homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-74


#1388 2014-10-23 12:11:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

'neata wave

Offline

 



#1389 2014-10-23 12:15:23

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

neata


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#1390 2014-10-23 12:40:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Maje nu a mai scris de mult... oare or fi bine ?

Janis, iara ...


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1391 2014-10-23 13:18:05

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Mamici puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1392 2014-10-23 13:23:50

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

mamici puss


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2014-10-23 13:41:15

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Kate kram

Reina si burti par


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1394 2014-10-23 14:14:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Neata!

Ca niciodata, dimineata a fost tare cooperant, nu s-a opus la aproape nimic, dar a avut promisiunea ca mergem la belți lol si ne-am dus... Cu cizme de ploaie a colindat toate beltile din oras, s-a spalat pe maini la toate cisternele, ne-a si plouat putin.
Am fost in parc si erau alti copii pe acolo in adidasi, al meu era singurul ce avea voie in belti si normal ca ceilalti vazandu-l, voiau si ei, numai amenintari de bataie am auzit de la parintii ca stateau si fumau pe banci si "daca te bagi in balta te bat de te omor" sad
Dar al meu s-a distrat maxim, si m-a uimit cat a umblat pe jos fara sa ceara in brate de dragul beltilor, cam 3 km.

Nici Yannick nu vrea orice haina, ma termina. Eu oricum nu las dupa el, baiul este ca stie sa si le dea jos daca nu le vrea si ma tot chinui sa il imbrac iar.

In alta ordine de idei, am niste arsuri groaznice, rennie nu mai are niciun efect, stiti altceva mai bun?

Maine avem programare la dentist pentru detartrajul lui Yannick, pe care l-as mai fi amanat, dar imi arata de f multe ori pe zi ca il doare un incisiv central superior, care culmea si l-a ciobit destul de rau, dar nu stiu exact cand, ca nu a plans. Si acum de cateva zile imi tot arata ca il doare acolo, in interior. Dar ii sunt asa negri de la depuneri incat nu fac diferenta daca este si vreo carie.
Deci maine il sedeaza, nu stiu la ce sa ma astept, sper sa fie bine...

Timi puss

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-10-23 14:17:03)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1395 2014-10-23 14:19:01

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Deno kram si A adora beltile lol  succes pentru maine ... am emotii pentru voi


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1396 2014-10-23 14:21:05

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Hello mamici, nu prea mai apuc sa intru

Deno, are probleme Y cu dintisorii?
S are pe doi dinti de jos doua pete/dungi galbene- probabil carii de biberon. Si folosim biberonul doar de 5 luni... Din cate am inteles tot ce pot face acum e sa incerc sa intertin cu periaj si eventual mai tarziu sigilati. Plus bineinteles renuntat la laptele din buberon - imposibil ptr mine in urm lkuni. Stii mai multe ?

Offline

 

#1397 2014-10-23 14:22:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Multumesc puss
Si eu am emotii, nu stiu la ce sa ma astept, dar merg cu incredere ca e un cabinet f profi de copii, cel mai dotat cu toate felurile de anestezii pentru copii cat de mici, au scaun in forma de dinozaur si am auzit numai de bine despre ei. La telefon au si acceptat sa rezolvam tot dintr-o sedinta, adica sa nu facem consultatie apoi in alta sedinta sedarea si tratamentul, depinde si ce vor constata la fata locului, dar sper sa se rezolve cu o singura sedare si sa fie maine, sa nu trebuiasca sa mai mergem..

Happy, el ii are negri toti, depuneri si coloratii. Cand ii va curata, vom vedea si daca are carii, acum nu se vede. Daca are, le vom plomba, vom sigila molarii, sa vedem ce zice dr.
Eu am mai fost cu el la dentist, mergem cam la 3-4 luni si stand in brate la tati pe scaun si cu ochii la desene, deschide gura, dar nu eficient pentru ceva atat de complex ca detartrajul sau obturatiile.
Clar ne vor spune si noua sa renuntam la lapte, ceea ce este imposibil, e iar intr-o perioada cand bea 1l/24 h.
Pana sa il intarc, avea dintii perfecti si albi, fara pic de pata. De cand bea lapte din biberon, au inceput sa se coloreze tot mai tare. In poze, incisivii laterali nici nu se vad, ca sunt complet acoperiti de depuneri. O sa iti dau o. Poza pe fb.

La ce dr am mai fost, mi-au zis sa il mai las, si sa continui eu igiena, chiar daca dintii nu se vor curata(fara ultrasunete depunerile nu merg, sunt foarte aderente)
As mai fi amanat pana la 2 ani jumatate daca nu s-ar fi plans ca il doare acel dinte.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-10-23 14:28:55)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1398 2014-10-23 14:26:00

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Succes Deno, o sa fie bine.
Ah si ciobit are S un dintisor, habar n-am cum a reusit.

Offline

 

#1399 2014-10-23 14:30:50

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Happy, am editat mai sus.
Nici eu nu stiu cum l-a ciobit, dar are lipsa o bucata buna din dinte, am observat atunci recent, poate la ore sau zile de la ciobire, pentru ca avea marginea taioasa, acum s-a tocit. Are vreo luna de atunci. Dar numai acum a inceput sa se planga ca il doare si mi-l arata exact pe ala.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1400 2014-10-23 14:36:04

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Am inteles Deno.

Din cate mi s-a spus problema ar fi laptele baut noaptea din biberon si lichidele indulcite. De lichide indulcite nu e cazul la noi, dar lapte bea doua biberoane pe noapte. Nu stiu cum sa renunt, dar sigur trebuie sa astept sa se obisnuiasca mai intai cu bebe mic, si abia apii sa gasesc o metoda

Offline

 

#1401 2014-10-23 14:56:51

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Yannick bea 4 biberoane noaptea, cam de 200 ml fiecare. Plus unul ziua la somn.
E bea si sucuri, ceaiuri indulcite cu miere, dar asta bea si inainte si pana la intarcare nu a avut nicio pata pe dinti.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1402 2014-10-23 14:59:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

este tare bine ca il duci la Y la stomatologie, Deno. Dar nu inteleg de ce ii face anestezie pt curatarea dintilor? Sa stai linistita ca nu este periculos ci foarte, foarte sanatos. Eu as scrie zilnic tuturor sa isi duca, cel putin o data pe an, copii la curatat dintisorii.

Happy, eu si acum ii dau lapte DUPA ce s-a spalat pe dinti pt ca altfel nu doarme si are niste dinti absolut superbi. Insa nu este corect ce fac dar nici nu am alta alterativa; nu vrea altfel. Depinde si de genetica si mai sunt si alti factori in joc atunci cand vorbim despre dantura.

Fetele, eu am cumparat 2 carti de matematica pt copii pana in cls1 dar pot fi folosite si pt cei mai marisori un pic. Am dat si o gramada de bani pe ele si nu-mi plac smile. Sunt Montessori; sunt totalmente dezamagita de ele. Dar am facut poze pt fiecare pagina ca sa le trimit asa, pozate, la o amica din tara. Le vreti si voi? Daca da, trimiteti-mi un email pe carm19@gmail.com si vi le trimit (sa imi spuneti ID vostru de aici ca sa stiu cui trimit). Mai am pozate si alte exemple de carti (dar nu toate, doar cateva pagini) cat sa isi faca prietena mea o idee despre ce este pe aici; am pozate si niste pagini din agenda de la scoala (care nu-i un manual in sine ci un fel de posta unde corespondeaza parintii si profii).
Eu sufar la greu cu raceala, nu am dormit deloc azi noapte din cauza tusei...s-ar putea sa imi ia un pic de timp pana cand le trimit dar primiti sigur email de la mine.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1403 2014-10-23 15:01:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Oau, 4 biberoane e f mult dupa mine.
Dar el e si mai mare.
Oare ce-or avea de le mai trebuie lapte noaptea?

Offline

 

#1404 2014-10-23 15:10:53

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Flower, el nu deschide gura nici la spalat pe dinti. De ultrasunete sunt sigura ca se va speria. In plus se simte o senzatie ciudata, si dr ce l-au mai vazut au zis ca este vorba de cel putiin jumatate de ora de lucru continua, ca ii are ffff incarcati. Nu e un simplu periaj cu periuta atasata la turbina.
Plus ca din cauza depunerilor localizate in treimea gingivala, are si putina gingivita, care in timpul periajului si detartrajului, doare.
Si un adult rezista greu 30 min cu gura deschisa, d-apoi un copil de 2 ani.
In plus va avea nevoie de diga, pentru ca nu deschide gura suficient de tare, si ce copil ar sta linistit cu diga in gura??? Si adultii au panica de ea..

In tara sunt putine cabinete care se ocupa de copii asa mici. In sensul sa le faca ceva. Ca bani pe consultatii o data la 6 luni toti iau, dar nici nu pun mana pe copii. Se uita fugitiv cum sunt dintii si daca sunt ceva probleme iti propun sa mai astepti pana la 3-4 ani ce va coopera. DAR, sa vina la controale periodice, ca sa tina situatia sub control cica, adica sa mai ia banii pe o consultatie.
E clar ca unui copil de 2 ani nu ai ce sa ii faci fara anesteziere.

Happy, e f mult, dar ce sa-i fac? Se trezeste la 2,5 ore si plange si bea un biberon de 200 si ar mai bea...
Astea sunt perioade si perioade. De cele mai multe ori, bea o sticla la culcare si una noaptea, atat. Dar are perioade ca acum, si cu mai mult.
Nu stiu din ce cauza mai vrea lapte noaptea, i-am facut si tratament pentru paraziti intestinali, analizele sunt toate perfecte, naparent nu are nicio problema..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1405 2014-10-23 15:19:26

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

deno, tocmai vroiam sa-ti zic de parazitii, dar zici ca i-ai facut, nu am ce sa mai completez
si D are un punct negru pe o masea si un dinte ciobit, dar el sta la periat si nu are depuneri din alea negre


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1406 2014-10-23 15:40:44

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Adica faptul ca bea mult lapte poate indica prezanta unor paraziti intestinali?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.