homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-24


#438 2014-07-27 20:36:28

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno, pai nu tre sa ai mare fata inainte smile eu nu o aveam smile aici toata lumea e obligata la fel si in italia
Citisem undeva ca in Ro f mult la suta din Femei au diabet si nu stiu
Eu tot 80 si cv o aveam, pana dintr o data s a facut 104 care e mare pe stomacu gol smile asta la 24 sapt cand se face testul

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-07-27 20:44:06)

Offline

 



#439 2014-07-27 21:05:39

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Salutare si de la mine  smile
Aveti dreptate fetele , peste vreo sapt abea se vede mai bine . Eu inca nu mi-am gasit doctor , o sa merg in paralel cu vreo 2-3 pana ma stabilesc la unul dar tare mi-e frica ce si cum va fi pt ca aici totul e diferit de ro cesafac

Ca idee, ce analize si teste se fac la inceput de sarcina ?
Multa sanatate mamicilor cu problemute , sa dea Dzeu sa fie bine  rugaciune


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#440 2014-07-27 21:39:41

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna fete puss
am citit tot dar nu mai stiu cine ce a scris
emma, multumesc. astept, nu e graba...e ok si bip sau sms...am 2000 de minute si pot sa te sun eu. nu am what's up si nici nu stiu sa folosesc asa ceva...am un Nokia 200 si asta primit cadou ca eu nu dau sume de-alea infernale pe telefoane


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#441 2014-07-27 22:07:55

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

loth tu cum mai esti?
you ai cunostinte/colege care au fost insarcinate si au nascut acolo?sau sigur gasesti forumuri&co cu informatii puss
eu mai inainte am ajuns acasa
nu stiu cat se vede..
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/3717_2014-07-25_195627.jpg
am mai cumparat 2 palarioare/bascute de vara, 2 perechi de strampi pt la toamna lol, papucei si botosei si mult visatul&doritul set de aparatori pt patut lol

Offline

 

#442 2014-07-27 22:13:13

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anna, e superba rochita hjarta  De unde ai luat-o si cat a costat?
Pune si o poza cu aparatorile.  big_smile  De unde le-ailuat? puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2014-07-27 22:21:35

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

http://www.kiabi.it/paracolpi-6-cuscini … 69#C341568
(da stiu, mai sunt pe site atatea seturi SUPERBE dar astea mi-au placut cel mai mult, mai ales ca sunt pe verde)
rochita 3e(daca asteptam pana pe 01 august si nu se vindea o puteam lua cu 1.5e..dar am zis ca daca o mai vede cineva sigur o cumpara..iar 3e e fffffff putin)de la un magazin de lucrusoare pt bb uzate sau primite cadou&nefolosite
botoseii si papuceii i-am luat de la h&m si erau la 1e perechea!! redusi de la 6-10e(fac maine foto ca au ramas in masina si masina ajunge acasa peste 3 ore)

Offline

 

#444 2014-07-27 22:36:53

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anna, nu-mi vine sa cred cat de putin a costat rochita!!! S-o paorte cu drag bebelina ta frumoasa!
Imi plac ff mult si aparatorile. Chiar sunt superbe. Eu n-am gasit asa aparatori dragute pe aici.. supa si am luat din alea simple, albe, care inconjoara patutul de la IKEA.

Sa faci poze si la papucei si botosdei puss


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

#445 2014-07-28 00:37:38

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ma amuz legat de protectiile de patut. Si de patut in sine.
Mi-am luat 2 seturi de protectii, de la Ikea si de la Auchan, total vreo 150 lei cheltuiti. Nu le-am folosit deloc, deloc. Nu s-a lovit niciodata.

Iar patutul e pe post de loc de stat si joaca pt 10-15 min uneori. Nu doarme acolo. Practicam co-sleeping. Pt alaptat face minune, e mult mai usor.
IAr pt cei care vor sa isi creasca bb in spiritul AP (attachement parentingului), patutul e iar in plus. Mdeci niste bani dati degeaba lol


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#446 2014-07-28 09:49:12

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

neata
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/3717_2014-07-28_082725.jpg

Offline

 

#447 2014-07-28 11:08:36

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata!
Ann sunt superbe incaltamintele micutei! Si ce preturi de invidiat!!! Eu am gasit azi glucoza dar abia la 8 knd a deschis farmacia respectiva,cik e singura din oras care are si o sa merg maine dimi sa fac testul k azi ls 10 am mers la dentist si nu ma incadram asa ca maine iar ma trezesc la 6.30:((
Rona cum a fost testul?eu ctedeam ca e mai putina glucozs asta,ma gandesc in cata apa se dizolva cantitatea asta ???

Offline

 

#448 2014-07-28 11:27:06

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

pisi ms smile da..din "pacate" aici cand sunt reduceri..risti sa ramai pe 0..sau pe minus lol pff ce naspa e acum trezirea de dimineata..la dentist ce mesteresti?si eu trebuie sa merg, poate in sept

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-07-28 11:28:22)

Offline

 

#449 2014-07-28 11:36:33

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna fetele wave
scarlet, azi parca era programara cezariana, nu? Doamne ajuta sa fie totul bine rugaciune


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#450 2014-07-28 11:37:24

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna tya
eu am retinut ca maine..dar nu stiu ora

Offline

 

#451 2014-07-28 12:00:14

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna fetelor, un inceput frumos de saptamana sa aveti puss

Nico, am citit ca esti ingrijorata, fetele te-au sfatuit bine, eu nu as sti ce sa-ti mai zic in plus.. doar sa iti pastrezi increderea ca totul va fi bine si micutul din burtica nu are nimic. Nu mereu analizele reflecta realitatea, eu sper din tot sufletul sa nu fie nimic si sa treceti cu bine peste problema asta kram

Si eu stiu de Scarlett ca tot maineare programare big_smile

Ann, foarte frumoase lucrusoarele, sa le poarte bebita cu placere puss  Eu mi-am facut stocul pentru 0-3 luni, am primit atatea hainute ca nu va avea bebe timp sa le poarte, tot ce am cumparat eu pt el sunt lucruri mult mai mari si cate ceva din listuta pentru spital. Pt mine am apucat sa iau 3 camasi de noapte, un halat si niste breast pads. Nici nu stiu cate voi avea nevoie, cam care o fi numarul dupa care sa ma orientez? 20 - 30 de bucati? nustiu  Absorbante la fel... habar nu am cate sa iau nustiu

You, poate e mai bine ca mergi saptamana viitoare, atunci vei auzi si inimioara si se va vedea si saculetul puss

Jaq, ma bucur  ca Eric a iesit cu bine din operatie, te-am citit la mamici ca eram curioasa sa vad cum a decurs operatia. Insanatosire grabnica acum si sa nu mai fie probleme. puss

Rona puss  Cum esti cu contractiile? Azi ai facut si testul cu glucoza, cum a fost?

Deno, voi ce mai faceti? Am citit la burtici ca Y nu se simte prea bine, imi pare nespus de rau sa aud ca treceti prin greutatea asta. Am citit ca dr nu sunt siguri ce are, eu sper sa va ajute sa descoperiti de ce anume sufera si sa se rezolve problema cu tratament. Chiar daca e pe viata, macar sa il ajute si sa fie bine, asta-i tot ce conteaza. Stiu ca in sufletul vostru va e tare greu dar fii tare caci mai ai un bebit acolo in burtica si trebuie sa fii bine atat pentru ea cat si pentru Y. kram

Alexandra, sa stii ca mie mi-a zis cineva ca atunci cand ai mai multe recoltari la testul de glucoza nu inseamna neaparat ca ai probleme, doctorii stiu cum sa le citeasca, chiar daca una e mai mare, a doua poate sa fie mai relevanta. Eu voi primi maine rezultatul, am 4 recoltari, sunt tare curioasa ce-mi va spune moasa legat de asta. Zilele astea am mancat aproape normal, pofta asta de dulce f greu o controlez si am zis ca mananc acum putin pana primesc rezultatul  ca dupa aia nu se stie.

Legat de aparatoare la patut eu nu voi cumpara, mi-au mai spus si alte mamici ca sunt inutile, bebe nu ajunge sa se loveasca de patut si in plus de asta poate va dormi cu mine asa ca nu are rost sa investesc in chestii inutile. La sf lui august dam comanda si de carut (landoul si scoica de masina le avem deja de la niste prieteni) si pana atunci sper sa avem aproape totul pentru bebe (lenjerie de pat, perdelute, prosoape, pampersi, serv umede, cremute). Hainutele i lea-m spalat deja, usor usor i le voi calca si le voi pune in sifonier. Poate e cam devreme dar in ultima vreme ma cam doare burtica noaptea, e o durere aproape ca la menstra si am observat ca am contractii destul de des si am zis ca daca ne ia bebe prin suprindere sa fim cat de cat pregatiti.

Va pup pe toate fetelor! puss


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#452 2014-07-28 12:15:13

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ann am avut o cariuta mica inainte de a ramane insarcinata care s-a agravat in sarcina,cu dureri,sangerari...si mi-am tratato si azi mi-a pus plomba.dentista e mamica de gemeni fata si baiat de 3 luni si a fost foarte blanda cu mine,de o luna jumate tot ma bibileste;sa nu ma doara lol

Offline

 

#453 2014-07-28 12:18:45

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna burtici puss
anna, eu sunt bine. un pic obosita ca in ultimele zile am tot fost invadata de musafiri...pun'te masa, ridica-te masa...curatenie incontinuu ca aici daca se gaseste un fir de praf e catastrofa, spala vase cu nemiluita, asa ceva...nu ne pasa ca esti si gravida si in doliu...hai sa te exploatam la maxim ca doar sunt ultimele zile cand avem ocazia...e, macar nu m-am plictisit big_smile....si mai dorm si rau noaptea ca am arsuri sau tre sa fac culoar la baie....trece timpul mai repede asa macar...abia astept sa se faca 5 august sa vina tati la noi si sa ne ocupam de ale noastre.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#454 2014-07-28 12:25:24

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Pisi, ce bine ca ai gasit un dentist care sa lucreze cu grija si mila, mai ales acum ca esti insarcinata puss
Loth, sa te odihnesti acum, bine ca s-a terminat si cu musafirii.  puss  Nici tu nu dormi bine noaptea? SI eu fac culoar noaptea,  merg la baie, beau apa, apoi iar la baie.. si tot asa lol  Mai sunt unele persoane care spun dormi acum ca ia sa vezi cand o veni bebe...ee, si daca vine ce?big_smile Pai daca nu pot sa dorm noaptea ce sa-i fac? lol  Si eu am arsuri de vreo saptamana, pana acum nu am avut deloc smile


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#455 2014-07-28 12:33:32

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici puss
annabel, f frumoase lucrusoarele hjarta
pisi, cate gr de glucoza ai? eu am avut 75 gr si mi le-a dizolvat in 2 pahare de plastic normale; trebuie dizolvate in apa rece.
Lil, azi i-am trimis rezultatele pe mail, astept sa vad ce imi spune , sper sa nu fie nimic rau si nici sa ma puna sa-l repet. Bafta si tie!
Loth, nici eu nu mai dorm bine noaptea sad , tot asa drumuri la baie...
Va pup:)

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-07-28 12:36:20)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#456 2014-07-28 12:45:03

rona_persefona
Sr. member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 1417

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hei, fetele! puss

Eu de-abia acum am ajuns acasa. M-am trezit la 6...si nu cred ca am dormit 2 ore toata noaptea. Vecina mea a dat petrecere. Din nou. Are peste 25 de ani, n-am muncit o ora in viata ei, nu e nici la facultate... sta in chirie si da petrecere de 2 ori pe saptamana. E tare nesitita. Niciodata nu se sinchiseste ca i-ar putea deranja pe ceilalti.  supa Eu i-am zis o singura data ca nu e normal cum procedeaza, azi naopte am iertat-o, dar data viitoare chem politia.

Pisi, Lil, am trecut si peste testul de glucoza. Nu mi s-a parut atat de greu s-o beau Cel mai nasol a fost ca am stat 2 ore pe scaunele alea de asteptare incredibil de incomode. Maine sau poimaine o sa am rezultatul.
Pisi, mie mi s-a spus ca aduc o sticla cu apa, o lingura si o cana. Asistenta  a amstcat glucoza cu apa in cana.
I-am vazut din nou pe bebei la eco, deja sunt campioana la ecografii. Au 1100 baiatul si 1005 fetita, pozitia tot pelvina si cefalica, cordoanele ombilicale erau ok, circulatia pe cordoane si pe arterele uterine ok.

Lil, cu contractiile stau prost. Sunt prezente non stop, ziua sau noaptea. Si nu e normal. De astazi m-a bagat dr pe tratament, mi-a bagat si adalat pe langa nospa si scobutil. Sa vedem daca o face si astaceva....
Tu cum mai esti? Se mai intareste burtica?

Cred ca ma aleg si eu cu hemoroizi, era culmea sa scap de ei.... Am observat in doua randuri cate o picatura de sange, cred ca s-au spart ceva vase.. cesafac


Anna, tare draguti si botoseii, sa-i poarte sanatoasa micuta printesa.

Storm, offf, musafiri iti trebuiau tie acum. Dar poate a fost bine ca au venit, n-ai mai avut timp sa te deprimi.

Parca maine naste Scarlet.

Va pup pe toate, eu ma bag la somn...sunt terminata!


“Toate darurile inchise in destinul nostru sunt ingradite cu suferinte si numai la atatea daruri ajungem, prin cata multime de suferinte putem razbi cu bucurie."- Parintele Arsenie Boca”
Mamica fericita de gemenasi bebic  bebic hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.