homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Herpes in coltul gurii-2


#20 2014-10-03 07:51:08

daenarys
Vizitator

Re: herpes in coltul gurii

si mie tot a zoba zoster imi suna.e mai ciudata localizarea dar nu e imposibil sa foe Z.Z

 



#21 2014-10-03 11:58:18

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Am mers azi la medic. Concluzia dansei este herpes. Mi-a dat aciclovir crema si pastile. Acum sper sa treaca, desi eu n-am mai auzit de herpes pe obraz, chiar sub ochi. Nici nu a amintit de zona zoster, ma gandeam ca ma va intreba daca am avut varicela, ca stiu ca zz apare daca ai avut varicela, iar eu din cate stiu nu am avut in copilarie. Mai ciudat e ca mi s-a si umflat un pic sub ochi de la inflamatie, de asta am si fugit dimineata cand m-am trezit. Si azi s-au si inmultit veziculele cu lichid. pff, sper sa fie bine sad


par

Offline

 

#22 2014-10-03 13:58:07

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Fetelor am uitat sa o intreb pe doamna doctor. Cand incep sa se sparga veziculele, e mai bine sa tin acoperit locul, sa nu se extinda lichidul si pe alta portiune? Mi-e ff frica pentru ca e in apropierea ochiului si din cate stiu e periculos daca se intinde la ochi. Ma tot gandesc cum sa curat zona dintre ochi si buba, cu un tifon de sus in jos, astfel incat sa nu se duca in sus. Ca sunt si umflata chiar sub ochi, unde se fac cearcanele. si ma simt si obosita la ochiul respectiv. probabil de la umflatura. sad


par

Offline

 

#23 2014-10-03 19:15:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: herpes in coltul gurii

Dellyutza a scris:

Fetelor am uitat sa o intreb pe doamna doctor. Cand incep sa se sparga veziculele, e mai bine sa tin acoperit locul, sa nu se extinda lichidul si pe alta portiune? Mi-e ff frica pentru ca e in apropierea ochiului si din cate stiu e periculos daca se intinde la ochi. Ma tot gandesc cum sa curat zona dintre ochi si buba, cu un tifon de sus in jos, astfel incat sa nu se duca in sus. Ca sunt si umflata chiar sub ochi, unde se fac cearcanele. si ma simt si obosita la ochiul respectiv. probabil de la umflatura. sad

Ar trebui sa nu se sparga veziculele ci sa se usuce. Pentru asta si aplici aciclovir sau altceva similar pe leziune


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#24 2014-10-03 20:34:08

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

din cate observ au inceput sa se sparga, iese lichid incolor cu o tenta galbuie din ele. am tot aplicat crema aciclovir din 4 in 4 ore, poate am aplicat prea des si nu au timp sa se usuce? asa mi-a recomandat medicul, cand iau pastila sa dau si cu crema. Le tot sterg dar mi-e frica sa nu intind infectia. sad

As mai avea o intrebare doctoressa. Maine am un eveniment si chiar nu stiu cum sa acopar. Daca pun un plasture si stau asa toata ziua exista riscul sa se infecteze acolo? Nu stiu ce alta optiune as putea avea.

Ultima oara a fost editat de Dellyutza (2014-10-03 20:38:30)


par

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2014-10-03 21:26:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: herpes in coltul gurii

Dellyutza a scris:

din cate observ au inceput sa se sparga, iese lichid incolor cu o tenta galbuie din ele. am tot aplicat crema aciclovir din 4 in 4 ore, poate am aplicat prea des si nu au timp sa se usuce? asa mi-a recomandat medicul, cand iau pastila sa dau si cu crema. Le tot sterg dar mi-e frica sa nu intind infectia. sad

As mai avea o intrebare doctoressa. Maine am un eveniment si chiar nu stiu cum sa acopar. Daca pun un plasture si stau asa toata ziua exista riscul sa se infecteze acolo? Nu stiu ce alta optiune as putea avea.

crema tocmai ca ar fi trebuit sa impiedice spargerea.
pune  un  plasture evident. compeed eventual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#26 2014-10-03 21:49:08

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

exista cumva plasturi compeed mai mari? ca stiu ca sunt doar micuti si rotunzi. Eu as avea nevoie pentru o portiune mai mare, ca e chiar sub ochi.  chiar cat tine ochiul, putin mai mic. Daca pun unul obisnuit o sa se vada destul de urat, dar mi-e sa nu se infecteze sub el.


par

Offline

 

#27 2014-10-03 21:53:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: herpes in coltul gurii

nu se infecteaza nimeni sub el :
nu stiu sa fie decit din aceia mici, intr-adevar.
poate sa pui crema si apoi sa acoperi cu fond de ten ? ar fi o idee cred, ca sa nu pui plasture caci ar atrage atentia mai mult decit iti doresti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2014-10-04 13:57:29

daenarys
Vizitator

Re: herpes in coltul gurii

doar plasturi micuti sunt pt herpes smile

 

#29 2014-10-07 19:48:40

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Ati folosit cumva crema fucidin pe herpes? Mi-a schimbat medicul aciclovir cu fucidin. Daca de la aciclovir bubitele s-au uscat si s-a format coaja, dupa prima aplicare de fucidin s-a inmuiat coaja foarte tare si s-a luat pur si simplu primul strat de coaja. Acum in unele zone unde s-a luat mai mult e rosie pielea. E normal sa se intample asa? Nici nu stiu daca sa mai dau cu crema sau sa las sa se usuce si sa cada singura.

Iar in legatura cu pastilele de aciclovir, trebuie luate pana cad cojile si se vindeca pielea? Eu iau deja de 5 zile, medicul mi-a prescris pt 7. Dar cum acum sunt cu coji si cred ca va mai dura catva timp pana sa treaca nu stiu daca e bine sa iau mai mult de 5-7 zile comprimate. Iar cu medicul nu voi putea lua legatura in perioada urmatoare. Are cineva vreo idee?

Ultima oara a fost editat de Dellyutza (2014-10-07 19:53:07)


par

Offline

 

#30 2014-10-08 08:34:21

daenarys
Vizitator

Re: herpes in coltul gurii

aciclovir,administrezi 7 zile cat ti a zis medicul.
da e normal sa fie mai rosie pielea dupa c epica coaja.eu as mai da cu crema aia cateva zile smile

 

#31 2014-10-08 13:16:41

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

ok. am mai dat cu crema si in dimineata asta. oricum sub coaja aia mai e inca. nu e piele curata. banuiesc ca daca mai dau poate incepe sa se stranga buba din margini si sa treaca  bang


par

Offline

 

#32 2014-10-26 21:24:35

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: herpes in coltul gurii

Fetelor am aproape 2 saptamani de cand mi s-a inchis rana de la herpes si tot mai e rosie pielea sub ochi sad probabil ca cum am dat cu fucidin s-a tot luat coaja si n-a avut timp sa se vindece sub. acum s-a inchis dar pielea a ramas rosie. de vreo 2 zile dau cu crema de galbenele dar parca nu se intampla nimic. aveti idee cu ce sa mai dau? va trece oara roseata?


par

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.