homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-12


#210 2014-07-23 13:15:15

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nu este tarziu nici acum, nu e o analiza atat de stricta, daca ai trecut de 28 de sapt nu se mai face deloc. Pt ca problema cu diabetul gestational apare in al treilea trimestru de sarcina...oricum daca pe tine te-a sfatuit doctorul sa nu o mai faci atunci mergi pe mana lui. Eu inainte sa fac analiza asta mi-am spus ca e oarecum inutila, nu are cum sa iasa mare, si uite ce surpriza am avut.
Am tras destul, cam o saptamana cu sangerari, acum e mult mai bine, dar tot trebuie sa ma feresc de caldura, stat prea mult in picioare si mers mult ca toate astea mi-i irita si mai rau. Am observat asta intr-o zi cand am facut treaba prin casa si seara eram rau avand in vedere ca dimineata ma simteam mai binisor. Majoritatea femeilor au probleme cu hemoroizii la nastere, oricum ei se retrag cu tratament si creme, doar ca ajung sa fie f durerosi. Eu acum in sarcina am avut probleme cu ei, si cand era sarcina mai micuta aveam dar nu sangerau si nu dureau, doar simteam o usoara senzatie de mancarime si uneori usturime. Ehh, trec toate intr-un final, sunt probleme mult mai grave decat astea in anumite cazuri...

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-23 13:15:49)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 



#211 2014-07-23 13:34:46

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca, cum e beta?

Cu sangerari poti merge si la urgente, sigur ti se va da tratament de sustinere. Trimit ganduri bune, sa fiti bine! kram

Eu am intrat in febra dupa bebe3, visez un baietel tare frumusel, deja de vreo 2 luni ovulez si mai repede decat de obicei, asa imi vine sa renuntam la prez big_smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#212 2014-07-23 14:52:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

lil puss da, mai sangerez. la medic n-am ajuns, dar mi-a raspuns la mesaj, sa iau 3 duphaston si 3 no spa pe zi. am refacut beta, sunt sanse sa vina diseara rezultatul.
sa fie bine cu glicemia! rugaciune

jacqui, fii tare! nu-l pierzi, va fi bine dupa operatie kram.

rona, multumesc: kiss;. cred ca utrogestan voi lua, daca beta pare cat de cat ok (ma indoiesc). de efort nu ma pot feri. il tot ridic pe bebe de jos, il tin mult in brate... nu sta prea mult sa se joace.
testul de diabet se face chiar daca iti iese glicemia buna?

sonia, multumesc puss

happy, khris tummenupp la fel gandesc si eu.

multumesc, elena. daca nu a crescut bine, nu mai are rost tratamentul de sustinere, nu?

dreams, multumesc!

blue puss abia diseara aflu. multumesc!
multa bafta la bebe 3, sa vina repede si sa fie asa cum iti doresti! goodluck

Offline

 

#213 2014-07-23 14:55:21

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Despre dormitul cu bb, noi ne-am chinuit in prima luna de viata... il alaptam noapteasi apoi incercam sa il mutam in landou...ce scandal iesea! Parca il puneam pe ghimpi, apoi incercam sa il adormim si sa il pumen in landou si iar palngea. Astfel eu apucam sa dorm cate 2 ore pe zi, eram asa pbosita ca simteam ca nu mai pot avea ggrija de copil,ma simteam f rau fizic.  Apoi l-am luat cu mine in pat si de atunci dormim 8-12 ore legate, cu pauze de papa la 2-6 ore, dar nu se trezeste ci cere prin somn.

Anca, daca nu a crescut deloc nu are rost tratamentul de sustinere. Acu.nu stiu ce valoare ai avut, la mine dupa beta 500 nu s-a mai dublat dar crestea, asta e important.

Blue, succes cu bb 3, curajoaso!

Scuze de scrisul gresit dar  urasc tastatura touch pe tel.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-07-23 15:03:01)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#214 2014-07-23 15:04:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

elena tummenupp mie mi-au trebuit 8 luni ca sa ma dumiresc ca si copilul e tot om si normal ca e bulversat daca adoarme la mami in brate si se trezeste... in cada, vorba cuiva. de pe la 6-7 luni devenise horror, se trezea din 15 in 15 min sau chiar si la 5, 10 min. nu dormeam deloc toata noaptea. ziua mai atipeam langa el de prindeam si eu cel mult 2 ore adunate de somn, din 24.
de cand dorm cu el, e vis. nu-mi vine sa cred cat sunt de odihnita si ma intreb cum am rezistat atatea luni in chin. se trezeste si el acum o data la cateva ore, doarme dragul de el linistit, nu cu frica sa se trezeasca singur te miri unde.
cat despre intimitate, tati are dormitorul lui; cand nu sunt epuizata, ii mai fac vizite. e si el mult mai odihnit si apt de munca de cand nu aude scancete la fiecare 15 min, urmate de pasi prin camera cate o jumatate de ora.

elena, vineri a fost 1008... oare cat ar fi acceptabil sa fie acum?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-07-23 15:06:37)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2014-07-23 15:05:39

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

multumim fetelor de urari...noi suntem bine...crestem...mergem in picioare...gataaa nu mai pot savura cafeaua in tihna...


blue bafta pt bebe 3....chiar ca esti curajoasa daca il faci si pe al 3-lea....


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#216 2014-07-23 15:11:04

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

As fi dormit din start cu el dar imi era frica sa ii fac rau in somn... si acum nu sunt total linistita..

Nu pot sa dau cu presupusul cat ar fi nprmal sa fie.. sa vedem cat iese, iti doresc sa fie mare. Dar tu si la fiul tau ai sangerat din cate imi amintesc si sunteti bine.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#217 2014-07-23 15:15:57

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ce faceti fetele?

Deno de memoram aceasta fraza Invatatura de minte sa nu ignoram semnele chiar daca par banale.  applause  buga  puss

Dreams multumesc,da e ochioassaaaa.Sarcina la termen iti doresc.Ce nume ai ales pt printesa ta? puss

Jac scump,cum sa nu te bag in seama in aceste momente toate avem nevoie de sustinere si ajutor,ca sa nu puna depresia ghiara pe noi.O sa fie operatie cu succes,si va fi bine,nu gandi negativ.Stiu e groaznic,eu am avut criza de fiere,si pot sa-ti zic ca durerile nasterii sunt floare la ureche,pe langa criza din cauza pietrelor,am lesinat de durere,iar la nastere,parerea mea a fost mai bine.O sa ma rog la Dumnezeu vineri pt voi,si asa eu de 10 luni tin post vinerea, o sa fie bine,curaj. puss

Star multumim,da ne topim,suntem morti dupa ea,nu o scapam 1 sec din ochi,e raiul la noi in casa,acest cadou primit.Ce nume ai ales pt baietel?Sarcina usoara si la termen. puss

Anca succes la beta.Ce a zis doct de ovule??? puss

Elenus cum e vremea?Cum e in vacanta cu puiul?Ce preturi mai sunt la sejururi din astea? puss


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#218 2014-07-23 15:21:42

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca,  asa e cum zice dr tau. In caz de sangerari clare, cu sange rosu se da duphaston, 3 / zi. Si eu am luat asa ca sa scap de un chist hemoragic.  SAi Green a luat tot duphaston, ea a sangerat f puternic.
Sa stii ca duphaston actioneaza diferit de utrogestan, e muuult mai bun pt oprit sangerarile.
Daca beta scade, nu are sens tratamentul de sustinere. Acum mai curge? Cat e cantitativ?


Testul de glucoza se face si daca ai glicemia buna si  e obligatoriu  in sarcina in toate tarile civilizate. Dar la noi... Dumnezeu cu mila. Suntem pe loc fruntas in Europa la diabetul gestational nediagnosticat.
Majoritatea ginecologilor nu le dau gravidelor nici macar sa-si faca TSH si Ft4 in sarcina, ce sa mai zici de testul de glucoza... Vai de noi....


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#219 2014-07-23 15:29:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

elena, la baiat am avut cate un firicel rozaliu pe zi, prin sapt 6 si sapt 9. la 15s, am sangerat mai mult, rosu, insa doar intr-o dupa amiaza, de a doua zi n-am mai avut nimic. acum e mai mult decat a fost in sarcina trecuta. de aseara, secretia e tot patata. ba roz, ba rosu, ba maro.

ioana, multumesc. doar de duphaston mi-a zis, fara ovule.

rona, curios lucru. duphastonul are doar 30mg, daca retin bine (fata de 200, utrogestanul). dar e si alta substanta activa (levonogestrel, parca), nu progesteron. LE: e didrogesteron subst activa.
nu curge, doar de vreo 2 ori mi-a patat chilotul. in schimb, secretia e colorata. de cate ori merg la toaleta, vad pe hartie.
nu stiam de testele acelea. pt tiroida, presupun, nu?

de pe acum, a ajuns proba mea la laborator... rugaciune cesafac

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-07-23 15:37:36)

Offline

 

#220 2014-07-23 15:35:53

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici smile
Anca, ma rog sa iti fie bine, dar asculta dr te rog si urmeaza tratamentul. Mai face natura selectii, dar o mai putem influenta si noi.

Offline

 

#221 2014-07-23 15:38:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

multumesc, ionela. nu am in casa medicamentele, mi le va aduce sotul diseara. pe atunci voi sti cum stau si cu beta si daca mai are rost sa le iau.

Offline

 

#222 2014-07-23 15:41:12

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca90 a scris:

elena, la baiat am avut cate un firicel rozaliu pe zi, prin sapt 6 si sapt 9. la 15s, am sangerat mai mult, rosu, insa doar intr-o dupa amiaza, de a doua zi n-am mai avut nimic. acum e mai mult decat a fost in sarcina trecuta. de aseara, secretia e tot patata. ba roz, ba rosu, ba maro.

ioana, multumesc. doar de duphaston mi-a zis, fara ovule.

rona, curios lucru. duphastonul are doar 30mg, daca retin bine (fata de 200, utrogestanul). dar e si alta substanta activa (levonogestrel, parca), nu progesteron. LE: e didrogesteron subst activa.
nu curge, doar de vreo 2 ori mi-a patat chilotul. in schimb, secretia e colorata. de cate ori merg la toaleta, vad pe hartie.
nu stiam de testele acelea. pt tiroida, presupun, nu?

de pe acum, a ajuns proba mea la laborator... rugaciune cesafac

Anca,  rugaciune  par 
  Eu cred in continuare ca bebe e ok. Ia duphastonul. Oricum il vei opri cand nu mai sangerezi. Posibil atunci sa te treaca pe utrogestan, mai ales daca e vreun hematom cumva.

L E: Da, sunt analize uzuale care arata daca sunt probleme cu tiroida.

Ultima oara a fost editat de rona_persefona (2014-07-23 15:52:41)


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#223 2014-07-23 15:44:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

multumesc, rona puss.

Offline

 

#224 2014-07-23 15:56:11

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno multumesc mult pentru informatii, bine ca ati dat de capat simptomelor intr-un sfarsit! Sa va ajute Dumnezeu si in continuare cu amandoi copilasii!

Blue, asa-i cu primele hainute, sunt pe care nici nu apuca sa le imbrace! Pup printesica ta mica!

Rona, rochita si papusica sunt comandate la cineva care face personalizate, am ales eu combinatia, papusica vine cu certificat de nastere si numele copilasului brodat pe una dintre manute. Daca va intereseaza caut pagina pe FB si va trimit.

Offline

 

#225 2014-07-23 16:24:00

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Betty, pe mine ma intereseaza  puss  par


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#226 2014-07-23 16:30:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ionus, a plouat toata ziua... de fapt a plouat toata vacanta, de 3 sapt. Nu sunt in sejur, parintii au casa aici. M-am uitat  la meteo si se face frumos fix cand plec eu...vin alte persoane sa stea aici. Vou ce mai facet


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#227 2014-07-23 16:30:05

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Betty si pe mine m-ar interesa.Multumesc. puss

Elenus ce sa facem,prin curte,e innebunita dupa catei Aminuta,adoarme pe ea,si tot la ei vrea.Mi-am bagat pt pasaport ca expira in decembrie,si vreau sa fac un mic mic botez Aminei ca sa raman eu cu constiinta impacata.Abia astept sa ne vedem,sper sa ne putem intalni toate. puss

Ultima oara a fost editat de Ioana84 (2014-07-23 16:32:54)


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#228 2014-07-23 17:12:31

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna fetele wave
anca, imi pare rau de starea prin care treci sad si eu sunt de parere ca ar trebui sa mergi la doctor, dar fiecare face cum crede hmm nici la noi nu merge prea stralucit cu diversificarea, la inceput manca cu pofta fructele dimineata, nici nu aveam timp sa vad cand termina, dar vad ca de cateva zile le cam refuza; la pranz sunt zile si zile, cand mai papa cate ceva sau nu; cantitativ nu mananca cat ar trebui (200 g la o masa yikes  ) cred ca abia atinge jumatate din cantitatea asta, dar eu ma bucur ca totusi papa ceva cat de cat; nici pe noi nu ne ajuta nimeni, suntem singuri, nu avem parintii aici in oras; baietelul tau nu sta in scaunul de masa cat ii pregatesti tu papa? eu il pun in scaunel, ii dau o jucarie acolo, ceva ce il atrage, vorbesc cu el, ma maimutaresc in fata lui si sta smile si eu pot sa-i pregatesc linistita papa si asa pot papa si eu; cand era mai mititel nu prea puteam papa eu cum trebuie cand eram singura acasa ca tot asa numai in brate statea, dar de cand sta bine in fundulet pot spune ca e o mare usurare; acum vrem sa-i introducem si masa de seara, un iaurtel, sa vedem cum il accepta smile multa sanatate iti doresc si indiferent de situatie tot trebuie sa mergi la doctor sa vezi care e treaba; Doamne ajuta rugaciune
ioana, ai o fetita superba! e nascuta de ziua tatalui meu big_smile


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.