homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala-2


#20 2014-05-06 17:58:37

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

l-am folosit la copil, deci acum 2 ani - 2 ani si ceva exista, la farmaciile Sensiblu. e ok pentru haine normal de murdare.

Offline

 



#21 2014-05-06 18:09:49

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Multumesc heimdall pentru linkuri! smile

Offline

 

#22 2014-05-06 23:53:16

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Am fost astazi la farmacie si Dermalin nu se mai gaseste, farmacista mi-a zis ca nu s-a mai adus de ceva timp si ca nu stie de ce.
    Am fost apoi in dm (magazinul acela german) si am gasit un detergent care se numeste asa Denkmit ultra sensitive, marca proprie dm fara parfum, coloranti sau conservanti si din cate m-am chinuit sa traduc eu de pe eticheta in germana, este aprobat de Asociatia Germana pentru Alergii si Astm si este testat dermatologic, face parte din programul Cleanright (cleanright.eu)- initiativa luata de catre 2 asociatii europene A. I. S. E. (International Association for Soaps,Detergents and Maintenance Products) si C.E.F.I.C. (Conseil Europ?en des F?d?rations de l'Industrie Chimique), ambele ocupandu-se de siguranta deregentilor si a mediului, consumului sustenabil, etc.
      Detergentul a costat 20.99 lei si are 1,215 kg, este stil pudra si este pentru textile albe, mai era si unul la sticla, adica lichid pentru rufe colorate avea 1 l si acelasi pret. Am preferat sa iau pudra pentru ca daca nu ma inteleg cu el il pot folosi lejer in masina de spalat pentru celelalte rufe.  Acest detergent se poate folosi si la spalare manuala, cum de altfel, intentionez sa il folosesc eu.
Sper sa imi mearga bine.  signof10

Offline

 

#23 2014-05-08 02:02:36

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Am citit ca unele tratamente locale (probabil ca si Clotrimazolul nustiu ) pot distruge flora lactobacilara. Si ca ar fi bine ca, dupa sfarsitul tratamentelor (mai ales in cazul antibioticului aplicat intravaginal), sa facem preventiv o cura de latobacili sau culturi probiotice - nu stiu exact cum, daca inghitite sau lactobacili din iaurt introdus in vagin. nustiu Am vazut ca la mine s-a refacut singura flora.

Offline

 

#24 2014-05-08 22:32:28

Aniela Ionescu
New member
Inregistrat: 2014-05-05
Mesaje: 16

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

Da asa este, unele tratamente pot distruge foarte tare flora si incercand sa te vindeci de o ciupercuta, te alegi cu altele pentru ca flora este facuta varza si imunitatea ta vaginului este la pamant. Tocmai din acest motiv, doctorita mi-a dat sa fac macar 7 zile tratament cu GynieL care contine lactobacili.


      Am fost iarasi azi la ea si mi-a zis ca ar fi posibil sa am ceva ce nu a iesit la analiza, cum ar fi o ciuperca- exact cum spunea cineva mai sus pe forum ca as putea avea o radacina a vreunei ciuperci care nu iese asa la analize normale.      Mi-a mai spus ca de obicei, o ciuperca te afecteaza in mai multe staturi ale uterului si ca de aceea s-ar putea sa am recidivele astea si ca asta e motivul pentru care se face tratament cateva luni, uterul schimbandu-si stratul lunar. Mi-a dat tratament Clotrimazol 2 luni, 7 zile dupa ce imi vine+ 7 zile GynieL.
          A doua varianta a fost recontaminarea de la partener si i-a prescris sa se dea cu Clotrimazol crema 10 zile de doua ori pe zi pentru ca penisul isi schimba stratul zilnic(daca am inteles eu bine).
         Culmea e ca ma simt mai bine de la GynieL (pentru ca intre timp mi-am tot bagat capsule in fiecare seara), pot sa zic ca mi-a trecut cam 90% din senzatia de mancarime pe care o aveam, dar tot trebuie sa fac tratamentul, in cazul ca sunt "strapunsa" in ma multe straturi ale uterului- cum de altfel tind sa cred ca sunt pentru ca au fost dati cand fara contact sexual imi recidiva- ma duceam acasa vara si stateam cate o luna sau 3 sapt fara sa ma vad cu iubitul meu si fix cand trebuia sa plec de acasa sa ne vedem, ma trezeam cu jena asta.
         Mai cred ca am si flora foarte, foarte sensibila si mi-am propus sa nu mai folosesc nimic cu parfum sau alte substante mai putin prietenoase care sa imi pot ajunge acolo, cum at fi: gel de dus, sampon, gel imtim (lucru pe care l-am si facut de altfel), detergent, balsam de rufe s. a. m. d..
      O sa incerc sa fiu si activa pe forum pentru a face update la starea mea in cazul in care se mai confrunta cineva cu problema asta enervanta, pentru ca cine stie, se poate inspira macar putin si poate ajunge mai repede la un rezultat mai bun. Imi pare rau ca nu am incercat sa iau din timp problema pe toate partile, trebuia sa ma duc la medic inca de cand am vazut ca imi reapare o data, de doua ori, nu sa stau asa si sa le iau dupa ureche, dar in situatii ca astea intervin anumiti factori de care nu ar trebui defapt sa tinem seama.
    Va multumesc inca o data pentru sfaturile, recomandarile si timpul pe care l-ati acordat postarii facute de mine. Va dosresc multa sanatate!  smile

Ultima oara a fost editat de Aniela Ionescu (2014-05-08 22:52:01)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-05-09 08:50:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prurit, usturime vulvara si inflamatie vaginala

si noi iti dorim sanatate si te mai asteptam cu vesti smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.