homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-13


#229 2014-03-22 22:32:54

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Katey, ce scumpa a fost a mica chicot

Lil, eu nu stiu cum va fi pt mine, dar sigur eu la acea vreme voi fi internata in spital, pana la nastere, dar in mod sigur, cand imi va spune ca ne apucam de treaba, o sa fiu gata lesinata si anesteziata si plansa de mama focului rotfl2 Nu stiu daca o sa mai reusesc sa anunt ca voi naste lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 



#230 2014-03-22 22:35:30

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue vrei ceza?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#231 2014-03-22 22:38:39

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Vreau, nu vreau, ceza fac. Mi-a zis ca nu ma lasa sa nasc natural, desi, el e adeptul nasterilor naturale....


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#232 2014-03-22 22:41:46

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue dar ce problema ai?  Cred ca ai mai zis dar nu mai tin minte.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#233 2014-03-22 22:49:54

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cu capul, Ele rotfl2
Mi-a zis ca nu prea am constitutia necesara pt a naste natural si ca e f riscant pt bebe si ca el nu vrea sa riste, mai ales ca e o sarcina greu obinuta si un copil mult prea dorit.
M-a si mirat, ca toate care au nascut cu el, l-au rugat sa faca ceza si a refuzat. Eu il las sa faca ce vrea la mine lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2014-03-22 22:59:08

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue mie mi-au zis invers, ca am solduri bune de nascut lol
Daca e sa vb de ce imi doresc pentru MINE ..ar fi cezariana. Da, poti sa ai dureri dupa, te refaci mai greu dar nu cred ca se compara cu durerile incredibile din travaliu.. mai ales dupa dilatatie 3-4 disperat .  Dar natural as naste doar pentru copil, ca pot avea grija de el mai repede si ar fi un beneficiu trecerea lui prin canalul de nastere, studiile arata ca "se imbogateste" cu microflora mamei de acolo si asta l-ar face mai "calit".


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#235 2014-03-22 23:16:29

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Sunt convinsa, ca nasterea naturala are beneficiile ei. Si eu mi-as fi dorit natural, nu stiu, sincer, daca as fi putut rezista durerilor, de fapt nici nu-mi dau seama cat de puternice pot fi acele dureri, dar acum, daca nu se poate, nu vreau sa insist si sa-i fac rau copilului. Ma gandesc ca nu ar fi insistat cu ceza, fara motiv, eu daca era sa apreciez, ma simteam destul de larga in solduri big_smile Ce-i drept, cred ca sunt destul de stramta la restul, pt ca de fiecare data, inclusiv la inseminare, a trebuit sa-si aduca instrumentele de la cab lui, pt ca in spital nu aveau departatoare mici, cat aveam eu nevoie lol Nu ma pricep deloc la chestiile astea, dar incerc sa fac asa o legatura in minte big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#236 2014-03-23 00:17:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Am ajuns si noi la 38+  rugaciune
Poate vine bebe saptamana asta.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#237 2014-03-23 00:35:24

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Sincer? Nu te supara blue dar n am mai auZit asa ceva, toate femeile pot naste pe jos ca doar de asta suntem facute, cum adica n ai constitutie? neutral
Rona, pai e maica..daca numa la noi se poate alege daca vrei ceza
Aici nu alegi, nicaieri, nici la privat, se incearca natural si daca nu se poate ceza
Ca ma intreba soacramea..vreau ceza? Sa nu fac ceza
Pai i am zis ca aici nu i ca in tara ca alegi..
Le: acum citesc ca ai obtinut greu sarcina sad da..nici eu n as risca!!! Dar faza cu soldurile..am fost aici la muulti medici si eco si de toate ca fetele stiu si nici unul nu a vb de solturi..si nici n am auzit la cineva si am 8 prietene toate cu copii nascuti aici

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-03-23 00:38:27)

Offline

 

#238 2014-03-23 00:57:28

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue pr mea s-a ingrasat muulllt dupa ce a nascut..deci nu e o regula
Jac si mie mi-a spus de faza cu soldurile..si ma tot intreaba cat port la picior ca cica e o legatura intre asta si bazin...in ro sunt dr mai "comozi" imi plaCe sa le spun...

Ele puss  si noi schimbam sapt..

Ce ma fac ca nu am somn???pc nu am(e scos de cand cu renovarea vietii)..tableta e moarta,tel urmeazza in curand si cel mai tragic :nu pot sta decat in camera in care sforaie sotzoi si mi-e mila sa aprind tv ca e super obosit si il deranjeaza lumina...


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#239 2014-03-23 01:05:41

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ann applause pt sapt schimbata

si mie mi-a zis dr ca e posibil ca bb sa nu incapa in orificiul lasat de oase, mai ales cand e mare nustiu

m...poate si incape pana la urma dar cu mult efort si risc pt bebe. SI eu cand aud povesti cu "m-au apasat moasele pe burta" mor.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#240 2014-03-23 01:11:23

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Multumim ele...ne bucuram si noi pt tine smile
Eu nu sunt de acord cu riscul pt bebe...nu as risca nici 0,001 % daca mi s-ar zice..ceza si gata..mai bine ma refac eu mai greu decat bb sa pateasca ceva..


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#241 2014-03-23 01:39:13

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ele, asa mi-a zis mie doc, ca pare un bebe mare si nu vrea sa ma rup pe toate partile si bebe sa iasa cu capul deformat. nustiu Plus astigmatismul meu...


Felicitari pt. inca o saptamana, Ele si Ann! smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#242 2014-03-23 08:15:53

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neața
Nu știu de unde mitul cum ca ceza e mai ușor,  ca eu după 24 ore nu ma pot nici măcar roti pe o parte ?n pat. Și eu vor sa ma dau jos m nu vad cum voi reuși a ceva. Poate doar după o noua doza de drog sad


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#243 2014-03-23 08:18:49

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata burticute care au petrecut pana tarziu! chicot
Eu am picat ca un motan blanos aseara, nici noapte buna nu am apucat sa va spun.
Elle, Ann, Oana, felicitari pt saptamanele happy  Ele, ia sa vezi, miercuri, joi, asa cum ti-am zis:D
legat de ceza fetelor, si aici e o obsesie a doctorilor pt a face cezariana, asta ca sa obtina mai multi bani(o ceza costa peste 3000 de euro). Eu una nu ma las, vreau naturala indiferent ce imi spun ei. Doctorita mea nu e genul sa iti zica faci ceza ca asa e mai bine, ma va lasa sa nasc natural in caz ca nu ma dilat sau orice alta problema atunci ceza. O prietena de-a mea a nascut cu ea si a lasat-o 10 ore sa incerce natural si apoi i-a zis ca daca mai asteapta ii pune viata in pericol si i-a facut ceza.
Blue, sa stii ca si eu sunt stramta jos, mi-au zis-o mai multi ginecologi, iar la constitutie seman perfect cu mama mea, avem aceleasi solduri si daca ea a putut natural, o sa pot si eu. Adica macar vreau sa incerc. Iar pt ca tu ai obtinut greu sarcina, e bine sa te lasi pe mana doctorului.
Jaq, sunt de acord cu tine, suntem facute sa aducem copii pe lume, acum daca nu s-o putea, incercam si alte variante.
Ce-mi place ca eu zic naturala, naturala dar habar nu am ce dureri vor fi lol Dar cred ca dupa ce tii bebelinul in brate, uiti si durere si tot, raman doar urmele pe unde ai nascut mai dureroase, apoi trec si alea chicot

Ano, off, fii tare, stiu ca doare dar incearca sa te dai jos din pat. Mi-au spus si mie cateva fete care au nascut prin ceza ca primul pas spre vindecare este acela sa incepi sa te misti. Prima data e greu apoi nu vei mai simti asa tare.  Recuperare rapida mamico! kram

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-03-23 08:24:36)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#244 2014-03-23 08:29:14

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata burtici!
Am schimbat si noi sapt azi!!!! Am mai trecut de un prag!
Elle , Ann felicitari si voua pt schimbarea sapt!!! cresc puiutii nostrii,mai avem putin...
ieri a fost mami pe la mine,am spalat hainutele pt bb,le-am calcat,azi imi pregatesc gentuta pt spital a lui bb si mai ramane a mea.
m-a sunat o prietena buna din Cipru,vine sapt aceasta pe acasa si mi-a spus ca mi-a luat cercelusi pt fetita exact ca cei pe care ii vroiam eu cu pietricele verzi. sunt tare fericita!
saptamana aceasta repetam ultimele analize iar sapt viitoare avem intalnire cu dr.
cum trece timpul asta! zau ca nu imi vine sa cred ca am ajuns la 30 sapt....smile si am luat doar 12 kg pina acum,am 65 kg, vedem de acum incolo.
va pupacesc pe toate.


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 

#245 2014-03-23 08:45:06

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

hey ce faceti/eu am avut numai cosmaruri aseara asa ca la 7 m-am hotarat sa ma trezesc
felicitari oana, elena si ann pt noua sapt

da elena..ai dreptate..uitasem de lichid, placenta&co.oho..am zis ca imi iau un carucior(gen de ala de supermarket)si sprijin burta pe el lol

Offline

 

#246 2014-03-23 08:51:34

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata!

Oana, felicitări, ai intrat pe ultima sută! tongue

Ano, să te ajute cineva să te ridici ?n fund, apoi uşor, uşor. Eu mă ?ntorceam pe o parte, respiram de c?teva ori ad?nc, mă sprijineam ?n cot, iar respirăm, mă ridicam ?n fund, respiram...
Glumeam cu ai mei să mă sune c?nd pleacă de acasă că p?nă ajung ei la spital reuşesc şi eu să mă adun din pat. chicot

O să vezi că fiecare pas e mai uşor dec?t cel dinaintea lui, parcă se dezmorteste corpul.

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-03-23 08:53:06)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#247 2014-03-23 09:26:57

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

neata fetele wave
ano puss felicitari pentru bebe hjarta recuperare usoara si lapte in titi rugaciune cu cat te mobilizezi mai repede cu atat va fi mai usor; pe mine la 6 ore de la operatie m-au pus sa ma ridic din pat, am facut o tura de salon si la 12 ore de la operatie m-au dus in camera cu bebe; esti inca la terapie?
elena puss mai ai asa putin, acusi e marea intalnire cu bebe hjarta nastere usoara rugaciune
sonia puss
pup fetelor puss


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.