homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-18


#324 2014-03-10 16:38:20

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, prima data am citit ca doctorii nu ne lasa insarcinate    rotfl


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 



#325 2014-03-10 17:04:46

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, mi am luat si eu azi vit e. Ai citit  prospectul? Mie nu imi zice nik de fertilitate acolo. Si ma tem sa iau.
Nu a facut al meu spermograma...cam fuge de asta. Si nici in oras nu avem lab de incredere cu embriolog. Poate o sa faca, mai tarziu, cand se va convinge ca asteptarea nu e cheia succesului. El m a convins acum sa mai asteptam cateva luni si dupa aia sa incepem serios sa ne cautam, astfel incat nu mai fac nimic in afara de sex lolg

Ultima oara a fost editat de ionela (2014-03-10 17:08:53)

Offline

 

#326 2014-03-10 17:16:29

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Ionela doctorita cu care am facut eu bebele m-a intrebat in 2005 , ai zi ..barbatu tau a lasat pe vreuna insarcinta lol ca sa nu mai dam bani pe spermograma ..mergem la spovedit lol
Vit e ajuta la fixarea sarcinii , cel putin asa mi-a zis mie dra si spoerste si fertilitatea.Eu iau toata luna, asa mi-a zis nebunu de mohamad..asa fac:)
Eleny si eu luna asta vreau sa stau linistita fara dr, temperaturi si teste ...dar de la vorba la fapta...e caaaleee lunga..eu incerc smile
Culmea ca de la branca ursului asta am chef de secs..intr-una nustiu ce ma fac?lol


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#327 2014-03-10 17:19:04

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Ionela, cred ca conteaza foarte mult sa si crezi in tratamentele pe care le iei.
Uite aici http://bebster.ro/articole/antioxidantii-in-fertilitate
Mie asa imi daduse endocrinologa. Acum am dat gata un borcanas de 30 cps- ieri l-am terminat. dr Uscatescu a zis ca pe masura ce inaintam cu analizele, sa las toate vitaminele (elevit, acifol, magne b6) si sa raman cu vit e si d. http://www.synevo.ro/vitamina-e-tocoferol/
Pana una- alta, e bun si  sexinpat  numai!

Rozi, e super ca brancutza iti da chef de  sexinpat Vezi ca nu tre sa iei toata luna, daca ramai nu e buna.

Io cat mai stau, ca lipsa asta isi spune cuvantul  drool  azi am 18 zile de la curetaj. cat mai stau cuminte? smoke2

Ultima oara a fost editat de IuliaXn (2014-03-10 17:23:49)

Offline

 

#328 2014-03-10 17:56:02

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia depinde pentru ce o iei , eu o iau pt ovulatie s o iau pana la ovulatie , ziua 14 cam asa, desi eu ovulez mai tarziu, daca o iei pt deficit de progesteron, o iei din ziua 15 pana cand vine, deci depinde...am citit multe despre branca asta...acuma...cate bordeie atatea obicee:)
Oana parca lua branca din ziua 15 parca pana venea..parca asa impreuna cu duphaston smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2014-03-10 18:01:15

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, mi am luat tocmai pt ca am citit aceste chestii. Dar in prospect nu zice nimic.
As lua si eu branca daca nu mi ar scadea tensiunea...tare rau m am simtit cand am luat

Offline

 

#330 2014-03-10 18:07:01

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi luam din ziua 15 pina in ziua 25,cu duphaston si vit E,..eu tot insist pe combinatia asta ...si o data ce te-ai apucat tine-o trei luni incheiate. Ti-am spus ca asa reactionam si eu la branca ursului. se inchina al meu,nu-i venea sa creada si acum saracul e pus pe bara de cam mult timp. lol  Menstruatia venea la 28 zile.
Ionela tu ai renuntat la progesteron? sau am inteles gresit? daca nu iti merge B.U incearca Ginsengul Siberian. despre asta ai citit?
Deci Rozi imi place maxim de tine.esti pusa rau pe treaba. si oua de prepelita si branca ursului!!!! bravo,asa sa o tii pina reusesti!!!

Ultima oara a fost editat de oana_isabela (2014-03-10 18:15:07)


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#331 2014-03-10 18:52:24

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Oana fac si eu ce pot , ti-am zis,eu il aiu asa ca vreau sa fac oua , acuma ...oi vedea.Asta e a doua luna .Pe laga branca iau mladite de zmeur, vit e, acid folic , mastodinon, oua, antibiotic mi-a dat dobitocul ,il iau si pe ala si stau linistita.desi sunt in ziua 7 sau 8 am un egg abundent  disperat  desi...e cam devreme smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#332 2014-03-10 19:14:04

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

rozi pe tine te-a intrebat doctorita dar eu m-am gandit singura sa il intreb pe sot daca a mai avut vreo tentativa de copii cu alta in tineretea lui  big_smile (mi-a zis ca sunt  nebuna)

eu am luat branca ursului pe  cand eram in facultate ,aflasem eu ca iti cresc sani(eu nu prea am) si vreau sa spun ca dupa 3 zile eram plina de cosuri pe fata , deci am renuntat

azi fac 7 zile de la ovulatie si bineinteles ca nu m-am putut abtine si am facut un test mai ales ca azi m-a intepat in partea dreapta ,sincer parca s-ar vedea o liniuta in plus ,ceva foarte pal ,a meu a zis ca parca ar fi si parca nu ar fi ,am zis sa mai incerc undeva pe joi- vineri cu inca unul(sa imi dea domnu rabdare pana atunci)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#333 2014-03-10 20:32:39

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Nico depinde ce test ai facut.Daca e barza (varza) ala nu e bun...asa e el cu umbra, daca e alt test...sunt sanse..baga o pozica sa-mi benoclez ochii:) wow


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#334 2014-03-10 20:58:52

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Fetelor, vit E cat timp se ia? Eu iau de vreo 3 sapt, dar am citit ca se ia cam o luna si pe urma se face pauza.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#335 2014-03-10 21:01:58

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny mie dobitocul nu mi-a zis nimic , mi-a zis sa iau incontinuu.... cesafac
Eleny ,uita-te pe site-ul asta sunt multe femei care intreaba farmacistul despre plante care sa declanseze menstruatia
http://www.pcfarm.ro/intreaba_farmacist … ruatiei!-2
Ideea e ca sinechia ta uterina , parerea mea, nu cred ca are treaba cu venitul ciclului ...asa zic eu...ia cauta si mai vorbim smile
Nu te lasa ma..nu te las...ca nici tu nu ma lasi pe mine....cautam si trebuie sa gasim pe cineva care sa ne lumineze smile

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2014-03-10 21:07:34)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#336 2014-03-10 21:05:17

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

E clar ca exista o dragoste netarmurita intre tine si  domn' doct  lol


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#337 2014-03-10 21:16:54

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny ti-am lasat un lik mai sus...sa citesti e foarte interesant...si te mai luminezi...poate trimiti si tu un mail acolo , o intrebare....orice ajutor e binevenit.te pup
Acum am vazut si eu ca Banca se ia pana la ovulatie , apoi se opreste , deci e bine ma:))Pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#338 2014-03-10 21:27:08

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna, viitoare burtici!

Vitamina E este foarte foarte buna, mai ales in pregatirea endometrului. Eu am luat pentru endometru si pt calitatea ovocitelor vitamina E de 400 mg, de la Adam's din surse naturale. E foarte buna. Puteti lua 15 zile zile, pan ain ovulatie, apoi alte 15 zile pauza.

Daca aveti cicluri lungi puteti lua evening primrose oil, cu vitamina E. Scurteaza ciclurile si imbunatateste cantitatea de mucus fertil.

Rozi, eu cred ca un endocrinolog care iti spune ca ai probleme cu mansarda in conditiile in care tu ai un FSh asa crescut este....unul de care sa fugi! Timpul nu curge in favoarea noastra si din pacate uneori trebuie sa grabim pasul, sa alergam daca putem. Eu ti-as recxomanda sa mergi de pe acum la un endocrinolog. Din propria experienta spun  ca nu te poti baza pe faptul ca se vad foliculi la ecograf. Daca sunt probleme de insufieceinta ovariana prematura, ei pot sa fei goi. Adica fara ovocit.
Pe langa LH si FSH foarte mult conteaza estradiolul. El spune cel mai mult despre menopauza precoce. Este foarte important sa nu fie foarte scazut. La tine cum sunt astea?

Pt FSH, am citit o gramada de studii potrivit carora functioneaza foaret bine si il scade f mult mierea poliflora amestecata cu polen si laptisor de matca. Din pacate insa, scadearea s-a dovedit a fi  falsa...O sa caut studiile sa le vezi si tu.

Ionela, duphastonul si-a facut treaba. Cred insa ca ar trebui sa renunti la duphaston si sa treci pe utrogestan, administrat vaginal dupa ovulatie si continuat pana in z28.

Va imbratisez si sunt cu sufletul langa voi!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#339 2014-03-10 21:29:05

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rozi, n-am apucat sa citesc tot, dar sunt si mai derutata. De cretisoara zice ca poate sa intarzie CM, desi eu am citit ca e benefica in cazul amenoreei. Cred totusi ca astea ar fi ami bine sa fie luate la recomandarea cuiva, luate asa, dupa capul nostru, cine stie ce efecte mai pot avea, daca-s combinate aiurea si luate in per nepotrivite.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#340 2014-03-10 21:35:28

kristinika
Sr. member
De la: padova-italia
Inregistrat: 2013-06-03
Mesaje: 1298

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna seara dragele mele,am revenit si eu la apel puss
In seara asta ne-au refacut netul,asa ca sunt iar printre voi happydance ...mama da cat ati mai scris...
Sambata am fost la o intalnire de munca si azi am fost sunata ca am fost acceptata  happydance  asa ca maine merg sa imi arate cam ce am de facut si stabilit orar...ufff in sfarsit mai apare o raza de soare si pe strada noastra.
Va pup pe toate si va doresc o saptamana minunata puss
De maine dimineata revin cu cafeluta calda chicot


rugaciune DOAMNE AJUTA-NE SI PE NOI SA UMPLEM GOLUL RAMAS IN INIMA SI ACESTA TRISTETE SA FIE INLATURATA DE O MINUNE !!!
rugaciune IERI NU,ASTAZI NU,DAR POATE MAINE DA...TE ASTEPTAM CU DRAG!!!

Offline

 

#341 2014-03-10 21:36:07

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, la tine este absolut clar ca sinechia uterina este cauza intarzierii sau lipsei menstrei! Pur si simplu,  mucoasa care captuseste uterul- endometrul nu se poate elimina. Aveti grija, fetele si cu plantele astea! Unele fac mai mult rau decat bine!

Sa aveti o seara frumoasa! par


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#342 2014-03-10 21:40:54

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Rona, am facut histeroscopie si doct zice ca acum cavitatea uterului arata normal, doar ca endometrul e atrofiat, nu se poate reface, nu se ingroasa nicicum.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.