homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-25


#457 2014-07-28 13:04:48

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

lil incet incet le rezolvi pe toate.cum e vremea la tine? si eu ma trezesc la 02, la 04, la 06 si la 8 lol deci sunt pregatita pt trezirile lui bb lol
pisi chiar ca ai avut noroc cu doctorita!!
loth puss mai ai o saptamana si gata, scapi de "nebuni"
alexandra, rona ms..vroiam sa te intreb cum iti mai e cu pesarul ala..si daca mai mergi la spital sa iti puna perfuzie..treci la somn

Offline

 



#458 2014-07-28 13:28:14

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Alex tot 75 grame am dar mi se pare muuultt lol ma gandeam ca il dau reoede p gat sa nu ii simt gustul insa asa am de baut nu gluma lol
Rona ce bebei mari ai,in ritmul asta o sa aibe 3 kg la nastere,doamne ajuta! Eu sapt viit am eco,abia astept si eu sa o vad puss
Si eu stiu ca scarlet are maine ceza,dar poate ne mai da de veste azi
Da am avut noroc cu stomato,chiar glumeam azi cu ea ca fata mea nu o sa aibe fobie de dentist ca am mers asa relaxata la dentist in sarcina

Offline

 

#459 2014-07-28 13:28:25

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Felicitari pentru vestile bune Rona puss  dar imi pare rau ca au inceput problemele cu hemoroizii. Ai grija ce papi sa nu te constipi, ca daca ies ei afara e rau, incearca sa-i tii cat mai mult sub control puss  Off, inca ai contractii, si eu la fel, de azi dimineata am avut f multe, am si stat in picioare ca a trebuit sa gatesc, planuiam sa mai si calc dar renunt, ma voi intinde in pat poate adorm si eu. Si bafta la rezultat, sa iasa bine puss

Anna, e f cald, zilnic sunt 38 39 de grade, noroc cu unele nopti in care mai bate vantul ca altfel... avem noroc si cu apartamentul, ca e pe nord si tine cat de cat racoare. Mai rau e ca acum incepem sa avem umezeala mare, se apropie august, din cz asta supa de ceva timp visez ca nasc mai devreme, cred ca nu e seara sa nu ma trezesc gandindu-ma la visele astea. Si eu sunt gata pentru bebelin, nu mi-e frica de nopti nedormite chicot


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#460 2014-07-28 13:31:31

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

lil baga somn de frumusete la pranz in fiecare zi! brr ce cald e la voi sad
da chiar..scarlett, ai nascut???????
rona zic ca pisi, cred ca te stresezi degeaba ca vei avea bebelusii mai micuti la nastere..de fiecare data cand ai zis greutatea lor era una normala!!asta e bine!!

Offline

 

#461 2014-07-28 13:47:33

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Emilya a scris:

Buna dimineata
nico_leta iti scriu si eu ceva desi nu e in asentimentul celor spuse pana acum. Eu nu am facut nici dublu test, nici triplu test, nici amniocenteza, nimic. De ce? Pai cand s-a pus problema de dublu test am discutat cu sotul si am ajuns la concluzia ca, sanatos, bolnav, cum va fi, acest bebelus este al nostru si ne-a ales pe noi sa ii fim parinti iar Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce. Ne-am pus atunci intrebarea "Daca e ceva in neregula cu bebe facem intrerupere?" si raspunsul a fost clar NU, daca acest copil m-a ales pe mine sa ii fiu mama cum sa il omor eu in pantec? Tu asta trebuie sa te gandesti, daca bebe intradevar nu e ok si toate procedurile sustin lucru asta, ce faci?
Amniocenteza e o procedura invaziva si nu e lipsita de riscuri, gandeste-te bine bine

Pe principiul asta am fost si eu...nu am facut nici o analiza in sarcina decat echo si analize la sange...in rest nimic. Am mers cu Dumnezeu inainte...daca era Doamne fereste sa fie bebe bolnav ne asumam responsabilitatea.

Nico, iti doresc mult succes si liniste sufleteasca...de asta are nevoie bebele tau acum big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2014-07-28 14:43:59

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici  wave

Alexandra ia si te linisteste. Sunt ok valorile testul de glucoza. Pai e normal dupa ce bei substanta sa sara glicemia  smile
Dupa cum vezi rezultatul la 2 ore e lejer maricel fata de intervalul de referinta. Ala e important.
Uite o sa-ti scriu valorile mele ca sa faci comparatie. Iar mie la rezultatele astea dr mi-a zis ca stau bine cu glicemia si ca testul a iesit bine.

Descrizione                                    Risultato  Unita'             Intervallo di riferimento
SANGUE Curva da Carico Glucidico
Glucosio Base                                    82       mg/dl                   65 -  110
Glucosio a 60'                                   140      mg/dl
Glucosio a 120'                                 108      mg/dl


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#463 2014-07-28 15:42:54

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici wave

Lil, multumesc de urari! Asa este, inca nu stim ce are, dureaza mult analizele. Dar orice ar avea, il vindeca mami smile va fi bine! Suntem distrusi, asa este, suntem distrusi si cand are o vanataie inofensiva, d-apoi o asemenea boala, dar langa noi va fi mereu in siguranta.
Sper ca si voi sunteti bine puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#464 2014-07-28 15:52:11

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Madlena ms, sa dea Dumnezeu sa fie bn.puss


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#465 2014-07-28 16:42:47

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Alexandra va fi bine  kram  Eu am facut pana acum de 3 ori testul de glucoza (o data cand incercam sa raman insarcinata si de doua ori in sarcin) si tot timpul dupa ce am baut substanta a crescut valoarea la glicemie mult. Iar dr mi-a zis ca e ok.
Deno  kram am citit despre Y ... imi pare tare rau ... Bine ca ati descoperit macar acum ce are ... Mult curaj!!
Rona sa va fie de folos achizitiile pentru bebei  big_smile si felicitari pentru vestile bune de la dr !!
Anna  par  ce superba e rochita!!! Noroc de tine ca nu stiam ca au bagat asa mari reduceri la H&M.  Maine ma duc si eu  big_smile poate gasesc ceva. La Kiabi am fost saptamana trecuta si mi-am cumparat halat de acolo. Tot de la reduceri.
Pfoai ce papucei  hjarta  gata maine dau atacul la magazin  lol
Loth  kram condoleante!  Mai e putin pana pe 5 august. Ma bucur ca decurge totul bine cu sarcina.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#466 2014-07-28 16:48:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna, burtici!

sper ca sunteti bine toate.
eu retraiesc cosmarul de acum 3 ani si cu sarcina asta - cand ma bucur de un semn bun, cand plang de 10 rele. de sapt trecuta, 2 zile sangerez, 2 nu. ieri am avut si cotractii. azi am fost la doctor. la 6s1z, nu se vede activitate cardiaca sad. mi-a dat sa fac beta, 12253, fata de 5303 acum 5 zile. trebuia sa fie peste 17000.
nu stiu ce sa fac in continuare (dr n-a raspuns), cred ca astept si ma rog la d-zeu sa se elimine natural.
nu stiu daca voi mai avea putere si curaj sa mai incerc sa raman insarcinata, nici sa ma bucur de o sarcina. inainte de a mai incerca, ar trebui sa fac analizele de trombofilie, insa nu am acum forta pentru asa ceva, nu ma vad facand zilnic injectii cu clexane si avand grija de bebe. si asa e greu sa il ridic in brate avand contractii si sangerari. asta e, cum vrea d-zeu.
vad ca vorbiti de hainute. mi-am luat si eu sambata niste hainute de gravida din h&m (m-am bucurat ca am gasit multe lucruri faine, bine ca n-am luat mai mult), le-am mai si taiat etichetele... neutral

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-07-28 16:51:06)

Offline

 

#467 2014-07-28 17:02:55

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

daca ziceti voi fetelor inseamna ca maine e programata scarlet smile eu intru mai rar si de asta nu stiu bine big_smile
anca, imi pare rau sa citesc asa ceva sad doctorul ce a zis cand ti-a facut eco? totusi beta a crescut continuu, nu stiu ce valoare ar trebui sa aiba, dar oricum e mare; Doamne ajuta sa fie bine rugaciune


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#468 2014-07-28 17:31:38

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ann, dar somnul asta de frumusete a durat vreo 3 ore lol  la noapte clar nu mai dorm deloc lol
Deno, noi suntem bine, multumim. Ma voi ruga pentru voi sa treceti peste greutatea asta si micutul Y sa fie bine.  kram
Anca, eu nu am facut decat o singura beta, nu am vrut sa ma bazez pe niste cifre, nici macar sa vad daca a crescut la 24 de ore. E gresit sa te rogi la Dumnezeu sa se elimine sarcina, mai bine roaga-te sa fie bine, sa iti protejeze copilasul. E si normal sa fii suparata ca sangerezi dar nici sa te gandesti asa departe. Eu stiu ca bebe al tau vrea in brate dar eu a o prietena care a avut si ea probleme inca d ela incepututl sarcinii si sotul a ajutat-o enorm sa nu faca efort. Incearca putin sa te protejezi, te rog eu mult, nu da cu piciorul, gandeste-te ce fericita ai fost cand ai vazut testul de sarcina. Si hainutele le vei purta, sunt sigura de asta, important e sa fii increzatoare kram
Alexandra, Madlena a explicat foarte bine, e normal sa sara glicemia dupa ce bei glucoza. Si eu sper ca la primul test sa fi fost doar asta si la al doilea test sa iasa totul bine. Abia astept maine rezultatul big_smile

Fetelor, la voi ce a functionat cand aveati arsuri?


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#469 2014-07-28 17:33:46

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca prietena  mea asa a avut probleme toata sarcina...Si acum are o minune de fetita....ma rog sa fie bine.
Buna burtici , multa sanatate si sarcini usoare
Scarlett..dacă m?ine e marea intalnire eu iti doresc succes....Si viata lunga alături de minunea ta.

Ultima oara a fost editat de rozi2012 (2014-07-28 17:35:02)


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#470 2014-07-28 17:46:58

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca ia-o usor si hai sa analizam pe rand si cu calm tot ce ti se intampla. Nu da verdicte asa grave imediat, ca poate nu e cazul...
Pentru sangerare iei tratament, treptat ar trebui sa dispara de tot, crampe puternice si dureroase am avut si eu, ajunsesem sa iau cate 4-5 pastile pt dureri pe zi, pentru ca dr a zis sa nu stau asa ca e riscant si se poate scurta colul.
Iar legat de activitatatea cardiaca, eu am citit la ovulatie ca tu ai scris ca ai ovulat tarziu de tot. Deci nu mai calcula standard, pentru ca la o ovulatie tarzie si bebe e mai mic si-atunci clar inimioara o auzi putin mai tarziu. Si primele valori la beta se dubleaza, pana la nu stiu cat... dupa aia nu se mai dubleaza fix. Cel putin eu asa stiu.
Eu te sfatuiesc sa iei in continuare tratamentul, sa dai o sansa acestui bebe si sa repeti peste o saptamana ecografia. Nu are sens sa mai faci beta. Dupa ce vei vedea ca are activitate cardiaca te vei linisti.
Si legat de clexane.... nu are nici o legatura un bebe mic si injectiile. Prietena mea are o fetita de 1 anisor si face clexane pt a doua sarcina si o ia in brate mereu, a luat-o toata sarcina. Apropo saptamana asta va naste, ca a ajuns la termen  smile
Hai curaj !!! 
Lil par  eu am arsuri puternice. Pana acum a functionat cu lapte rece de la frigider, lapte cu cereale, coaja de paine, biscuiti simpli. Am evitat fructele bogate in aciditate, rosiile nu le tolerez deloc.... Dorm in sezut de cateva luni bune, incerc sa nu ma aplec prea des pentru ca ma arde tare. Din pacate acum nu mai functioneaza mai nimic din ce am enumerat mai sus.... dar mai am putin si nasc, asa ca ... suport asa  smile


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#471 2014-07-28 18:29:55

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

am fost la doctorita si m/a trimis la amiocenteza la Iasi la Dr Nemescu(am sunat azi dupa programare si mi/a zis sa revin peste cateva zile dupa 17.00 ca sa vada cand ma poate programa)
offf cu dzeu innainte
E cineva din Iasi sa imi dea si mie mai multe detalii ?


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#472 2014-07-28 19:35:10

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nicoleta off imi pare rau  sad
Eu nu am legatura cu Iasi-ul ...


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#473 2014-07-28 19:54:18

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hello

Anca, imi pare rau sa citesc asta, intr-adevar nu a crescut prea mult beta...dar poate creste mai incet sad 
Injectiile pt trombofolie nu sunt de speriat, in mare parte nu sunt dureroase si iti ia 10 secunde sa le pui, deci nu cred ca sunt un impediment.  Te imbratisez strans.

Nico, eu am mers la dr Nemescu in sarcina, e un ecografist foarte bun..si in general considerat un dr foarte bun. M-a urmarit alt doctor , dar la Nemescu am fost la 3 morfologii si la unele ecografii dr meu se uita impreuna cu Nemescu.

Va pup


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#474 2014-07-28 20:37:01

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

elena.plahatca a scris:

Hello

Anca, imi pare rau sa citesc asta, intr-adevar nu a crescut prea mult beta...dar poate creste mai incet sad 
Injectiile pt trombofolie nu sunt de speriat, in mare parte nu sunt dureroase si iti ia 10 secunde sa le pui, deci nu cred ca sunt un impediment.  Te imbratisez strans.

Nico, eu am mers la dr Nemescu in sarcina, e un ecografist foarte bun..si in general considerat un dr foarte bun. M-a urmarit alt doctor , dar la Nemescu am fost la 3 morfologii si la unele ecografii dr meu se uita impreuna cu Nemescu.

Va pup

elena ma bucur ca exista cineva care a fost la el, cum este ca doctor sper sa reusesc sa prind programare(doctorita mea a zis sa insist ca nu prea mai stie pe cine sa imi recomande)azi am sunat si am reusit greu sa ma inteleg cu el la telefon,se auzea foarte incet

Unde mai lucreaza in afara de matermitatea Cuza Voda?


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#475 2014-07-28 21:27:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

madle, varsta sarcinii e deja calculata dupa ovulatie. daca as fi calculat dupa um (27 mai) as fi avut mult mai multe sapt. deci sarcina ar fi trebui sa arate ecografic ca una de 6s1z, respectiv beta sa fie mai mare.

elena, multumesc. deocamdata nu vreau s-o iau pe calea asta. poate dupa o vreme imi revin si prind curaj.

lil, rozi, multumesc de incurajari, dar va spun sincer ca nimic nu ma mai poate convinge ca ar fi bine. seamana prea mult sarcina asta cu cea de acum 3 ani si prea putin cu cea care a decurs bine. asta e, 3 sarcini la activ si un singur copil. ii multumesc din suflet lui d-zeu pt el si ma rog ca daca mai raman vreodata insarcinata sa nu fie o amagire, nu cred ca mai pot duce.

va pup, o seara frumoasa!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.