homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-56


#1046 2014-04-03 04:59:22

oana_isabela
Full member
De la: targoviste
Inregistrat: 2013-09-24
Mesaje: 593

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Jac este secretie sigur,luni cand am fost sa recoltez pt cultura col asistenta mi-a spus ca este verde dar nu am bagat-o in seama insa in dimineata asta pe hartie am vazut si eu ca este verde si toata ziua a fost asa si este in continuare....astept sa vad ce zice dr. in seara asta,am programare la eco dar poate ma urca si pe masa sa vada si el ce este acolo.
Imi pare tare rau pt puiutul tau ca se simte asa de la vaccin...off saracutul cat o suferi el si nu poate spune sad
Anndre parca iti daduse Canesten ovule ca tratament,nu? ai terminat si ai refacut analiza sau la tratamentul asta te referi? cum naiba scapam de ea???? te lasa sa nasti natural? afecteaza  in vreun fel????


Iti multumim Doamne pt minunea de fata!
19.05.2014  ora 10.15-Mara Gabriela

Offline

 



#1047 2014-04-03 08:05:25

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

jaq da nu puteai sa mai astepti putin sa se rezolve cu rinichii? Mama lui de vaccin . Eu stiu ca daca are copilul probleme de sanatate nici nu se face vaccinul, la noi cel putin asa e


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1048 2014-04-03 08:34:55

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

neata fete puss


deno felicitari si sarcina cu bine pana la capat si cat mai usoara! puss vazui ca ii scrisesi lui Rona.nu stiu daca ai scris altundeva.

o zi frumoasa!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1049 2014-04-03 08:36:52

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neatza fete puss

Emma par da, asa este mi-a redus tratamentul smile sper acum sa ramana in limite normale valorile. Sotul? A terminat recuperarea?

Eu aseara am fost la film, la Noah, nu mai iesisem de ceva vreme. Filmul nu a fost cine stie ce, dar galusca mea s-a foit in continuu. Ori nu i-a placut zgomotul, ori i-a placut prea tare smile

Zi frumoasa par

Deno, felicitari si sarcina usoara! puss ce frumos ca avem mamici si burtici, 2 in 1 chicot

Ultima oara a fost editat de iuliabebe (2014-04-03 08:38:17)


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1050 2014-04-03 09:06:06

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata!

Andre, ser poti lua din asta: http://www.farmaciastejara.ro/ser-fizio … -5898.html , e foarte practic pt. ca ii pui usor cu fiolele alea de plastic. E vreo 30 lei cutia cu 20 de fiole (acolo vad ca zice 26 lei).
Iar Vigantol oricum nu ii dai decat de la 8 zile parca (daca te hotarasti sa ii dai).
Sa mai ai Baneocin pudra (pt. buricut), comprese sterile si Sudocrem pt. fundulet (dar te sfatuiesc sa folosesti NUMAI daca se irita).
A, si pompita de nasuc, daca gasesti cu burduf (http://www.marketonline.ro/aspiratoare- … tip-burduf).

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-04-03 09:06:20)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1051 2014-04-03 09:21:20

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata,

Ann, ti-a scris Kate ce iti trebuie. Comprese sterile neaparat, noi le mancam pe paine parca...il stergi pe bebe la ochisori/gurita/pe fata in general. Vigantolul trebuie sa cumperi unul nou la fiecare luna, chiar daca nu il vei termina, dar odata deschis atat are valabilitate.
Nu mai imi vine in minte altceva decat ti-a scris Kate.. aa, eu am mai luat alcool de 70 grade pt buricutz, erau asa niste pansamente micute ambalate, imbibate in alcool din asta, erau perfecte ca sa sterg buricul.
Pompita de nasuc eu am avut de la Chicco si m-am descurcat bine cu ea.

Deno, felicitari si aici, si bine ai venit in randul burticilor!!! puss

Iulia, si eu am fost la film in sarcina de vreo 2 ori si bebe se misca f tare. Eu cred ca totusi ii deranjeaza zgomotul ala prea puternic..

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-04-03 09:24:04)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1052 2014-04-03 09:32:48

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Emilia nu se fce cand e racit, cand e cu imunitatea la pamant..el nu are treaba cu imunitatea sad
A urlat toata noaptea, nu mai pot
Si in plus..cine stie cand se rezolva cu rinichii ca nu e asa usor
Si au fost 3 vaccine..
N am cum astepta..primele la 2 luni..si se amana daca e racit

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-04-03 09:35:50)

Offline

 

#1053 2014-04-03 09:35:53

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Jac, off...sa il verifici sa nu faca febra, se mai intampla dupa vaccin... in 24 de ore ar trebui sa ii treaca agitatia daca e datorata vaccinului..
asa este, si aici e la fel, nu se face vaccinul daca are vreo viroza care ii slabeste imunitatea, dar problema voastra e alta..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1054 2014-04-03 09:36:34

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

buna fetelor

nu vreau sa va sperii , ci doar sa va informez, daca aveti vreun dubiu la rezultatul de la dublu test, refaceti-l la alt cabinet, alta parere....offf, sunt socata de cand prietena mea, cu risc scazut iesit la dublu test(triplu test nu stiu daca a facut, imi e si frica si jena sa o mai intreb), a nascut o fetita cu sindromul Down, diagnosticata la nastere si confirmata la analiza....asa ca repetati , faceti triplu test, amniocenteza daca e cazul, nu stiu tot ce e posibil.
nu zic ca daca aflau ,renuntau la sarcina, iara e delicata problema sa intreb, dar macar erau obisinuiti cat de cat cu ideea, erau mai pregatiti dupa nastere, offf, cumplit, abia acum la peste 6 luni ale fetitei, au avut puterea sa inceapa sa spuna si la altii decat la cei din familie (prieteni, cunoscuti, etc) sad .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1055 2014-04-03 09:37:55

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cris grater niciodata nu a plans asa...doamne cum plange, niciodata nu l legan, acum intruna..nici nu stiu ce sa i mai fac..
Stiu ca mi au zis ca poate face febra, sa speram ca nu
Of, Adina sad teribil..mie mi e mila de ei, copilasii, sufera, sunt exclusi si aratati cu degetul sad

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-04-03 09:40:11)

Offline

 

#1056 2014-04-03 09:41:26

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Jac, off dragul de el, tine-l mult in brate, canta-i, pune-l la san, vorbeste-i, doar asa il poti linisti...hai ca trece si asta puss si incearca sa fii tu cat poti de linistita si calma ca te simte imediat, crede-ma.
Daca are vreo reactie locala unde a fost vaccinat pune-i comprese reci cu rivanol, poate il doare acolo..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1057 2014-04-03 09:44:44

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cris..nu vrea sa pape deloc, l am pus la san si nu vrea, i am facut bibi, a mancat 2 guri..intruna l am alintat si vorbit cu el, dar degeaba, cand incepe ..incepe
Acum s a calmat, adoarme. Mi au zis sa i pun comprese cu apa rece pe pansament, n am rivanol
puss multumesc de sfaturi
Dar mai bine o noapte se plansete decat o viata chinuita cu polio de aia ori cine stie ce boala

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-04-03 09:46:26)

Offline

 

#1058 2014-04-03 09:47:49

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Jac, cu placere, oricand puss
hai ca o sa treaca...doar azi va mai fi asa, nu tine mult faza asta de dupa vaccin. Bine ca a adormit..

stai linistita, ca nu la toate vaccinurile va fi asa, fata mea la ultimele vaccinuri nu a mai avut absolut nimic, parca nici nu i le-as fi facut..
Nici eu nu as avea curaj sa nu i le fac. Dar asta decide fiecare parinte in parte.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-04-03 09:49:49)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1059 2014-04-03 09:53:02

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Doamne, adina sad ce greu trebuie sa le fie! si eu m-am gandit ce as face daca as afla chiar si din timp, nu cred ca as putea sa intrerup sarcina sad nu as putea trai cu mine

jacq sad imi pare rau pentru bebe eric, dar trece!

cris, si mie mi s-a parut ca nu i-a placut zgomotul, oricum nu am de gand sa mai merg, nu rezist pe scaun atat


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1060 2014-04-03 10:01:50

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna dimineata,

Lil, bine ca ai scapat de dublu testul asta cu bine. M-am tot uitat pe analiza aia, dar nu vad nimic de osul nazal. Bani acum sa repetam nu prea mai avem. Vred ca vom astepta pana la triplul test. Si sa il facem eventual in alta parte. Dublul l-am facut la dr care ma tine sub observatie, ca sa zic asa. Eu nu m-am speriat atat de tare de rezultat, mai ales ca a zos ca ecografia este normala. A zis ca rezultatul s-a modiicat cand a bagat rezultatele de la sange...ca mi-a iesit beta Hcg mare. Si asta a influentat rezulttul. Acum nu stiu ce sa zic
Anagrig, oribil! Nici nu ma pot gandi ca copilul meu ar putea fi bolnav. Doamne ajuta si sa ii ajutesi pe parintii aceia. Nu ma pot gandi prin ce trec ei zi de zi.

Jaq, fii puternica. Nici nu stiu ce sa zic mai multe. puss

Iulia puss
Blue? Ce e cu ea? Parca nu am mai vazut-o pe aici.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1061 2014-04-03 10:18:47

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna fetelor!
puss puss puss pt toate burticutele. Eu sunt bine, dar efectiv nu am avut timp sa mi intru.
Am vazut ca a nascut Elena un grasunel hjarta Ma bucur din suflet si le doresc tot binele din lume! puss
Lil, felicitari pt baietel puss Eu chiar credeam ca e fetita, dar oricum nici nu mai conteaza, important e sa fie bebe sanatos si jucaus hjarta
A mea e o topaitoare lol Toata ziua forfoteste prin burtica sii mai ales cand mergem cu masina e o bucurie totla lol
Andre, he he hee esti la termeeen!!! Acum vine si puiul tau big_smile Tin pumnii sa fie totul bine!!!
Inca putin si ma apropii si eu de varful listei lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1062 2014-04-03 10:20:44

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

dreams puss blue puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1063 2014-04-03 10:23:17

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata,

Jacqui, uff, ce se mai chinuie mititelu' si el cred ca nici nu are voie sa planga din cauza herniei, nu?
Sper sa isi revina cat mai repede. Ai incercat sa ii pui zgomote albe? vezi ca e pe google play un program numit "baby sleep instant" care imita fel si fel de sunete, aspirator, inima materna, tren etc. Lui V ii place zgomot de aspirator si pheon.

Ann, legat de ce iti trebuie, nu am citit ce au zis fetele din urma, insa iti zic ce am observat eu:
-compresele sterile sa le iei "compacte" sau "pliuri" nu d-alea taiate, ca atarna firele si sunt enervante ca raman pe pielea lui bb. Iar daca poti, sa cauti cat mai mici, eu am 10 x 10 cm si sunt mari, trebuie taiae, ca nici sa consum o compresa mare pt un ochisor... Eu inca nu am gasit mici, mici, ca in spital, aveau de 2 x 2, 4 x 4, super dragute.

-ser fiziologic eu am luat mare, perfuzabil, iese mai bine la bani: asa ceva: http://www.biotur.ro/images/produse%20p … _sodiu.png in care am infipt un ac si am seringa cu care scot ser. Pun pe compresa si sterg ochisorii sau torn cu seringa in nasuc (evident, fara ac).

Ce mai folosesc eu:
-crema pt eritem sau dermatita: crema de galbene de la Weleda (e buna, contine zinc) si bepanthen pt eritem fesier si Sudocrem.

-Spirt si betadina pt buric

-optiserum pt ochisori (o solutie cu ser de albastrele pt ochi, dar eu ii dau pt ca are conjunctivita si e o solutie naturala, pe langa picaturile medicament pe care i le pun)

-la baita folosim http://www.organicbaby.ro/sampon-si-gel … p456-cat29 este f ok. Mai ales la par, il avea gras la nastere, acum e moale si pufos. Cand il spalam, folosim o cantitate ff mica de gel.

-ulei de corp bebe avem de la Klorane. http://comenzi.farmaciatei.ro/product_i … d=10027987

-servetele umede avem asa: http://www.organicbaby.ro/servetele-ume … p257-cat14 si asa: http://www.organicbaby.ro/servetele-ume … p614-cat14
Pe cat posibil incerc sa il spal dupa fiecare kk, dar avem problema cu apa care se incalzeste in 20 de min si uneori nu pot astepta atata si folosesc servetele.

-Pampersi am avut Pampers premium care si acum avem BabyLove de la DM. Ambele sunt la fel, eu la bb meu nu sesizez diferenta. La amandoua ma enerveaza ca daca faca kk cand doarme si eu dorm si ne trezim si e facut kk de ceva timp, gasesc scutecul lipit de piele de mi-e frica sa trag sa nu il jupoi sad La ambele marci am patit la fel.

-neaparat ce am folosit mult (deja 3 pachete) si nu pot trai fara: aleze de la Seni http://www.primele-cumparaturi.ro/430-7 … -90x60.jpg vezi ca sunt pe marimi, eu pe astea de 90 x 60 le tai in doua. Le folosesc sub bebe cand il schimb, ca mai trage un pipi, kk si stropeste peste tot, eu le gasesc ff utile.

-pt par avem perie cu par de capra, e ff ok ca e super soft si lui bb ii place

-cadita avem Onda Evolution: http://www.ibebe.ro/pentru-baita/1293-c … -evolution suntem multumiti de ea. E mare, incapatoare, are chestia aia antiderapanta, are senzor de temperatura integrat.

-sterilizator de la Primii pasi, merge atat pt aburi, cat si la microunde: http://bebestore.ro/sterilizatoare-ster … -pasi.html

- pt sani lanolina de la Lashinosh. Eu nu am facut ragade, m-am dat cu ea de la inceput, acum nu ma mai dau asa des. Dar conteaza si bb sa se ataseze corect.

-pt nas am luat pompita manuala,dar nu scot nimic cu ea, am luat si un aspirator nazal de la Vibrocil, dar tot nu am scos nimic...

-pt unghiute, un set d-ala de unghiera si forfecuta.

-ce nu imi cumparasem eu si mi-au fost necesare in materie de haine: aveam multe body-uri d-alea cu totul, dintr-un fel de material de "catifea", pufoase si nu puteam sa i le dau pe pielea goala ca aveam diverse modele in fata, iar pe dos cusaturi si alte nebunii si mi-au trebuit pt dat pe sub, body-uri fara maneci, fara picioare, gen maieu. Sau body cu maneca scurta, fara craci. Ff utile.

-pt primele saptamani, caciulitele fara snur sunt useless, le scoate una-doua.

-mi-au trebuit mai multe manusi decat as fi crezut. Al meu cauta tata nonstop si daca nu o are isi suge mana, isi baga degetele pe gat, se zgaraie in gura cu unghiile. Singurele manusi OK sunt alea cu elastic la incheietura, mai luasem eu un set de 3 manusi fancy de la SMYK si ii cad una-doua din maini ca sunt doar de fashion, nu au elastic.

-tot pt cada/baita util, daca nu ii faceti baie la baie, ci in alta camera: o galeata simpla, in care sa pui apa, sa completezi daca aia din cadita se raceste si sa il limpezesti cu ea, sa nu il limpezesti cu apa murdata din cadita.

Cam atat, nu stiu daca am uitat ceva hmm

ah, da, ca mie imi prind ff bine. Am de la Ikea/Jysk niste organizatoare d-alea de ratan, gen sertarase, dar fara capace. FF utile, ca mi-am organizat in ele, pe categorii: articole de baita, articole de igiena, pampersii, servetele si le am usor la indemana. De ex in cutia cu servetele umede tin si bepanthenul de fundulet si o aleza curata, cand e nevoie de schimbat, le am pe toate la indemana. Pampersii au cutia lor separata, am primit-o cadou la maternitate, e o chestie d-aia verde cu fermoar in care bag scutecele.

Ah, tot util": cos de gunoi in camera, ca nu ies noaptea de 5 ori sa arunc pampersi. Am un cos mic si pungi de gunoi si il schimba sotul zilnic. Sa fie neparat cu clapeta, ca  sa fie cat mai etans, sa nu vina miros.

tot utile: sutiene de alaptat. Perna de gravida/alapatat daca nu vrei sa iti rupi muschii de la tinut bb in brate la supt.


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#1064 2014-04-03 10:24:59

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Dreams, imprumuta bani si fa test in alta parte. in loc de triplutest te sfatuiesc, din nou, sa faci cvadruplutest, http://medlive.hotnews.ro/teste-de-scre … i-ii.html, dar, doar amniocenteza este sigura (eu sigur o voi face la o sarcina viitoare, fara teste aiurea de statistica.
Valoarea crescuta a hcG, cumulat cu nevizualizarea osului nazal trebuie investigata. in primul rand poate sa insemne ca nu a vazut doctorul din neatentie, neindemanare, etc., valoarea hcg creste si fara semnificatie negativa a copilului dar si in caz de down, edwards. translucenta nucala ti-e buna totusi, dar trebuia sa insiste sa vada osul nazal in locul strambaturilor ca-s mici rezultatele...daca tu esti linistita si nu esti genul panicos stai si astepti triplu sau cvadruplu. nu am vrut sa te speriu cu acest mesaj, dar dupa ce-am trecut prin ce-am trecut am vrut doar sa-ti spun sa nu te culci pe-o ureche. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.