homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-59


#1103 2014-07-31 15:50:18

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Carra, este foarte foarte rara boala, nici eu n-am mai auzit de aceasta boala si niciun cunoscut de-al meu. Ba nici chiar medicii de familie la care mergem neutral

Multumesc de urari fetelor! Tocmai cand ma bucuram, s-a trezit bine, si pana la ora asta a inceput sa ii apara eruptie sub ochiul drept sad sa vedem cum evolueaza, sper sa nu se extinda. Eruptia este in jurul gurii, sub nari, sub ochi si pe pleoape, cam asta e traseul ei. Dar lui y cel mai rau i se face in jurul gurii si sub ochi, si la ochi n-am voie sa ii pun deloc cortizon, dar i-am mai pus ca nu rezista asa sad
Acum il las fara pana maine, sa vedem.

Like, imi pare rau ca e bolnavior, eu nu ma pricep sad dar lui Y nu i-as putea refuza laptele ca plange f rau dupa el cu orele, nimic nu il linisteste. Dar acum cand a fost bolnav, singurul lucru care il voma de cum il bea era laptele. Daca manca ceva orice, nu voma. Deci bine nu le face in boala, dar ce sa facem cu ei..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1104 2014-07-31 16:45:10

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

likeit , da la rose mary e si Ana, dar depinde la care, ca are are 3 sedii?D va fi la grupa mica banuiesc....in ceea ce priveste mancarea e fff ok si incearca cat mai natural, si restul sunt ok, acum na nu e perfect ca nu are cum, dar facand raportul banii/calitate eu zic ca e super ok.

nu insista prea mult cu mancarea, importanta e hidratarea , si da clar fara lapte, cel mult din ala praf fara lactoza, A anul trecut la mare cand inca bea lapte praf si era rau la fel imi cerea saraca, in final i-am luat o cutie fara lactoza, a baut o singura data, apoi nu a mai vrut sub nici o forma, a trebuit aruncata in final cutia abia inceputa.
revin, acum am recitit si am vazut ca nu a facut diaree...offf, nu stiu exact ce poate fi, eventual debutul unei raceli, si de la rosu in gat poate vomita, sau doar o indigestie spre enterocolita(dar ar fi trebuit si cu diaree).POti incerca si niste probiotice, eu am mereu in frigider, de fapt am avut colostru cu probiotice si  primodoplhins (parca) luate de pe iherb in noiembrie, astea din urma erau pastilute(le rontaia) si cand se vaieta de burtica ii dadeam praful ala si cand s-a terminat pastilutele.Dar i-ai de la farmacie Linex baby, eubiotic , etc

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-07-31 16:49:12)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1105 2014-07-31 17:24:06

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Buna fetelor

Fetelor eu va urmaresc din umbra dar nu prea pot sa scriu ca sunt la birou

LikeIt asa a avut si fetita mea, a debutat cu voma si urmatoarea noapte a facut 2 reprize de temperatura. fara diaree doar voma. Enterocolita virala a fost diagnosticul (am luat si noi toti din familie in urmatoarele zile fix aceleasi simptome) Noua ne-a dat regim morcov fiert, orez, mar copt, lapte fara lactoza. Stixuri si hidratare la maxim. Nu a mancat mai nimic o saptamana. Adevarul e ca la cum te simti nu-ti vine nici sa respiri. Ca antitermice dr a spus ca prefera supozitoare avand in vedere ca vomita si nu are diaree, insa daca mi-a facut temperatura la 4 ore a trebuit sa ii dau o data si nurofen pe gurita. Sper la voi sa nu fie asta dar daca e macar sa sti cum sa o tratezi pana ajungi la medic.

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2014-07-31 17:24:52)

Offline

 

#1106 2014-07-31 17:29:03

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

welcome to Bucharest Likeit smile

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2014-07-31 17:29:34)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1107 2014-07-31 17:57:09

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

anca90 a scris:

buna seara!

rona, eu regret ca am aflat de tummy tub abia pe la 6 luni, tare as fi vrut s-o incerc!

rose, am o curiozitate: cum se intaresc sapunurile preparate la rece? daca lichidul e deja rece, ce-l face sa se intareasca?
a, si mai am una smile. nu e cazul la sapunurile tale. pe alte site-uri am vazut sapunuri cu tot felul de modele colorate, iar la ingrediente nu e nici unul care sa coloreze si se mai si lauda ca nu folosesc coloranti. ce sa cred?
de exemplu: http://www.sapunzain.ro/sapun_natural/s … de_avocado

Anca, se intaresc ca urmare a unei reactii chimice. E chiar interesant, se amesteca lichide si rezulta ceva solid.
Sapunul ala are cu siguranta ceva colorant. Poate fi spirulina, etc, sau coloranti propriu-zisi.
Aoleu, Like, eu ce m-as duce din Bucuresti...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1108 2014-07-31 20:00:58

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

A venit analiza lui Yannick, in sfarsit!!! La cat le bat la cap pe alea de 3 zile..

Este sub limita intr-adevar, dar nu mult. El lua deja zinc in momentul recoltarii, sigur a facut si asta sa creasca putin, dar oricum e doar putin sub limita inferioara. Dar nu-mi raspunde doctorul... Nu stiu daca se confirma diagnosticul, adica o carenta este, dar nu e mare. Insa poate de aceea el are numai 1 din cele 3 mari simptome. Cele grave, diareea si alopecia nu le are.
Se vede o mare imbunatatire dupa zinc, si ma bucur ca nu a iesit grav si nu cred ca va trebui sa ii dau doza mult mai mare pe zi, chiar daca o va creste putin.

Le: a raspuns dr!!! A zis ca analiza clar confirma diagnosticul, si sa maresc doza la 30 mg/zi si urmarim. Iar la sfarsitul lunii august va trebui sa recoltam iar sad

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-07-31 21:19:22)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1109 2014-07-31 21:33:52

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Hello

Deno, imi pare rau ca s-a confirmat diagnosticul sad   
De-acum insa va fi bine, cu tratament rugaciune


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1110 2014-07-31 21:54:25

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno sad
Doamne ajuta!
Bine ca ia zincul...de acum vin progesele....lasa ca va fi bine

Eu am belea cu Rares..abces la masea...va trebui sedat si sa drenam infectia..apoi tratament pe dintisor...asta e...
Spalati-va copiilasii pe dinti !! sad eu n-am insistat..si uite..
Zic medicii ca nu e demineralizare sau altceva...cei de jos arata f bine. La el a fost un cumul de factori: depuneri de mancare, saliva lui, imunitate, genetica....


Va pup, noapte buna! wave


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#1111 2014-07-31 22:25:31

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Deno, imi pare rau de diagnostic. Dar e bine totusi ca nu e foarte scazut zincul.

Janis succes

Offline

 

#1112 2014-07-31 23:11:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

fete, multumim!

Deno kram

Janis sad  succes cu interventia! inhalosedare?

noi iar ne mutam, langa Bucuresti. o sa-mi lipseasca enorm zona asta in care stam acum sad nu mai zic de gradinita ca mi-e groaza, nu stiu ce-o sa facem.

Offline

 

#1113 2014-07-31 23:27:15

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Mai Garga, cum poate sa-ti lipseasca caldura infernala, aglomeratia, inghesuiala din casa,  etc. Presupun ca va mutati la curte, spatiu mai mult, Stef se va juca afara. Ce poate fi mai frumos? CE iti poate lipsi? Ca doar nu sunteti la capatul lumii, cand aveti nevoie puteti veni...Si cred ca sunt gradinite si acolo.
N-am putea sa facem schimb?  chicot
Deno, multi oameni au Zincul scazut. E un mineral foarte sensibil. Acum nu stiu ce analiza e asta, pt ca eu am vazut Zinc dozat in cadrul analizelor de rutina. Eu zic sa mai ceri o parere, fiind ceva la limita. Sau 10 parerei...E o chestie mult prea importanta.

Ultima oara a fost editat de Rose (2014-07-31 23:33:55)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1114 2014-07-31 23:50:57

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rose, este o analiza speciala, nicidecum de rutina, nici container pentru recoltare nu avea cel mai mare laborator din cj, au adus pe comanda.
La cine sa mai cer parere ca am fost la primii 2 cei mai buni dr din cj, cu asta se ocupa, cu boli rare, pe asta fac cercetare. Acum urmez tratamentul si vedem ce rezultate are. I-au aparut azi leziuni noi dar mult mai usoare decat pana acum, vedem cum evolueaza zilele urmatoare.
Este o mare criza de medici care stiu despre ce vorbesc, cel care il trateaza acum este al 10-lea dermatolog care il vede. doamne iarta-ma ca nici cancerosii nu cer atatea pareri. Si eu totusi m-am dus mai departe si mai departe impotriva tuturor care-mi spuneau ca sunt nebuna.
Efectiv nu as sti unde sa mai merg si unde s-o mai apuc.
Simt ca am dat peste un medic care isi da interesul si seara la 11 daca il sun imi raspunde si sta si imi asculta tot ce am de zis. Si este extra aglomerat, foarte cautat, il vad ca e interesat de copil si nu ca sa aiba cazul la portofoliul lui ca nici poze nu a insistat sa ii faca, ci ca sa il trateze corect.
In fata mea a sunat la 5 companii farmaceutice sa se intereseze de o forma de zinc ce ar putea s-o accepte y. Care dr isi da atata interes? Ca oricare prescrie sirop si e problema ta cum i-l dai, nu-i inteseaza ca traumatizezi coilul. Pe el il intereseaza pana si asta. Ce sa cer mai mult si unde sa mai merg? In judetul asta mare, sincer, sunt epuizate variantele de dermatologi.
Prietena mea cea mai buna este rezident la derma si mi-a spus la cine sa merg si pe cine sa evit.
Am fost si in belgia cu el si nu l-au diagnosticat corect. In cine sa ma mai incred, ca nu mai stiu...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1115 2014-08-01 00:10:27

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Ioana , exact la fel si,el, cu,tot cu febra ieri..ieri n a m?ncat nimic dec?t 2linguri de supa,si,3guri,de p?ine prăjită care le a vomitat. Azi mult mai,bine a fost,n a mai vomitat,asta,seara, l am,culcat de la 8seara. Azi n a mai,avut febra , eu nu,i am,pus supozitor sa nu,l chinui , i am dat eferalgan pediatric, contine paracetamol e mai bun ca panadolul. El, săracul ia orice ce i dau si,amar,si acru..orice orice, n am probleme din punctul asta de vedere.
sper sa fie mai bine maine.

Deno, sa fie bine si la voi,săracul Y , asa rău se chinuie..are si la ochisor..aoleu ce ghinion micul de el. Trebuie sa dea roade tratamentul.
Nu mi bea nici laptele fără lactoza, o sa si revina el,ce mă bucuram ca ?ncepuse sa,măn?nce cu pofta din nou si mai bine. E f sensibil la,stomac.

Ioana, pai eu cred ca am,luat de la el, dar intr,o forma foarte usoara..
Doamne fereste sa ia si A..cu ea e chin daca e bolnava ca nu mă inteleg cu ea sa i dau medicamentele si e ggreu cu ea ca e mult mai mica.sper sa scape,ea.

Rose,eu as răm?ne aici la casa,aer curat, at?t de bine iarba verde..dar,nu pot sa l dau la gradi pe David si trebuie neapărat pentru ca stagnează asa aici izolati si nu vreau sa mi bat joc de copil. Si in plus el,suferă f tare care ca stăm,aici fără sa vadă alti,oameni des, copiii..nu e bine. Trebuia mai devreme sa ne mutam..greseala mea. O sa fie greu la bloc apt cu 3 camere si,tot,e greu cu spatiul pentru ei obisnuiti aici sa alerge in toata casa fără sa stau cu teama ca se lovesc sau sa,umble pe undeva sa pună mana sa spargă..ce e mai bine pentru,evolutia lor.
Nici n am,?ncredere sa fi,lăsat pe cineva sa stea cu ei mai,mici, si sa l fi,dus pe el la gradinita sa fac naveta in,alt oras de 2ori,pe zi..asa am,ales sa răm?n acasă nu mă mai,duc la job si stau eu,cu,ei, am grija ca lumea mai lucrez de acasă. Si asa nu,se renta salariul cu costul,gradinitei pentru toti 3 pana la 6seara..

Adina, el va merge in Băneasa. Ce tare!si Ana acolo smile. In ce zona?. Sa vedem cum,va fi. Pai are 3,2 ani, cred ca la grupa mica ?  Da si mie mi se pare bine, din ce am vorbit, calitate pret. Acceptabil. Dar ?l,las doar pana la ora13. Mi e frica ca e foarte atasat de mine , speriat daca nu mă gaseste prin casa, mă tem de cum va reactiona in primele zile fără sa mă vadă,pana se acomodează. M am,tot g?ndit cum,sa fac, te lasa sa stai acolo,Putin in prima zi? Noi am,ales si,cu transport. 
Poate veti rade dar ?mi vine sa pl?ng numai cand mă g?ndesc ca poate va pl?nge in prima zi..va crede ca l părăsesc acolo, cine stie ce simte,gandeste.


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1116 2014-08-01 00:24:48

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rose, tot la bloc ne mutam, ba chiar mai rau. aici unde stam acum e vegetatie multa, am si vie pe balcon big_smile se aud pasarele ciripind tongue acolo nu-i nimic verde, doar blocuri, beton, praf. o sa-mi lipseasca sa stau "in buricul targului"; nu eram chiar in centru nici acum dar aveam absolut de toate la 2 pasi de noi. mie imi place aglomeratia, orasul in general, nu imi place viata de la sat.

Like, sanatate lui David!

Offline

 

#1117 2014-08-01 09:33:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna dimineata!

rose, multumesc pt raspuns!

Offline

 

#1118 2014-08-01 10:31:29

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

buna fetelor


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1119 2014-08-01 10:32:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

neatza

like iti scriu pe facebook sa nu acaparam aici cu discutia noastra, despre cum a decurs totul la noi.

offf garga, ati stat aici cred ca peste 1 an, la 2 pasi de mine si nu am reusit sa ne vedem si noi niciodata, bine si parcul care s-a inchis, simt ca nu il mai termina, l-au transformat total si nu neaparat in bine, au mai taiat din vegetatie(o imensa prostie) ca sa insire nistre structuri metalica grater.

eu azi ma duc la mandra mea, am vb acum cu ea la telef si era bucuroasa asa si ii zic,, de ce esti asa bucuroasa,, si ea imi raspunde,, ca , vii tu la mine,, hjarta

deno , eu zic sa urmezi o perioada tratamentul dr astuia, adica pare ok, ai facut destul, cel mult poti incerca si la bucuresti, dar tot asa cautat si rascautat inainte pe cei mai buni (la care stiu ca se si ajunge super greu, dar nu imposibil) dar banuiesc ca vei primi accelasi diagnostic.oricum multa sanatate.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2014-08-01 10:34:41)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1120 2014-08-01 10:55:48

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata!

Deno, stiu ca o sa sune aiurea, insa eu ma bucur ca are diagnostic. Era mai rau daca ny se confirma, plecati iar de la zeolro, nu aveati tratament iar ele, mititelul, se chinuia in continuare.
Imi pare rau ca ii aparut si in alte zone supa Sa fie bine cu tratamentul si sa dea rezultate repede!

Like, sa fie intr.un ceas bun mutatul! Sanatate!

Garga, sa va fie de bine cu mutatul! E greu la inceput, insa o sa vezi ca o sa.ti placa smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1121 2014-08-01 11:05:59

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Neata mamici.

Deno si eu zic ca e bine ca aveti diagnostic, sa stiti ce sa tratati, dar sa fie cel corect. Oricum vad ca ai f mare incredere in medic si asta e foarte bine. Sa speram ca sunteti pe drumul cel bun.

Garga acomodare usoara.

Like si voua la fel.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.