nu mancati.

In alta ordine de idei, l-am prins pe balerinul meu in actiune:


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#843 2014-02-04 14:33:49

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

uaaaau, ano! ce tare hjarta ce bine se vede! balerin, ce sa mai!

tensiunea am tot luat-o acasa si am 11-12 cu 7, la 13 nu am ajuns.. deci n-o sa mor cu un cub-doua de cioco wink


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#844 2014-02-04 14:41:44

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

wave  fetelor!

Getut, nu-ti mai face griji, fetita e bine dezvoltata, mai ai putin si ai s-o tii in brate si vei vedea ca totul o sa fie bine puss

Dream, bine ai venit! Sa ai o sarcina usoara, la termen, cu un bebe grasun si sanatos!  goodluck

Emma, e ff frumoasa paturica. Ai niste maini aurite. puss

Ano, ce m-a emotionat filmuletul, ce frumos misca bebe, burtica hjarta

Ma scuzati, in rest, nu mai stiu ce am citit, sunt cam aiurita..


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#845 2014-02-04 14:44:51

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Am vazut ca in video mi se vad vergeturile mele vechi, de la o slabire brusca in adolescenta. Deocamdata ma ocolesc vergeturile acum, dar mai e timp si pt ele rotfl

Iulia: clar poti manca cateva patratele/zi.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#846 2014-02-04 14:46:25

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Neata

Getut , m-a tinut cam jumatate de ora la TNS. Eu in fiecare sapt vb cu doctorul la telefon si de fiecare data ma intreaba cum ma simt, cum misca copilul, etc. Deci e o intrebare normala asta cu miscatul.

Gabi, tu repeta beta, nu asculta doctorul... Tre sa vezi ca progreseaza

Ano, ce frumos misca bebe.   Asa si al meu, numai ca e un timid, cand deschid camera video se face liniste. Parca stie si face intentionat.  Felicitari pt 33+, ce bine suna.

Eu azi m-am trezit cu gatul cam iritat..si dureri de cap, stare de-asta nasoala de raceala. Am luat oscilo si ceaiuri cu lamaie si miere...   Am mai patit de vreo 4 ori asa in sarcina asta dar de fiecare data am scapat intr-o zi , sper sa fie la fel.

l.e. apropo de vergeturi  lol  m-am visat aseara pliiina de vergeturi pe burta.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-02-04 14:47:14)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#847 2014-02-04 14:58:58

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

App de vergeturi, voi cu ce va dati pe burtici? Eu folosesc un ulei bio, deocamdata nu a aparut nimic suspect, dar nici burta nu e prea mare.
Si eu am pe coapse niste vergeturi din adolescenta, dar ne-am imprietenit lol si nu mai vrem sa mai aceptam in relatia noastra si altele lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#848 2014-02-04 15:04:17

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ioana, Annabel, Cris, multumesc mult puss  sa dea domnul sa fie o sarcina usoar, la fel pt toata lumea puss 
Cateodata cand sunt prinsa in treburi uit, de fapt nu uit dar nu ma mai gandesc acolo si imediat cum sunt libera numai la bebel imi e gandul hjarta  parca as face zi ee zi teste de sarcina sa stiu eu ca e acolo chicot

Ano, micutul de el, ce frumos misca hjarta  abia astept sa.l simt si eu hjarta
Si eu am i ceput sa beau apa multa, exact cum ai spus si tu Ano, am sticluta pe birou si fie ca mi.e sete fie ca nu beau din ea. Ieri am reusit 3 s beau, azi as vrea sa ajung la 4 5. Plus ca beau  si cate o cana de lapte in fiecare zi. Felicitari pt 33 plus.  puss

Elena, nuci nu stiu ce sa fac, daca mi.ar fi zis dr sigur ca o faceam. Nu ca nu as tine cobt de ce.mi ziceti dar e scumpa tare aici, am dat 35 de euro pe ea. Inca ma  gandesc cum ar fi mai bine.. dar de e nevoie mare de ea nu ma uit l bani..chiar nu stiu nustiu

Eu nu pre va scriu ca sunt la munca si ne omoara seful asta.  Azi am plecat sa mananc, nu am zis nimanui dar e asa de greu sa imi fie frica sa mananc.. comenteaza cum n.ai vazut, plus de asta iti da munci in asa fel jncat sa nu poti manca..off. asa m.am suparat azi.. trebuie sa nu.mi mai pese ca ii fac rau lui bebe supa 
Va pup puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#849 2014-02-04 15:04:29

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Elenush, ma ajuti si pe mine putin, te rog? (stiu ca tu ai mai explicat).
In mod normal mucusul egg apare inainte de ovulatie si tine pana cand?
Caz concret: contact neprotejat in ziua 8, mucus sticky din ziua 9, egg in ziua 11-12, simptome de ovulatie in ziua 12 (dureri, intepaturi, etc.). Sunt sanse de bebe? nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#850 2014-02-04 15:09:26

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Katey, scuze daca iti raspund si eu, mucusul egg, se secreta cu 2-3 zile inainte de ovulatie si in ziua ovulatiei. Imediat dupa, se schimba consistenta si nu mai e prielnic gigeilor. Sanse sunt de bebe, dar nu asa mari, ca atunci cand exista un contact in acele zile fertile (cu prezenta mucusului egg)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#851 2014-02-04 15:09:56

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Katey, daca ai ovulat in ziua 12 (parca ziceai ca nu ovulezi inainte de ziua 14 tongue) sunt sanse de bebe, spermatozoizii rezista pana la 5 zile.

LE acum vad la ce topic sunt lol sa salut si eu burticile cu ocazia asta  wave  puss
m-am bagat fix ca musca   rodnar   tongue

Ultima oara a fost editat de gargarita (2014-02-04 15:18:28)

Offline

 

#852 2014-02-04 15:14:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Mda, Garga, fix asa ziceam. Si nu mi s-a intamplat de cand stiu ce-i aia ovulatie, uite ca s-a intamplat acum. 
Acum ce-o fi o fi. nustiu

Merci, Blue.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#853 2014-02-04 15:26:01

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

felicitari si tie dreams! imi place mult munca ta..paharele..globurile hjarta

Offline

 

#854 2014-02-04 15:53:05

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Multumesc pentru cuvintele frumoase, fetelor si pt urari big_smile
Elena: acusica faci si tu 33+

Katey, sunt sanse, dar nu prea mari. Cum s-ar zice, trebuie sa se alinieze planetele sa se prinda. Oricum si cu contact fix in ziua ovulatiei sunt sanse de doar 60% parca, nu mai stiu exact. De s-ar prinde asa repede, n-ar mai fi atatea fete care incearca de atata timp.
Dar, da, nu e imposibil sa se prinda.
Eu va doresc cum vreti voi, sa se prinda, sau nu, banuiesc ca va fereati, deci sa nu se prinda acum, ci mai tarziu, cand veti vrea voi kram

PS: mi-a facut soacra niste chiftele de te lingi pe degete. Mi-e mila de saraca femeie ca sta de 4 ore la mine la bucatarie si nu e printre cele mai sanatoase, adica na, tocmai ce a incheiat chimioterapia cu putin timp in urma cesafac


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#855 2014-02-04 15:53:22

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Dream, app de ce intrebai la aspirante, la eco, sa se vada ceva, e bine sa mergi la 6 saptamani (6+) Pana atunci, nu faci decat sa te stresezi, pt ca nu se vede nimic. La 6 saptamani se va vedea saculetul. Si pana la eco lol jale, sa vezi ce numeri si bifezi la zile si in loc sa se scurteze, parca devin si mai multe lol si apoi pana in urmatorul eco, ca apoi incepi sa te calmezi rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.