homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-44


#818 2014-03-30 17:35:05

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Pai cum ii fac program? Parca oms recomanda alăptarea la cerere. Mie lapte mi-a  venit abia de cur?nd,  acum 2 zile. De la icter e leneș și adoarme des și nu suge suficient,  suge 10 min apoi molfaie,  adoarme și se trezește ?n alte 10 min de foam.
I dau completare o singura data /noapte,  30ml, După ce ma suge vreo 2h cum am descris mai sus,  cu supt,  suzetit,  trezit. Apoi doarme 3 h. Ziua nu ii dau lp,  ?l pun la s?n c?nd vrea e,   c?nd cere,  pt a regla producția de lapte.

Sigur suntem la puseu acum,  altfel nu ?mi explic de ce a stat at?ta la s?n.acum doarme de o ora și mie ?mi ard s?nii,  trebuie detensionati

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-03-30 17:37:30)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 



#819 2014-03-30 17:41:11

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ano, de-acum maine merg sa se uite la col...maine e de garda.
Nu cred ca ai sa mai ai vergeturi daca nu ai facut pana acum. La mine se vad clar, si pe langa vergeturi am sub buric piele efectiv crapata, rupta, a curs sange de acolo.
Sa treaca cat mai repede icterul!

Azi e iar bebe lenes, am sintit doar cateva impinsaturi.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#820 2014-03-30 18:14:31

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

mi mila de tine cred ca te dor toate de la pozitie, incet incet nu o sa se mai trezeasca asa des.... de exemplu mara s-o trezit azi noapte la 1 si la 6 si mananca sa zic cam 15 min max 30 o pun in patut si nu mai am treaba cu ea pana la urmatoru supt smile dar am plans destul in maternitate noptile era foarte agitata de foame ce era.... si asistentele alea in loc sa ma ajute sa o invat sa suga urlau la mine ca trezeste tot spitalu un cosmar ce mai:( nici acuma din dreptu nu prea suge se inerveaza mai mult ca nu mi se formeaza sfarcu la el mai mult ma mulg si i dau din sticluta


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#821 2014-03-30 18:18:31

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ano faci foarte bine, da-i cand vrea si cat vrea. E crima puseul, si noi ne apropiem acuma de cel de 3 luni, cel mai naspa cica si mi-e groaza. Eu daca as fi in locul tau as scoate completarea. Atata timp cat bebe suge eficient adica il auzi ca inghite , ia in greutate si uda minim 6 scutece pe zi e ok. dupa lp doarme ptr ca e mai greu la stomac si il toropeste. dar daca ai incerca sa te mulgi si in loc de lp sa ii dai lapte muls noaptea?
ptr icter stati cat mai mult la soare chiar si la geam, face minuni


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#822 2014-03-30 18:26:54

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ale, ca si la nascut spranceana  AM tipat la expulzie, de 2 sau 3 ori si doctorita a inceput sa urle la mine "taci ca nu esti in padure" .... lasa-ma femeie sa nasc cum simt...


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2014-03-30 19:41:38

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Emi, ieri am avut și lm  ?n pompa,  dar doar 25ml, tot noaptea l-a primit. Nu prea pot str?nge mult,  ca toată ziua ne tatonam și la pompa nu iese la mult.

Azi am stat nițel la soare,  dar mi-a fost frica sa nu ?l suprAincalzesc.

Abia aștept sa vina pediatra,  sa vad dacă a luat ?n greutate,  poate asa prind și eu ?ncredere.

Ps : nu ma lasa soțul sa iau c?ntar,  ca ma știe panicoasa.

Cu poziția am rezolvat ușor,  am băgat fotoliul ?n camera lui bb și cu perna de gravida e mai confortabil ca un somn.  Am scăpat de durerile de spate.

Ale,  c?te sapt are Mara? Mi se pare ca doarme de bine,  e cuminte foc

Ultima oara a fost editat de anorien (2014-03-30 19:47:18)


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#824 2014-03-30 19:45:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Ano, la pompa nu iese asa cum ar suge bebe.
Eu una mi-am probat pompa si nu a iesit nici macar o picatura, in schimb am apasat cu mana si curgea colostru. Iar suptul lui bebe e si mai eficient ca mulsul manual.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#825 2014-03-30 21:25:29

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna seara, fetele frumoasele!

Anorien, ce perna ai luat tu? Ma tot uit pe net si nu reusesc sa ma decid ce perna de gravide sa comand...


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#826 2014-03-30 21:30:29

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna fetele,

Iulia noi am botezat la biserica Sf. Dimitrie Izvoratorul de Mir, in zona Eroilor langa Academie. E si un parc mare exact langa biserica, si a fost super ca am facut poze acolo. Biserica e foarte mica, de lemn, dar extrem de frumoasa. Preotul e tanar,  mi-a placut de el, mai si glumea...a fost tare frumos.

Rona puss pup mogaldetele mici!!! puss puss parca vad ca vei avea fetita si baietel.. hjarta

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-03-30 21:31:09)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#827 2014-03-30 21:35:46

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cris, Te pup si eu fata frumoasa si-o pup dulce si pe printzushka ta...

Ar fi dragut pereche.  smile Eu inainte imi doream foarte mult fetite si sotul baietei. Acum s-a schimbat! chicot  Spune zilnic ca ar fi interesant sa avem doua fetite. smile  Dar tu stii cum e. Chiar nu mai conteaza ce sex au. Chiar, oare am vreo sansa  sa vedem sexul la morfo de 12 saptamani? spranceana


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#828 2014-03-30 21:36:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna rona, cris puss puss

Rona, cu un ecograf bun sunt sanse sa se vada. Noi am aflat la 12 saptamani si la fetita si la baietel.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-03-30 21:37:22)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#829 2014-03-30 21:41:22

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Elenus si Iustinel,  kram  par  multu mult! O sa fie emotii si mai mari dupa ce ne va zice sexul.

Mi-am repetat si eu analizele de trimestru 1, marti am eco si recoltam pt dublu test. Sunt in regula toate, mai putin hemoglobina, hematocritul, volumul mediu eritrocitar  - toate astea sunt scazute. Am anemie, nu? Dar sideremia e ok. Deci am fier.

In plus fibrinogenul e tot crescut...ca acum o luna. Si mai e si TGP usor crescut, e 37, maxim trebuie sa fie 31.
Am citit ca TGP creste de la progesteron, aspirina sau clexane. Voi cum le-ati avut?


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#830 2014-03-30 21:51:09

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona, la mine crescuse TGP-ul de la utrogestan.  Hemoglobina e normal sa fie mai micuta.
E foarte frumos cand afli sexul, iti poti imagina acolo efectiv o fetita /un baietel.  Sau la plural in cazul tau smile


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#831 2014-03-30 21:52:37

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Rona, se poate anemie cu sideremie ok.
eu personal, am avut fibrinogen, tgp, tgo normale pe tot parcursul sarcinii.


perna de gravida am doua: una de la Cora, ieftina, nu mai stiu exact cat, parca vreo 55 de lei?!
si inca una de aici: http://magazin.mamica.ro/deseda-perna-3 … -plus.html e mai mare si mai voluminoasa ca cea de la Cora. Am folosit-o toata sarcina, de la 13s. S-a cam turtit, adica umplutura aia nu prea mai are volum. Cica are solutie, sa scot umplutura si sa o rasfir cu degetele.
Tot despre perna asta altcineva a zis ca  i s-a rupt la cusaturi. A mea nu.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#832 2014-03-30 21:53:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Eelna puss tot aici esti? lol suntem toate cu ochii pe tine.. smile

Rona, de TGP nu mai stiu, dar fibrinogenul eu l-am avut muult crescut toata sarcina. E normal sa fie mai mare, dar depinde cat e mai mare...ce valoare are la tine? ca eu visez si noaptea valorile pe care le-am avut in sarcina, ca m-au stresat super tare la vremea aia.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#833 2014-03-30 21:53:32

ale_0105
Full member
De la: bistrita
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 229

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Eu am luat degeaba pompa de mult in spital cel putin nu am reusit sa scot nimic cu ea merge mult mai bine mulsu cu mana eu i mulg in general cam 120 ml da in general nu bea mai mult de 90. Mara are acuma 15 zile nu ma plang i destul de cuminte am avut niste zile mai crunte cu dureri de burtica dar acuma i dau sab simplex si i mult mai bine ea plange mai mult cand se apropie ora de baita ca de obicei o apuca fomica inainte de baie si nu i pot da sa nu vomite.... Noaptea plange numa sa ma trezeasca sa i dau papa dupa care de obicei adoarme destul de repede....


smile mamica de fetita hjarta Mara Aissa 15 martie 2014

Offline

 

#834 2014-03-30 21:56:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cris, tot aici rotfl  murind de nerabdare

Eu mi-am luat o perna mai ieftina si din start nu a fost prea voluminoasa. AM dormit cu ea pana la un moment dat, cand mi s-a facut greu sa ma intorc de pe-o parte pe alta si m-ar fi incurcat ca car si perna aia dupa mine mereu, ma incalceam in ea lol  . Cica e si pt alaptat aia..dar e prea subtire si moale, nu cred ca merge.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#835 2014-03-30 22:01:34

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Eu am avut imprumutata o perna de alaptat de la o prietena, era mai tare si voluminoasa, mi-a fost super de ajutor atat cat am alaptat, pt ca am sanii ff mici si in alta pozitie nu reuseam deloc.

Elena, si noi murim de nerabdare pt tine, dar tu.. lol


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#836 2014-03-30 22:07:28

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Elenus, thx!  par  Asa ma gandeam si eu cu utrogestanul...

Ano, multumesc mult. Chiar la varianta a 2-a de perna ma oprisem si eu...dar nu intelegeam cum o sapa. O bag la masina cu totul ca nu are fete, nu?


Crisulici, pe 19 februarie fibrinogenul era  620, atunci toate analizele erau modificate- majoritatea din cauza hiperstimularii...Acum, pe 29 martie e 418. Normal e intre 181-384.

M-am informat si despre pernele de alaptat. Cred ca o s-o comand pe asta pentru gemenasi.  Pare mai zdravana, in stare sa sustina 2 pentru alaptarea simultana...
http://www.amazon.co.uk/San-Diego-Bebe- … ing+pillow

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-03-30 22:10:58)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.