homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32-57


#1065 2014-07-30 16:36:36

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Katey, am incercat Bonnisan, dar numai de cateva ori si intre timp drul a aparut cu alte variante, deci nu am apucat sa vad daca are efect. Dar dupa ce termin cu ce ii dau acum o sa o las vreo saptamana sa vad cum se descurca fara nimic si cred ca o a reiau Bonnisanul, am inteles ca e cel mai 'sanatos'

Mie imi poti spune Irina big_smile eu oricum nu m-am obisnuit sa o asociez cu numele smile poate dupa botez, acum o alint in toate felurile


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 



#1066 2014-07-30 16:44:52

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Teoretic, da, e mai sanatos decat Infacolul si Espumisanul care mai au si ceva arome pe-acolo.
Noi le-am incercat pe toate 3 si pana la urma au trecut de la sine.

Noi si acum ii mai spunem strumfu'. Daca o intrebi cum ii zice tati, cica "ciustu". tongue

Ultima oara a fost editat de Katey (2014-07-30 16:46:01)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1067 2014-07-30 16:50:15

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Katey, asa stiam si eu de supozitoare, dar nah. Si mie mi-a zis la fel ca Iuliei, sa intervin cu supozitor dupa 48-72 h. Eu nu am folosit pana acum, n-am avut nevoie si plus ca mi-e teama sa fac asta, sa nu o chinui lol
Eu am Onda evolution, ma folosesc bine de ea, nu ma plang, prima data si P era mica rau ca sa poata sta in suport, dar acum sta bine si mi-e usor sa o spal asa. Pe mana mi-e ca imi aluneca. Nici la a mea nu-i place mult in apa, trebuie sa ma misc repede, ca iese cu scandal lol
Iulia, si mie imi e greu sa asociez numele cu copilul, dar fac eforturi. Cand merg la dr si ii spune pe nume mi se pare f firesc, dar nu sa o strig eu asa.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1068 2014-07-30 16:53:13

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Aa, scuzati, asta cu scaunele de orice tip si culoare se refera la copiii ce sunt hraniti exclusiv la san, la Lp nu stiu cum sta treaba


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1069 2014-07-30 16:54:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Iulia eu am infasat-o pe Maia pana la 5 luni, altfel nu dormea. Ai grija sa nu o supraincalzesti, mie mi-a facut 38.5 pentru ca am infofolit-o prea tare deci grija si la asta. Stai linistita ca nu are cum sa se faca curent decat daca tii mai multe geamuri deschise si copilul intre ele. Fie vorba intre noi, o persoana sanatoasa nu e afectata de curent


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1070 2014-07-30 17:05:33

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Elena, difera scaunele intr-adevar, consistenta/frecventa, dar ne neaparat culoarea smile la noi e tot galben acum

Emi, la noi nu mai functioneaza infasatul, aseara doar am invelit-o in finet si a fost mai bine. Desi pana acum se linistea cand o infasam.
Si mie mi se pare uneori ca o infofolesc, dar ma 'anunta' ea ca am exagerat pt ca incepe foiala si vrea mainile libere. Cat despre usi, sunt paranoia, recunosc big_smile
De curentul din masina mi-e cel mai frica, ala ma doboara si pe mine


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1071 2014-07-30 17:21:47

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Garga, puss  buna treaba cu tati-suport! wink  Dar tati al nostru e super mega panicos, nu stiu cum o sa ne descurcam cu baia, ma trec deja apele cand ma gandesc.
  Flower, thx,  puss  de-abia de la 6 luni? Eu ma gandeam sa-i pun pe suport de la nastere...
  Blue, Iulia... puss  deci e mare Onda. Nici n-as avea unde s-o depozitez. Baia noastra e tare mica.. supa


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1072 2014-07-30 17:31:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Un pediatru pe care-mi place sa-l urmaresc sustine ca nu e normal ca oamenii sa fie extrem de sensibili la aerul in miscare. Ok, nu pui copilul sa doarma sub geamul deschis cand e racoare, nu deschizi toate geamurile deodata cand mergi cu masina dar nici extrema cealalta nu e buna, sa ii ferim total de vant si curent, sa ii infofolim.

Vai, cand am fost la munte bunica mea avea grija sa nu i se vada nici macar 1 cm de piele lui Iustin lol tota ziua venea si ii indrepta pantalonasii si ii tragea bodyul pana la ceafa. De caciulita nu mai zic , era de nelipsit, curentul bata-l vina. Dca-i ziceam ca nu e cazul de caciulita tot mi-o aducea si i-o punea ea lui....  vorbeam singura acolo ca nu ma asculta nimeni.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1073 2014-07-30 17:31:47

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Mamici wave

Despre baie, pot sa va spun doar ca bebeii se simt in mare siguranta cu mainile lui tati sub corpul lor pe post de suport. Pentru voi e mult mai usor decat suportul, ca tati este "mobil" si isi misca mainile in functie de ce parte vreti voi sa spalati la bebe. Si pentru bebe mic mic mai ales este mult mai ok, pentru ca nu ia mainile de pe el, al meu cel putin se speria tare daca lua mainile de pe el, la 2 sapt de viata i se vedea pe fata frica sad
Asa ca daca dispuneti de soti, "folositi-i" la treaba asta, e cel mai bine si usor pe tru toata lumea. Chiar daca-s panicati, le trece. Baita este un lucru important din viata de proaspat parinti si daca ii implicati maxim la baie, va puteti baza pe ei in mai multe si apoi, considera ca au facut un lucru tare complicat lol

Azi am spalat toata bucataria, camara, prin sertare, apoi am trecut la curte si la geamuri, m-a ajutat si sotul si Yannick evident, am lucrat cu furtunu cu apa, ce ne-am mai racorit si ce s-a distrat iubirea mea hjarta

Noi dormim in curent maxim mereu vara, acum dormim cu usa de la balcon deschisa si de partea opusa usa si geamul deschis la baie si dressing.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-07-30 17:38:34)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1074 2014-07-30 17:33:44

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Eu ii fac bata numai cu sotul. el il tine, eu il spal. Nu am avut probleme si dificultati pana acum.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1075 2014-07-30 17:42:31

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Ginutza, DEno, Elena, multumesc. puss
Atunci iau doar cadita si eventual suportul asta cu prosop. Tati e disponibil, oricum se implica f mult, doar ca e fricos tare. Daca atung burtica cu degetul cand se misca bebeii, ma cearta ca le dau in cap si de ce nu-i las in pace  chicot  chicot

Eu as fi vrut un tummy tub, dar el e panicos si nu vrea sa-i scaldam pe bebelusi in borcan.

A incercat vreuna din voi varianta asta? eu am citit numai lucruri ff bune despre tummy tub.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1076 2014-07-30 18:19:43

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rona, nu-ti recomand onda, daca ai spatiu mic, intradevar e mare. De borcaneul ala nu stiu ce sa zic.. cred ca mi-ar fi dificil sa spal copilul in asa ceva..


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1077 2014-07-30 18:19:48

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

E interesant dar parca m-as teme sa nu-l pot scoate de acolo rotfl


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1078 2014-07-30 19:07:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rona, prosopelul ala e cea mai buna inventie ever. E moale, cald, bebe sta bine. Noi am folosit de la nastere. Am avut si suport anatomic, iar lui bebe nu ii placea.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1079 2014-07-30 19:29:28

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Blue, Elena, nu cred ca e greu, nivelul apei nu e mare iar borcanelul e larg, doar ca trebuie sa-l tii pe bebe de sub barbie, oricum  nu exista absolut niciun pericol de inec. Doar ca se poate folosi pana la maxim 6 luni, cand se ridica in picioare. Dar bebelusii se calmeaza instant, se simt ca in burtica mamicii si nici nu se panicheaza deloc, ca atunci cand sunt tinuti la orizontala.

Rose, multumesc mult! puss Suport din ala o sa-mi iau.


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#1080 2014-07-30 20:01:45

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Asa si noi, avem baia super mica, onda nici nu incapea pe usa, dar sa o mai si manevrez prin casa smile

Si la noi tati e ft implicat, mai mult decat m-as fi asteptat vreodata iar baita o facem mereu impreuna, mai putin cand e plecat din buc. La asta nu m-am gandit sa o tina el cu totul, eu ii tin capul pt ca la fel ii dau siguranta, si o spal cu cealalta mana, iar tati are grija sa ma ajute cu gelul si sa ii dea cu apa pe restul corpului smile

Maica-mea chiar acum cand am fost in parc ii tot tragea caciulita pe urechi smile eu i-am pus caciulita in ideea de a-i proteja ochisorul. Uof! Tot o vad tare mica si tot mi se pare ca are nevoie de ceva mai multa protectie..dar nici nu vreau sa cad in extrema cealalta


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1081 2014-07-30 21:15:36

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Iulia, intr-adevar cand e vorba de um bebe prematur trebuie avuta mai multa grija la inceput, Iustin la varsta ei inca era in burtica..inca pt o saptamana. Ceea ce am zis eu mai sus se refera la un copil la termen.

ROna, aa, e pana incepe sa sara, deci nu mai avem nici o sansa cu borcanelul noi, ca atunci cand il iau pe Iustin in brate se sprijina cu picioarele de burta mea si incepe sa sara sus-jos lol
aa, si in cadita da din picioare tare si stropeste toata casa

MAi.. nu credeam sa-i placa asa mult masajul.. La un mom dat a venit o doamna care lucreaza la spitalul de copii si i-a facut masaj 9 zile dar plangea. Acu i-am facut eu si a stat 40 de minute nemiscat si a adormit hjarta  i-am facut asa cum imi place mie

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-07-30 21:18:43)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1082 2014-07-30 21:59:12

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

Rona, degeaba zici ca-i tii doar capsorul lol nu e chiar asa. Eu zic ca e greu de spalat in borcanel. Trebuie tinut si copilul sa-l speli pe picioruse, intre picioruse. E mult mai simplu cum zic fetele, mai ales ca bebeii nu sunt tocmai cuminti la baita. Incep sa dea din picioruse, manute..o sa vezi smile
Eu am mai spalat-o s direct la dus. A tinut-o al meu in brate si eu am dat-o cu gel repede si cu dusul si in cateva min a fost totul gata.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1083 2014-07-30 22:49:56

adrriana
Full member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 603

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 32

am intrat si eu sa va zic ca d?j? e  mai bine fiimea dupa ceaiul de musetel ,ce buna poate fi planta asta ;sper sa-i fi trecut de tot ,deocamdata a disparut si cand o intreb zice ca nu o mananca ...e de bine ...


katey ,dau de baut ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.