homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-28


#514 2015-03-19 19:45:45

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ceau,
Ce active sunteti 😊
Ioana...7 săptăm?ni? Wow...ce tare 😊  ?nseamnă ca nu ai ovulat tarziu.
Anca, cate kg ai luat pana acum?
Eu sunt disperata ca măn?nc mult si prost...sunt dezamăgită de mine. Sper sa nu intru in depresie... Abia astept s?mbătă sa vad ce mai face bebe. Dupa ce o sa il vad o sa mă mai linistesc. Cred ca si de la stres sunt asa...
Va pup

Offline

 



#515 2015-03-19 19:54:53

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

in prima sarcina am luat 30 kg. de la 75 am ajuns la 105. cand avea fata vreo 6 luni am inceput sa scap de ele. am ajuns sa fiu mai slaba decat inainte de sarcina. aunsesem pana la 70 kg. acum, la sarcina a2a, am luat 20 kg pana acum. cred ca voi mai lua vreo 2-3 pana nasc. am o pofta.... parca si varul de pe pereti imi face cu ochiul cand ma ia foamea big_smile
nu imi fac griji, scap eu de ele. bebeloaca mea sa fie sanatoasa...

Ultima oara a fost editat de anca13 (2015-03-19 19:55:42)


storstark

Offline

 

#516 2015-03-19 22:08:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Am citit cu sufeltul a gura tot ce ati spus despre cezariana. Multumesc mult; pana acum nu m-am informat deloc dar o sa incep sa si citesc de prin carti. Sunt si eu rezistenta la durere, nu de asta mi-e teama ci ca nu ma pot misca, ca nu o sa pot sa ridic bb si tot asa.

Ioana, eu spun ca la ecograf o sa se vada cel mai bine cate saptamani ai.

Am avut ecograf astazi; nu am putut afla mare lucru pentru ca tehnicienii nu au voie sa spuna mai nimic. Doar ca se mira ca nu vede nici un document in care sa scrie ca eu am placenta joasa. Nici nu am stiut ce sa spun...nu iteleg pe ce baza medicul mi-a spus ca am o astfeld eplacenta si mi-a facut programare la spital, la un ecograf special pe data de 10 Aprilie. Nic nu cred ca s-au pierdut documente caci sunt in computer/online toate.
Nu mai tin minte dar la ecograful de 19-22 saptamani se face si vaginal? Pentru masurarea cervixului? ca eu am refuzat astazi,mi-a fost frica [entru ca o sa mai am un ecograf pe 10 aprilie unde 100% face si vaginal. Eram si cu C...

Sa stii Ioana ca stiu cat de frustrata esti din cauza sistemului. Si la mne este cam ca la tine; mie mi se pare ca fetelor din tara le se da asa de multa atentie si li se explica asa de bine lucrurile. Macar le spune pe loc ce este.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#517 2015-03-19 22:14:30

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

colul se masoara si abdominal, dar cea mai mare acuratete are masurarea transvaginala. dureaza cateva secunde si nu e periculoasa pt bebe. se face si examen cu valve in sarcina fara niciun risc.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#518 2015-03-19 22:17:21

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Just puss O fi tarziu pe 10 Aprilie pt eco vaginala? O sa am atunci 23 de saptamani dupa masuratori, 22 dupa ultimul CM. M-am panicat astazi, nici nu stiam ce sa spun, este crunt cand vezi ca iti face ecograf si nu ti se spune nimic, dar absolut nimic. Te uiti la fatza tehnicienei si incerci sa ghicesti ce este cu tine sad. Astept ziua de luni sa mi se zica exact cum sta treaba cu placenta.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2015-03-19 22:25:14

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

colul se vede si abdominal, daca era ceva suspect nu cred ca te mai intrebau daca vrei sau nu. masurau...dar ca idee pt viitor, daca te mai lovesti de astfel de "probleme" sa sti ca nu fac rau la bebe. si chiar nu e dureros. mai rau e la control pe masa cu valve


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#520 2015-03-19 22:57:21

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Multumesc frumos, Just!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#521 2015-03-19 23:19:15

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna fete,

Flower eu am facut ceza si nici nu se pune problema sa nu poti sa il ridici pe bebe, astea sunt povesti. Eu am avut anestezie partiala (rahie) adica am fost amortita doar de la brau in jos, si nu am avut efecte secundare de la anestezie. Am fost constienta tot timpul, am vazut fata imediat, am auzit-o, am si pupat-o imediat ce au scos-o.
Durerea exista  insa este totusi suportabila, e mai greu cand te ridici prima data dar apoi cu cat te misti mai mult cu atat devine mai usor.
Eu am stat la ATI cam 7 ore, am nascut dimineata iar dupa amiaza eram in salon cu fata in brate. M-am ocupat singura de ea dupa ce am ajuns acasa,  deja nu mai simteam durere decat din cand in cand, cand ma fortam eu mai tare. Dupa o saptamana eram ca noua..
Sper sa te ajute descrierea experientei mele. Eu auzisem fel de fel de povesti horror dar iti spun sincer ca pt mine nu a fost nimic traumatizant sau ff greu de suportat.

Va pup burtici, nu am mai apucat deloc sa intru pe forum... mai citesc seara fugitiv ultima pagina sa vad ce mai e pe aici..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#522 2015-03-20 01:00:27

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Cris iti multumesc! Am primit astazi atatea dovezi ca atatea mame s-au descurcat cu cezariana inca incep sa capat speranta. Ma ajuta mult ce ai scris; o sa ii dau si sotului ca si el este la fel de terorizat ca si mine.

Zburlicinu te descuraja in legatura cu mancarea. Nici eu nu mananc perfect dar eu nu-s un exemplu bun in legatura cu mancatul:). Fatza de alte fete care ar manca orice, eu ma imping de la spate sa mananc ceva. Am avut pofta de salam cu paine cand nici nu staim ca astept un bb. Apoi, de ceapa calita cu bulion lol , fasole, paine cu unt, dulciuri nonstop. Eu am si greata care nu-mi mai trece, din nefericire si care se accentueaza pana la infinti cand iau vitamine. Am momente cand nu iau ca nu mai pot, din nefericire.

Inecarca sa mananc fructe, daca gasesti prin piata mere roamnesti sa iei din acelea. Mananca salata cu ce poti tu sa pui in ea, frunze de toate neamurile. Urzici ca poate la tine se gasesc prin piatza. Bea apa. Mananca miere. Seminte, nuci si migdale pe care le lasi scufundate in apa 6-8 ore si le cureti si le mananci ca-s bune tare. Chiar daca mananci junk food (inlcusiv desert-uri) neaparat sa mananci si mancare buna. Eu as manca acum numai si numai McDonald's dar ma mai abtin. Si sa ai grija sa nu creasca glicemia. Nu te blama caci est eimposibil sa mananci numai si numai "curat".

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2015-03-20 01:07:48)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#523 2015-03-20 06:59:01

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

si mie imi plac urzicile dar m-am cam speriat ca pe net scria ca pot provoca contractii. in schimb ii trag tare cu spanac si mai nou, mananc si ficat de vita ( eu care uram ficatul de orice animal o fi el). mananc pizza la greu. in Bacau avem o pizzerie Luca si de acolo imi iau mereu. de dulce nu mai zic...tot ce prind. profit ca am glicemia sub limita inferioara si ma destrabalez big_smile


storstark

Offline

 

#524 2015-03-20 07:53:25

pak
Membru
Inregistrat: 2014-03-01
Mesaje: 1

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

flowerpot - eu am nascut in septembrie prin cezariana cu rahianestezie si pot sa-ti spun ca nu e asa de rau... am nascut dimineata si la pranz eram la salon cu bebelina in brate, a doua zi cand m-am ridicat din pat prima data a fost putin dureros dar nu de speriat si pe urma din ce in ce mai usor. Dupa ce m-am ridicat din pat am putut sa ridic singura copilul din patut fara probleme. Acasa a fost totul ok, ma tinea putin operatia cand ma ridicam din pat direct de pe spate dar daca ma intorceam pe o parte inainte nu aveam nici o problema. La 7 zile de la operatie mi-a scos firele si nu am mai simtit nimic deranjant la operatie.

Cat timp am fost insarcinata si dupa v-am citit cu drag dar nu am simtit nevoia sa intervin in discutii, dar acum am vrut sa transmit un gand bun si o inucrajare pt ca si eu la randul meu am gasit sfaturi utile si m-au ajutat povestile voastre despre sarcina si nastere.
smile

Ultima oara a fost editat de pak (2015-03-20 07:56:25)

Offline

 

#525 2015-03-20 08:01:49

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Neata burtici! Azi e ziua fericirii!!!! Va doresc sa fiti fericite nu numai azi ci mereu!!!!

Anca grija la ficat...contine multa vitamina A care in exces e contraindicata in sarcina. Mie imi placeau ficateii de pui cu ceapa inabusiti drool dar am renuntat complet la ei....

Eu nu suport mirosul de la urzici, bine ca nici inainte nu imi placeau, in schimb si eu pap spanac big_smile si cate un ousor de tara dimineata cam o data la 2 zile...si sunt fericita ca dr mi-a dat voie sa beau un capuccino dimineata hjarta

o zi frumoasa tare!

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-03-20 08:12:23)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#526 2015-03-20 08:47:43

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna dimineata fetelor !!

Flower da dupa eco ma voi lua,lasa ce calculeaza ei cu calendarul,azi voi vedea ce si cum.

Alex ce zi e azi?Am auzit gresit sau chiar e eclipsa pe la 10 ? Exact ca acum 2 ani,cand am ramas cu Amina muream de pofta dupa urzici,acum abia astept sa primesc de acasa,sa-mi fac cu mamaliguta.

O zi frumoasa fetelor !!


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#527 2015-03-20 09:24:04

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata
am fost si eu la medic aseara, bebe e bine, sanatoasa, si are 1200 grame smile
alexandra, ai voie si o cafea dimineata, zic eu ca e mai buna decat capucino.

Offline

 

#528 2015-03-20 09:28:45

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

ionela nu imi place cafeaua smile

pe 30 ma duc si eu la eco...


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#529 2015-03-20 09:29:54

anca13
Full member
De la: Bacau
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 905

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

aaaa, da nu mananc ficat non-stop. am mancat sapt trecuta o data si sapt asta inca o data (in toata sarcina). nu ma omor dupa el, doar ca mi s-a parut mai bunut acum (inainte nu il suportam).
stiti ca m-ar bate si pe mine gandul la o rahie? doar ca am azut cam multe filme de groaza si ma gandesc ca poate mi se mai intampla cv in timpul operatiei si le vad pe alea cum se agita pe acolo si ma iau crizele. nush, parca nu am atata sange in mine sa ma stiu constienta, pe masa de operatie si taiata big_smile

Ultima oara a fost editat de anca13 (2015-03-20 09:31:21)


storstark

Offline

 

#530 2015-03-20 09:32:20

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata
eu la prima sarcina am fost super atenta la ce mancam, am renuntat la cafea, inlocuind-o cu decaf, am mancat multe fructe, iaurturi, acum insa nu ma sunt asa restrictiva...beau cafea normala o lingurita amestecata cu decaf, am mancat si ficatel de curcan fiert facut pate vreo cateva felii, am mancat si vreo 2 mici spt trecuta...nu cred ca se intmapla nimic daca ne scapam uneori prin interzise smile


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#531 2015-03-20 10:11:32

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

eu am mancat de toate pana acum. cu moderatie si deocamdata totul e ok.

Offline

 

#532 2015-03-20 10:21:14

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

anca de asta am si zis " in exces"...exista studii conform carora excesul de vitamina A in sarcina produce malformatii bebelusului....

si eu mananc de toate fara sa exagerez. ceea ce ma enerveaza f tare la mine este ca poftesc la chipsuri...am mancat de cateva ori si tot zic ca e ultima data dar efectiv nu ma pot abtine. am mai baut si cate o gura de cola din cand in cand....


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.