homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Probleme in familie


#1 2014-03-26 18:08:29

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

probleme in familie

Buna ziua.
Va scriu in legatura cu o problema pe care nu stiu cum as putea sa o rezolv sau macar sa o aplanez cumva.
Eu sunt studenta in Bucuresti si am un frate mai mic, in clasa a 9a, care locuieste cu parintii mei in provincie. Problemele noastre au inceput acum vreo 2-3ani, cand el era in clasa a 6a - a 7a. A inceput sa ne minta cu notele de la scoala si cu absentele. O data i-a trimis mesaj mamei spunandu-i ca a luat 10 in teza la matematica. Nu are rost sa va spun cat de mult ne-am bucurat noi si cum l-am laudat, si cum a fost a aflam cateva luni mai tarziu ca de fapt luase 4. A inceput sa lipseasca mult de la scoala, desi parintii nostri il lasau sa iau pe afara aproape in fiecare zi. Avea perioade in care lipsea, noi aflam, ajunsese mama intr-un timp sa mearga cu el la scoala si sa stea la usa clasei lui. Isi revenea o perioada, ne promitea ca nu o sa se mai intample, si apoi o lua de la capat.
Acum in clasa a 9a, s-a inrautatit situatia. In primul semestru a avut aproape 200 de absente, a ramas corigent la o materie si cu situatia neincheiata la inca 6. Am aflat toate astea de la diriginta lui, care a sunat-o pe mama si i-a spus. Ideea e ca fratele meu nici nu se intelege cu ai mei acasa. Tata nu stie de toata situatia asta de acum, mama i-a ascuns tot, pentru ca fratelui meu ii e frica ca tata o sa il bata daca afla. Mama i-a luat scutiri de la medic pe ascuns. Acum nici mama nu se poarta tocmai frumos cu el ca sa il indrepte. Mi-a povestit fratele meu o data, ca in fata lu tata, mama il ia in brate, il pupa, il alinta, etc, iar cand sunt ei 2 singuri ii vorbeste tare urat, ii zice ca mai bine pleaca ea de acasa ca sa nu il mai oblige nimeni sa se duca la scoala si numai prostii de astea  neutral. Cred ca fratele meu e deja putin dereglat psihic, pentru ca a crescut intr-un mediu tare urat, am observat ca atunci cand incerc sa port o discutie cu el se enerveaza imediat, urla, tipa, incepe sa planga. Mereu promite ca se indreapta si apoi ajunge sa minta.
Acum cred s-a atins apogeul. Azi a aflat mama ca deja are 60 de absente la scoala, nu a mai fost de 2 saptamani, inca are medii neincheiate (desi noua ne-a spus ca a rezolvat imediat dupa vacanta dintre semestre) si va repeta clasa a 9a.
Eu nu pot sa fac prea multe, decat sa ii fiu alaturi, sa ii dau sfaturi. Desi m-a dezamagit de multe ori, i-am ramas alaturi ptr ca stiu ca nu se poate intelege cu parintii nostri. In situatia asta ma simt tare neputincioasa, nu stiu cum sa il ajut. M-am gandit sa le zic sa se duca toti 3 la un psiholog, desi nu stiu cum o sa agreeze ai mei asta. Eu cred ca din vina parintilor s-a ajuns aici..

Imi cer scuze daca nu am scris unde trebuia, rog moderatorii sa mute subiectul in alta sectiune daca este cazul. Eu v-am scris aici pentru ca va citesc de ceva timp si mi se pare ca toate sunteti niste mamici bune pentru puii vostri si tare echilibrate.

Va multumesc!


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 



#2 2014-03-26 18:29:34

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: probleme in familie

Buna. Mi se pare ca s-a ajuns destul de departe, mai greu de corectat acum, e si in perioada cea mai sensibila a pubertatii...  Desi cunosc destui copii-problema care s-au corectat pe la 20 de ani, "le-a venit mintea la cap" cum s-ar zice.
AR putea intr-adevar sa mearga la psihilog, ai zis ca a crescut intr-un mediu urat, nu stiu exact in ce mod era urat mediul...si comportamentul mamei tale mi se pare ciudat, nu-i spune tatalui adevarul si e "cu 2 fete" fata de fratele tau... hmm
Poate sa mergi tu cu el la psiholog pentru inceput?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#3 2014-03-26 18:34:01

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: probleme in familie

Vina e de partea parintilor care nu comunica si isi ascund faptele copilului, unul altuia. El saracu, face ce a vazut si e absolut normal, nu intelg totusi reactia duplicitara a mamei.. Cred ca mai bine, asa cum spunea si Elena, e sa mergi tu cu el la un psiholog, sa inteleaga ca trebuie facut ceva in viata, desi e greu la varsta pe care o are.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#4 2014-03-26 18:46:08

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: probleme in familie

Nu stiu daca mediu urat e potrivit dar.. a luat bataie de la parinti(am mai luat si eu cand eram mica, dar parca el mai mult), de cel putin 2 ori pe zi i s-a spus ca e prost, tampit, idiot, handicapat, si mereu a fost comparat cu mine. Eu am fost cuminte cand am fost mica, ai mei nu s-au implicat cu nimic, la modul ca nu ma verificau la teme, nu ii interesa ce faceam eu la scoala, nu ma intrebau nimic, erau chiar indiferenti. Eu am fost cuminte, nu i-am mintit cu nimic, le spuneam tot, invatam. De acelasi tratament a avut parte si fratele meu, iar rezultatul, dupa cum se vede, a fost total diferit. Uneori mi-e necaz pe mine insami ca am fost asa cuminte si acum el tre sa inghita toate astea cu "sora ta a fost asa, a facut asa.. " sad . Pe langa toate astea, nici nu imi amintesc sa ne fi zis parintii nostri vreodata ca ne iubesc..
As putea sa merg cu el, ma duc acasa mai multe zile, sincer si acum cand am aflat ultima chestie, imi venea sa ma urc in primul tren sa ma duc la el. Dar ma gandesc ca mai mult i-ar folosi sa mearga cu parintii, cu ei locuieste sad
Si legat de comportamentul mamei, nici eu nu mai stiu.. mereu a fost asa ciudata. Cand erau in liceu, erau momente cand ieseam in oras, ajungeam acasa la 6-7 dimineata si nu imi zicea nimic, iar alte dati cand ajungeam pe la 1-2 imi facea scandal monstru. Acum e foarte impotriva tatalui ca ar putea sa il bata pe fratele meu, dar parca a uitat ca acelasi tratament ni-l mai aplica si ea cand eram mici sad


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#5 2014-03-26 18:49:25

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: probleme in familie

Pare a fi un dezechilibru chiar din partea parintilor din pacate sad


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-03-26 18:59:40

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: probleme in familie

Star, fratele tau face exct ce i-au bagat in cap, ca e prost, tampit si refuza sa faca altceva, tocmai pt ca e comparat cu tine, nu are ce sa le demonstreze. E greu, daca va sta cu ei in continuare, va face la fel. Nu ai putea sa-l transferi la o scoala din Buc si sa stea cu tine? Astfel va vedea cum e viata altfel, langa cineva care ii e alaturi si il sustine si are incredere in el, isi va dori sa faca ceva in viata. Ma indoiesc ca ai tai se vor schimba brusc sau vor accepta sa mearga la psiholog.
Incearca sa discuti cu el, sa-l intrebi de ce minte, de ce nu ii place sa mearga la scoala. Roaga-l sa mergi cu el prin locurile unde merge cand chiuleste si sa vezi ce-i place si de ce face asa. Fa-l sa simta ca-i esti prietena, ca ii esti aproape si ca poate sa aiba incredere in tine. Sigur are o problema pt care refuza sa mearga la scoala. Ajuta-l cu o tema, e clar ca a pierdut multa materie si nu mai intelege nimic si probabil de aici refuzul de a se mai prezenta la ore. Si in primul rand sa fie pe un ton cald toate discutiile, fara reprosuri.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-03-26 19:09:36)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#7 2014-03-26 21:12:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: probleme in familie

Presupun ca are un gol mare in materia scoala..dupa atatea absente, si cand ajunge la ore nu stie nimic hmm si asta il descurajeaza.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#8 2014-03-26 21:34:07

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: probleme in familie

Chiar mi-a propus si el o data sa se mute cu mine la Bucuresti dar ca sa faca asta cred ca mai intai ar trebui ca parintii mei sa isi dea seama ca au gresit sau nici nu stiu.. plus ca eu stau la camin, deci nu pot sa il iau la mine, si mi-ar fi si teama. Mi-a promis de atatea ori ca se schimba, de unde stiu eu ca nu o sa faca la fel si daca sta cu mine? I-am tot spus sa se tina de scoala, in ideea ca numai asa poate sa vina si el la Bucuresti la facultate; daca el nu are exercitiul asta de a invata in mod constant, cum o sa invete el ptr bac sau ptr o admitere la facultate??
Multumesc Blue, chiar mi-ai dat o idee buna, o sa ii zic sa mearga cu mine acolo unde se duce el cand chiuleste.


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#9 2014-03-26 22:25:53

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: probleme in familie

Star daca as fi in locul tau nu m-as gandi sa il iau la Bucuresti. Este o responsabilitate prea mare. Daca lipseste si acolo? De unde bani pentru ca va intretine? Cum te mai focusezi tu sa inveti cand trebuie sa ai si grija lui?
Eu as proceda asa: as vorbi cu parintii cand fratele nu-i acasa. Cu mult calm le-as explica ca nu-i vina numai a lui pentru ce se intampla...chiar daca tatal tau nu stie acum, ar trebui sa stie. Spune-i ca bataia o sa agraveze si mai mult situatia si este timpul sa se trezeasca amandoi si sa faca ceva. Si mai spune-le ca tu nu o sa mai vii acasa, ca nu poti sa suporti sa stii si sa vezi ce se intampla etc etc. Nevenind acasa ii "trezesti" pe ai tai. Iti vezi pur si simplu de viata ta, de studiile tale. Toate vestile despre fratele tau te darama si nu trebuie sa iei tu responsabilitatea lor, a parintilor. Acum depinde si de unde ai banii pt scoala. Daca iti dau ei, o sa fie mai greu de aplicat treaba asta.

Vorbeste si cu fratele tau. Tot asa, cu calm. Il intrebi de ce este atat de revoltat, ce este cu el? Eu cred ca este anxios sau depresiv. Imposibil sa nu il fi afectat mediul in care traieste.
Este o solutie sa te duci tu cu el la psiholog dar un psiholog nu rezolva problema. Atat timp cat ai tai nu fac nimic, totul este in van. Pentru ca fratele tau stie ca ce face nu este ok, el are nevoie de o fundatie buna, pe care sa se sprijine si, din pacate, nu o are. Cati ani au parintii tai?

Imi pare rau pentru toate. Dar trebuie sa te gandesti la TINE! Toata situatia te macina rau si poate acum spui ca faci fatza dar oare ce o sa faci mai incolo? Cu atat de mult stres nu este de glumit


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#10 2014-03-26 22:50:04

Ramoona
Full member
Inregistrat: 2014-01-03
Mesaje: 199

Re: probleme in familie

Eu zic sa incercati sa vedeti unde sunt radacinile problemei si de unde a inceput toata faza cu chiulitul,absentele, mintitul etc. Incearca sa vezi cu ce fel ce prieteni umbla,consider ca anturajul din exterior conteaza enorm in dezvoltarea comportamentului unui tanar.
Mama ta il apara in fata tatalui tau pentru ca nu ii face placere sa isi vada copilul suferind din cauza batailor, dar gandeste-te de ce se poarta cu fratele tau altfel cand sunt doar ei doi. Tu daca ai avea un copil si ai incerca sa il convingi sa se redreseze si el continua sa te minta si sa iti ascunda tot felul de lucruri , ce ai face? Eu nu critic atitudinea mamei tale din simplul fapt ca ea incearca sa il protejeze dar fratele tau nu isi da interesul sa ii dea si ei o satisfactie(ca se prinde ceva din ce incearca ea sa faca).
Daca zici ca v-au lasat asa de capul vostru mie imi raspunde la intrebarea: De ce face el asa? Din prea multa libertate si pt ca nu a fost tras la raspundere de faptele lui decat in momentul in care s-a ajuns sa fie foarte rau ceea ce face. De ce nu ai facut tu asa? Sunt copii care de la varste fragede incearca sa isi cunoasca limitele iar tu ai fost unul dintre copii cu masura.
Atitudinea mamei tale fata de tatal tau exprima o lipsa enorma de comunicare...sunt convinsa ca au probleme din cauza faptului ca tatal tau este impulsiv.
Nu il lua la Bucuresti, o sa fie o grija in plus care o sa iti macine nervii. Nu rupe nici legatura cu parintii ,doar explica-le ca nu vrei sa mai aiba probleme si intreabai daca ii poti ajuta si tu cu privire la redresarea comportamentului fratelui tau. Incearca sa discuti cu tatal tau,convinge-o pe mama ta  sa ii spune-ti si lui problemele fratelui tau sa nu fie absent in educatia lui, explicai sa ii vorbeasca si el calm ca de la tata la fiu. Asta o sa il ajuta mult pe fratele tau ,sa stie ca in are in spate pe tatal lui.


TOGETHER is my favorite place to be. hjarta

Offline

 

#11 2014-03-26 23:13:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: probleme in familie

Star.child, aceste lucruri NU STAU IN PUTEREA TA. Trebuie sa te detasezi si sa inveti sa accepti realitatea.
Exista doua feluri de oameni - oameni cu care se poate discuta si oameni cu care nu se poate discuta, asa cum nu se poate discuta cu o masa, cu un scaun sau cu un perete. Ce este ciudat, acei oameni din prima categorie nu pricep ca este total inutil sa incerce sa vorbeasca cu cei din a doua categorie si tot incearca, tot isi fac probleme, poate daca as pune prblema intr-un fel anume, poate daca m-as duce la psiholog, sa ma invete ce sa zic, cum sa zic. Dar nu! Oamenii aceia au creierul constituit altfeel, circuitele lor functioneaza altfel, desi par ca te aud, nu te pricep. Este probabil ceva innascut, sau ceva care s-a intamplat foarte devreme in dezvoltarea lor, oricum ceva ireversibil. Cale de intoarcere nu este pentru acesti oameni. Si parintii si fratele tau par din aceasta categorie. La loteria genetica tu ai tras o combinatie castigatoare, se pare. Fratele tau nu a fost atat de norocos. Oricat de trist este, nu ai cum sa schimbi acest lucru, asa cum nu ai cum sa-i schimbi culoarea ochilor.
Incearca sa ai o ultima discutie cu el, de la suflet la suflet. Spune-i ca intelegi ca are ceva pe suflet, ca i-a fost greu toata copilaria, dar acum sunteti mari si constienti, ca ceea ce face acum il va afecta toata viata, ca vrei sa-l ajuti, ca poate nu se descurca la scoala, dar lipsind va agrava si mai mult situatia, etc. Daca percuteaza, bine, daca nu - asta este. Vezi-ti de viata ta...
Sincer, pt mine asta este cea mai importanta lectie pe care am invatat-o in viata- ca unii oameni sunt pur si simplu intangibili mijloacelor noastre de comunicare.
Si ca sa dau mai multa greutate spuselor mele: am fost la psiholog sa ma invete cum sa vorbesc, cum sa ajung la o astfel de persoana - din familia mea. Mi-a zis exact acest lucru - nu am cum, si ca problema sunt eu - de ce ma afecteaza? Am plecat bineinteles furioasa, daca am platit ma asteptam sa imi zica tips&tricks, ceva concret, cum sa procedez. Au trecut multi ani de atunci si a m ajuns la concluzia ca a avut dreptate.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#12 2014-03-27 00:16:54

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: probleme in familie

Mie mi se pare corect sa incerce, doar e familia ei, e fratele ei. Eu nu as putea intoarce pur si simplu spatele. Se pare ca el are o oarecre incredere in ea, o data ce-si doreste sa stea cu ea. E f greu la varsta lui sa ia decizii corecte fara un ajutor, e o varsta destul de vulnerabila. Parintii mi se pare ca efectiv au fost absenti la amandoi, avantajul lui Star a fost ca a avut altfel de personalitate, fiind si fata si nu s-au complicat, iar cand au aparut problemele cu fratele, cel putin mama, a avut un comportament duplicitar. Poate f bine sa se comporte normal fata de copil, in fata tatalui, nu sa afiseze o iubire si un rasfat fara margini, ca apoi sa ii puna in carca nemultumirile ei. E totusi un copil inca, fratele, si e pus sa oscileze intre manifestarile mamei si banuiesc ca situatia asta nu este de acum, ci de mai mult timp. Mie mi se pare un copil destul de dezorientat, care nu are curajul sa stea de vorba despre problemele lui, cu parintii, tocmai pt ca va avea parte de neintelegere, bataile tatalui de o parte si frustrarile mamei de alta parte, pt ca nu ii seamana surorii. Sta in umbra surorii mai mari si din acest motiv incearca sa minta, pt a-si multumi parintii, in loc sa mearga la ei sa le spuna ca are probleme. E intr-un cerc vicios, in care singurii care ar putea lua masuri, ar fi parintii.
Sunt de acord ca si surorii i-ar fi extrem de greu sa aiba grija de el si nu ar fi cea mai buna solutie sa i se transforme in mama acum, mai ales, ca din 2 vorbe, nu va putea sa schimbe comportamentul lui, "antrenat" de o viata intr-un anumit fel, dar nici sa intoarca spatele familiei si mai ales fratelui, pt ca au acest comportament.
Eu nu cred in varianta, asa sunt unii oameni, ma intreb mereu de ce fac asa? Nu exista actiune fara un motiv. Baiatul face exact ce a vazut in familie, minciuna se trage din ce a vazut la mama, prefacatoria cu alintul si faptul ca ascunde tatalui adevarul. Ii arunca vina nefericirii ei, il face prost, el ce sa faca, decat sa accepte ca asa este si sa se comporte ca atare. Si in plus, un copil nu se creste lasat pe drumuri si apoi sa ai pretentii la el, sunt exceptii acele cazuri in care un copil lasat de izbeliste, devine omul model. Indiferenta nu rezolva nimic.
Faza cu unii oameni functioneaza altfel mi se pare fabulistica, inseamna ca toti la nastere avem sanse 50-50%, ori am tras lozul castigator, ori suntem niste animale si aici nu mai gasesc rostul educatiei in viata unui copil, daca e ghinionist de la nastere si are pecetea in frunte, de ce sa ma mai agit sa-l educ..Il las de capul lui si poate constat dupa 18 ani, ca are potential si apoi ma felicit ca l-am facut, ca daca nu eram eu, el nu exista.
Sper sa nu supar pe cineva, dar asta e parerea mea si daca ar fi copilul meu, as incerca absolut orice sa-l fac sa se schimbe in bine, as discuta cu el, as cauta sa vad unde e problema si temerile lui si sa incercam impreuna sa indreptam ce se mai poate indrepta, dar nu sa-i dau in cap pt ceea ce a devenit datorita indiferentei mele.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-03-27 01:02:50)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#13 2014-03-27 01:57:15

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: probleme in familie

Blue, ne nastem cu ochi albastri sau negri, cu talent la muzica sau nu, cu talent la matematica sau nu, de ce crezi ca in ceea ce priveste partea nevazuta a fiintei noastre lucrurile ar sta altfel?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#14 2014-03-27 10:06:59

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: probleme in familie

Rose, e alta poveste cu transmiterea genetica a aspectului fizic, asa cum eu nu aveam cum sa ies cu ochii albastri, din parinti/bunici (culoarea ochilor se transmite pe cale genetica si de la bunici) cu ochii caprui si nimeni nu poate influenta aceasta caracteristica prin vorba urata/frumoasa, educatie sau ba..si alta e cu genele care tin de caracterul omului. Poti avea niste predispozitii spre a deveni cineva sau nu, de a avea talent sau nu (desi si treaba cu talentul e discutabila, asa cum toti in familia mea aveau 2 maini stangi la desen, eu daca puneam mana pe un creion ieseau minunatii, evident si talentul se pierde fara educatie), la fel cum e si cu bolile, copiii mostenesc doar o predispozitie, dar nu e necesar nevoie sa si dezvolte acea boala. La fel si in cazul de fata, cu o educatie corespunzatoare sau cu o altfel de abordare, omul se schimba, pana si animalul se schimba.
Daca pornim din start cu ideea ca X asa e el/ea din nastere, ajung iar la concluzia ca nu-si mai are rost educatia si ne punem pe facut copii fara numar, ca sa avem ce selecta, bun sau rau, la sfarsit, doar pt ca asa e el si eu nu am cu ce influenta evolutia. Ajungem la stadiul de animal fara constiinta si fara educatie si traim la voia intamplarii.
Nah, ca iar m-am lungit, dar eu din principiu, incerc absolut orice pana in momentul in care nu se mai poate si, si atunci mai zic, mai era o solutie..si in viata mea de pana acum, mi s-a demonstrat ca am facut bine ce am facut si ca se poate face orice, cu conditia sa-ti doresti, nu sa stai pe margine ca simplu spectator.
lol app de asta, mi-am amintit de o colega in facultate, cand faceam fisa unui pacient. Asculta ce-i povesteste omul si ea in final ii zice: aaa si tataie a avut aceeasi boala si cu tot cu tratament, tot a murit. Am ramas  va  yikes  Si ma gandesc atunci, daca oamenii toti se nasc cu ochi verzi/caprui, cu talent sau nu, la fel cum zici de caracter, la fel ajungem si la boli si in final cand ne imbolnavim, de ce mai cerem ajutor sau mai ajutam si tratam? Ca doar asa s-a nascut defect si in final tot moare..

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-03-27 10:45:10)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#15 2014-03-27 10:58:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: probleme in familie

si eu sunt de acord cu ce zice Rose, nu e vorba de conditionare genetica aici, e vorba ca, oricat ne-am dori sa influentam in bine viata celor din jur, depinde numai de ei sa fie sau nu fericiti
star, din perspectiva cuiva care are un frate mai mic, care ne-a dat emotii la varsta adolescentei, care a fost si el comparat cu mine si care in cele din urma a terminat cu bine liceul, a luat bacalaureatul, are o slujba si o viata normala : tot ce poti face pentru fratele tau e sa ii spui ca, daca are nevoie de ajutor, poate oricand sa apeleze la tine, sa stie ca se poate baza pe tine in momentele grele, cand are nevoie de un sfat; mai mult de atat tu nu poti face (pentru parinti e prea tarziu ca sa-i schimbi)
in general oamenii invata prin experienta, nu din sfaturile celorlalti, oricat de avizate si de sincere ar fi; pana nu se confrunta cu o situatie le pot spune tu orice
si mai e un lucru : inteleg ca tu esti o fata silitoare, studenta - asta e foarte bine, insa nu care cumva sa crezi ca oamenii cu mai putine studii nu pot avea o viata frumoasa si nu pot fi fericiti; e nevoie si de muncitori, nu inseamna ca daca fratele tau nu va face o facultate viata lui e distrusa, isi va gasi in cele din urma singur drumul in viata
in plus, adolescenta e o perioada mai tulbure pentru unii, cu mai multe incercari - dar va trece
tu asigura-l ca se poate baza pe tine si e suficient deocamdata

Offline

 

#16 2014-03-27 16:23:50

star.child
Full member
Inregistrat: 2009-06-29
Mesaje: 443

Re: probleme in familie

Flower, fix la asta m-am gandit si eu. E o responsabilitate prea mare, e ca si cum as creste un copil. O sa incerc sa discut cu ai mei. Nu sunt tocmai independenta fata de ei, cateodata imi mai dau si ei bani sau imi trimit diverse de acasa. Sincer, eu ma duc acasa doar pentru fratele meu, cu ai mei pot sa vorbesc la telefon, nu am nici o problema, dar de dorul lui ma duc acasa. La momentul asta el e cea mai importanta persoana din viata mea, il iubesc foarte foarte mult. Parintii mei sunt tineri, mama are 40, tata are 45. Si da, situatia asta chiar ma macina.

Ramoona, cred ca da, el face asa pentru ca nu a fost tras la raspundere si a avut prea multa libertate. De exemplu acum tata nu stie de corigenta lui si mediile neincheiate, nu pentru ca l-ar fi mintit, ci pentru ca nici macar nu l-a interesat sa il intrebe "copile tu ce situate ai la scoala, ce medie ai avut semestrul asta?".

Heim, departe de mine gandul asta! Sunt sigura ca poate sa aiba o slujba care sa ii placa si fara studii superioare. Parintii nostri nu au fost la facultate Eu doar incerc sa ii explic, ca in situatia in care se afla el, cand nu are inca un drum clar, nu si-a gasit o pasiune, cel mai bine ar fi sa isi lase toate posibilitatile deschise. De ex, sa nu aiba nota scazuta la purtare ca sa poata intra la academia de politie/militara, daca va vrea asta sau mai stiu eu..  Eu sunt silitoare doar pentru ca mi-am urmat pasiunea si fac ceea ce imi place: sport-gimnastica. Si aici pot sa spun ca parintii nostri ne-au sustinut in ceea ce am vrut sa facem. In clasa a 8a fratele meu a vrut sa dea admiterea la liceul militar, si ai mei l-au dus la pregatire fizica, la pregatire la romana/matematica, au mers cu el la alba iulia pentru a sustine examenele, si pentru ca nu si-au permis sa plateasca cazare la o pensiune ceva au dormit chiar in masina in parcare pe acolo. Si pe mine m-au sustinut cu multe, dar parca nu a fost de ajuns.. cred ca am fi avut nevoie de mai multa comunicare, intelegere.. sunt sigura ca ei ne iubesc, nu am nici un dubiu, dar nici nu ne arata asta sad


Am invatat sa am rabdare, ca totul iti iese atunci cand nimeni nu te crede in stare!

Offline

 

#17 2014-03-27 19:12:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: probleme in familie

Oau, Star, cat de tineri sunt parintii tai. Diferenta de barsta intre mine si mama ta nu-i mare si uite ce copii mari are ea.

Ma bucur ca vezi lucrurile asa cum le vezi. Asa cum spunea si Heim: asigura-l de suportul tau moral! Spune-i ca il intelegi dar ca numai de el depinde sa ii fie bine. Invata-l ca daca are grija de el poate, peste 3 ani, sa plece la facultate in alt oras si sa fie in libertate smile.
Restul? Nu! Nu te complica, cu mai mult. Termina-ti scoala ta, tu ai nevoie de liniste, ai nevoie de putin stres sau chiar deloc ca sa poti sa treci sesiunile...ai viata ta! Este fratele tau, il iubesti, dar este si el destul de mare ca sa realizeze ca daca nu face ceva pentru el se duce la vale. Si oricat de rai ar fi parintii, oricate faze au in ei, macar ii pun ceva de mancare pe masa si ii asigura o casa unde sa stea. El asteapta de la ei ceva, un semn, un alt comportament dar de ce nu face el primul pas? Stiu ca este greu, dar TU esti foarte importanta in toata treaba asta si TU trebuie sa ai grija de tine. Nu te inhama cu mult ca nu le poti duce. Iti spun din propria-mi experienta.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#18 2014-03-28 14:06:54

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: probleme in familie

nu il lua in Bucuresti! nu iti sacrifica viata pe care o ai acum si pentru care sunt convinsa ca ai muncit foarte mult! discuta cu el, mergeti impreuna la un psiholog eventual ... si un lucru foarte important: nu il lasa pe fratele tau sa creada ca i se cuvine orice! tb sa invete ca fiecare e responsabil pt propriile fapte, altfel, situatia se poate agrava ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#19 2014-03-28 15:38:55

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: probleme in familie

Buna:)

intru sa iti scriu pentru ca am un deja vue, in privinta fratelui mai mic smile

nu e bine sa vina in Bucuresti, aici ai sa ai doar mai multe griji. Nu tu esti mama lui smile . Copiii, mai ales baietii sunt mai sensibili, fetele sunt mai puternice .
Fratele tau are vreo pasiune ? Adica este in stare sa stea 4-5 ore facand un anumit lucru ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.