homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42-96


#1806 2014-11-25 12:56:25

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Annabel, sunt putin mai bn. Acum m-au dat peste cap colicii. Doarme doar pe burta mea, nu pot sa fac nimic...cam greu, sper doar sa nu-l tina mult.
Tya, ms de intentie insa deja am inceput tratament pt ablactare. Macar acum ma pot tine pe picioare  . Bebe are nevoie de mn sanatoasa, va creste mare si cu lapte praf.
Va pup si va multumesc ca va ganditi la noi.


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 



#1807 2014-11-25 13:02:14

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Hello fetelor
Happy si deno felicitari. Ma bucur ca sunteti bine cu totii
Cris, ce tare ca poti face multe pe langa bebe. Sper sa pot si eu
Alexandra, cel mai important e sa fiti amandoi bine, cu sau fara alaptat e alegerea ta
Va pup pe toate


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#1808 2014-11-25 13:24:10

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Green ms, n-a fost tocmai alegerea mea. Eu am vrut din tot sufletul sa-mi alaptez puiul dar problema asta de sanatate nu mi-a permis. Nu aveam cum sa stau la pat atata timp ,pur si simplu nu ma mai puteam ridica din pat dupa ce sugea bebe...


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1809 2014-11-25 13:31:30

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetelor puss

Offline

 

#1810 2014-11-25 13:48:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Multumesc mult de urari fetelor puss


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2014-11-25 13:48:52

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

alexandra, imi pare rau sad inca se poate reveni, daca vrei; sper doar sa nu regreti dupa aceea; multa sanatate!
happy puss am citit dincolo povestea; e minunat ca te recuperezi asa usor si ca totul e bine intre surioare; sper ca si la mine sa fie la fel cand va fi sa fie smile


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1812 2014-11-25 14:20:33

Cristina2013
Full member
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 937

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Nu am altă alternativă rotfl ..??plange și el normal ...se pare că ?ncă nu are colici...ii scot mereu aerul .La mine cum nu vine acasă in fiecare seara trebuie să mananc si am poftă rau de lichide ,ciorbe ...poftă nu ....necesitate
Si e mai cuminte dec?t cand e tati acasa ...ca el il zmotoceste ...cum mișcă ii vorbește ...il m?ng?ie ....eu il si mai las ca o face in somn ...si dacă nu ii vorbesc se  liniștește ...in caz mai pun mana e el sa mă simtă.
Tot ?ncerc sa il ?nvăț la "locul  lui"....dar aseară eșec total rotfl2....il alaptez si adormim ...cred că eu ?naintea lui ...la aproape 5 se trezește ...i-am dat să suga ...schimbat ..pus picături ca ?ncă are conjunctivita si zic hai ii mai dau piept p?nă adoarme si il pun in pătuț ...de unde ...amyndoi in pat rotfl2) .
Tya i-ai taiat moțul ♡....un anișor deja ....la mulți ani sanatosi puss

Green o să poti face puss calm calm si siguranta pe tine ...agitația ...o ladam altora


08.11.2014 -o minune a venit pe lume...Sunt mama! ♡
Te rugam mult Doamne ajuta-ne  sa fie bine  rugaciune ... Multumim pentru aceasta minune! hjarta

Offline

 

#1813 2014-11-25 14:38:47

tya
Hero member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 2546

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

cristina, da, pe 7 a facut anishorul hjarta multumim


Si daca nu ma mai tin picioarele voi merge si in maini sa imi traiesc visul hjarta
http://www.fertilityfriend.com/home/3aa469

Offline

 

#1814 2014-11-25 15:34:30

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Deno, Happy, felicitari pt minuni!
Alex, ma bucur ca esti mai bine puss
Cristinica smile nu stiu daca ti-am mai spus, dar imi place de tine ca nu te stresezi hjarta Si eu ma descurc singura, mai am momentele mele de crize ca nu ma ajuta nimeni lol dar sunt trecatoare lol si provenite din faptul ca in tp sarcinii am zacut si nu am facut nimic, decat somn, mancare si internet, iar mancarea mi se servea de multe ori la pat, nu o gateam eu lol Dupa ce am nascut, m-am simtit libera si dornica sa fac de toate, cum tocmai ce am terminat de calcat hainutele fetei si ma bag si eu la o ciorbita big_smile
Green, vei vedea ca nu va fi asa greu cum se aude, vei face fata. Nici mie nu mi se pare greu cu un copil.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-11-25 15:36:01)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1815 2014-11-25 15:53:34

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

wave

Alexandra , te simti mai ok? puss

Cristinica applause pt calm

Va pupam!

discutati cat de greu/usor e cu un copil.. aici cred ca depinde de copil, de problemele pe care le intampini cu el si de rezistemnta si asteptarile mamei, de ajutorul pe care il are, etc.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-11-25 15:55:34)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1816 2014-11-25 16:26:07

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Ele ai dreptate, ideea e ca eu vad situatia altfel. Pt mine a fost un chin sarcina si tot ce-mi doream e sa ajung cat mai aproape de termen si sa nasc, sa-mi stiu copilul in siguranta. Dupa nastere tot stresul dinainte s-a dus, chiar nu m-am stresat nici un moment ca nu stiu ce sa fac daca plange copilul si am avut si eu zile cu plansete fara oprire si ma dureau mainile de cat o tineam in brate, dar ea plangea, eu radeam si ii cantam si vorbeam cu ea, o intorceam pe toate fetele, ca o durea burtica, i-am luat balansoar si am rezolvat 60% din problema lol Ca asteptari, nu stiu daca ar fi trebuit sa am pana acum, adica la ce pot sa ma astept de la un copil de cateva luni? big_smile Am luat tot timpul situatia asa cum a fost si am incercat sa gasesc o solutie fara stres si cu calm. Nu m-am agitat ca nu merge/nu imi iese ceva..am mers mai departe cu altceva, iar ca ajutor il am pe sotul meu, care munceste de dimineata de la 8:30 si ajunge seara la 18 - 19 acasa, in rest eu gatesc, spal, calc, fac curat (daca se mai poate numi curatenie ce am acum in casa lol ), plimb copilul zilnic afara cu carutul. Chiar nu vreau sa ma laud si nu cred ca sunt singura de aici la fel, dar nu mi se pare greu, plus ca eu cu doua zile inainte de nastere, m-am mai si trezit cu curu'n drum si ca nu mai am un acoperis deasupra capului, ca nu am unde sa-mi duc copilul, datorita unor probleme si ca singurii mei bani mai erau 5 mil. Cand am iesit din spital, stateam cu copilul in brate pe scari si ma intrebam eu unde ma duc, dar m-am uitat inca o data la ea si mi-am zis ca nimic nu ma doboara si c trebuie sa fiu puternica pt ea indiferent de situatia in care sunt. Abia de 2 luni pot zice ca ne-am revenit si ca am reusit sa rezolvam problemele si ca ii pot oferi copilului tot ce muncisem pt ea. Poate ca de asta sunt asa si nu ma impresioneaza ca plange mai mult sau ca nu dorm o noapte. Nah nu stiu ce sa zic, dar am avut momente in viata mai grele decat aceste luni alaturi de copil si poate m-au facut un om mai rece, mai insensibil si mai radical.
Scuze de roman si sper sa nu mi-o ia nimeni in nume rau, ca nu vreau sa condamn pe nimeni, dar asta e viziunea mea asupra acestei etape.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1817 2014-11-25 18:04:26

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Blue si eu sunt o persoana puternica de fel. De ex marti m am internat pt cezariana, iar eu luni seara am facut curatenie luna in casa doar sa stiu eu ca este totul in regula.
Referitor la povestea ta, acelasi lucru l-am patit si eu, in loc sa vin cu bebe aks si sa incepem aa ne acomodam, am mers la sora mea unde am stat pana la ora 22:00. Cand o sa ma simt in stare o sa va povestesc tot.
Si de aici la depresie a fost un singur pas, pt ca simteam ca n-am facut nimic bn pt bebe . In plus anemia asta s-a incapatanat sa ma tina la pat mereu cand am vrut sa ma ridic.
Elena, sunt mai bn, reusesc sa ma ocup de bebe si asta e cel mai important.
Am sunat atunci cand mi-ai zis la consultant, dar mi-a respins apelul si mi -a dat msg ca este in conferinta. Mai tarziu n-am mai revenit si am inceput ablactarea. Ms oricum


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1818 2014-11-25 19:29:33

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

puss blue sunteti bine?stiu ca construiati/amenjati casa..
alexandra la sora ta care a nascut recent? puss

Ultima oara a fost editat de annabel (2014-11-25 19:30:53)

Offline

 

#1819 2014-11-25 19:55:03

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alex, nici eu nu am zis decat unei singure persoane pana acum si inca nu ma simt in stare sa povestesc mai mult. Te inteleg perfect si nu e nevoie sa povestesti daca nu simti nevoia, oricum pot sa-mi dau seama ce a fost in sufletul tau. Si la noi a fost oarecum la fel, ne-am zbatut si fizic, cu nopti nedormite si financiar sa aranjam totul pt venirea copilului acasa, iar acasa sunt de abia de aproape 2 luni si de atunci muncesc continuu sa aranjez si sa termin ca sa fie bine. O poveste lunga si urata. Eu am nascut joi, iar marti eram la dr cu contractii dureroase si terminata psihic din cauza situatiei in care eram, cu pulsul copilului neregulat si cu un atac de panica de toata frumsetea si ma milogeam de el sa scoata copilul ca sa nu-i fac rau. Noaptea dinaintea nasterii a fost cea mai linistita, ca stiam ca nu are ce sa se mai intample si eram fericita. Dupa ce am nascut-o si am vazut-o, mi-am dat seama ca nimic pe lumea asta nu mai conteaza decat sa am copilul sanatos si am trecut peste orice spaima, depresie.. Pot sa-ti spun ca acelasi lucru am simtit si eu, ca nu am facut nimic bine pt ea, dar m-am incapatanat si am mers mai departe ca nu aveam de ales. Stii ca puterea unui om nu se naste din lucruri frumoase, dar toate aspectele uate ale vietii, ne fac sa apreciem cel mai marunt lucru wink cu toate ca nu doresc nimanui asta..
Ann, asa este, acum ne-am apucat din nou sa incercam sa terminam, f greu cu un bebe in casa, dar suntem bine, multumesc de intrebare. Ii multumesc lui DD ca m-a tinut pe picioare si ca au fost alaturi de mine niste OAMENI care m-au ajutat cat au putut mai bine.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2014-11-25 20:05:49)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1820 2014-11-25 20:38:03

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Annabel, da la sora mea care a nascut recent. Bebele ei are 4 luni.
Ma simteam vinovata si pt ca o tineam pe ea din treaba, facea mancare cand am ajuns noi cu bebe si trebuia sa stea si cu copilul ei, sa -mi faca si mie o salata de sfecla...un haos total era acolo...eu incercam sa alaptez bebele si socrul ei intra prin camera...


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#1821 2014-11-25 22:06:30

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Alex kram stii ce a ramas din toata asta..faptul ca ai un bebe minunat si ca te simti bine si ca sora ta a fost alaturi de tine cand ti-a fost greu, indiferent ca a fost haos sau nu. Si asta inseamnaca ai o familie minunata si nu ai motiv sa nu fii fericita smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1822 2014-11-26 00:00:50

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Eu cred ca sunt mai slaba de inger ca inca mi se pare infernal de greu cu un copil la 9 luni cat are.
Inca am zile cand plang ca nu mai pot.
Mai mult de 2-3 ore legate nu am dormit de un an.
Bine, eu nu am lasat-o sa planga. Deloc.
Mereu a fost ea pe primul loc si eu dupa.


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#1823 2014-11-26 01:28:36

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

Fix in aceeasi oala sunt si eu, geta. Daca te ajuta cu ceva sa stii ca nu esti singura smile
Cred totusi ca ne-am sacrificat prea mult hmm

Offline

 

#1824 2014-11-26 10:12:56

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-42

fetelor puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.