homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-4


#58 2014-07-19 14:29:15

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

iti tin pumnii sa te ocoleasca, anca!..la mine a fost destul de aiurea..am "sprijinit" wc-ul la greu..cand vrei sa mergi la eco?

Offline

 



#59 2014-07-19 14:42:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

te inteleg, camysh par

ms, anna! a, eu n-am vomat. aveam doar starea permanenta de greata, simteam ceva in gat, ca si cum mi-ar veni sa vars si nu pot.
la eco nu vreau sa ajung curand. daca nu apar probleme/temeri, prin trimestrul al doilea voi merge.

Offline

 

#60 2014-07-19 14:44:31

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

just_me29 a scris:

Hello burtici:
Nico, ce scrie la os nazal. translucenta nucala, la risc biochimic si risc combinat? ca nu vad si daca maresc poza se distorsioneaza si nu se intelege

deci scrie :
papp-a 1.31
free B Hcg 152
varsta eco 12+4
os nazal:necunoscut=pt ca dr la ecografie nu a completat asa ceva,in ecografia de azi scria ca este prezent  smile
MOM-ul translucentei nucale=1.32(translucenta nucala  a scris dr pe eco ca era 1.92)-la eco de azi translucenta nucala=1.3 (intradevar a trecut o sapt)
risc combinat T21 >1:50
risc biochimic T21>1:50
risc de varsta 1:741
risc Tr 13/18+NT 1:3983
risc calculat pt Tr 21 ete deasupra valorii Cutoff ,ceea ce reprezinta un risc crescut
nivelul de Free B HCG este crescut in raport cu profilul hormonal
Nivelul de PAPP-A este scazut in raport cu profilul hormonal


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#61 2014-07-19 14:53:22

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

vezi ce-ti iese si la cea de astazi, riscul calculat e mare, dar la multe alte sarcini cu asa risc sau mai prost au avut bebei sanatosi. tinem pumnii sa iasa bine cea de astazi. translucenta nucala nu era mare nici la prima masuratoare, ceea ce este f. incurajator. in cel mai rau caz faci amniocenteza sau test panorama si te edifica asupra trisomiei. kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#62 2014-07-19 16:14:25

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

sincer imi este greu sa ma acomodez numai cu ideea ca ar fi ceva rau si sa trebuiasca sa renunt la cel mic


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2014-07-19 20:31:22

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

fetelor dar pe unde sunteti big_smile, ma gandeam ca tare greu o sa mai treaca timpul ca sa aflu rezultatul la dublu test, sincer ma gandeam daca o sa imi permit fac amiocenteza in cazul in care o sa fie nevoie, nu castigam foarte mult , mai avem si niste nunti la care este musai sa ne ducem si mai este si rata la apartament
ultimul pret pe care l/am auzit a fost de 2000lei , care este peste salariul meu


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#64 2014-07-19 22:33:51

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici puss
Ms mult pt sfaturi puss a papat kivi si a mai pus un supozitor si a resusit sa iasa afara. E bn acum , a reusit sa aiba si laptic, deja l-a pus la san, e un mancacios. Joi a nascut iar luni o externeaza.
N am citit inca tot din urma, anca felicitari pt bebe2, multa sanatate si sarcina usoara 
Rona, da ai voie cu hainute de acasa, iti recomand sa duci si biberon, au si ei dar nu mi-au placut cum arata. Ce sa-ti zic asistentele sunt f gretoase chiar daca le bagi ceva.
Lil, am citit ceva de diabet la tine, sper sa fie doar un rezultat gresit si sa fie bn pana la final.
Nico si la tine am vazut ceva probleme, sper totusi sa nu fie f grav si sa ai o sarcina cat mai usoara.
Sper sa-mi revin caci zilele astea m-am simtit si rau si am stat si in stres...pfff sa schimb si eu sapramana lol
Va pup, multa sanatate; daca reusesc pun o poza cu nepotelul.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#65 2014-07-20 06:53:41

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

neatza fetelor, va pup pe toate si va invit la un pahar cu lapte(are calciu si e bun pt cel mic)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#66 2014-07-20 09:10:42

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

ancaaaaa....felicitari pentru bebe2....esti o curajoasa! big_smile


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#67 2014-07-20 09:54:27

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neatza fetelor!

ce faceti azi?

Offline

 

#68 2014-07-20 10:43:22

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

neata cascat
va pup pe toate pusspuss
nico puss de obicei rezultatele sunt statistice si in cele mai multe cazuri copiii sunt perfect sanatosi. eu nu am facut nici dublu nici triplu test pentru ca, in primul rand nu spun nimic sigur, iar in al doilea rand nu as renunta la bb in nici o situatie. copiii cu sindrom down cresc foarte ok si, cu ingrijirea adecvata, pot chiar deveni adulti independenti. eu cred totusi ca nu e cazul la tine.
scarlet trombon push or not push?
salut si restul fetelor dar cam atat am retinut


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#69 2014-07-20 12:01:19

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata burtici

nico iti tin pumnii ptr un rez mai bun.

Nici eu n-am facut la sarcina asta nici dublu si nu fac nici triplu...mi-e mai bine asa, ma bazez pe morfofetale si zic si eu ca Loth, n-as renunta la sarcina

Offline

 

#70 2014-07-20 14:46:29

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna burtici si mamici wave
anca puss pai nici al meu nu se aseaza singur in fundulet, nu merge nici de-a busilea, nici nu se ridica singur in picioare daca se prinde de marginea patului; fiecare copil e diferit si incet incet vor ajunge toti sa faca toate aceste lucruri; tu il mai alaptezi?


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#71 2014-07-20 16:59:00

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

sincer si mie imi pare rau ca l/am facut ,am zis ca daca imi iese bine de data aceasta atunci am sa ii zic doctoritei ca triplu test nu il mai fac , plus ca nu prea imi permit, avem o perioada mai dificila cu bani.Am sa imi strang bani pentru morfofetala de la 22 de sapt si cu Dzeu inainte, pana la urma in afara nu se fac atatea teste si analize si chiar sunt mai avansati ca noi si totusi...........
Nu stiu ce o sa fac daca imi iese si acesta nasol,nu stiu daca ma lasa constiinta sa stau indiferenta.....nu stiu daca as putea sa renunt la copil l-am vrut asa de mult si deja face parte din familie


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#72 2014-07-20 18:58:20

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

hey fetelor..mai inainte am ajuns si eu acasa, sper ca sunteti bine

Offline

 

#73 2014-07-20 19:08:17

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

hello!

Anca, te felicita Ioana pt sarcina smile  Mia zis ca a visat soareci, ca sigur a ramas cineva graviduta de pe forum si i-am zis ca tu chicot

Happy, si nu au comentat nimic doctorii de dublu test? Ca eu la Mariuca nu am vrut sa fac si m-a batut atata la cap doctorita aia ca am zis ca il fac si gata, rezultatul nu ma interesa. Iar acu cu Iustin l-am facut pur si simplu, de la inceputul sarcinii am zis ca il fac... la morfologie era pliul nucal la limta superioara a normalului.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#74 2014-07-20 22:26:51

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna seara fete  wave
Annabel  par  din pacate da. Am arsuri puternice zilnic, desi am incercat cu mancarea sa le controlez, insa nici un rezultat. Apar de dimineata, imediat cum ma aplec putin la un dulap sau sa fac patul, deja le simt. Iau pastile cand simt ca nu mai rezist, insa de regula iau seara, asa pot dormi.
Tu cum mai esti?? Am citit ca sunteti in cautare de patut. Si noi la fel. Am circulat zilele astea sa vedem poate gasim ceva, suntem buimaci de cap  tongue
Nico tin pumnii la rezultat!!  Sa fie un rezultat bun de data asta  rugaciune
Anca la mine starile de rau au inceput in jur de 6 saptamani. Poate de data asta te ocolesc si nu ai sa ai nimic. Eu cred ca va fi diferita sarcina asta fata de prima. Rar ambele sarcini sunt la fel.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#75 2014-07-21 10:48:39

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Neata fetelor si o saptamana cat mai buna puss

Hey Scarletel, ai cumva bebelina in brate? big_smile
Nico, imi pare rau de situatia tensionata prin care treci, sa de domnul sa fie bine si sa nu fii nevoita sa te gandesti ca ai putea renunta la bebelus. kram
Alex, felicitari surorii pentru bebe si recuperare cat mai usoara. Sa ai si tu grija de tine si multumim pentru mesaj puss
Camy, mersi mult, am stat acasa weekendul asta, nu am facut mai nimic. Doar am ajuns sambata seara de urgenta la clinica din cz durerii si sangerarilor cauzate de hemoroizi. Mi-a recomandat o crema buna, am simtit ca-si face efectul de la prima aplicare,inca sangerez, azi mult mai mult decat acum 2 zile dar durerea e mai suportabila.
Iulia, de ce sa-ti fie rusine? Da-i putin timp sa va obisnuiti si voi una cu cealalta, sa va stabiliti un program, sa mai creasca si ea putin si apoi poate vei avea mai mult timp puss Nu-ti face griji, e de inteles puss
Anna, tu ce mai faci? Bebelusa ta ce mai zice?  big_smile  Da ceva semne sau nu prea? big_smile

In ultima perioada ma simt foarte stresata, sper sa nu-i fac rau bebelusului. Doctor nu am si nu ma pot decide unde sa nasc, camera nu-i gata si nici macar nu ne-am apucat de ea, ne mai trebuie o multime de lucruri de cumparat pentru bebe si pentru mine, sunt in urma cu toate si ma inspaimanta gandul ca voi naste mai devreme si eu sunt total nepregatita. Temerea cea mai mare e nasterea, off supa In loc sa ma bucur de perioada asta eu mai multe ganduri urate imi fac. Ieri ma gandeam daca bebe o fi bine, ca am slabit 1 kg jumate si mi se pare tot mai micuta burtica supa Pentru ca nu mai pot manca dulce niciun fel de mancare nu ma mai atrage, mananc te miri ce toata ziua si din aia putina ca cica cantitatile mai mari imi pot face rau  box

Va pup pe toate si imi cer scuze daca am omis pe cineva puss

Ultima oara a fost editat de Lil' Star (2014-07-21 10:49:19)


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 

#76 2014-07-21 11:21:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna dimineata!

khristall, multumesc!

tya, da, si sper sa reusesc si pe timpul sarcinii.

elena, ii multumesc. ea nu mai intra pe forum?

madle, posibil. totusi, ceva acolo as vrea sa fie (nu chiar ca la prima sarcina, ca ar insemna sa nu ma pot ocupa de bebe mare), ca sa stau impacata ca e bine.

nicoleta, tu ce varsta ai? testele astea dau niste probabilitati, nu spun cu certitudine ce se intampla. trebuie sa fie bine bebele tau.

lil, sunt normale gandurile astea si trec ele cand se apropie nasterea. atunci vei arde de nerabdare sa-ti vezi copilul, nu va mai conta cum vine pe lume. nici eu n-am avut doctor pana in sapt 37 si nici camera a copilului. nici patut n-am avut pana la o sapt dupa ce s-a nascut lol. si zau ca n-a fost rau deloc.
iti recomand nici sa nu-i faci o camera de pe acum, e mult prea micut. nici de patut nu e nevoie, dormiti cu el. e pacat ca dupa ce 9 luni veti fi dormit tot impreuna, brusc dintr-o zi sa va separati. e un soc pt el, inca unul dupa cel al nasterii.
in prima sarcina mi se parea asa o tampenie dormitul cu copilul! ca distruge viata de cuplu, ca trebuie invatat in patutul lui, samd. dupa ce ne-am chinuit 8 luni si eu si el, ambitionandu-ma sa repect principiile astea in care acum nu mai cred, am descoperit frumusetea dormitului impreuna: cata implinire, fericire si odihna iti poate da!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.