homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-42


#780 2014-07-22 20:14:34

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno incearca sa ii dai si varianta lichida a zincului. Uite, ca aici: http://www.rockwellnutrition.com/multi- … 86bdbFwXPE

Ii dai cu seringa si scapi. Imi pare rau ca treceti prin asa ceva. Sanatate multa lui Y!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 



#781 2014-07-22 20:25:37

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Just, nu imi mai merge mailul, e blocat de cand am schimbat tara.
Nu poti scrie aici? Te rog.

Flow, cu seringa i-l dau si asta, i-l fac in 3 ml de apa, in total 5 ml iese, cu paharul nu vrea sa il bea, e bun la gust, dar e acru si nimic acru nu ia. Si in cola i l-am pus si cum a simtit gustul a impins paharul, el adora cola. Alta modalitate decat sa planga nu avem.
Daca ar fi supozitoare..

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-07-22 20:26:20)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#782 2014-07-22 20:37:07

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

deno imi pare tare rau, sper doar sa se obisnuiasca cu gustul
sanatate multa


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#783 2014-07-22 20:39:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Stiu prin ce treci, Deno; asa ne-am chinuit o vara intreaga eu si ai mei ca sa ii dam lui C. fierull. Trei luni de zile, tata a mimat ca vine medicul la este la usa si trebuie sa ia repede fierul altfel nui de bine. Poate se obosnuieste pana la urma sad.


Adina
, eu-s mereu cu ideea ca trebuie sa slabesc dar pun pe mine in loc sa dau jos. Problema mea mare este ca am intoleranta la gluten si abia recent m-am educat sa nu mai mananc desi nu ma pot abtine.Sambata noapte am fost la un bbq la cineva si am mancat o chifla mare. M-am facut, i 10 min, cat un butoi.
Sport intens o sa fac de pe data de 8 septembrie caci atunci am abonament.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#784 2014-07-22 20:50:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Nu se va obisnui, il cunosc. E pe viata tratamentul, dar pana nu mai creste si constientizeaza, va fi greu.
Nu asta e greul pentru mine, ci sa stiu ca sufera de o boala mortala, si mai ales ca pana acum se putea intampla orice si eu sa nu stiu.
A zis ca de aici se trage si nemancatul lui, si agitatia continua, cica dupa tratament ar trebui sa se mai linisteasca.   
Insa evident, toata lumea aaaa, e baiat, de-aia e asa! Sunt niste bubite, or fi de la caldura, e dermatita, trece cu varsta! Incredibil cum in niste simptome banale se ascund boli atat de grave. A dus-o saracul pe picioare, si eu stiam in sufletul meu ca ceva nu e bine, si toata lumea zicea ca-s nebuna ca-l port pe la toti medicii si ii caut boli inchipuite neutral


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2014-07-22 20:51:11

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

DEno, vroiam sa-ti trimit un protocol de investigatii care certifica clar daca e alba sau neagra treaba inainte de a intra voi in panica prea mare. nu-i o boala care se determina instant din ochi. studii recente au demonstrat urmatoarele : "Factorul genetic
- ?n 2001, Wang Kun et al. au raportat că gena responsabilă pentru acrodermatita enteropatică
este situată pe cromosomul 8q24.3;
- ?n 2002 au identificat gena SLC39A4, a moleculei ZIP4, transportătoare de Zn, situată pe
acelaş cromozom
Evoluţia sarcinei
- stresul sau diverse patologii ce complică evoluţia gravidităţii, diminuează asimilarea şi
stocarea Zn.
? Prematuritatea nou-născuţilor
- acumularea şi depozitarea esenţială a Zn, ?n timpul sarcinei, are loc ?n trimestrul III (850
mcg/ kg/zi), prin urmare, nou-născuţii prematuri, posedă un depozit nul sau insuficient ce
poate precipita manifestări clinice precoce.
? Factorul alimentar
- copii aflaţi la alimentaţie mixtă şi artificială, cu amestecuri lactate nesuplimentate suficient
cu Zn"

vezi daca poti sa descarci Pdf-ul urmator si citeste-l cu atentie, sunt 25 pagini dar clarifica niste proceduri. o sa incerc maine de la lucru sa-ti scot ceva articole de specialitate daca exista si am liber (ca nu avem liber la orice publicatie) si te anunt. http://www.old.ms.md/_files/11590-New%2 … cument.pdf


LE: eu in locul vostru direct la cariotip genetic m-as duce (vezi la Genetic Center costa 500 lei, sunt in Zorilor aproape de Sp. de Recuperare) plus testele care se specifica in protocolul pe care l-am pus.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-07-22 20:54:05)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#786 2014-07-22 21:00:10

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Da just stiu, mi-a dat trat pana in 10 sept cand il va vedea iar, insa el a spus ca este sigur ca e asta, mai ales dupa istoricul lui. Si dupa cum arata. Daca tratamentul asta provizoriu da roade, inseamna ca e asta 100 :% si apoi ii va ajusta doza etc.
A citit si eu pe net informatiile puse de tine. El din cele 3 simptome majore, are doar unul, eruptia, care este identica cu diagnosticul. Diareea si alopecia nu o are. Alopecia insa o am eu, si eruptia la fel, dar are alta dispunere. Poate fi si congenitala boala, de fapt este sigur ca e congenitala si nu dobandita pentru ca o are de la nastere.
In schimb are alte simptome secundare, lipsa totala a apetitului, irascibilitate si agitatie continua.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#787 2014-07-22 21:06:33

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

nu te costa mult un cariotip, dar afli multe, sti exact cu ce lupti, nu-i o boala incurabila si e bine ca sa sti exact cu ce ai de-a face. cred ca te-am mai incurajat o data sa faci asta, nu insist, dar nevoia m-a facut sa citesc extrem de mult, am acces la informatii de specialitate si mi-am elucidat mie multe si am indrumat pe multi unde trebuia. voi procedati cum va lasa inima. kram

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-07-22 21:09:38)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#788 2014-07-22 21:20:04

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Voi face just, cu siguranta. Nu cred ca m-ai mai indrumta sa fac asta, cel putin nu tin eu minte. Ori ma confunzi, ori chiar mi-ai zis si am scapat eu informatia.
Sunt curioasa de efectele tratamentului, care cica apar rapid, si daca se amelioreaza si ptomele lui si imi da siguranta ca asta ar fi, atunci merg si fac ce analize trebuie ca sa fim siguri. Ca sa-i luam sange, ar trebui adormit, 4 oameni nu l-am putut tine sa-i dam o seringa de nurofen neutral de-asta evit, insa voi face ce trebuie daca trebuie.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#789 2014-07-22 21:23:47

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

ti-a scapat. la un moment dat dat cand te plangeai de diverse simptome te-am intrebat daca ai facut cariotipul, dar n-are importantaacum. la centrul pe care ti l-am indicat lucreaza bine si la un pret decent fata de restul laboratoarelor. merita facute o data toate analizele, asistentele stiu exact cum sa-i distraga atentia.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#790 2014-07-22 21:29:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno sad imi pare tare rau.
Dar la voi eruptia nu disparea cu nimic?
Poate totusi nu e asta, mai ales ca Y in ultima perioada manca binisor

Offline

 

#791 2014-07-22 21:31:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Posibil just. Acum am aflat de inca un dr, adrian baican care se ocupa de boli de-astea rare. O sa merg si la el pt a doua parere.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#792 2014-07-22 21:37:36

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

lumea lauda mai mult pe Dr. Victorina Macovei de la BlueLife si pe DR. CERNICA VASILE (Calea Manastur, Nr .9. Tel: 0264-452286 ; 0748-985466 si Sp Militar). pe dermato nu am avut treaba cu nimeni. ginecologi pot doar sa indic in oras cu titulatura de "asa da", "asa nu" lol grater

LE acum am citit ca dr. Baican face cercetare pe Bolile buloase autoimune , poate e mai indicat pt voi desi nu se prea incadreaza exact pe ce face el.

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-07-22 21:43:14)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#793 2014-07-22 21:48:31

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, imi pare rau de vestea proasta. Nici eu nu cred ca are asta, el a fost alaptat, iar simptomele le avea de la nastere, si din ce am citit boala asta se manifesta dupa incetarea alaptarii, dar fa toate investigatiile necesare.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#794 2014-07-22 23:06:27

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Just, stiu si de ei, dar am o prietena buna rezidenta pe dermato si este intre ei toata ziua, si a zis ca pe asta mi-l indica pt suspiciunea ce o are Y. Zic eu suspiciune, ca dr a zis ca e 100%.
Sun maine sa vad daca obtin o programare rapid. Sa vad el ce zice si daca tot nu sunt in clar, mai merg pt alta parere. Ma contrariaza foarte mult doza ce i-a prescris-o pentru ca este foarte mica si in carte scrie ceva de 15 ori mai mare.


Rose, a fost alaptat dar nu cred ca a avut de unde sa isi ia din laptele meu avand in vedere ca eu am 2 componente ale acestei boli, alopecia si dermatita. Este foarte posibil sa fi mostenit asta fix de la mine, ar trebui sa ma investighez si eu. Vedem.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#795 2014-07-22 23:18:56

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

150 mg spun studiile

LE: o sa-ti scriu ceva si te rog sa nu te superi pe mine. "zinc deficiency can present in full-term breastfed infants as a result of low maternal serum zinc levels or a defect in mammary zinc secretion" asta zic studiile plus "acumularea şi depozitarea esenţială a Zn, ?n timpul sarcinei, are loc ?n trimestrul III (850 mcg/ kg/zi)". parerea mea este ca urgent tu la analize in asa fel incat daca este nevoie sa primesti si tu supliment de zinc (se administreaza in sarcina) ca sa aiba fetita de unde sa-si asimileze. kram

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-07-22 23:28:19)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#796 2014-07-23 00:15:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Buna seara!

Ce citesc sad Deno - multa putere si sanatate va doresc..fa cariotipul de care spune Just - si cu DD veti vedea...

Eu cred ca el e si stresat cu raceala...o sa uite de atata nurofen si isi va regandi faza cu seringa..din pacate pana atunci tot tb sa ii dai..e greu!
Eu cu ceva de imunitate i-am format un obicei si seara inainte de culcare imi spune el sa ii dau..ma rog si o poveste frumoasa poate face minuni..insa fiecare copil e altfel, tu il cunosti, precum ai spus.



Noi suntem cu casa plina ca da varul sotului la fac in buc..rares e bucuros cu atata familion dar e un pic surescitat...cu el singura ma inteleg altfel cu el..acum face pe nebunul rau!
Am scapat de pampers v-am spus..in vacanta i-am mai pus totusi ca era frig, se mai scapa..plus ca eram tot timpul pe drumuri..dar acasa se aseaza pe olita singur..gata
Si asta peste noapte..ceea ce ma face sa cred ca totul e pe ce isi pune mama in cap. Ca si cu intarcarea. Cum am zis gata a fost gata smile


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#797 2014-07-23 00:16:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Happy, cu cortizon, dar daca o zi nu  ia ii apare din nou. Trebuie sa il tin uns in permanenta cu elocom ca sa nu ii apara rau. Ca de disparut complet, niciodata.

Just, da, si el i-a dat 10 mg. Da, imi fac si eu analize, ca nu e timpul pierdut, in trim 3 se asimileaza la ei. puss

Citesc si sunt tot mai convinsa de diagnostic neutral eruptia care este identica ca in carte plus istoricul lui. N-are a face alaptatul, cartea zice ca amelioreaza, dar nu ca nu apare deloc in timpul alaptarii.

Janis, voi face tot ce trebuie, intai sa mai vizitez si alti medici. Fza cu seringa e de mult, de la ciocopeste i se trage, nu de la nurofen. Acum nu i-am dat deloc, numai supozitoare. Nu a mai vazut seringa de 6 luni si prima data cand am scos-o s-a pus pe plans si tremurat si ascuns prin casa.

Flow, nu exista varianta lichida a zincului, ce mi-ai dat tu este un complex de vitamine si minerale care contine foarte putin zinc, ori y are nevoie de mult mai mult. Imi conveneau niste picaturi de pus in ceaibsau lapte, dar nu exista neutral

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-07-23 00:21:27)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#798 2014-07-23 00:21:22

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

eu sunt vinovata...tu-i ciocopestele ma-sii!

Eu nu prea i-am dat fortat nimic..am incercat cu povesti..si daca nu..eu inca nu am terminat sticluta de ulei de peste de atunci..ca nu a vrut si am pus-o pe hold. V. ma cearta mereu cand deschide frigiderul rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.