homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-65


#1217 2014-10-22 22:13:20

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue  hjarta .... ce super .. cat de curioasa e ...  lol ce-o fi zis ea P: astea nu sunt picioarele mele rotfl .Ce harnici sunteti bis .Eu am o fetita, cred ca de aproape 5 luni sub noi ... dar cum sunt peretii atat de subtiri o aud mereu.. acum deja  gongane bine si rade de incep si eu sa rad lol ...rasul de copil e cel mai frumos, cel mai sincer .... hjarta

Ioana puss  ma bucur ca sunteti bine... te cred ca A iti rapeste tot timpul , m-am gandit ca din cauza asta nici nu prea intri,scrii puss. Eu marti am avut tot 14/8 sau ceva de genul asta ... oricum mare.... acum 2 saptamani la fel , mare si medicul nu mi-a zis nimic... doar asistenta m-a intrebat daca cumva sunt agitata,etc ... dar medicul a facut o grimaza ca si cum nu e de speriat. Eu acum iau si tratament pentru tiroida.... nu stiu daca cumva afecteaza -nu cred.
Acum tu faci cum consideri ...daca ai posibilitatea de a suna pe medic si intreba ... o poti face asa esti linistita ca e totul bine puss .
Eu la inceputul sarcinii aveam 9/ ..cu ceva ... iar acum vad ca tot a crescut ... poate la noi insarcinatele e normal  nustiu

Reina puss nu-ti fa griji .. zic eu smile ... la mine s-a vazut dupa  8 saptamani .Eu am luat dinainte ce a ramane vitamine natalben .. iar cu o luna inainte -fara sa stiu- am luat direct natalben supra ( de sarcina) ... si toata sarcina aceste vitamine... si chiar si cu ele la un pas de anemie am fost nustiu .... acum deja le-am schimbat cu natalben alaptare am zis ca daca mai e putin sa iau direct asa.Ai grija de tine par .

Alex chicot ...37 deja,felicitari bis  ...pana la urma .... lol  nasteti voi inaintea mea  lol .

Nico puss  da, e cam liniste pe aici .... Doamne Ajuta sa se faca in curand o lista lungaaaaa  rugaciune  rugaciune  rugaciune

Va pup puss , ma pun sa ma epilez putin cu aparatul cat mai pot  chicot


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 



#1218 2014-10-22 22:31:39

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna burtici,

Cristinel, puss am intrat sa vad ce faci, zic si eu ca si Blue: tot 2 in 1 lol Ma bucur ca esti bine, si abia astept sa citesc si despre tine vestea cea mare. Mai ai atat de putin si iti vei tine puiul in brate... hjarta


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1219 2014-10-22 22:47:12

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

hey burtici dragi
cu tensiunea va inteleg..eu toata sarcina am avut-o ok..dar la 38s pac 13-9..mi-au dat pastilute(aldomet 250), 2 pe zi..am luat si 2 sapt dupa ce am nascut..acum e iar normala
blue si fetita din vecini a cristinei hjarta

Offline

 

#1220 2014-10-22 22:56:55

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Si eu ma invart pe aici tot asteptand vestea de la Cristinica lol
Cris suntem harnici pt ca refuzam sa mai mancam chimicalele fara gust din magazine si piata. Avem teren destul si vrem sa profitam, mai ales pt copil acum. La primavara vrem sa luam gaini big_smile deja avem promise unele pitice chicot ce sa mai, ne facem tarani, mai ales pe asta mica rotfl2 si plus de asta e o ocazie buna de dat jos burta dupa sarcina, ma pregatesc pt urmatoarea burta de la anul m-am hotarat, vreau baiat rotfl2
Reina, eu am luat Femibion/Femosun + Ac folic, nu e problema ca e in exces, surplusul se elimina oricum. Din ce stiu si eu ac folic e f bun si pt a preintampina nasterea prematura/ contractiile. Mie mi-a dat ac folic pe langa femibion pana la 30 sapt, iar femibion mi-a dat sa iau pana inchei cu alaptarea, deci inca mai iau big_smile
Cristi, nah ca acum am vazut big_smile , ma topesc cand o aud cum rade, e cel mai pur sunet. Si cand o vad ca-i rad si ochii cand vb cu ea, imi vine sa plang..sunt emotiva in perioada asta, pe 16 acum un an am facut inseminarea, iar maine e ziua in care s-a prins puiul meu, am avut dureri de burta atunci de am crezut ca mor si uite mi-au adus cel mai de pret lucru din viata mea, de cateva zile bocesc de nu mai stiu de mine smile cred ca vor urma 8 luni de emotii maxime de acum inainte, cred ca o sa am in fiecare zi in minte fiecare clipa din sarcina.
Anna puss
Pe mine m-au ocolit problemele cu tensiunea, si cand m-au operat to 10 aveam tensiunea lol mi-au mai ridicat-o cu perfuzii la 11 ca sa nu-mi scada prea rau in tp operatiei. Dupa operatie, era iar 10 si eram f high, mai aveam putin si le ziceam ca eu ies la o plimbare pe afara  shopping  rotfl2

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-10-22 23:04:27)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1221 2014-10-22 23:39:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Reina, sa se vada inimioara la controlul urmator!

Cristina, cate sapt aveai la ecografia anterioara celei de la 8 sapt? Ma intereseaza la cate sapt max nu se detectase activitatea cardiaca. Multumesc.

Blue, wow, cum reusiti sa faceti atatea?? Ce facea fetita in timp ce gradinareati voi? Sa nu-mi zici ca a stat cuminte in carucior, uitandu-se l voi. Cat a durat toata operatiunea?

Pff, fix acum m-am gasit sa ma cert cu sotul, la ovulatie sad. Se mai duce o luna degeaba, ca sa nu mai zic de poftele mari pe care trebuie sa mi le agat in cui.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2014-10-22 23:45:58)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1222 2014-10-22 23:52:15

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ioana , nu nasc natural din cauza diabetului si tensiunii. Si Iin plus mai am si o infectie urinara care apare, dispare ; cred ca am facut de vreo 5 ori tratament.
Tu nasti natural?
Reina, eu am luat Natalvit si m-a ajutat enorm. Pana sa-l iau imi era f rau, iar dupa ce l-am inceput nici nu ziceai ca sunt gravida, nu mai aveam nimic. Eu zic sa-l iei in continuare pana ajungi la doctor din nou. Sa dea Dumnezeu sa fie bine bebe si sa stea la caldurica 40 s.
Cristinica, eu cred ca tu urmezi, oricum eu nu ma grabesc rotfl
Eu am nepotelul care are 3 luni si cand gangure, cand rade imi vine sa-l mananc, asa drag ce imi este de el.
Puuuup


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1223 2014-10-23 00:05:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alexandra, la cate sapt ai inceput vitaminele?

Offline

 

#1224 2014-10-23 00:09:12

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alex? De ce sa nu nasti adica natural?
Tensiunea salta la sfarsit cand nasti, acu ai tensiune?
Eu am facut peste 20 de ori Ecoli smile

Am inceput cu 6 ui de insulina am lenta si am ajuns la 20 ui insulina mixta(rapida si lenta) + 5 ui rapida in caz

Sarcina 37 sapt 3 zile, dop plecat de la 29 sapt
Sarcina cu diabet gestational controlat cu dieta pe unitati si insulina
=
Nastere naturala. Copil cu hipoglicemie la nastere si nota 7 mi l au luat de urgenta
22 de ore travaliu

Se poate! M am saturat sa aud ca vai am diabet nu nasc natural! Si mie mi au zis intruna! Nu este adevarat!!!!!!
Intradevart am avut o sarcina f naspa, cu stat la spital si toate cele
Si nasterea...cu sau fara cezariana iti urca glicemia la 300 si te pune cu de alea de controleaza tensiunea pe amandoua mainile, u?tima data cand ma uitasem aveam 16 si crestea, d zeu stie cat a urcat.
Cand aveam 30 cand 300 glicemia, dar e normal faza e ca esti varza cu carne.

Ultima oara a fost editat de Jacqui (2014-10-23 00:30:59)

Offline

 

#1225 2014-10-23 00:28:28

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Anca , nu mai stiu exact, cred ca la 6 sapt cand am fost la prima eco si se vedea doar un punctulet. De atunci am luat timp de 2 luni.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1226 2014-10-23 00:32:13

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Adica ce vreau sa zic sa nu asculti cand iti Zic ca nu poti naste natural ca nu este adevart ca asta imi ziceau si mie

Offline

 

#1227 2014-10-23 00:35:07

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Jaqui, nu eu am decis sa nu nasc natural. Asta a fost decizia doctorului si mi-a explicat ca tensiunea creste f mult in travaliu. Legat de infectia urinara, eu luni am inceput iar tratamentul si doctorul mi-a spus ca aceasta bacterie care nu cedeaza se poate transmite la bebe in timpul nasterii naturale.
Ca sa fiu sincera, nu mi-am dorit niciodata sa nasc natural, nu sunt eu atat de puterica. Fiecare stie cat si ce poate duce organismul.
Am tot respectul pt mamele care nasc natural, insa eu nu vreau sa risc nimic, pt mine bebe e cel mai important, sa fie el bine dupa, eu ma refac...


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1228 2014-10-23 01:13:14

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Jaq puss nu te-am mai vazut de mult.
Alex, iti vei reveni asa repede, ca o sa te intrebi daca chiar ai nascut lol Pe bune, la cat de fricoasa eram eu, credeam ca o sa stau si acum lesinata lol si a doua zi urcam si coboram scarile sa merg la copil, nu zic ca nu doare, dar nici nu o sa-ti dai seama de acea durere in acele momente hjarta iar apoi oricum va fi prea tarziu lol
Anca, nu in carucior, in scoica lol Nu-ti imagina ca nu scoate un sunet, ca are si momentele ei de crize de isterie, dar o calmeaza mama repede lol ii povestesc intr-una ca sunt mai capoasa ca ea din cauza experientei rotfl2 si o linistesc rapid. Plimb scoica dupa mine si ii povestesc ce fac, ii arat si vorbesc de mi se usuca gura, dar are efect lol mai si adoarme, ca ea cum da de aer e cu somnul pe ea si uite asa facem treaba. Azi ii povesteam cum o sa impodobim bradutii si ca in fiecare an o sa plantam dupa Craciun bradutul Petra2, 3, etc sa creasca maare in gradina. Si daca chiar nu vrea sa se opreasca din plans, fug pe deal si nu mai aud nimic 5 minute si ma intorc relaxata si o iau de la capat si o invat sa planteze diverse rotfl (evident il las pe al meu sa o supravegheze).


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1229 2014-10-23 01:30:02

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue puss si eu vreau sa ma fac tarancuta  smile ... pentru acelasi motiv .Am tot cautat un teren dar sa vedem in viitorul apropiat... ma bucur ca puteti sa faceti si doriti sa cultivati,cresteti ...asa va si relaxati ,faceti exercitiu fizic , mancati bineee , etc par .Te cred ca iti dau emotii si acum momentele prin care ai trecut .. mai ales cand ajungi la data care s-a intamplat.... eu si mai devreme cand strangeam hainele de pe uscator .. imi aminteam cum, de emotii, mi-au zis prima oara sa ma dezbrac de la brau in jos iar  eu am iesit goala pusca... eram pierduta complet ,rosie va  ...iar tutzu meu se mai si uita la mine ..ciudat lol ....Sa stii ca ma tot gandesc sa imi faci cunostinta cu medicul care te-a ajutat .. asta in viitor... poate ,ma ajuta si pe mine ...as incerca o IA ,de ce nu !? smile .

Anca ... am aprins calculatorul ca eram si eu in dubii exact cand ce si cum.
Deci pe 6.02 a fost transferul.
Pe 6.03. prima ecografie unde s-a vazut un luptator mic de 6mm de 6 saptamani si 3 zile.Nu tineam minte exact dar am notat si acum mi-am adus aminte sa ma uit. La aceasta ecografie mi-a aratat ca are activitate cardiaca. Adica am vazut cum ii palpaia inimioara ....deci mai devreme am gresit ..adica m-am gandit atunci cand am auzit-o... si a fost dupa 2 saptamani ,pe 20.03 cand minunea avea 8 saptamani si 16mm-atunci ne-a pus sa ascultam inimioara.

Da Jaq puss  are dreptate aici nu se tine cont ca ai tensiune mare, miopie ...diabet... sau mai stiu eu ce ...nu ai drept de a alege cum sa nasti -e decizia medicilor cat te lasa sa te chinui-adica ei te tot lasa .. si 3 zile atat timp cat copill nu este pus in pericol.Ce mai afce E, e bine ? Tu esti bine?.... A scapat Teresa de ebola  tummenupp .

In Ro e ... alta treaba  smile .

L.E Dar ma mir cum nu dormiti rotfl2  rotfl2  rotfl2 .Eu m-am gatit pana acum,epilat,baita .... ma tot pregatesc rotfl .... am strans hainele si le-as si calca ...dar noroc ca mai stau oameni in casa ca asa ma infranez chicot .Eu tot cu gandul ca: .. daca ma ia la noapte si am haienle nearanjate,necalcate  ... popa  popa  popa

Ultima oara a fost editat de Cristina2013 (2014-10-23 01:32:38)


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1230 2014-10-23 01:38:58

ryanajenny
Full member
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 779

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

puss  puss  puss  puss  puss  pt pasarelele de noapte!

Cris> lasa ca vine bebe cand nu te astepti... si D-ajuta sa ai o nastere usoara!

Anca> kram


7.11.2014 - visul meu a devenit realitate hjarta  rugaciune

Offline

 

#1231 2014-10-23 01:42:33

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

E clar Rya  puss ........... rotfl  o sa fie cand ma pun sa dorm ... atunci e singurul moment cand zic ca mai bine mai asteapta pana ne trezim rotfl2 .
Tu ce faci puss  , esti bine ? par

Blue  hjarta  ce frumos vorbesti cu ea  applause ... o sa  inceapa repede sa vorbeasca  par


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1232 2014-10-23 01:47:45

ryanajenny
Full member
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 779

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cam da, dar nu pot sta intinsa pt ca au reinceput greturile si  arsurile la stomac...  Te invidiez pt kg putine pe care le-ai luat, eu sunt un balon... Astept sa mi se faca ff somn sa adorm imediat ce ma pun in pat lol

somnik pufos!

Ultima oara a fost editat de ryanajenny (2014-10-23 02:05:05)


7.11.2014 - visul meu a devenit realitate hjarta  rugaciune

Offline

 

#1233 2014-10-23 02:04:52

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Cris lol cu mare placere, cand ne vedem??? Deci te intorci in tara big_smile Chiar vreau sa ne vedem.
Bebe o sa vina exact cand nu o sa fii epilata si prea somn pt a naste rotfl2 Cred ca am mai zis, dar eu cu cateva minute inainte de operatie, o stresam pe biata asistenta cu: eu ce fac daca imi vine sa merg la baie si nu mai pot tine, in tp operatiei? rotfl2 rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1234 2014-10-23 02:16:21

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Daaa Blue ,in ianuarie speram sa fim acasa ..mai vorbim noi aici puss.De aia ma epilez pe picioare cu epilatorul rotfl2 ....jos nu ma stresez ca oricum aici nu sunt ca noi romancele ....asa ca daca e sa fie putin  crescut nu e problema.
Ce comică ai fost...de emoții iti dai seama.

Rya si eu la fel și acum arsuri. .am si vomat de cateva ori. ..

Ma bag la tv si imediag nani ....somn usor va pup puss


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1235 2014-10-23 06:06:15

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Buna dimi  puss
Multumesc mult ca mi-ati raspuns. Va pupacesc.
Ce faceati voi la 2 noaptea pe forum  chicot vorbaretelor
Alex eu tot cu cezariana, asa am nascut si prima data. Nu am vreo problema medicala a fost alegerea mea. In prima sarcina nici lie nui a sarit de 11 tensiunea zicea dr ca sunt aviator  lol

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.