homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38-59


#1103 2014-04-03 15:25:52

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Dream incerca la dr Dinu Albu este foarte bun, eu la el am fost si e za best , l-am vazut si in multe emisiuni la tv si am auzit numai de bine :)Stai linistita , nu te alarma..pe cat se poate.Totul este bine smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 



#1104 2014-04-03 15:28:56

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Cris, sunt convinsa ca asa va fi. EU sunt mai degraba speriata ptr ca Sara are un caracter mai special, e f lipita de mine, eu inca nu ma pot misca de langa ea fara sa planga. Abia reusesc sa-i fac mancarea, si atunci cu tipat, etc. Si ma gandesc ca va fi f greu sa accepte sa ma ocup de bebe mic. Dar sper ca va mai creste pana atunci si ca va accepta usor usor situatia.

Deno bafta la doc! Eu m-am programat pe 10 aprilie, la 7 sapt.

Anna iti spun si eu cum a fost la mine cu testul de toleranta la glucoza. M-a trimis doc ptr ca la eco Sara avea abdomenul mai mare cu 2 sapt decat ar fi fost cazul. era posibil sa existe o suferinta a bebelusului, iar cauza cea mai probabila era diabetul gestational

Offline

 

#1105 2014-04-03 15:32:39

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Dream, daca a iesit ceva la dublu test, nu te panica, oricum nu are nici o valoare diagnostica si are erori destul de mari. Cunosc destule persoane care au copii perfect sanatosi in urma unui dublu test putin modificat. Eu nici nu am facut dublu test, m-a trimis direct la triplu, tocmai pt ca dublu test avre erori mari si stai cu frica-n san degaba pana la triplu, unde e mult mai concludent totul. puss Si stai linistita, ca e totul bine!


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1106 2014-04-03 15:34:22

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

da, si sotia varului meu vine din predeal la el, e bun, dar cel mai bun mi se pare Herghelegiu(eu la el am facut morfologica dar cu 5 luni inainte programare, adica de la 6 sapt) si Radulescu -botica e iar catalogat ca super bun, adica la vremea mea astia 2 erau asii ecografiilor, apoi a aparut si albu si probabil mai sunt si altii.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1107 2014-04-03 15:35:00

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

ms happy
scarlet unde e?????

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2014-04-03 15:43:21

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue, te contrazic astazi, la NOI in tara dublul test are marja de eroare mai mica decat la triplu. la altii poate e invers, dar la NOI e asa cum zic.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-04-03 15:44:28)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1109 2014-04-03 15:44:55

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Anna, aici e obligatoriu, toata lumea in face..
Mai in principiu nu aveam nimic...dupa m a luat vomitat agresiv, stare de rau
A! In Ro cand fusesem, avema episoade de diaree..da' nu asa..
Dupa mi am dat seama cand aveam glicemiile mari, pac diaree

Offline

 

#1110 2014-04-03 15:51:12

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Just, contrazice-ma rotfl2 Nu stiam asta, mie asa mi-a spus si am luat-o de bunaa lol


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1111 2014-04-03 15:53:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Blue kram si eu luasem totul de bun, acum ginecolog ma fac lol, mai exact pe morfofetala. acum cred ca mi-as putea face singura eco...

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-04-03 15:54:45)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1112 2014-04-03 16:23:00

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

salut fetelor, am intrat sa va spun si patania mea cu dublu testul. Dream mie mi-a iesit risc de SD de 1:8 !!!!! Deci, iti poti inchipui cam ce stare aveam in zilele respective. !. la noi in tara testele astea se fac cu fundul si sunt la moda, apropo, si eu am nascut si m-a monitorizat Iuga de la Gynia, e un adevarat profesionist! El saracul mi-a zis sa nu fac dublu test ca la varsta mea o sa ma panichez degeaba, nu l-am ascultat si am tras cateva zile de nu va pot povesti ... el mi-a spus ca la varsta mea imi indica sa fac direct amnio (am facut-o oricum la riscul ala mare), tot el mi-a facut si amniocenteza. El din ecograf mi-a zis ca nu e cazul de probleme dar doar amnio imi va spune cu certitudine asta. La fel mi-a spus ca din cate dublu teste modificate au trecut pe la el prin mana (si nu au fost putine) nici intr-un caz nu s-a confirmat Sindromul Down, in schimb a zis ca a avut cateva cazuri cu teste ok care au nascut copii cu SD. Imi amintesc cu atata nostalgie de perioada sarcinii si mi-e dor si de Iuga, e un medic si un om deosebit, eu n-am auzit si nici n-am citit sa spuna cineva ceva rau despre el.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2014-04-03 16:25:46)

Offline

 

#1113 2014-04-03 16:27:27

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

betty puss ce faci? ce face buburuza mica??


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1114 2014-04-03 16:28:39

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

sa fac si eu lista sa vedeti ce mama denaturata sunt lol

LUCRURI BEBE ACASA

Mobilier:

1. Patut lemn: deocamdata bun sa adune praf si sa depozitez pe el diverse, bebe doarme in patul mare
4. Comoda sertare pt. hainute si accesorii bebe sau dulapior bebe : doar daca stati prost cu spatiul, daca nu orice dulap e bun
5. Masuta de infasat : n-avem, o schimb pe pat

Somn:

1. Lampa de veghe : o pun pe hol in fata usii care are geam din sticla, e exact cantitatea de lumina cat sa nu ii bag noaptea tzatza in nas sau ochi
2. Set lenjerie cu aparatori (2-3) deocamdata inutile ca si patutul
3. Paturici diverse lana+bumbac (2) : utile doar cand mai mergem la plimbare cu masina
4. Sac de dormit cu fata din bumbac : n-am folosit sta nou nout in dulap
5. Plapumioara (iarna, daca in camera sunt sub 22-24 grade) : nu e cazul

Hainute:


1. Body (se inchid intre picioare ) maneca lunga (iarna) sau tip maiou sau maneca scurta (vara) (4) luati-va de alea parte peste parte sunt mai usor de imbracat
2. Combinezoane (body cu maneca si picior) (4) suntem fani, numai din astea folosim
3. Pulovere (iarna) sau bluzite (vara) pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
4. Pantaloni sau pantaloni-salopeta pentru iesit afara sau mers in vizita (1-2)
5. Perechi manusi de interior, antizgariere cu unghiile (2) utile mai ales cand bb suge si baga unghiile in san
6. Perechi sosete interior (4 perechi) nu am folosit deloc
7. Caciulite interior (2-3) n-am folosit
- daca e cald in camera, doar dupa ce face baie
8. Pereche manusi fas (iarna) (1) nu avem
9. Pereche ghetute-botosi exterior (iarna) (1) nu avem
10. Costum fas exterior (iarna) (1) am purtat-o in wrap deci nu ne-a trebuit
11. Caciula fas exterior (iarna) (1)
12. Bavete (2) nu am folosit
- cele mai practice sunt cele cu o parte din plastic sau musama care se leaga la spate.

Baie, schimbat, cosmetice:

1. Scutece: am plecat de la pampers premium care si acum folosim puffies
2. Servetele umede fundulet Pampers sensitive
3. Pungi 2 kg pentru scutece folosite :folositoare daca aveti cosul de gunoi in camera
4. Scutece din finet 90x90 (5) eu am mai multe diverse dimensiuni si imi sunt folositoare: pun in cadita la baie, o sterg dupa ce o spal la fund , cu cele mari am si infasat-o
5. Cadita - cu suport bebe inside: foarte folositoare
6. Prosop bebe cu colt pentru cap : nu e neaparat sa aiba colt dar sa fie destul de mare cat sa il infasori pe bb in el
7. Pieptene : nu prea avem ce pieptana deocamdata
8. Forfecuta copii varfuri rotunjite : de la primii pasi, e buna
9. Betisoare urechi copii, cu opritor folositoare dupa baie cand de fiecare data ii intra apai
10. Produse de ingrijire bebe: gel de dus Nivea baby, altceva nu folosim , uleiuri si alte minuni
11. Ser fiziologic (fiole de plastic) pentru curatarea nasucului si seringa adiacenta
12. Aspirator nazal: de la chicco gen para

Medicamente

1. Nurofen/Panadol pentru febra si dureri: nu a fost cazul
2. Pentru buric:
- pansamente sterile
- alcool sanitar
- baneocin pudra : doar daca e semn de infectie

3. Pentru iritatii: Sudocrem
4. Colici: pana nu testati nu stiti ce i se potriveste, noi folosim colief si protectis

Mese:

1. Pompa san tip seringa de la Nuk

2. Set stocarea laptelui matern nu avem
3. Mameloane silicon n-a fost cazul
4. Dischete mamelon nu am folosit deloc, parca mi se lipeau de san
5. Biberoane anticolici + tetine (1) nu avem dar recomand biberonul Calma de la Medela
6. Perie speciala pt sticle nu avem
7. Incalzitor biberon nu avem
8. Pentru Sterilizare:
Solutie de sterilizat: de la chicco dar nu prea am folosit-o
9. Ibiric sau oala mica gradata (doar pentru bebe) : nu i-am luat, la nevoie folosesc un ibric normal
10. Lingurita mica de silicon sau alt material moale (pentru picaturi anticolici, zeama de lamaie cand sughite sau chiar ceai) Avem un set de 3 lingurite

Pt. calatorie:

1. Carut bebe (preferabil 3in1) l-am primit ca altfel nu dadeam banii, deocamdata nu l-am probat
2. Scaun masina 0-18kg cu inclinatie cosulet sugari/scaun copii (atentie la material sa nu transpire)
3. Portbebe: neaparat ergonomic (am folosit wrap, acum avem Marsupi si Wrap-tai)
4. Geanta transport, de schimbat si mancat
5. Parasolar masina - spate si laterale (3) foarte folositor

Alte accesorii:

1. Termometru camera: util, noi avem de la primii pasi
2. Termometru corp Chicco cu cap mobil
3. Termometru apa-cada 2 in 1 cu cel de camera
4. Dispozitiv monitorizare bebe foarte util, noi am primit unul Bertoni, cel mai ieftin de pe piata dar e ok isi face treaba
6. Carusel muzical (prindere pe patut) deocamdata inutil
7. Jucarii zornaitoare de mana deocamdata nu e interesata
8. Suzete (2) de la Nuk

As adauga: cos de gunoi ptr camera in care sta bb ptr scutece, o cutie ceva in care sa iti pui tot ce trebuie la schimbat(pampersi, servetele, aleze, crema de fund etc) sa nu umbli dupa ele si niste prosopele mici in caz ca bb regurgiteaza sau daca ii curge lapte din gura cand alaptezi dulcat sa nu se ude patul. Si muuuulte aleze


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1115 2014-04-03 17:18:56

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Salut fetelor

remember me?

am lipsit mult, uooff ca asa greu ne-am acomodat si organizat cu bebe..stzoiul la servici pana seara 19.00-20.00, nema ajutor de la parinti. v-am urmarit asa din umbra, dar mereu cand vroia sa va scriu aparea ceva.

sper ca sunteti bine, vad multe burtici noi si multe mamici.

Felicitari, Emilia, Ano, Elena.

m-am uitat fugitiv pe listele voastre si cam astea sunt inprimele luni. si noi folosim f multe comprese sterile, serf ziziologic, aleze (eu am unele f bune de la DM, 14 ron/10 bucati si am consumat in 4 luni doar 2 pachete).

ce va mai recomand este sa nu luati ff multe hainute 1-2 luni pt ca bebe creste ff repede..eu am o gramada folosite 1- 2 ori.


2 ani +

Offline

 

#1116 2014-04-03 17:59:58

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Am avut 38 de febra, acu are 37,4 sad
Am sunat si mi au zis sa i dau parcetamol, e ca l am lasat de dimineata cu febra si uite cat e ceasu si nu i a trecut..asa ca i am dat

Offline

 

#1117 2014-04-03 18:17:28

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Super utile listele voastre,multumim Ano,Emilia puss sunteti 2 mame responsabile
Jacq saracutul de el, esti o eroina ca rezisti pentru el si ca nu ai ajutoare,fii alaturi de puiul tau iar legatura dintre voi va fi sigur foarte puternica
Eu inca nu am recoltat pt dublu test,m-a chemat pe la 11 sapt si 2z pana la 5z sa imi faca eco si mi-a z8s ca dupa intr-o zi 2 sa dau sange pt analiza...dupa atatea discutii nu stiu ce sa mai zic,sper sa fi procedat bn doctorita....o sa mai intreb sapt viit cand ma programez

Offline

 

#1118 2014-04-03 18:32:41

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Am pus si eu listuta, pisi puss
Multumesc fetelor puss
Ce sa facem..singurei, mai greu cu curatenia, dar am facut ieri si azi si gata, desi is rupta de somn si oboseala
Ce sa fac daca sunt la 3600 km de casa? Ma ajuta a meu enorm, am un barbat..
A fost mama 2 saptamani, si m a ajutat cu curatul si mancarea, ca bebele n am de gand sa mi l creasca nimeni( lol )
Mai ce vroiam sa va intreb, am vreo 10 cereri de prietenie pe fb, de la voi ca toate aveti prieteni in comun fete de pe forun smile care si cum sunteti?

Offline

 

#1119 2014-04-03 18:39:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

be_happy a scris:

Cris, sunt convinsa ca asa va fi. EU sunt mai degraba speriata ptr ca Sara are un caracter mai special, e f lipita de mine, eu inca nu ma pot misca de langa ea fara sa planga. Abia reusesc sa-i fac mancarea, si atunci cu tipat, etc. Si ma gandesc ca va fi f greu sa accepte sa ma ocup de bebe mic. Dar sper ca va mai creste pana atunci si ca va accepta usor usor situatia.

Deno bafta la doc! Eu m-am programat pe 10 aprilie, la 7 sapt.

Anna iti spun si eu cum a fost la mine cu testul de toleranta la glucoza. M-a trimis doc ptr ca la eco Sara avea abdomenul mai mare cu 2 sapt decat ar fi fost cazul. era posibil sa existe o suferinta a bebelusului, iar cauza cea mai probabila era diabetul gestational

Copilul meu a fost un plangaret... mi-a mancat zilele la greu... inca am sechele desi s-a mai cumintit... cu 2 cred ca ma ingrop singura de vie cel putin acu cand sunt asa mititei... poate cand o sa aiba David 5 ani o sa mai fac unul, desi 90% nu cred... nu cred ca o sa mai am rabdare si nu vreau sa imi traumatizez copilul... Desi a fost oarecum frumos, la cat de greu mi-a fost singura cu el... bocete aproape non-stop...mi s-a parut un calvar.

Ultima oara a fost editat de Khristall (2014-04-03 18:43:45)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1120 2014-04-03 18:56:31

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Khris si cu Sara a fost dificil ptr ca a stat doar in brate pana la 7 luni. Si cum am zis nici acum nu accepta ca eu sa nu stau langa ea. Nu pot sta in picioare si ea jos, de ex. Dar cand privesc in urma tot frumos mi se pare c-a fost, mi-e dor de ea mica

Offline

 

#1121 2014-04-03 19:54:03

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viiitoarele mamici-38

Iarta-ma Jacq,sigur am citit si listata ta si mi s-a parut utile insa pt mine sunt toate deokmdata lucruri noi si am retinut c sm vazut pe ultima pagina,scuza-ma puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.