homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala


#1 2014-05-05 17:27:19

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Buna ziua! De cativa ani am urmatoarea problema: la 3-4-5 luni am o senzatie de mancarime la nivelul labiilor, care incet, incet duce la ustuirme si mi se inflameaza vaginul. Cand pateam asta luam Flucovim si imi trecea (stiu ca era o prostie sa iau asa dupa ureche, dar imi rasuna in cap numai "candidoza" pentru ca facusem la un moment dat si astea erau simptomele).
   Acum 3 luni am fost la ginecolog, pentru ca imi aparea cam la un interval de 2-3 luni si mi s-au facut trei teste:
1. Secretie vaginala: examen microscopic
- celule epiteliale-  frecvente
- leucocite- relativ frecvente
- tricohomas vaginalis- nu se observa
- levuri- nu se observa
- flora- relativ feecventa flora lactobacilara
2. Secretie vaginala: cultura si identificare bacterii: flora fara semnificatie patogena
3. Secretie vaginala: cultura si identificare fungi: levuri necrescute.

   Cand m-am dus aveam deja problema, la care dna doctor mi-a prescris Clotrimazol ovule si crema. Cand m-a examinat mi-a zis ca am o leziune pe col si ca atunci cand voi putea, sa imi fac ecografie transvaginala si test Papanicolau.
   Cand m-am intors cu rezultatele, la o luna dupa, imi aparuse din nou si mi s-a prescris urmatorul tratament pentru urmatoarele 2 luni: Polygynax ovule, primele 6 zile dupa mesntra, apoi 14 zile GynieL.
Acum eu sunt in a doua luna de tratament si, culmea, la 4 zile dupa ce am terminat antibioticul mi-a reaparut mancarimea, pentru a treia luna consecutiv (!!!).
   Am grija cu igiena personala: nu ma asez pe toalete comune, pana si pe toaleta mea pun hartie pe colac, mi-am cumparat absorbante zilnice si pentru menstruatie bio, folosesc balsam de rufe pentru bebelusi pentru ca e mai delicat si nu are mult parfum, folosesc lenjerie din bumbac, folosesc gel pentru igiena intima fara parfum, ma spal pe maini de fiecare data cand trebuie sa imi pun un anumit fel de absorbant, schimb absorbantele(atat cele zilnice cat si cele lunare) la cateva ore, nu stau sa ma uite Dumnezeu cu ele, fac dus inainte de actul sexual(care de obicei se intampla seara) si imi pun si partenerul sa faca la fel, iar daca e in alt moment al zilei, il trimit sa se spele.
  Deci nu stiu ce sa mai fac, va spun sincer, pana si sexul a devenit asa aiurea, nu te poti lasa purtat de val pentru ca intervine "ritualul imbaierii" ...  supa
   Mentionez ca am 22 de ani, sunt intr-o relatie de 7 ani de zile cu baiatul cu care mi-am inceput viata sexuala, iar in cazul lui a fost la fel- eu am fost si sunt singura lui partenera.
M-am programat iarasi zilele astea la cabinet, dar nu imi pot permite sa ma duc in fiecare luna la dumneaei, asa ca daca ma puteti sfatui intr-un fel sau altul, ca nu mai stiu ce sa fac, ar fi minunat.
Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de Aniela Ionescu (2014-05-06 01:49:50)

Offline

 



#2 2014-05-05 17:31:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

pai conform analizelor nu ai nimic, nu vad de ce ai face tratament... nu poate fi ceva de natura alergica mai degraba ?

Offline

 

#3 2014-05-05 17:38:49

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Hmmm..  chiar nu stiu. Ma intreb totusi, la ce sa fiu alergica si de ce se manifesta atat de urat. Cand m-am programat prima data la clinica, a trebuit sa astept cateva zile pana sa ma duc si ajunsesem in stadiul in care aveam usturime si cand urinam si incercam sa ma sterg si imi venea sa ma scarpin incontinuu.

Ultima oara a fost editat de Aniela Ionescu (2014-05-05 17:39:27)

Offline

 

#4 2014-05-05 17:41:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

pai si trece de la sine ?

Offline

 

#5 2014-05-05 17:50:51

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

A nu! In nici un caz. Daca nu fac tratament, cum ziceam mai sus, in trecut am luat Flucovim sau Fluconazol (aceeasi substanta), iar acum 3 luni mi-a trecut si cu Clotrimazol si mi-a reaparut la o luna, apoi am luat Polygynax si Gyniel si acum am luat iarasi Polygynax (facea parte din tratamentul pe 2 luni) si dupa ce le-am terminat de 4 zile, timp in care am luat Gyniel si mi-a reaparut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-05-05 17:52:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

analizele inteleg ca le-ai facut chiar cand se manifesta problema ? fiindca din ele reiese ca nu ai candida, iar tie-ti trece cu tratament pentru candida
repeta analizele la alt laborator, ce sa zic

Offline

 

#7 2014-05-05 17:58:37

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Da, le-am facut in timpul problemei. Deja m-am programat la o consultatie, sa vad ce imi mai spune si ce imi mai da dar cred ca asta e varianta cea mai buna, sa incerc si in alta parte. Multumesc pentru sfat! smile

Offline

 

#8 2014-05-05 18:50:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Aniela, daca esti din Bucuresti iti recomand sa faci analizele la Institutul Cantacuzino.

Offline

 

#9 2014-05-05 19:31:08

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Chiar am cautat acum ceva despre ei pe internet si sunt foarte putine informatii, iar de pe site-ul lor nu se poate afla mai nimic despre tarife sau medici. Multumesc pentru indrumare smile , dar as prefera sa nu ma duc, cum e o vorba,  caine surd la vanatoare, mai ales ca de data asta o sa imi iau si pertenerul dupa mine, ca m-am gandit in fel si chip si poate ii va recomanda si lui niste analize ceva.

Ultima oara a fost editat de Aniela Ionescu (2014-05-05 19:34:53)

Offline

 

#10 2014-05-05 20:03:59

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

eventual trateaza si partenerul daca aveti contactele neprotejat si incearca sa renunti o perioada si la absorbantele zilnice. n-ar fi prima oara cand aud ca pot crea probleme si ele.
sustin si eu schimbarea laboratorului si de ce nu si a medicului. succes!


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#11 2014-05-05 21:03:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

aveam salvat un link cu preturile la analize dar nu mai este bun si culmea, nu mai gasesc nici site-ul institutului acum.
din cate stiu eu nu au medici, poti face doar analize la ei. dar te poti baza pe rezultate, identifica si specii de candida mai putin comune.au mai fost pe forum cazuri de fete care abia acolo au aflat ce au, in alta parte le ieseau analizele bune, de-aia m-am gandit. lasand deoparte faptul ca este o institutie de stat si e cu stat pe la cozi si abrambureala, treaba si-o fac bine, eu una n-am ce sa le reprosez. dar daca nu esti din Bucuresti e mai complicat caci mai trebuie un drum pentru rezultate, nu se invrednicesc sa le trimita pe mail sau fax. in fine, nu vreau sa insist mai mult decat am facut-o deja ( n-am nimic de castigat tongue), pana la urma cred ca merita sa refaci analizele oriunde in alta parte. sa fie tot asa, in timpul unui episod acut. tu ai facut bine examen secretie vaginala, culturi fungi si culturi bacteriene. ce observ este ca nu ai facut si din col. poate merita sa faci si culturile din col. prietenul tau poate face examen microscopic si culturi din secretie uretrala, adica aceleasi analize pe care le-ai facut si tu, cu recoltare din uretra. dar nu stiu daca e musai.

Offline

 

#12 2014-05-05 22:16:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

se pot vedea si online rezultatele analizelor, cel putin asa era acum vreo 2 ani cand am fost eu ultima oara la ei

Offline

 

#13 2014-05-05 22:43:47

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

heim, asa este, imi amintesc  acum ca ai zis big_smile era online rezultatul la ex de secretie dar la culturi, daca iesea ceva, nu-l puneau pentru ca trebuia sa te duci sa platesti mai intai. la ei nu se plateste antibiograma/ antifungigrama daca nu e nevoie sa fie facuta.

Offline

 

#14 2014-05-06 01:42:48

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

maryu, asta intentionez sa fac, sa ma duc si cu pareterul sa vad ce i se poate face si lui in privinta asta.
gargarita, ai dreptate in legatura cu analizele, nu mai vreau sa le fac tot la clinica respectiva pentru ca, exact cum m-ati sfatuit, data viitoare vreau sa ma duc in alta parte si in plus, partenerul are asigurare medicala din partea locului de munca la Medsana si  nu ar avea rost sa plateasca niste analize, cand acolo poate sa le faca gratis. Vreau macar sa stiu ce analize se recomanda in cazul asta. Intr-un fel nu as vrea sa il chinui nici pe el pentru ca din cate am inteles e putin mai inconfortabil in cazul barbatilor, dar you gotta do what you gotta do, o sa o iau razna daca mi se mai repeta episodul asta idiot in urmatoarele luni.
Legat de absorbantele zilnice, parca nu stiu ce sa zic, simt ca nu pot renunta la ele pentru ca nu suport sa stau cu secretia pe chilot toata ziua si nici nu ma pot schimba de cate ori simt nevoia. Cele pe care le folosesc acum sunt de la Jessa Nature cu bumbac 100% de cultura biologica si nu au miros si nici celofan pe partea de jos care se lipeste, lasand in felul asta pielea sa respire. M-am gandit ca e mai ok asa, decat sa stau cu parfumul de Lenor  aproape de zona genitala toata ziua.
Ma mai duc de data asta sa vad ce imi mai zice, pentru ca deja imi cunoaste istoricul si sper ca acum sa fie mai bine.
Va multumesc din suflet pentru sfaturi! Chiar nu ma asteptam sa mi se raspunda atat de prompt si cu atata implicare. Va doresc multa sanatate si daca mai aveti vreun sfat de dat sau vreo recomandare voi fi aici si le voi citi cu mare interes. Va multumesc inca o data pentru timpul acordat. smile

Offline

 

#15 2014-05-06 09:08:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Eu as zice ca in conditiile in care tu ai sensibilitatea asta nu e cazul sa folosesti nici absorbante zilnice si nici balsamuri de rufe / detergenti cu parfum, dar poate vei spune ca exagerez

Offline

 

#16 2014-05-06 12:59:56

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Nu voi crede asta pentru ca si eu m-am gandit la asa ceva. tongue O sa ma interesez de un detergent fara miros.

Offline

 

#17 2014-05-06 14:46:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

eu folosesc nuci de sapun de cativa ani buni, acum am comandat : http://www.nucidesapun.ro/detergenti-bi … arfum.html (inca nu l-am testat)
si am mai folosit si Sodasan : http://www.elemental.eu/ro/341-detergen … logic.html

Offline

 

#18 2014-05-06 16:32:12

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Cautam detergenti pentru piele sensibila si fara miros si am dat  de Dermalin- care din cate am vazut se gaseste in farmaciile Sensiblu.
  Stiti ceva despre el? L-ati incercat? Inca se mai gaseste in farmacii?
Acest detergent este conceput pentru piele sensibila si  se adreseaza bebelusilor, persoanelor care sufera de alergii, persoanelor cu probleme ale pielii (dermatite, eczeme, psoriazis, neurodermita) si celor cu probleme respiratorii.
Raportul cantitate/ pret pare a fi foarte ok: ~13 lei/ 1 kg si ~36lei/ 3 kg.

Offline

 

#19 2014-05-06 16:42:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

pe asta nu l-am incercat

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.