homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36-98


#1844 2014-02-17 18:27:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Nu, elena, se pare ca n-am avut noroc pe partea asta. Cat erameu de iubitoarede somn, mi-a facut-o soarta. Singura perioada buna, cu doar 3 treziri pe noapte, la 3 ore, apoi la 2 si la una, a fost de la 2 la 4 luni. Deci am avut 2 luni bune. De la 4 luni si-a stricat iar somnul. Se trezeste aproape in fiecare ora, mananca si apoi e agitat, adoarme greu. Macar la schema de la 2 luni daca ar reveni, nu cer sa doarma toata noaptea, cum fac unii copii de varsta lui. Cand doarme 3 ore legate, e rai pt noi.
Tot de la 4 luni a devenit tare marait ziua. Plange daca il las jos si in brate maraie.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-02-17 18:30:30)

Offline

 



#1845 2014-02-17 18:31:54

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Anca, il alaptezi?
Imi pare rau ca nu prea doarme, imi imaginez cat de obosita esti sa te trezesti de nu stiu cate ori pe noapte. Si eu sunt mare iubitoare de somn, sa vedem cum o fi bebe. Eu mereu ma gandesc la bebele unchiului meu, el la 6 luni dormea pana la 10 dimineata, si in rest foarte cuminte si vesel . Deci am vazut cum arata si situatia ideala.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-02-17 18:34:42)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1846 2014-02-17 18:49:41

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Uf, Anca, imi pare rau de lipsa somnului si programul haotic. Poate dupa diversificare o sa fie mei bine.
Sper si eu sa am un bebe cuminte.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1847 2014-02-17 18:57:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Da, elena. Tocmai pt ca stiu ca exista atatea cazuri ca cel de care spui, le invidiez pe alte mamici. Eu m-am chinuit mult si mereu au existat exemple in jurul meu care sa-mi arate ca altii j-au pb respective. Poate fac eu greseala dupa greseala... sau chiar sunt ghinionista. INSA ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil frumos si sanatos. Sunt convinsa ca mai tarziu vor aparea si satisfactiile - mai mult decat cele cateva clipe de ras pe zi, care ma fac sa uit tot greul pe moment.

Geta puss

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-02-17 18:59:18)

Offline

 

#1848 2014-02-17 18:59:01

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

ANca kram poate isi mai regleaza el programul odata ce creste.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1849 2014-02-17 19:09:06

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

anca dar nu reusesti sa il adormi la san? La noi 90% dintre somnuri incep cu tzatza-n gura
De wrap nu te mai intreb ca stiu ca nu va impacati, dar un alt sistem de purtare ai incercat? Ceva mai simplu, in care l-ai pus si ai plecat. La wrap e nasol ca pana faci legaturile bebe isi poate pierde rabdarea, la noi cel putin se lasa cu urlete cand plecam undeva, inainte de a iesi pe usa tre sa fac doua ture de casa ca sa taca si sa nu se stie tot blocul, dar cat timp ma misc e ok, doarme continuu.
Poate bebe tau are nevoi afective mai crescute decat alti copii, sdar pe masura ce tu il tii in brate si ii arati ca esti langa el sunt sigura ca o sa fie mai bine


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1850 2014-02-17 19:36:06

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Off mai Elenus, prin ce ai trecut tu azi kram  ma bucur ca esti mai bine si ca bebe misca puss
Noi mergem maine la doctor, m.a durut burta spre dupa amiaza, si cand am plecat de la munca nu puteam sa merg pe strada, asa ma durea, simteam ca ma strange cineva de ovare supa  iar pt maine tot spre seara merg la dr, ca nu am putut altfel. Doamne ajuta sa fie bebe bine..off grater  ma tot gandesc de la ce sa ma doara asa supa poate ca nu e ceva de ingrijorare dar pt ca nu am mai trecut prin asa ceva nu stiu cum sa reactionez sad

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-02-17 19:37:15)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1851 2014-02-17 19:41:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Lil puss sa fie bine maine la doctor!
Sa stii ca si eu am avut episoade de durere la inceput si mergeam la control imediat si doctorul mi-a zis ca atata timp cat bebe se vede acolo bine fixat si colul e lung, nu ar trebui sa fie ingrijoratoare durerile.
Uterul creste, ligamentele se intind, da, chiar si la 5 saptamani. Si bebe lucreaza acum ca un miner si "sapa radacini" pentru placenta smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1852 2014-02-17 19:44:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Elena puss

Emilya, numai la san adoarme, dar trebuie sa vrea sa stea. De multe ori ii e somn de pica, e sacait si agitat, dar refuza sanul - se arcuieste pe spate si plange. Altfel nu-l pot adormi, am incercat.
De la 4 luni a stat mai bine in wrap, dar doar daca e linistit dinainte de a-l pune. Decinu functioneaza ca metoda de linistire. Alte sisteme n-am incercat.
La cat sunt de topita dupa el si cat de mult ii arat asta, ma asteptam sa nu simta nevoia de si mai multa afectiune - nu stiu cum as putea sa-i ofer mai mult, deja sunt toata ziua cu el in brate ori rasfatandu-l pe salteluta. Dqca plec 2 min $a baie, sunt sanse mari sa-l gasesc plangand, desi il las pe salteluta oriinbakansoar, incconjurat dejucarele.

Offline

 

#1853 2014-02-17 19:53:42

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Lil si eu am niste dureri acum de zici ca imi vine menstra,e cam aceeasi senzatie...spe4 sa fie normale si imi place cum a explicat elena,abia astept sa fac si maine dimi testuletul ....doamn3 ce zi memorabila...cred ca atunci cand o sa incep sa dau vestea parintilor si celor apropiati va fi si mai emotionant puss

Offline

 

#1854 2014-02-17 19:58:30

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

vreau sa zic ca poate o data cu trecerea timpului, vazand ca esti acolo ptr el mereu, vor trece si crizele de plans


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1855 2014-02-17 20:03:23

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Pisi, si eu am svut crampe exact ca la menstra, si le mai am si acum, desi nu chiar ca la inceput. Dar ce mi s.a intamplat aseara m.a speriat, apoi azi dim iarvsi am crezut ca piate e de lafaptul ca sunt putin deranjata la stomac(scuze pt detalii... dar cand am pkecat de la munca simteam ca nu pot merge, si atunci m.a ingrijorat iar.. sa vedem maine, abia ast sa ajung. E bine pisi sa nu lasi crampele sa.si faca de cap, fetele mi.au recomandat no spa de 40 de max 3 ori pe zi dar mie imi daduse deja doctorul niste supozitoare .da pisi, asa este, sunt multe emotii hjarta sa vezi ce frukos va gi cand ii vei spune sotului happydance
Elenus, miercuri sunt in 6 saptamani, ma gandeam ca si.a facut deja loc bebe... macar sa.l stiu bine rugaciune

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-02-17 20:05:48)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#1856 2014-02-17 20:19:28

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Of Lil, as te inteleg cu emotiile care le ai si as vrea sa te asigur cumva ca e bine, dar pana nu vei vedea cu ochii tai, stiu ca iti este greu. Incet, incet o sa treci si de perioada asta mai aiurea si te vei mai linisti.

Pisi, asa e la inceput, apar crampe, e ceva schimbat in organismul tau si pana se adapteaza, asa se intampla. Poate iti va da medicul ceva pastilute pt sustinere si e bine cand ai durerile astea de menstra sa iei macar un no spa sa te lase, ca nici cu ele nu e bine sa stai.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1857 2014-02-17 20:22:45

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Lil, o sa fie bine. Doamne ajuta, primil trimestru e cel mai greu ca nu stii daca e bine sau nu. Dupa ce incepe sa miste e din ce in ce mai bine.
Pisi, sunt normale durerile ca la menstra. Sa nu fie foarte dureroase crampele ca atunci nu e de bine.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1858 2014-02-17 20:23:29

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

buna:) fetelor nu stiti cumva cum i cu concediul prenatal cine il plateste? eu ma asteptam sa iau bani in 15 ca de obicei si ciuciu l-am sunat pe seful meu care mi-a zis ca ei nu imi dau bani ca cica trebuie sa le vireze de la casa de asigurari? cat dureaza treaba asta eu totusi cand imi iau banii??? grater(


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#1859 2014-02-17 20:30:36

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Lil, faci bine ca mergi la dr. Multe in sarcina se bazeaza pe instinctul mamei. Mie asa mi-a zis dr, cand simt EU ca ceva nu e in regula, mai bine verific, decat sa regret mai tarziu. Bafta multa!

Pisi: vai ce ma bucur pt tine, ajunsesei asa deprimata incat credeai ca nu se mai intampla niciodata. Doamne-ajuta sa fie bine pana la capat!

Noi am fost la eco azi, m-a controlat si pe masa si a exprimat apoi de (nu exagerez) vreo 6 ori "vai, ce bazin bun ai". Rotea degetele p-acolo si nu mai contenea sa imi laude bazinul rotfl Colul insa e lung si inchis. Ceea ce e bine, avem doar 35s.

In schimb, ca sa vedeti cum e cu eco la varsta inaintata a sarcinii, la 33s la morfo a iesit femur si tibie mai mare cu 2s, acum au iesit mai mari doar cu 3 zile, AC a iesit la morfo mai mare cu 1s, acum a iesit mai mica cu 4 zile, chiar l-a masurat de 2 ori si a zis ca e cam mic AC-ul. Dar eu pe ecran am vazut ca nu era prins bine,nu se vedea ca la morfo. Deci nu cred ca e nimic in neregula cu bb. Din cauza AC mai mic, a iesit si greutatea mai mica, 2400 (aveam 2300 acum 2 sapt), asta ar inseamna ca ar fi crescut ff putin, INSA acum 2sapt toate au iesit mai mari, iar femurul a tras toata greutatea in sus, iar acum AC a tras-o in jos, deci nu stiu ce greutate are sigur.

Placenta gr 2, la 33s la morfo era gr 0, dar la 29s la dr meu era gr 1, deci si asta tine de ochiul dr si de aparat. Lichid suficient, rezistente umbilicale bune (mai mici decat media, oare ce inseamna mai mici? stiu ca mai mari e de rau, mai mici cum e?).
Maine trebuie sa sun sa ma programez pt consult preanestezic la clinica. M-a intrebat iara cum nasc si daca vreau epidurala. Am zis ca hotaram atunci. A zis ca e ok asa si ca nu mai insista cu epidurala daca nu o vreau. I-am zis ca nu am zis ca nu o vreau, ci doar ca daca am norocul de vreun travaliu rapid, nu ii vad sensul, dar daca trec 6 ore de dureri si eu am dilatie tot 5, atunci poate o cer. Nu e ok asa? a zis ca e foarte ok asa.

Apoi inainte sa plec, a intrebat de 2 sau 3 ori "o sa ma ajuti, nu?". M-a pufnit rasul. Am zis , dle dr dvs sa ma ajutati pe mine rotfl El a zis, eu oricum ajut, asta mi-e meseria, dar am nevoie sa ma ajuti si tu si sa colaborezi si sa ai incredere in deciziile mele. I-am zis ca o sa fie o colaborare frumoasa, doar am bazin bun, nu? rotfl2

Mi-a mai zis ca mai depinde de col, daca e un col care se dilata normal sau normal inspre usor, o sa am overall o nastere usoara. Daca se dilata greu si e nevoie de oxitocina, atunci va fi nitel mai greu.
Ma mai vede pe 8 martie. Doar in cazul in care e ceva in neregula, ii dau sms si ma cheama mai devreme.

Pozitie: aceeasi ca inainte: Left occiput anterior.
Nu e coborat complet, sta cu capul pe vezica, nu pe col.

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-02-17 20:34:46)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1860 2014-02-17 20:41:48

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Alle la prenatal trebuie sa primesti banii in ziua in care luai salariul in mod normal (toti odata sau in doua transe dupa cum e obiceiul firmei). pe urma cei de la serviciu isi recupereaza banii de la casa de asigurari.
sanate fetelor.
Getaway nastere usoara, fetita papacioasa si sanatoasa kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1861 2014-02-17 20:43:46

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

nici nu mai stiu cum sa procedez parca imi cersesc banii si si asa is putini..... ce inseamna sa lucri intr-o unitate mica poate daca ar fi fost alt angajat in situatia mea lucrurile ar fi stat altfel..... macar ar fi stiut cum sa procedeze, asa m-am saturat:((


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#1862 2014-02-17 20:45:19

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 36

Ano, sa inteleg ca atunci a fost ecograf/doctor diferit cand ti-a zis 2300 g?
e posibil sa se fi facut greseli de masuratoare acum sau atunci. Gresesc un milimetru-doi si se schimba valoarea. Ca nu cred ca a crescut 100 grame in 2 saptamani.
La mine a fost asa recent, a iesit odata 1600 g si peste 1 saptamana jumate 1700. In saptamana in care a iesit 1700 nici nu reusea sa masoare prea bine din cauza pozitiei lui bb... si apoi peste inca o sapt jumate era 2164.

in rest, interesanta vizita ai avut.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.