homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41-9


#153 2014-07-22 19:17:44

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna seara fete  wave
Anca eu cand am inceput sa ma patez, am sunat dr imediat si mi-a dat tratament de sustinere. Fara el pierdeam sarcina, asta e sigur. Desi facusem dozajul de progesteron si iesise bun rezultatul, tot mi-a dat sa pun ovule de progesteron, plus alte medicamente.
Eu as fi de parere sa actionezi si sa faci ceva. Beta ti-a iesit marisoara. La o valoare de peste 1000 se vede daca bebe e in uter sau nu, deci se poate masura si cam cat e sacul, eventual sa se vada si punctuletul. Dar decizia iti apartine.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 



#154 2014-07-22 19:35:30

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca nu poti compara 2 teste de la firme diferite la mine primul s/a colorat foarte tare si urmatoarele mai putin pt ca asa era firma si acum sunt in 3 luni multumesc lui Dzeu
Legat de haine pt rona eu cred ca un pic mai mari e ok pt ca nasei i-am luat eu cand a nascut si strunful fiind lung nu a incaput in multe din ele


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#155 2014-07-22 19:42:37

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca legat de test, eu sunt de parere ca intensitatea liniutelor nu e mereu relevanta. Eu am facut test in 11 dpo dupa-amiaza cu a nu stiu cata urina si s-a vazut binisor linia de sarcina. A doua zi dimineata in 12 dpo am facut acceasi marca de test cu prima urina... si linia a doua era aproape inexistenta...  am crezut ca a fost fals testul cu o zi inainte. In mod normal trebuia sa fie mult mai intesa linia ...si uite ca nu a fost asa.
Cat de mult sangerezi? E maroneala culoarea?
Pisi eu am facut testul de glucoza in sarcina. Se face o dozare din vena, normala ca la orice analiza de sange, apoi bei glucoza si astepti pana la urmatoarea prelevare din vena. Doar din vena se ia sange de fiecare data. Deci da, iti vor sparge venele de fiecare data. Eu am dat o data mana stanga, apoi mana dreapta.. si tot asa.
Rona e ok cum gandesti tu legat de hainute, sa iei cateva mai mici pentru ca fiind 2 bebelusi vor fi lejer mai mititei.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#156 2014-07-22 19:57:03

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

fete pusspusspuss
Anca kram stiu ca esti contra eco si  ai face cat mai rar...si eu sunt la fel insa am facut totusi la 9 saptamani si 4 zile sa ma asigur ca  sarcina e intrauterina ptr ca sageram si am primit utrogestan atunci....si am mai facut la 13 saptamani in spital cand am fost internata si apoi la 18 ptr ca ma obliga legea aici in at...mai fac la 34-36.....insa acum in loc sa ne scrii noua de ce nu fugi la urgente? testul meu de exemplu arata mult mult mai sters la 9s si 3zile ca eu doar atunci am facut...nu inteleg de ce preferi stresul asta enorm in loc sa mergi la urgente...orice ar fi sa stai acasa nu e o solutie. poate e ok bebe si cu sustinere il salvezi...iar in cel mai rau caz e important ptr tine sa mergi...ai un copil deja de crescut, eu nu mi-as asuma riscul asta...scuze ca sunt transanta si poate par rea dar cred ca ai nevoie de cineva sa te scuture putin, asa am simtit.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#157 2014-07-22 20:44:13

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Burtici puss

Anca, eu nu am plans, nu stiu ce motive ai tu sa plangi, dar daca e doar sfera bebe1-sarcina-treburi casnice, supara-te pe mine, insa esti mult prea slaba. Eu mereu ma gandesc cum nu poti face tu aia si aialalta, cand eu cu un copil ca yannick pot. Si nu, chiar nu cred ca ai un copil de genul lui, este extrem de dificil ca temperament, ma face sa-mi iau campii zilnic, se mira toata lumea cum de nu-l trantesc undeva si am rabdare.dar asta sunt doar eu, tu esti tu. Insa iti spun, eu azi am aflat o veste crunta, Yannick sufera de o boala care netratata este mortala. El o are de la nastere si nici un doctor nu l-a diagnosticat, deci putea sa-mi moara in brate in orice zi, pentru ca ii lipseste din corp un mineral esential pentru viata.
Daca as plange zilnic ca nu pot sa fac nici o mancare la copil, azi ce ar ebui sa fac? Sa ma arunc sub un tren la asa veste.
Toata lumea dă sa mi-l ia din brate ca imi apasa burta. Nu-s handicapata, altele fac 10 copii pe banda rulanta si le fac pe toate, noi cu 1 nu putem...
Tocmai am scapat de febra 40 a lui Yannick, acum e sotul cu 40 febra, normal ca sunt foarte necajita, azi am umblat singura pe la medici in alte orase ca sotu pur si si plu nu a putut.. Ma necajesc, sunt devastata in sufletul meu, dar daca eu nu sunt tare pentru ei, cine sa-i ingrijeasca?
Ti-a mai zis cineva, fii barbata! Snt convinsa ca nu ai motive de plans, dar te lasi tu coplesita, si asta nu e ok.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2014-07-22 20:52:20

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

deno kram


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#159 2014-07-22 21:03:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Te pup si eu loth


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#160 2014-07-22 22:14:14

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Va salut pe toate!

Deno, Doamne ajuta!

Anca, iti spun ce am vb cu medicul meu la vremea respectiva: testele de sarcina astea pipitest pe care le facem noi sunt teste calitative deci ele iti spun doar ca esti sau nu insarcinata, nu poti trage nici o concluzie vis-a-vis de cantitatea de hormon existenta deci complet irelevant daca e mai intensa sau mai stearsa liniuta, poate fi oricum, cu atat mai mult cu cat nu-s de acelasi fel testele respective (acceeasi marca). Daca sangerezi urgent la medic, aici gresesti daca nu mergi. Mult succes.

Ioana, bine-ai revenit, e minunata pitica ta!

Ultima oara a fost editat de betty200 (2014-07-22 22:20:51)

Offline

 

#161 2014-07-22 22:19:38

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca nu da cu piciorul si trata cu indiferenta sangerarea asta,poate ai nevoie de tratament cu ovule de sustinere.Nu lasa asa la voia intamplarii,lasa incapatanarea de-o parte,si mai gandeste-te si la altii ce vor veni,nu numai la tine.Hai ca nu e greu,capul sus,si lupta-te pt viata asta ce vrea sa vina,sunt fete care ar sta 24 din 24 la pat,ar face mii de injectii,numai sa-si tina comoara in brate.Tin pumnii si asteptam vesti bune.


Betty bine te citesc.Multumim!!Tu ce faci?Puiuta ta e mare,are deja 1 anisor,la multi ani si peste 100 sa-i dea Bunul DUmnezeu!!Bebe2 se aude si la tine??


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#162 2014-07-22 22:22:59

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ioana84 a scris:

Betty bine te citesc.Multumim!!Tu ce faci?Puiuta ta e mare,are deja 1 anisor,la multi ani si peste 100 sa-i dea Bunul DUmnezeu!!Bebe2 se aude si la tine??

Ioana care bebe 2? Asta mica e a 3-a smile, la mine e inchis subiectul, am fundite pe trompite smile.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2014-07-23 15:42:34)

Offline

 

#163 2014-07-22 22:34:38

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Betty sunt hai hui in cap,cer scuze,deci s-a inchis pravalia?Oricum ai o familie de milioane sa-ti traiasca si sa va bucure copiii vostri.Sa nu fie de deochi ce ochioasa frumoasa ai tu acolo,pana si papusica e cu gargariteeee,ce frumos!!Merge deja?De la cat a inceput?Pupici mici mici


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#164 2014-07-22 22:55:24

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Ioana, nu merge pentru ca-s de principiul sa o las sa le faca toate atunci cand e pregatita, merge perfect in 4 labute si sta pana la 1 minut nesustinuta in picioare, pe cei mari i-am cam stresat cu mersul ca eram tanara si nepriceputa, unul a mers la 8 luni si celalalt la 11, n-am castigat nimic smile. Acum fac lucrurile in general ghidata de studiile din surse sigure, la fel am facut cu diversificarea, alaptatul etc.

Ultima oara a fost editat de betty200 (2014-07-22 22:57:02)

Offline

 

#165 2014-07-22 23:13:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

multumesc pt mesajele de sustinere!

madle, rona, din pacate nu e maro, ci rozaliu si rosu. corelat cu faptul ca a aparut dupa niste zile stresante si testul slab, mi-e clar ce se intampla.

loth, ziceai de ce nu merg la urgente... tocmai pt ca am un copil de crescut. nu e vorba de ecografii, ca oricum sarcina s-a oprit din evolutie, nu mai are ce sa fie afectat. am fost singura pana la 8:30 cu copilul. la 8:30 l-am culcat, apoi a venit sotul. cand si cum sa fi mers la urgente?
sincer, nici nu mai vreau sa ma agat de himere. a fost foarte traumatizanta pentru mine experienta de acum 3 ani, nu mai vreau sa sper ca apoi sa pice cerul pe mine. cu cat mai repede accept realitatea, cu atat mai bine. da, mi-am facut si de data asta vise, iluzii, plang cand ma gandesc ca nu se vor adeveri si baietelul nu va avea un frate/sora apropiat, dar macar nu mai adaug si altele.

Offline

 

#166 2014-07-22 23:30:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

deno, imi pare rau pt problema descoperita sad. multa sanatate lui yannick, sa nu se confirme diagnosticul!
cat despre ce mi-ai scris, sa stii ca nu ma ajuta. poate tie sa iti fie de folos, sa te simti puternica fata de unele ca mine.

betty, ce dragalasa e fetita ta! hjarta sa iti traiasca!

Offline

 

#167 2014-07-22 23:38:22

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca poate se fixează micuțul....du.te la dr m?ine dimineața....Nu se stie....Nu renunță de teama suferinței....nu se stie. rugaciune  rugaciune  rugaciune


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#168 2014-07-23 00:22:10

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

anca si daca iei pe bebe cu tine? crezi ca daca faci o hemoragie care iti va pune in pericol viata e ok ptr copilul tau...nu o zic cu rautate si sunt convinsa ca nici tu nu iei deciziile fara sa gandesti...dar eu am sangerat rosu si mult...motiv ptr care am aflat de sarcina abia la 9 s si 3z convinsa ca am avut menstra intre timp. iar daca chiar e sa nu fie..acim de ce nu mergi la urgente? sotul sta cu bb ca urgentele sunt deschise si noaptea. eu la prima pierdere mi-am vazut moartea cu ochii si crede-ma ca nu iti doresc sa ajungi acolo...dimpotriva...eliminarea unei sarcini oprite din evolutie nu e lipsita de riscuri...riscuri care uneori pot fi fatale. sunt convinsa ca stii asta...dar la fel de convinsa sunt ca paza buna scapa primejdia rea...mai bine plange bb o ora dupa tine decat o viata..si crede-ma ca iti scriu cu lacrimi in ochi si nu sunt nici adepta cry it out...dimpotriva


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#169 2014-07-23 00:46:39

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Anca, pe mine nu ma ajuta cu nimic, mai ales sa ma simt puternica fata de altele. Ma simt datoare sa fac asta pentru copil si sot, au nevoie ca eu sa ma ocup de ei de la cele mai mici lucruri pana la cele mai mari, si da, este greu, uneori foarte greu, dar merg inainte, atata tot. Tu stai si plangi? Pai cu ce te ajuti pe tine in primul rand?
Cu faza ca nu mergi la urgente cu sangerare ca ai un copil de crescut.. No comment. Cel din burta nu trebuie crescut? Renunti la unul in favoarea celuilalt? Ce te faci cand ai 2 si esti singura cu ei si unul pateste ceva de sta sa moara? Stai acasa cu amandoi ca nu ai cu cine sa-l lasi pe celalalt? Ii iei pe amandoi cu tine si te duci. Acum e mai simplu ca e doar unul de carat. Eu am ajuns singura cu yannick la spital si mi l-au tinut asistentele pana s-au ocupat de mine.
E doar logica mea, poate nu e buna, dar nu reusesc sa te inteleg. Cu siguranta ca daca te-as cunoaste personal, ar fi altceva, dar asa din relatarile de pe net imi pari o persoana foarte stresata si speriata de tot ce misca.
Multumesc de urare! Diagnosticul este ca si confirmat pentru mine, ideea este ca poate fi tinut sub control, dar are nevoie de tratament pe viata. Ce ma sperie este ca pana acum nu am stiut si boala netratata duce la deces. Ori el o are deja de 1 an si 10 luni, se putea intampla o tragedie pana acum si asta m-a bulversat complet. Mi se pare inimaginabil.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-07-23 00:47:34)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#170 2014-07-23 00:56:21

betty200
Full member
Inregistrat: 2012-02-27
Mesaje: 814

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Deno, ne poti da mai multe detalii, deja am intrat si eu in panica ... sa aiba copilul ceva si noi sa nu stim..

Offline

 

#171 2014-07-23 00:57:27

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-41

Buna

Anca, eu am avut sangerare roz la 12, 15 si 17 dpo. Si la 10 saptamani odata. Si am avut si test mai slab dupa unul mai intens..... deci nu ai de unde sa stii daca se pierde sarcina sau nu.

Deno, e cutremurator ce spui dar ma bucur ca ati descoperit


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.