homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-57


#1065 2014-04-03 10:32:03

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Just, multumesc pentru info. Sa discut si cu al meu sa vedem ce decizie luam. Nu sunt intr-adevar genul panicos, dar nici nu as vrea sa se intample ceva cu bebe din cauza mea. Ai mei m-au batut la cap si sa nu il fac. ca de ce l-am facut, ca mai multe probleme imi fac. Frate-miu cand a facut nevasta-sa dublul test, i_a iesit 1:200 si ceva. Iar copilul a foat sanatos. Sa vedem de unde am putea imprumuta bani si poate facem inca o data testul sau daca nu, asteptam pana la triplu. Habar n-am ce decizie sa iau sa fie buna. Nici nu vreau sa ma sstresez mai tare decat sunt.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 



#1066 2014-04-03 10:33:04

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

hey fetelor
oau ano multumim de lista.o salvez si eu

Offline

 

#1067 2014-04-03 10:38:02

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Dreams, intre triplu si cvadruplu nu e diferenta mare de pret, dar e diferenta de acuratete.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1068 2014-04-03 10:38:03

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neatza fete,

Oana da..canesten 6 ovule..diseara e al 4-lea..iar miercuri avem ctrl,cred ca repetam analiza.Nu a precizat ca ar fi o problema natural atatavtimp cat igienizam locul..
Blue fata..oi fi la termen dar ma rog macar pana pe 10 sa mai stea ca mai am ceva treburi smile
Cris,kate ms mult de lamuriri.

Va pup


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#1069 2014-04-03 10:40:16

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Neata burtici puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2014-04-03 10:45:28

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1071 2014-04-03 11:10:13

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Be_happy, esti din nou gravi? Felicitaaaari pentru curaaaaaj... sa o iei de la capat din nou big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1072 2014-04-03 11:52:08

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Khristall, da sunt. Pai nu o iau de la capat, doar continuu lol

Offline

 

#1073 2014-04-03 11:57:47

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Happy, tare asta! lol

Sa stii ca am o prietena care la fel a ramas insarcinata cam la 8 luni dupa nastere, a fost accidental...la inceput era chiar suparata ca ea ce face, ca nu era momentul, ca nu e pregatita pt inca unul...si la inceput i-a fost greu cu amandoi (are 2 baietei) dar nu iti pot descrie cat e de fericita acum, cand cel mic are un an si jumatate si cel mare in jur de 3. Si mereu imi zice ca ii pare asa rau ca nici nu s-a bucurat de a doua sarcina...ca acum il adora pe cel mic, iar cel mare chiar nu a avut crize de gelozie, l-a acceptat super pe fratior, nu iti spun cum il pupa... hjarta se joaca impreuna, se pupa, e de-a dreptul superb sa ii privesti. hjarta

Deno, si pe tine tot asta te asteapta big_smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2014-04-03 11:59:08)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1074 2014-04-03 12:06:50

anndreiutzaca
Sr. member
De la: far..far away
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 1043

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Vai ano supee lista..ms mult de tot


Mami de Iustinel puss
Toti copiii sunt minunati atunci când sunt iubiti !

"Părinții nu sunt altceva decât nişte copii mari până când copii lor îi târăsc în maturitate (de obicei cu multă agitație şi cu multe țipete)." Stephen Covey

Offline

 

#1075 2014-04-03 12:21:21

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna burtici si mamici  puss

Happy, Deno bine ati revenit printre burticute  smile sarcini usoare va doresc !!
Oana si Andre sper sa scapati cu bine de problemele cu candida  puss
Jacq imi pare atat de rau pentru puiutul tau care se chinuie atat  sad va pup si sper sa depasiti cat de repede momentele astea  puss
Ano multumim de lista, foarte utila  puss

Va pup pe toate !!!

Am vazut ulterior ca ati discutat de detectarea/masurarea osului nazal......este importanta detectarea lui dar cred ca exista si posibilitatea masurarii lui, asa cum zicea Just, de ex. la mine pe rezultat scrie Nuchal Translucency = 1.1 mm  nustiu iar valorile de risc de sindrom Down mi s-a parut exagerat de scazute in comparatie cu ale voastre ( 1:100 000) ?!

Ultima oara a fost editat de kuky (2014-04-03 12:31:43)

Offline

 

#1076 2014-04-03 12:24:42

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

am salvat si eu lista big_smile multumim, ano!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1077 2014-04-03 12:34:36

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Buna ziua fete dragi  hjarta .

Denooo  gravida  felicitari si sarcinausoara si la termen puss .

Rona puss  va pup pe toti trei , sunteti minunati ... si ecografia e de vis hjarta  hjarta .
Sonicul meu drag hjarta  par


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1078 2014-04-03 12:42:28

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Kuky, mi-am adus aminte ce-am citit, in general se cauta sa-l vizualizeze, dar in particular unde exista dexteritate, aparat bun il si masoara. ce e destul de greu de prins la masurat. dar cand nici macar nu se vizualizeaza in secunda urmatoare eu as verifica si la alt medic mai priceput.

LE: Kuky, NT=translucenta nucala (ce ai tu acolo masurat), NB este pentru osul nazal.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-04-03 12:45:33)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1079 2014-04-03 12:46:37

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Kuky, din cate am inteles nu e acelasi lucru cu Nuchal Trans... ca aia a masurat-o. La mine e 1,6mm.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#1080 2014-04-03 12:54:54

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cea mai buna metoda (raport calitate/pret) de a determina riscul de sindrom Down este screeningul de prim trimestru ? nuchal scan (dar respectand anumite criterii de calitate atat pentru ecografie cat si pentru determinarile biologice) pe baza urmatoarelor elemente:
?Varsta mamei
?Grosimea translucentei nuchale fetale (nuchal translucency)
?Prezenta sau absenta osului nazal fetal
?Frecventa cardiaca fetala
?Aspectul fluxului sanguin prin valva cardiaca tricuspida fetala
?Aspectul fluxului sanguin prin ductul venos in ficatul fetal
?Prezenta sau absenta unor anomalii fetale majore la aceasta virsta
?Nivelul in singele matern a doi hormoni ( ?-hCG liber si PAPP-A)
In cazul nuchal scan (test combinat) rata de detectie a T21: peste 90% pentru 3-4% rezultate fals pozitive (rezultate mai bune doar in cazul  NIPS ? noninvazive prenatal screening, unde rata de detectie pentru T21 este de 99% pentru rezultate fals pozitive de 0,1%, dar la un pret de 10 ori mai mare).

?Estimarea riscului pentru sindromul Down si pentru alte anomalii cromnozomiale (sindrom Patau, Edwards):
Fiecarei gravide i se va calcula un risc individual pentru sarcina prezenta luand in cosiderare mai multi parametri. Acestia sunt: virsta actuala a viitoarei mame, valorile determinate in singele mamei a doua proteine ? PAPP-A si Beta hCG liber (cunoscut si ca ?dublu test?), frecventa cardiaca fetala (FHR) si niste elemente ecografice fetale (grosimea translucentei nuchale ? NT, osul nazal ? NB, unghiul maxilofacial, aspectul fluxului sanguin prin inima ? TR si ductul venos ? DV fetal si prezenta sau nu a unor anomalii fetale). Viitorii parinti vor primii interpretarea rezultatului si vor fi sfatuiti in privinta necesitatii unor investigatii suplimentare.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1081 2014-04-03 13:01:54

kuky
Sr. member
Inregistrat: 2012-07-03
Mesaje: 1300

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Am inteles  smile nici la mine nu apare atunci vreo masuratoare in acest sens, iar eu am doua morfologii ca sa zic asa, una facuta in linii mari in Ro ( cluj ) si una aici. pe cea din ro scrie doar pliu nucal de mm.
Oricum in caz de nevizualizare si eu as repeta in alta parte, pentru a sti exact ce urmeaza

Offline

 

#1082 2014-04-03 13:03:21

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Kuky, off topic, la ce medic ai fost in Cj?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1083 2014-04-03 13:04:53

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Andre smile fac si eu listuta
O iau asa de sus in jos ca sa nu uit ceva lol
Ser fiziologic- eu am luat monodoza pt ca trebuie aruncat la o zi smile
Aspirator nazal- de ala de tragi aerul, foarte util, Eric are muci de la 14 zile, ii pun ser si pac trag cu aspiratorul, iese balauri
Pansament- ca sa i speli ochisorii, cu ser si stergi cu pansament! Atentie, niciodata aceiasi bucata la ambii ochi
Desi mi au zis ca nu, am luat betigase pt urechi de la Chico, pt bebei
Suzeta-sa fie molcuta, le prinde mai bine
Gel de baita si crema- Mustela smile e suppper ok niciodata nu s a iritat
Alcool 70 grade, dupa baita, dupa ce ai spalat buricutul( de 3 ori pe zi) imbibi pansament si il dai cu alcool..ne a cazut in 10 zile buricul, nu s a infectat
Forfecuta -cu capete rotunde, la 15 zile se taie unghiile, pana atunci pui manusele ca altfel ii gasesti fata taiata
Crema sani- eu am de la Medela, purelan se cheama
Un lighean mic mic, la inceput sa l speli la fund dupa caca, eu o luna l am spalat smile cu buretei imbibati in aloe vera, ori sapun, ff utili
Pampersi si servetele umede-ambele de la pampers
Eu personal am mobila cu cadita si schimbator, fff util!!
Termometru apa-de la Chico, pestele
Termomwtru casa sa arate umiditatea, trebuie sa fie peste 55% asa bebe nu raceste
Babetici ori prosopele mici, se mazgalesc la tzata, cel putin a meu asa facea
Multe body si pijamale!! Multeeee!!! Se face ca un purcel
Paturici, sosetele, pantalonei..eu l am imbracata si cu blugi
Caciulite, eu n am folosit de ala de ae leaga, never..ma tem smile si nu i iese din cap
Papucei...
Termometru pt el, eu tot de la Chico am
Ar mai fi ursulet, dar nu prinzi ger
Dupa am luat biberoane si lapte praf..si tzate de plastic..dar asteapta ca poate ai mameloane bunesi nu ti trebe lapte praf si restu'
Paturici absorbante, utile la inxeput cand esti inexperta la schimbat
Prosoape cu colt..pt baita
Crema pt fundulet
Patut..cu aparatori si carusel de canta, eu am first dream dea chico, e proiector, da pe tavan stelute si canta, deacu ii iau carusel
Saltea tare..eu i am luat set de pat, am dat 120 e dar a meritat, e cu tot cu aparatori, si plapumioara si pernuta, aia ai sa o folosesti sa nu se miste in somn
3 zile pe o parte a capului 3 pe aialalta, ultima zi cum vrei numa nu cu fata in sus
Cu fata in sus doar ziua cand il vezi pt ca ii iese laptele si nu vrei sa se inece
Carucior, eu am si e f util, si sa pui scoica auto in masina
Baita in fiecare zi, eu ii fc o zi da una nu
Dupa i am luat balansoar, f util..
Caldut in casa, eu pana in 21 de grade, nu mai mult, nu a racit..
Ia mai multe paturici..
Am luat paturici Zara home kids, hainute united colora of benetone, h&m, zara si c&a si alte marci de aici, nu le pun ca mu exista in Ro
Am luat hainute de calitate..m am temut de altele
Detergent pt bebei..nu pune mult detergent ca ies tarii, eu le usuc in casa smile
La hainute..ce vrei dar pt casa ai nevoie de ce ti am scris sus
Eu am o gentuta speciala pt patut f utila pun toate trancanele care am nevoie acolo

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.