homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-95


#1787 2014-02-17 09:46:54

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

no-spa eu stiam de maxim 3/zi de maxim 80mg. Dar eu am luat doar de 40mg, maxim 3/zi.
Ma bucur ca e de la stomac, Lil.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#1788 2014-02-17 10:02:59

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Mie nospa mi-a indicat 'la nevoie' dar fara sa mentioneze o doza..poate ca nici nu a fost nevoie, n-am intrebat, dar eu ma gandeam ca o pastila face tot lol ma pricep


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1789 2014-02-17 10:26:49

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Buna fetelor! Uite-ma si pe mine pe aici puss Oh, Lil sper sa fie ok. Daca te ajuta sa stii ca si eu in ultima vreme am fost stricata la stomac cred ca de 2 ori in fiecare saptamana. Numai ca eu nu am dureri. rotfl2 Eu oricum nu am nici un simptom rotfl
Intr-adevar medicul mi-a dat No spa sa iau la nevoie. Nu o doza anume. Cred ca nu voi avea nevoie totusi. Si mi-a dat si progesteron preventiv. smile Acu...sper sa il iau doar 2 sapt...ca trebuie sa bag 1 dimineata si 1 seara. Credeam c am scapat de bagat degete . rotfl2
La eco i-am vazut mai bine zis , si inimioara care palpaia. smile Dar nu a putut stabili varsta exacta ca era prea mic...2,5 mm smile si de aceea ne-a rechemat peste 2 sapt. Sa il poata masura corect. Oricum ne-a zis ca ne incadram intre 5s 5z si 6s 0z. smile


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1790 2014-02-17 10:27:37

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Neata burtici puss puss

Getaaa numai maine nu-i poimaine lol hai ca mai ai putin de tot!!! Doamne ajuta!!!

Lil ma bucur ca au trecut durerile...e cum a spus Ano ai voie pana 3 no spa de 80 in 24 de ore. La mine nu a fost niciodata nevoie de atatea...

Ano vad ca esti pregatita deja pt intalnirea cu bebe hjarta frumos ai aranjat camera pt el...am si eu perdeluta asa, de cand erau ai mei mici lol o voi scoate de la naftalina si eu...

Iulia esti ok? Merge bine tratamentul pt tiroida?

Hai sa avem o saptamana usoara!!


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#1791 2014-02-17 10:58:01

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Neata fete!

Lil, pot sa apara dureri, ca se fixeaza sarcina in uter, dar daca sunt f intense, e bine sa mergi la dr. No-spa sa nu iei mai mare de 40 mg si nu-ti recomand sa o tai pastila, ca daca ai si greturi, la cat e de amara, nu cred ca ajunge in stomac smile Plus ca la taiere se pierde din cantitatea dorita.
Mie dr mi-a dat sa iau no spa impreuna cu scobutil, de fapt asta-i tratamentul care se face in spital la noi. Sunt cazuri, cum sunt eu, la care no spa simplu e apa de ploaie, nu-si face nici un efect si de asta se combina cu altceva.
Sa nu te sperii ca a patit bebe ceva, e bine merci la tine in burtica. Eu am avut si sangerare, cu formare de hematom si bebe tot vesel era smile Important e sa-ti pastrezi calmul si daca apare vreo secretie colorata sau doamne fereste, sangerare, fugi repede la dr. Poate ar fi bine sa-ti dea si ceva de sustinere, gen progesteron, cum au zis fetele, ca la inceput, sarcina e mai problematica, pana se fixeaza cum trebuie, iar hormonii nostri si organsimul isi cam fac de cap.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-02-17 11:03:48)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1792 2014-02-17 11:01:16

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, da, e super cu Isofix. Dar scoicile cu Isofix sunt de la 10-15 mil in sus, is nebuni. Am dat comanda de pe net de o chestie de blocat centura jos, sa vedem daca e buna.
Eu nu inteleg, cum prind parintii scoicile fix fix daca centura se largeste si din cauza asta nu sta fix? Am vazut un filmulet unde se bloca centura cand voiai, nu numai la impact si am presupus ca asa e la toate.
Scarletica, daaa, poimaine nasc!!!!
Sanatate la toate burticile si bebeii.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1793 2014-02-17 11:16:31

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Geeet, ce putin mai e. Doar azi si maine. majoreta sa vina puiuta bine si sa va bucurati de ea! Ce moment fericit!

Chiar, ca voiam si eu sa va intreb de scoica. Pana la cate luni se foloseste? Si daca am landou, la care se ajusteaza partea de jos, adica se ridica, mai e nevoie de scoica? Eu am gasit carucior doar cu parte sport si landou si ma intrebam daca e absolut necesar sa ii iau si scoica.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-02-17 11:20:06)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1794 2014-02-17 11:24:52

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Eu am dat de alta belea, de dimineață c?nd dădeam cu asta dentara mi-a sărit o bucata din premolar. Am rămas socata :-o eu nu am mai avut probleme cu dinții de vreo 8 ani. Acum am o gaura acolo. Nu doare, e puțin sensibila la rece, e premolarul meu, viu, nelucrat. Bănuiesc o carie ?n interior, care a săpat c?te exterior. Sper sa nu fi mers ?n jos la rădăcină.

Cred ca nu ?mi poate lucra la ea pe sarcina, nu? Sa pună plomba, ar ?nsemna să facă anestezie serioasa. O sa ?l ?ntreb pe ginecolog.
Dar m-a ?ntristat tare gaura asta. Și e și mare sad


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1795 2014-02-17 11:32:04

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Blue, multumesc mult. Scoica iti trebuie daca mergi cu masina ca are hamuri. Depinde de scoica, se folosesc pana in 6 luni sau pana in 9 sau unele 13 kg.
Ano, din cate stiu eu sunt anestezii permise in sarcina. Denorah parca stia. Poti intreba un dentist in care sa ai incredere.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1796 2014-02-17 11:46:08

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, anestezia in ultimul trimestru de sarcina, e interzisa. Dar pt o plomba nu e necesara. Daca nu ai dureri si e destul de superficiala cavitatea, adica nu a ajuns la nerv, oricum stomatologul isi poate da seama de asta, trebuie doar putin curatata si nu apare decat un discomfort minor si se aplica obturatia, care la fel e nedureroasa. In sarcina e normal s mai apara cazuri de genul, ca se cam duce calciul din organism si lucreaza caria la interior, pana mai rapane o pojghita de smalt, care cedeaza la orice efort efectuat asupra lui. Nu-ti face griji, se rezolva repede si fara probleme.

Get, ms si eu, in primele luni, daca mergem cu masina o facem in oras pe distante relativ scurte.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1797 2014-02-17 12:05:44

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Nu conteaza pe ce distante mergeti si unde, Blue. Daca mergi cu bebe cu masina, il pui in scaun auto. Sunt atatia tampiti pe lume, doamne fereste sa intre in voi ca e beat sau ceva.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1798 2014-02-17 12:10:52

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, daca nu te doare la rece e posibil sa nu fi ajuns la nerv si se poate lucra fara anestezie.Vei simti putin, ca se incalzeste osul de la chestiuta aia de curatat dar e suportabil.  puss
Pe mine ma trec o mie si una de ganduri... pt ca simt intepaturile in partea stanga, ma gandesc sa nu  fie extrauterina, offf.. trebuia sa fi lasat eu programarea pt azi disperat cat am greturi parca am o usoara garantie ca bebe e bine, as muri sa se intample ceva cu el supa

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-02-17 12:19:11)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1799 2014-02-17 12:24:13

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Get, ai dreptate. M-am desumflat lol Voiam un carucior Knorr, au super calitate, cred ca totusi ma stabilesc la un Hauck, macar le are pe toate si nu mai am batai de cap.. Asa dificil mi se pare sa gasesti ceva sa acopere toate cerintele smile Am devenit obsedata, pe unde merg, analizez carucioarele oamenilor si nu ma pot hotari. Sunt totusi o gramada de bani, iar calitatea la multe, lasa de dorit.

Lil, te rog linisteste-te, iti inteleg teama, dar fiind una din cele care a trecut printr-o gramada de momente urate, iti spun ca totul este bine. Nu are cum sa fie extrauterina, acolo apar dureri mari, nu intepaturi. Si eu am avut intepaturi, de la ce..habar n-am. Greturile, intradevar iti arata ca totul decurge normal. Ai sa vezi curand, ca te vei trezi la mijlocul sarcinii si o sa te intrebi cand a trecut timpul si o sa razi de toate grijile care ti le-ai facut pana atunci. puss stai linistita, nu stresa bebelusul, ca se spune ca asa cum esti tu in timpul sarcinii, asa va fi si bebe big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1800 2014-02-17 12:34:44

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Blue, sarumana puss  gata, ma linistesc ca nu vreau sa.l supar pe bebe. Acum ca mi.ai spus ca la extrauterina ai dureri, m.am mai calmat putin. O sa incerc sa alung toate gandurile rele si sa gandesc pozitiv, trebuie sa am incredere ca totul va fi bine. Abia astept sa il vad miercuri, sa.l stiu bine  rugaciune  si cum vreau ca bebe sa nu fie stresat ca mine, stau cuminte acum chicot


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1801 2014-02-17 12:46:35

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Hey, Lil!!! Calm ! Totul e ok, stai linistita! Si eu eram paranoia pna am ajuns la eco. M-am linistit acum. puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1802 2014-02-17 12:58:17

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

dreams par asa am sperat si eu cu progesteronul si cu degetul ca o fi o saptamana, doua, trei, dar si acum iau big_smile la eco de trimi II o intreb: si arefam sa mai iau? si ea: hai mai ia pana ne vedem la eco de trim III rotfl2 deci, nah! eu am insa unul seara, pe care uneori il mai iau si oral, mai ales cu 2-3 zile inainte sa merg la control ... sa se prelinga de pe acolo pe masa nu e chiar o placere

lil, iubita, stai linistita! nu e nimic cu bebe, nici extra nu e.. exact asa am avut si eu, vreo 3-4 zile inainte de prima ecografie m-a intepat cand in stanga cand in dreapta, de ajunsesem sa citesc de sarcini molare si alte nebunii si cand am ajuns la dr prima treaba pe care i-am zis-o a fost asta, ca ma tot inteapa pe ici pe colo si mi-a zis ca isi face si el loc! de ce nu-l las si nu stau cuminte?!

scarlett puss eu bine, ma bucur de lipsa greturilor si a starilor de voma forgetit ma obisnuisem cu ele.. tratamentul pentru tiroida il iau in continuare, daca face vreo treaba, nu stiu, dar macar m-am linistit si nu ma mai gandesc numai la asta... trebuie abia peste o luna sa repet analizele sa vedem daca s-a schimbat ceva

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-02-17 13:00:27)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1803 2014-02-17 13:08:29

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Burtici puss

Getut, de ce nu intrebi la burtici de scoica?
Este si un topic dedicat subiectului scaunelor auto.
Noi nu am avut scoica, ci un cosulet care nu se fixa cu centurile (a fost problema cu caruciorul, ma rog, poveste lunga), dar, la scaunul auto, cat l-am avut montat cu spatele la directia de mers (adica pana la 10kg ale copilului), se bloca mai greu centura, trebuia sa tragem de ea brusc dupa ce o fixam si atunci se bloca. nustiu

Noi deja ne uitam dupa scaun pana la 36kg si mi-a ramas sufletul la niste modele de pe un site din SUA.  Dar cred ca tre' sa fac imprumut la Provident ca sa iau din ala.  rotfl2

Lil, la inceput te dor toate vorba lui Jac, ba de la o constipatie, ba de la opusul ei.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1804 2014-02-17 13:21:33

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Katey, de gasca cred ca nu intreb la mamici lol Am si uitat.
Blue, la carucior uite-te cat sunt de mari (daca incap in portbagaj), cat sunt de grele (depinde la ce etaj stai), cat de usor se monteaza si daca are roti mari si gonglabile.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1805 2014-02-17 13:28:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Get stai fata grija, asa e si la noi, centura e slaba in timpul mersului dar la impact se blocheaza, exact ca si centurile voastre, in timpul mersului sunt lejere si doar daca tragi brusc se blocheaza. Noi am pus scoica in spatele soferului. Am avut vineri prima iesire cu ea in scoica, la dus a bazait putin si apoi a adormit, la intors in schimb a urlat in continuu disperat De atunci n-am mai pus-o, am tinut-o in wrap desi stau cu morcovu-n fund cand plecam undeva dar imi e greu ptr ca daca o port in scaun tre sa o imbrac mai gros, apoi ca sa o pun in wrap tre sa ii dau jos un strat de haine ca se incinge, apoi iar sa o imbrac cand o pun in scaun etc. Asa ca prefer la drumuri scurte sa o tin doar in wrap. Stiu ca nu-i bine dar pana om gasi o solutie sau pana se mai incalzeste...
Lil eu pe la 14 saptamani am avut o durere de burta jos de am zis ca nasc in momentul ala. Nu stiu de la ce a fost dar vorba fetelor te dor toate la inceput. La ce tre sa fii atenta sunt durerile ca la menstra, la inceputul sarcinii corpul vede pe bebe ca pe un "intrus" si incearca sa il elimine, de acolo contractiile uterului. Mie mi-a zis doctorul cand am dureri de genul sa iau no-spa.


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.