homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33-75


#1407 2014-10-23 15:42:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Eh, bea mult pentru ca mananca putin ziua. Cand mananca ziua consistent bea doar la culcare si o singura sticla noaptea, si aia pe jumatate.
Acum i-a iesit ultima masea, mai are pana sa erupa complet, plus mucii de zilele trecute, cred ca de aici mananca asa putin. Sa speram ca isi revine cu apetitul. Ii dau si ceva sirop de imunitate si pofta de mancare cu rodie si nu mai stiu ce fruct.

Paraziti sunt sigura ca a avut, desi necomfirmati de analize, insa era incercanat, ii mirosea gura, mereu ducea mana la nas si la fund sa se scarpine. Toate astea au disparut dupa 2 doze de zentel.
I-au ramas apetitul scazut si agitatia, dar asta nu e de la paraziti, ca asa e el de cand l-a facut mă-sa lol

Da, happy. Dar singular, nu prea cred. Parazitii dau si alte simptome.

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2014-10-23 15:43:08)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#1408 2014-10-23 15:47:14

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Cearcane are si ea plus un apetit care variza. De scarpinat nu se scarpina niciunde. O sa-i fac si ei analizele sa vad

Offline

 

#1409 2014-10-23 15:51:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Apai nu ies la analize, happy, e pierdere de timp si bani.
Cearcanele pot fi si din alte cauze. Le are dintotdeauna sau doar de o vreme? Le are si dimineata dupa trezire?
E normal sa aiba cand sunt obositi, iritati, pot face parte din fizionomia lor daca le au dintotdeauna.
Daca le are de o perioada numai, si le are mereu, indiferent de momentul zilei, rozalii-vinetii, atunci pot indica o problema. Dar nu neaparat paraziti, mai poate fi lipsa de fier, anemie, etc.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1410 2014-10-23 15:59:00

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

eu stiu asa, la viermi copilul cere lapte, ar bea in nestire, se scarpina la nas, fund, cearcanegura miroase urat  si agitatie sau nervozitate
parazitii elimina nu stiu ce substanta care il fac pe copil sa aibe aceasta stare de agitatie
ies f greu la analize, eu amincercat de toate de la naturiste pana la medicament, nu era zentel, era o pastila care se dadea o data pe sapt.


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1411 2014-10-23 16:16:04

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Cearcanele pot fi, asa cum spune si Deno, de la anemie.
A mea bea lapte din lene si sclifosenie: nu vrea sa manance; laptele se da pe gat mai usor smile.

Dati-le sa rontaie seminte crude de dovleac. Sunt un atidot excelent pt viermi. Ginuta da-i pastiluta aceea numai si numai daca stii ca are virmi, altfel nu i-o dat caci este greoaie rau de tot. Am luat si eu pt adulti si mi-a fost rau


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1412 2014-10-23 16:21:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Si zentelul se da in doza unica si se repeta la 7 zile.
E tare, dar si-? facut treaba.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1413 2014-10-23 16:23:48

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Hello

Happy,Deno,mai aveți puțin.

Happy si a mea are cearcăne dar cred ca numai c?nd e obosita. Bea tot 2bibe pe noapte chiar daca măn?ncă ziua. Ea a scăpat de ieșirea dinților,ii are pe toți

Noi f ocupați cu grădiniță , nu mai am timp de nimic


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#1414 2014-10-23 16:30:04

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

flow i-am dat-o atunci, dar era un sfert
se scarpina la fund in ultimul hal si nu a mers cu samburi de dovleac, lapte cu usturoi, acel sirop din plante (imi scapa denumirea) pastila a fost ultima
cred ca erau prea multi lol


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1415 2014-10-23 16:58:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

si nu i-ai vazut deloc in caca, eu mereu il inspectez smile ...caci acasa ana inca foloseste olita, rar la wc, cand sunt in deplasare folosim toaleta fara nici o problema.

si noi trebuie sa mergem la consultul anual , am fost anul trecut prin noiembrie si a zis ca anual e ok deocamdata, nu avea nimic, i-a facut un detartraj si a stat fara probleme...intre timp am ajuns sa ne spalam zilnic pe dinti cu periuta electric, dar seara, dimineata nici o sansa, e prea adormita.Pasta de dinti folosim una homeopata recomdata copiilor intre 2-6 ani, mai scumpa decata a noastra smile ,dar oricum o sa o tina destul de mult timp.Se mai plange si ea ca o mai doare cate un dintisor, nu se vede nimic pe el, dar cinestie ce o fi pe dinauntru smile .

lapte noaptea nu mai bem de la 1 an,in restocazional cu cereale...mancam iaurt, unt, branza smile


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1416 2014-10-23 18:21:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Fete, mi-a sosit cardul de sănătate, ce fac cu el? lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1417 2014-10-23 18:21:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Si Carol foloseste o pasta de dinti fara flor dar folosim si cu flor o data sau de doua ori pe saptamana (cateodata nici atat).

Ea se spala seara 100% obligatoriu. Cateodata este atat de obosita si plange de oboseala si ca trebuie sa se spele pe dinti. SI daca ii spun sa nu o faca, atunci plage si mai tare ca nu vrea carii lol. Si am mai reusit performanta cu spalatul pe manute imediat cum intra in casa. Daca nu se spala este jale, fuge la baie mancand pamantul, ne obliga si pe noi sa ne spalam.

FEtele stiu ca este cam devreme dar ce cadouri de Craciun le luati?
LA noi este problema ca este si ziua ei. O sa facem mai multe petreceri. AM inchiriat un loc pt 13 Dec, la ora 3.30 pana la 6 seara pentru 15 copii. Si mai facem 2 petreceri acasa (una cu nasii si una cu prietenii nostri internationali lol ca sa nu amestecam romanii c restul).

Pentru Craciun ii luasem ce isi doreste ea tare, tare mult: o biblie pt copii. Am ramas fara cuvinte cand a zis sa nu cheltuim banii pt costul de Halloween si sa ii luam o biblie. Deja a venit aseara acasa. Este tare frumoasa, scrisa pe intelesul copiilor. Insa ma gandem sa i-o dau de Mos Nicolae ca sa citim despre Isus si nasterea LUi pana in Craciun. Si i-as lua un lego.

Dar nu mai am idei, trebuie si de ziua ei ceva si nu stiu ce sa ii iau.


Sunteti vreuna dintre voi catolica?
Am doua intrebari:
1. I s-a dat de la scoala un rozariu. Frumos tare. DAr eu nu stiu cum sa o invat sa se roage cu el. Am cautat pe net si am gasit ceva insa mi-e imposibil cu tot nivelul meu de limba engleza sa o invat sa zica dupa el. Nu vreau sa stea separata de ceilalti colegi cand au mass si se roaga impreuna.

2. Am primit o scrisoare de la scoala in care ne intreaba daca ii permitem sa vina la pregatirea pentru "first communion". Noi suntem ortodoxi si de aceea ne intreaba daca o lasam la slujbe, la tot felul de pregatiri.
Eu o las unde vrea ea sa se duca. Dar pana sa discut cu paritele catolic de la scoala lor (prin NOv ma primeste la un interviu) sunt curioasa daca la aceasta comuniune care este la 7 ani (clasa 1 la sfarsit) trebuie sa se imbrace ca miresele? Ca eu asa tin minte ca era in tara.

Parintele ortodox cu care discut eu mi-a zis asa: lasa fata sa se duca acolo daca o primeste. Dumnezeu este pentru toti. Tu acasa invat-o traditia noastra si du-o si la biserica noastra cand poti dar nu o priva de traditia scolii.
Preotul de aici la care mergeam a fost sa faca atac de inima dar am zis ca el si fac ce vrea copilul. Prefer sa fie credincioasa decat altceva ce mai vad prin jur.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1418 2014-10-23 18:54:11

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Flow, nu poţi ?ntreba la şcoală ce presupune "prima comuniune" şi cum trebuie s-o ?mbraci?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1419 2014-10-23 20:07:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

nu mi-a mers calculatorul toata ziua... am mai citit de pe  tel.

Offline

 

#1420 2014-10-23 21:10:48

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Buna seara mamici

Lil, imi pare rau de infectia urinara si de asa mute copci. Si eu am avut problema asta, bebe fiind mare. Ma durea cand stateam in sezut si sangeram cand mergeam la baie cam 7 saptamani, apoi aveam durere la contact dar usor s-a refacut si acum nu mai am nici un deranj.

Flower, insanatosire grabnica! Iar ce povestesti tu legat de scoala mi se pare cumva.. de pe alta planeta..chiar nu pricep de ce vor parintii aia sa puna atata presiune pe copii prin atatea activitati, pregatiri, etc... Nu zic ca nu sunt importate activitatile de invatate dar este extrem de important si jocul, prin joc ma refer la activitati fizice.
in ce sens esti dezamagita de cartile montessori? Ce nu-ti place la ele? Stiu ca e motoda de invatare raspandita dar nu stiu ce reprezita..

Deno, succes maine la doctor.

La noi a fost o noapte...pfff cand nu a supt a plans si cand nu a plans a supt. Isi musca degetele incontinuu si m-a muscat si pe mine de mamelon.. dintele ala tare greu mai iese.. si nici sa manance solide nu mai vrea de ceva vreme.

Iar noi am avut un "accident" daca vine acum surioara ne-am ars lol


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1421 2014-10-23 21:22:42

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Katey intreb in noiembrie cand ma duc la o slujba de acolo si preotul primeste toti parintii orodocsi la o discutie. Mai este o fetita care este din Grecia.

Mamici care ati nascut NU prin cezariana: va scapati pe voi cand sunteti racite si tusiti mult? Nu pot sa ma duc la serviciu s de asta stau acasa azi si maine pt ca tusesc urat de tot si de fiecare data fac pe mine. Am si protectie dar este egala cu zero. Stiu ca am avut dubla ruptura de perineu la nastere dar este groaznic ce mi se intampla. O sa trebuiasca sa fac o operatie intr-o zi desi nu simt aceasta problema decat cand sunt racita.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1422 2014-10-23 21:33:37

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

wave
Eduard bea un bibe de 210 ml de lp+lapte de vaca(de 2'zile am inceput trecerea la lapte de vaca) inainte de somn. Noaptea nu cere.

Si el are 2 dinti ciobiti, albi in schimb smile

Si el cu cearcane cu cateva ore inainte de somn dar nu se scarpina in fund, nu ii miroase gura; nu.l suspectez de viermisori.

Kate, al meu card de sanatate s.a ratacit prin casa de cand il am chicot Pana nu.si iau dr aparatele de citit carduri, le avem aiurea roll


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#1423 2014-10-23 21:50:07

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Flower, eu nu am nascut demult dar nu m-am confruntat inca cu asa ceva.
Dar am cistite mai des dupa nastere..merg la baie mai des, de 2-3 ori pe noaptea, poate ca si beau multa apa.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1424 2014-10-23 22:25:29

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

CE bine ca ai scapat, Elena de asa ceva. Eu si cu babele acelea de la sat lol. Radeam de ele cand eram mica si nu stiam nimic si s-a intors roata.
Ai grija cu cistitele astea ca-s pacatoase tare. Dupa ce termini cu alaptatul (il mai alaptezi pe I, nu?) incearca sa iei niste tincturi de la Plafar care te-ar ajuta mult. Nu cred ca se recomanda in alaptare.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1425 2014-10-23 22:26:37

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 33

Cat de des trebuie sa aiba scaun un bebe diversificat? Ca avem peste o saptamana fara scaun. Pe de-o parte mananca foarte putin. un varf de lingurita, maxim 1 lingurita intreaga pe zi... totusi ma gandesc ca nu are cum sa se asimileze tot. Nu da semne de deranj ( a plans si supt muuult noaptea trecuta dar cred ca era de la dinti..). Ah, face cam zilnic cate un cacut cat un bob de mazare, dar nu l-as considera scaun, cu siguranta urmeaza sa faca unul ce umple 3 pampersi full, ca asa a fost intotdeauna, dupa perioade mari de lipsa vine un val urias...

Flower, eu ma chinui cu cistitele recurente de la 10 ani, intai am baut o groaza de antibiotice si m-am pricopsit cu candidoze una dupa alta..
apoi am baut si naturiste (ceaiuri, pastile) si tot fara efect.. acu doar am grija sa beau multa apa, asta e singurul lucru care ma ajuta. despre ce tincturi vorbesti, din ce plante? Tincturi nu am incercat.
Ah, si cistitele la mine nu sunt infectii urinare...sunt doar reactii la stimulti ( sarat/acru, frig, contact sexual) dar se manifesta foarte urat, cu dureri, stari de rau, pipi din 5 in 5 minute, frisoane, etc.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2014-10-23 22:31:35)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.