homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Herpes in coltul gurii


#1 2014-09-27 16:16:45

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

herpes in coltul gurii

Buna.De 1 saptamana ,2 am un fel de herpes in coltul gurii(nu stiu sigur daca e herpes,nu am avut niciodata probleme de genul acesta),insa nu vrea sa treaca..se usuca si se formeaza din nou o crapatura in coltul gurii exact cand cred ca aproape trece..
cu ce pot sa ma dau,sau din ce cauza este?


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 



#2 2014-09-27 16:29:41

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: herpes in coltul gurii

E de la v?nt sau s-a crăpat pielea acolo c?nd ai deschis gura prea mult. Eu am ceva de genul de c?nd am fost la dentist și a trebuit sa deschid gura prea mult.
Herpesul e ca o rana cu multe bubițe cu lichid . Da un search pe google. Dar nu cred ca ai herpes.
Poti sa dai cu cremă galbenele.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2014-09-27 16:45:14

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: herpes in coltul gurii

Incearca cu plasturi antiherpes de la Compeed. Eu cand am probleme, pun seara unul si pana dimineata se vindeca. In coltul gurii sunt cam greu de aplicat, dar daca il pui cand te bagi la somn si ai grija sa nu ajunga saliva acolo, sa nu se dezlipeasca, e ok. Eu de obicei ii tai pe jumatate (sunt rotunzi) si asa se lipesc mai usor si rezista mai mult.

Offline

 

#4 2014-09-27 17:41:10

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: herpes in coltul gurii

Ce zice ea nu cred ca e herpes.
Dar da plasturii aia sunt buni.
Eu acum de exemplu am cascat si mi s-a rupt cojită si mă ustura. Poti eventual sa dai cu aciclovir Baby .


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#5 2014-09-27 19:20:59

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: herpes in coltul gurii

Da, si Aciclovir e bun.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-09-27 20:55:31

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: herpes in coltul gurii

cum spune queen,nu e herpes,adica nu arata ca unul..doar ca nu mi s-a mai intamplat niciodata asa,plus ca buzele nu sunt foarte crapate..aciclovir e si pentru cazul asta?sau doar pentru herpes?


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#7 2014-09-27 21:26:47

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: herpes in coltul gurii

ceea ce ai tu, se numeste perles.(sau zabala/zabaluta in termeni populari). nu e herpes, e doar o inflamatie cauzata de o infectie (bacteriana sau fungica). nu stiu ce sa te sfatuiesc sa pui, pt oricum se vindeca mai greu din cauza locului. plus ca nu stii de ce natura e..ai avut vreodata candida bucala? pt ca si candida da inflamatia asta in coltul gurii.. nustiu


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#8 2014-09-27 21:36:48

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: herpes in coltul gurii

nu,nu am avut niciodata candida de orice fel.si nici alte  semne ca as avea nu am.


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#9 2014-09-27 21:44:20

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: herpes in coltul gurii

nu stiu ce sa zic. eventual mergi la o farmacie si le spui sa-ti recomande ceva sau daca nu, fuguta la dermatolog smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#10 2014-09-27 21:45:40

daenarys
Vizitator

Re: herpes in coltul gurii

baby,daca nu face basica ca sa zic asa nu prea cred eu ca e herpes.daca nici nu te ustura si mananca cu atat mai mult
incerca cu niste crema de galbenele si ceva pe baza de omega 3 poate ai o carenta de vitamine smile

l.e poate sa fie si o afta

Ultima oara a fost editat de daenarys (2014-09-27 21:46:22)

 

#11 2014-09-28 07:52:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: herpes in coltul gurii

maryu a scris:

ceea ce ai tu, se numeste perles.(sau zabala/zabaluta in termeni populari). nu e herpes, e doar o inflamatie cauzata de o infectie (bacteriana sau fungica). nu stiu ce sa te sfatuiesc sa pui, pt oricum se vindeca mai greu din cauza locului. plus ca nu stii de ce natura e..ai avut vreodata candida bucala? pt ca si candida da inflamatia asta in coltul gurii.. nustiu

De regula trece de la sine.Mai greu din pricina pozitionarii insa trece de la sine. Cam toate cele spuse de fete mai sus pot ajuta.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2014-09-28 10:46:13

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: herpes in coltul gurii

multumesc mult  kram


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#13 2014-09-28 18:33:42

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: herpes in coltul gurii

Mie mi se mai "coc" cate o nara si colturile gurii cand racesc rau. (Buzele se pot usca intradevar si doar de la frig/vant, asa cum se poate usca si tot tenul). Ma dau cu crema de galbenele sau Cicaplast.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-09-28 18:35:30)

Offline

 

#14 2014-10-02 20:24:26

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Fetelor si doctoressa, exista herpes pe fata? adica nu in jurul buzelor, ci efectiv pe fata chiar pe obraz, la 3 cm de ochi. Va intreb pt ca aseara am iesit pe afara si cand m-am intors m-am trezit ca ma arde, ma mananca rau si se inroseste pielea. Am zis ca e vreo piscatura de tantar si n-am bagat in seama. Azi m-am trezit cu o pata rosie destul de maricica si in ea cateva vezicule cu lichid. La farmacie si-au dat cu parerea au zis ca e posibil sa fie herpes si am luat aciclovir. O sa ma dau in seara asta si daca nu trece probabil va trebui sa merg la medic. Aveti idee ce ar putea fi?


par

Offline

 

#15 2014-10-02 20:40:58

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: herpes in coltul gurii

hm, din ce spui tu, imi suna mult a zona zoster->senzatie de arsura, mancarime, vezicule cu lichid +locul in care a erupt. mergi la medic pentru diagnostic cel mai bine! smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#16 2014-10-02 21:14:58

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Multumesc maryu, voi merge zilele astea la medic sa vad despre ce e vorba. Pana una alta sunt foarte stresata caci am de onorat un eveniment sambata si chiar nu stiu cum sa fac sa ascund roseata. La fond de ten nu m-as gandi sa nu se infecteze. Oare sunt ceva plasturi pe la farmacie, care sa nu fie asa de vizibili? grater


par

Offline

 

#17 2014-10-02 21:20:46

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: herpes in coltul gurii

mergi maine la medic. daca se confirma ca fiind zona zoster, te va indruma el pe mai departe. plus ca e si contagioasa z.zoster (e virusul varicelei reactivat).

dar mai intai mergi la medic inainte sa tragem alte concluzii.


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#18 2014-10-02 21:26:17

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Ai dreptate. Maine la prima ora voi merge la medic, sper sa se termine cu bine. O seara frumoasa.


par

Offline

 

#19 2014-10-02 21:26:57

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: herpes in coltul gurii

succes si sanatate! puss


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.