homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-5


#77 2014-07-21 11:53:29

Lil' Star
Sr. member
De la: The Island of Love
Inregistrat: 2013-11-22
Mesaje: 1538

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca, multumesc frumos pentru sfaturi puss  Adevarul e ca sunt f speriata de nastere si cred ca si de aici atatea ganduri... Legat de camera lui bebe, patut avem, ni l-au imprumutat niste prieteni dar voi dormi cu bebe (in patutul lui vor sta jucariile chicot ), nu-l voi izola singur intr-o camera. Si zic voi dormi pentru ca sotul va avea o perioada f grea in octombrie -noiembrie, niste examene f grele la munca pentru a obtine o diploma pentru care invata de 2 ani. Asa ca vom sta eu si bebe in camaruta lui si sotul in dormitorul nostru, asta pana scapa si el de greu, ca daca bebe se va trezi noaptea si va plange nu ma lasa sufletul sa-l deranjam si pe sot, faci fata o zi doua dar dupa aia si cu munca si cu invatat si examene cedezi. Doar 2 luni ne-au mai ramas, abia astept sa-l avem in brate pe micutul nostru al9leacer


... si cand te-am auzit, inima mi-a plans de fericire  hjarta 10.10.2014
Doamne, multumim pentru minunea ce a aparut in viata noastra!
http://www.fertilityfriend.com/home/49906d

Offline

 



#78 2014-07-21 12:41:26

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna, fetelor. Va pup si incerc sa recuperez ce s-a mai scris. smile Nu am mai apucat sa intru, insa saptmana aceasta mi-am luat CO. Au inceput caldurile si sincera sa fiu imi este din ce in ce mai greu sa stau la birou. Mi se umfla picioarele si ma dor. Noi suntem bine, crestem. Azi ne ducem la control, sper sa ne mai dea si o pozica cu bebelina. smile In rest, nu ne stresam cu cele trebuincioase pentru bebe. Avem patut si carut, cateva hainute si cateva accesorii. smile Mai stresata sunt eu cand ma gandesc la nastere. Inca nu sunt hotarata ce varianta sa aleg- naturala sau cezariana....mi-e frica de amandoua, dar stiu ca cumva trebuie sa trecem si prin asta. Fac atac de panica numai cand ma gandesc ca in 2 luni voi ajunge pe un pat de spital, dezbracata si cu o droaie de persoane necunoscute in jurul meu....mi-e greu sa ma pot obisnui cu ideea sad

Anca, vreau sa te felicit pentru bebe 2 si sa iti urez o sarcina usoara pana la termen.
Lil, kram nu te mai gandi ca nasti inainte. puss Eu ma gandesc cum va fi...si intru in panica rotfl2 Suntem putin pe langa craca noastra.

Scarlet, ai nascut? Te felicit majoreta puss Sa fiti bine, si sa va acomodati rapid.

VFa pup si va imbratisez pe toate. Sper sa fiti bine, si revin astazi cu vesti de la dr.


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#79 2014-07-21 12:47:42

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ziua buna fete!

Eu sunt tot ou Kinder smile si cred ca asa voi ramana pana marti la cezariana. E bebelina mare, simt cum se impinge si abia mai are loc, dar cred ca e cumintica si va sta bine pana marti. In caz de se declanseaza nasterea va anunt eu, no problem!

Anna cm te simti? Tot activa? Adevarul e ca nicieu nu am stat deloc, ba a fost ziua sotului si ne-am petrecut, ba am fost plecati in plimbari...ma simt ok.

Lil puss lasa gandurile aiurea si revino-ti!! Dupa ce vei naste ai sa regreti ca nu te-ai bucurat pe deplin de sarcna.

Eu sunt foarte nerabdatoare...mai ales acum cand stiu ca peste o saptamana voi naste...imi voi gasi activitati in fiecare zi sapt asta sa-mi ocup timpul si sa nu ma mai gandesc la bebe smile


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#80 2014-07-21 12:56:54

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

hey fetele
dreams ma bucur ca sunteti bine
eu am parte de o vara(pana acum)super tare..o saptamana de 30-35 grade, o saptamana 25-27grade cu ploaie si vant..acum e saptamana cu ploaie lol(a plouat azi noapte..acum e soare cu vant..oricum se poate respira)
si eu sunt bine, nici un semn pana acum, stau si eu cu urechile(si ochii lol ) ciulite. astept joi sa merg la gine sa vad daca e vreo noutate legata de col, ceva dilatatie poate..ca si la scarlett zici ca nu mai are loc bb, azi numai coate imi "ieseau" prin piele
lil relax, esti in concediu, citeste, uita-te la filme, seriale..

Offline

 

#81 2014-07-21 13:10:24

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hello!

Lil, imi pare rau ca esti stresata. Nasterea e doar o etapa prin care trecem ca sa ne intalnim fata in fata cu pruncii nostri. Va trece, trebuie sa fii optimista mami kram

Anca, Ioana nu are net.   Sunt de acord in legatura cu cosleepul, e mult mai odihnitor, si sunt si mai linistita cand il am langa mine, dar marea mea teama e sa nu-i pun prin somn mana pe fata  , sa nu poata respira, sau sa-l ranesc cumva. Ca de 2 ori i-am dat cate un cot in cap, nu tare, nici nu s-a trezit, l-am atins doar, dar tot am plans toata ziua aia.. si inca odata m-am trezit cu mana mea pe pieptu lui, si ma gandeam sa nu fie pre grea...
Si ma mai gandesc sa-l luam si pe sot in patul nostru in curand, ca de la nastere "l-am alungat".

Scarlett si Annabel, nastere usoara majoreta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2014-07-21 13:30:29

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Scarlett, Anna puss va citesc cu emotie! hjarta parca ma incearca o nostalgie, va tineam si eu companie

Pup toate burticile puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#83 2014-07-21 13:55:46

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

elena puss
iulia puss iti vine sa crezi ca bebelusa ta e la tine in brate de 3sapt?oau ce repede trece timpul!!!

Offline

 

#84 2014-07-21 14:14:49

Scarlett A
Sr. member
De la: cu ai mei
Inregistrat: 2012-06-06
Mesaje: 1659

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Elena puss multumesc
Iulia puss iti vad gaza pe fb si abia astept s-o am si eu pe-a mea hjarta a facut falcute fata ta!


Am trei gratii! Multumesc, Doamne!

Offline

 

#85 2014-07-21 14:22:00

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

buna fetele wave
scarlet puss nastere usoara, sa fie totul bine rugaciune
anca, si eu intentionez la fel cand va fi, sper sa vrea si puiul smile cu diversificarea cum merge?


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#86 2014-07-21 14:23:01

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anna puss eu nici acum nu cred ca am nascut, ca o am pe iubita mea langa mine hjarta cateodata ma trezesc bezmetica din alea cateva minute de somn si cand o vad, totul capata sens
Viata in sine are alt sens smile o sa vezi!!

Scarlett puss daaa, e o scumpa! A inceput sa puna carnita pe ea, chiar si pielicica i s-a normalizat, era rosie smile avem 3000 g si inca putin si ajungem la termen

Abia astept sa va vad minunile!!


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#87 2014-07-21 14:23:24

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Bună burtici,
Anca, am văzut semnătura ta și am intrat sa te felicit! Bravo! Și eu ?mi doresc sarcina rapida, dar eu trebuue sa aștept minim un an, din cauza cezariene.
Ție c?nd ți-a venit menstruația? Mai alăptezi? Cum te simți?


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

#88 2014-07-21 17:26:25

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

nicoleta, tu ce varsta ai? testele astea dau niste probabilitati, nu spun cu certitudine ce se intampla. trebuie sa fie bine bebele tau.


anca felicitari pentru bebe 2 mai ales ca diferenta nu este mare intre cei 2 din cate vad in semnatura
nu sunt asa batrana grater , am exact 28 .ani si 10 luni
si daca mai intrebat tocmai ma uitam pe rezultate ca la ei apare ca am 28ani si 8 luni,pai eu in septembrie fac 29 nu mai stiu eu sa calculez? yikes

acum sa va mai intreb ceva, de la un timp ma tot confrunt cu niste blande in special pe picioare, am zis ca sunt purici luati de pe la munca dar incep sa cred ca este o alergie la ceva.La vitaminaE, acid folic si no spa si scobutil nu cred singurul la care scrie ceva in prospect este la arefam ,oare de la el?am ceva timp de cand il iau pe gura este mai comod si nici nu imi mai irita ........intelegeti voi, ca facusem o vaginita urata,
Sa incep din nou sa il iau pe jos,poate este de la el?

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2014-07-21 17:30:37)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#89 2014-07-21 17:53:38

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Hey, fete! M-am intors smile bebelina e bine, creste in grafic, dadea din manute si dr spune ca este mai mult decat ok si ca ne vedem la 34 sapt. Pana atunci, mi-a dat scrisoare sa imi reduca programul la 6 ore la servici, deoarece mi se umfla picioarele de la statul pe scaun la birou. smile

Sunt atat de fericita!! Port cu mine 1260 gr de fericire pura!

Iulia, mamico. Cum esti? Imi aduc aminte cum parca ieri anuntai aici ca esti gravida big_smile Si eu dupa fix 10 sapt dupa tine. Pup, fetita ta frumoasa! puss

Scarflet, puss nu citisem totul din urma si credeam ca ai nascut! Dar nu-i nimic. Inca putin.... puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#90 2014-07-21 18:20:34

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nicoleta, eu am avut risc de SD de 1:8, da, 1 la 8, nu-i greseala, m-au bagat in toate boalele idiotii de la spitalul ala de stat, am facut amniocenteza si totul a fost ok, asta doar pt ca cea care a facut ecografia n-a "vazut" osul nazal, in rest valorile din sange erau ok, eu aveam 42 ani si la varsta asta mi-a zis ginecologul meu ca nu-mi indica dublu test pt ca ma voi panica fara rost, asa a fost. Ideea e ca mai ales in Romania n-au nici o relevanta testele astea, sunt facute complet neprofesional asa ca nu indica nici macar o amarata de probabilitate pe care ar indica-o in situatia in care s-ar face asa cum trebuie, mi-a zis clar medicul ca-i o moda si femeile pun botul si dau banii, macar eu n-am dat bani, la peste 40 de ani sunt gratuite. Deci chiar si cele la care nu este risc la testele astea au sanse sa nasca copii cu SD. Eu as face amniocenteza direct indiferent cati ani as avea, doar asa poti sta linistita.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2014-07-21 18:23:14)

Offline

 

#91 2014-07-21 18:40:38

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

oricum regret ca l-am facut si sper ca acum sa iasa bun sa ii zic doctoritei ca nu mai vreau nici un alt test,
amiocenteza nu este ceva care sa ma atraga ca si ideea dar vedem si in plus deja cred ca arunc bani pe fereastra ca tot dzeu stie cum este
mie mi/a iesit prost sangele dar si asa :
-au trecut la varsta cu 2 luni in minus,
-la ecografie nu a scris de osul nazal
-si cine stie cum o fi facut si analizele la sange pt ca am fost vineri si luni mi-a dat rezultatul, nu inteleg de ce in unele parti dureaza 5 zile si la astia a durat doar 3?
-de ce au scris pe buletin ca nu stiu daca am mai avut sarcini cu trisonomia 21 daca am completat in formular ca sunt la prima sarcina?



deci ce am mai gasit pe net:
Pe de alta parte, valorile crescute de free-beta HCG in trimestrul I de sarcina in absenta sarcinii molare nu au fost asociate cu un risc crescute de complicatii obstetricale,
Probleme mari scrie ca apar in cazul in care valorile la cei 2 parametri de sange sunt crescute, deci in concluzie calcule matematice  si grafice stiu sa fac si eu ca mi-a placut matematica la scoala

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2014-07-21 19:00:14)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#92 2014-07-21 18:59:46

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nico_leta, si mie mi-a iesit dublul test destul de ambiguu si dr ne-a trimis la amniocenteza. Imi iesise un risc de 1:355 fata de 1:650 corespondent varstei mele....30 ani. Si asta doar din cauza sangelui si a faptului ca nu i-a gasit osul nazal. Iti dai seama apoi, panica, plansete etc.... Am decis impreuna cu tati, ca mergem mai departe fara alte teste. La momentul de fata ecografiile sunt ok, bebe se dezvolta perfect normal, i-a gasit ulterior si osul nazal care este in grafic. Mergem mai departe cu optimism. La urmatoarea sarcina, nici eu nu voi mai face dublul test. smile Bafta! Iti tin pumnii si zic sa stai linistita! puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#93 2014-07-21 19:01:37

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Dreams_Factory a scris:

Nico_leta, si mie mi-a iesit dublul test destul de ambiguu si dr ne-a trimis la amniocenteza. Imi iesise un risc de 1:355 fata de 1:650 corespondent varstei mele....30 ani. Si asta doar din cauza sangelui si a faptului ca nu i-a gasit osul nazal. Iti dai seama apoi, panica, plansete etc.... Am decis impreuna cu tati, ca mergem mai departe fara alte teste. La momentul de fata ecografiile sunt ok, bebe se dezvolta perfect normal, i-a gasit ulterior si osul nazal care este in grafic. Mergem mai departe cu optimism. La urmatoarea sarcina, nici eu nu voi mai face dublul test. smile Bafta! Iti tin pumnii si zic sa stai linistita! puss

a nu ca nici nu stiu daca s/a uitat dupa osul nazal ca la 1 sapt cand l-am repetat doctorita asta la vazut


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#94 2014-07-21 21:00:07

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Nicoleta accelasi lucru sustin si eu. Sa nu te mai iei dupa primul rezultat. Pare cam neprofesional ... are multe greseli, parca ar fi facut asa doar sa fie facut. Mai ales ca la a doua eco s-a vazul osul nazal. Deci e clar ca cine ti-a facut prima eco a fost ori nepriceput, ori grabit ...
Eu am facut doar ecografia , la care dr a vazut osul nazal, analizele la sange nu le-am facut pt ca datorita varstei riscul putea fi mare. Oricum dr imi ceruse din start sa fac amniocenteza, pe care eu am refuzat-o din start.
Am mers pe increderea in Dumnezeu ca va fi bine.
Ai sa vezi ca va fi totul in regula!!  wink


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#95 2014-07-21 22:32:43

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna burtici.
Din pacate doar seara tarziu reusesc sa intru, caci ziua sunt mai mult pe la sora mea.
Azi am fost si noi la doctor, am facut putin mai tarziu ecografia de 22 saptamani ca nu am gasit programare, si bebicu nostru e bn, l-a masurat, s-a vazut tot ce trebuia, isi punea manutele pe fata, dadea din picioruse, iar spre final ne-a intors funduletul si nu ne-a mai aratat nimic lol Sunt asa mandra de el, nu-mi vine sa cred ca in burtica mea este o fiinta  mititica. Ne-a recoltat si pt ureaplasma, dureaza6 zile pana aflu rezultatul. Doamne ajuta!
Am placenta anterioara si ceva tesut adipos , iar imaginile cu bebe nus f clare, dar nu prea conteaza, important e ca este el bine.
Va pup puss puss puss


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.