homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-29


#533 2015-03-20 11:18:26

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ceau dragelor,

Flowerpot...din păcate nu prea suport fructele, inca mai caut fructe care sa mă atragă.
Asa as papa urzici dar am citit pe internet ca provoacă contractii in sarcina si nu m-am atins de ele.
Flowerpot, dar la voi acolo nu inteleg ...cati medici aveti? E valabil si pentru tine Ioana...? In ce tara sunteti?
Sunt sigura ca ati povestit c?ndva si am pierdut.
Ioana...astazi sa ne povestesti cum a fost eco, sa nu uiti de noi.
Eu sunt cam speriata...nu stiu de ce am asa emotii pe maine...smile
Va pup  kram

Offline

 



#534 2015-03-20 12:54:06

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna Zburlici!!De ce emotii??Fii serioasa.Am eco la 16:30 deci mai am putin si eu,sa-ti zic sicer si eu stau cu emotii.Eu Italica.Anunt cum ajung acasa,mai pe seara.Pup


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#535 2015-03-20 13:14:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Eu as bea coca cola nonstop. Si visez ca beau smile dar ma abtin. Mai beau cate o cescuta din cand in cand. Exact ca si Samy am procedat si procedez si eu: foarte constiincioasa in prima sarcina, destul de relaxata acum. Ficat nu am mancat dar am mancat niste pate de peste care banuiesc ca aeste facut cu asa ceva daca nu o fi tot numai chimicale smile.

Zburlici, la noi (canada), este asa: ecografiile se fac de tehnicieni specializati in asa ceva care nu iti spun nimic in timpul sau dupa ecografie. Toate rezultatele se trimit la medicul obstetrician ce iti urmareste sarcina. Acest medic activeaza la o anumita clinica. Daca ai probleme atunci te ia in seama si un ginecolog care activeaza in spital (ex. eu trebuie sa fac un ecograf special pe data de 10 aprilie, sa se vada starea plaentei, si atunci m-au trimit la un ginecolog, in spital, care imi va face el/ea ecografia). Si ai si un consilier de genetica de care scapi repede daca ies testele genetice bune sau nu, daca ai probleme. Cam asa-i pe aici. Explicatii numai doua persoane iti dau: medicul tau abstetr. OB si consilierul de genetica strict doar pe probleme de genetica (daca are copilul vreun sindrom de nu stiu ce, daca este nevoita sa faci nu stiu ce alte teste etc).

Incearca sa bei si un smoothie; eu am lasat-o balta cu asa ceva si rau am facut. Ma apuc din nou de un smoothie unde pun fructe multe si am rezolvat problema.


Am mult spnac inghetat; este de calitate buna, este bio, dar nu stiu sa il prepar. Invatati-ma si pe mine. Noi nu prea mancam sad, asa am fost si cand eram mici, amandoi.

Urzici nu am amai mancat de 10 ani, nu mai stiu cum sunt. Bine ca ati spus de contractii, nu am stiut.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#536 2015-03-20 13:38:03

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

flower eu am luat spanac proaspat...l-am curatat si l-am oparit, apoi l-am tocat cu cutitul pana l-am facut mai marunt dar nu chiar ca o pasta si dupa l-am calit in ulei...l-am lasat sa fiarba ...sare ...putina pasta de rosii si gata. asa il face bunica mea si iese f bun big_smile...merge sa il mananci cu un ou ochi deasupra....eu l-am mancat fara big_smile


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#537 2015-03-20 13:49:01

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow, eu intr-o oala neaderenta calesc o lingurita de faina intr-un pic de ulei. e mult spus calit, nu o las sa se faca rosiatica. si incep sa torn lapte amestecand continuu pana se obtine o "zeama" groasa in care pun spanacul deja maruntit. las maxim 10 minute la foc mic, pun usturoi tocat, un ultim clocot si gata. noi il mancam in varianta asta doar cu ochiuri.
Alta varianta, doar tras la tigaie cu putin ulei, sare, ustoroi ca si garniture la o friptura sau langa cartofi copti de ex. mie imi place si asa mult.
La noi in zona nu am vazut variant cu bullion, chiar nu-mi dau seama cum iasa la gust. urzicile le fac tot in variantele de mai sus


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2015-03-20 14:17:23

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Pak ultumesc frumos pentru ca mi-ai spus din experienta ta.

Just si Alex puss  puss Imi fac si eu astazi. Foarte rau mi-a format mama gusturile smile: nu spanac, nu linte, rar fasole si se mira de ce eram anemica de mica.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#539 2015-03-20 14:27:22

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

just uite de exemplu pe aici nu se pune usturoi decat in urzici. bulionul ii da o tenta acrisoara...eu nu pun mult doar o lingura. cred ca o sa incerc si eu varianta cu lapte...pare interesanta smile

eu am mancat ieri mazare si m-am balonat intr-un mare fel....linte nici eu nu mananc


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#540 2015-03-20 15:18:58

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Adica urzici nu?
Am avut o pofta cu Amina insarcinata,mamaaaaa,am mancat nu am avut nimic.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#541 2015-03-20 17:01:26

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Pup burticile puss
Ioana. felicitari pt bebe si bafta azi la eco!
Flow, nu te mai speria de ceza, scuza-ma ca o spun asa, dar e un ra..at de operatie lol dureaza aprox 30 min, care nici nu stii cand trec. Eu nu am simtit absolut nimic, la  modul ca vorbeam cu cei din sala (ii rugasem sa mai astepte 5 minute sa-mi treaca mie frica si mi-au promis ca asteapta) si cam dupa 5 minute lol imi spune anestezista sa nu ma sperii ca ma vor apasa putin in capul pieptului sa scoata copilul lol si eu am ramas cam  va  si i-am intrebat..si cele 5 minute ale mele unde sunt??? rotfl
Dupa operatie, se simte durere, dar nu chiar groaznica, oricum ti se fac calmante, iar pe bebe clar il vei putea ridica. La noi in spital te ridica abia dupa 24 de ore in picioare, iar eu a doua zi urcam singura scarile la etaj la fata (acum sa nu-ti imaginezi ca topaiam ca pe pajiste la cules de floricele lol ). Iar cu rahi e cel mai lejer, eu clar nu as fi dorit sa ma adoarma si acum am in urechi primele scanceli ale copilului si nu as schimba asta pentru nimic in lume, oricum la cezariana esti privata de sentimentul unei nasteri naturale, eu una pot spune cu greu ca am nascut avand in vedere ca inca nu stiu ce trebuie sa simti cand iti vine sa nasti sau cum e, e pacat sa inlaturi si acele momente unice cand auzi glasul pentru prima data a copilului tau si sa vezi ce ai crescut in pantece. Pentru mine e cel mai frumos moment din viata unei femei, indiferent de modul nasterii.
Si ca o paranteza, astea ti le spune persoana care inca tremura si plange de frica injectiilor si care mai ca a lesinat cu o zi inainte de nastere cand i s-a luat sange, intinsa pe pat si cu AC-ul in bot rotfl2 deci fricoasa nr 1 de pe pamantul asta.

Si eu tot cu bulion fac spanacul/dragaveiul sau urzicile si e buuuun. Si eu am mancat la greu in sarcina de toate, de contractii nu stiam ca urzicile ti-ar da, dar eu oricum jumate de sarcina am dus-o cu contractii indiferent de ce mancam sau faceam, deci, oricum nu mai conta rotfl in rest am scos din alimentatie tot ce se numea junk food, am mancat doar gatit in casa si cu provenienta cat mai bio.
Asa mi-as mai dori un bebe cand va vad pe voi cu burticute smile dar inca nu e momentul, mai asteptam si apoi poate DD ne mai da un fratior wink

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2015-03-20 17:04:14)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#542 2015-03-20 18:32:36

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Blue mie nu mi-e teama de operatia in sine. Cum au trectut atatea prin asa ceva, trec si eu. Ma ingrijora ideea de dupa, cum sa  descurc eu cu 2 copii. Avem si scenarii dintre cele mai sadice: ca nu ma pot ridica, ca nu o sa pot ridica bb sa il alaptez, ca nu ma pot deplasa 100m sa o duc pe C. la autobuz. Dar atatea fete mi-au zis ca o sa pot sa ma misc incat cred ca ce am auzit eu (de la rude ft apropiate) a fost fie inventie ca sa justifice lenea (caci da, au probleme din acestea), fie sa para mai eroine decat sunt.
Multumesc ca ai spus cum a fost si la tine. Sa vedem cum se face la noi, mi-a zis o mamica, ca este destul de bland sistemul de aici, iti da copiul imediat etc. Astept pana luni.

Alexandra
cum mai este placenta ta? S-a relocat? Esti bine?

Ioana
Hai cu vesti de la ecograf!

Ionela
Ai inceput sa faci cumparaturi pt bb sau nu?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#543 2015-03-20 18:39:24

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

flow nu stiu inca...pe 30 aflu. eu sper sa fie bine mai ales ca ma simt f bine


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#544 2015-03-20 18:42:13

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Abia astept sa imi spui ce ai aflat. Nici eu nu ma  simt rau, adica Doamne ajuta, nu am sangerari. Mai am greturi si inca intense dar parca nu in fiecare moment, insa sunt, nu suport multe chestii. Si nu pot sta mult in picioare, obossesc ft repede. NU am curaj sa ma cantaresc dar pare ca nu am luat ft mult (oricum am plecat in tromba, am luat din primele 2 luni multe kg).


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#545 2015-03-20 19:11:52

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

eu cred ca pana acum am luat cam 4 kg. de obosit si eu obosesc cateodata . doar ce imi trag niste haine pe mine si gafai...sau urc cateva scari si ma simt de parca as fi urcat 5 etaje lol. si eu abia astept sa vad ce imi spune


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#546 2015-03-20 19:27:33

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow, eu zic ca aia se numeste "scenarita" rotfl Mai era una in spital, nascuse la cateva zile de mine si avea nevoie de ambii parinti sa se deplaseze sa ajunga la copil si s-o fi vazut ce lesinata era, carata de cate o mana prin spital, de-mi venea mie s-o plesnesc lol Daca chiar iti doresti sa te simti daramata, cred ca se poate, ca si in cazul rudelor tale lol
Nu stiu la cine si ce am mai citit legat de temeri sau rahi lol ca mai mult frunzaresc, nu prea am timp sa citesc pe-ndelete. In mare eu zic ca te vei descurca f bine, dupa aprox5 zile- o sapt te va mai deranja doar la efort, dar DOAR deranja. Eu dupa doua luni, ma apucasem de curatenii generale intr-o casa dupa renovari si muncitori care lasasera in urma dezastru, m-am ambitionat sa ridic patul din dormitorul nostru, care niciodata nu am putut sa-l clintesc, dar atunci m-a mancat in fund, ca tineam mortis sa scot covorul de sub el si atunci m-a luat o durere de burta de am plans jumate de ora, dar tot n-am patit nimic. Deci se poate si nu vei avea probleme puss


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#547 2015-03-20 20:35:48

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna seara fetelor !!
Dupa UM as fi 6+4 ,dar dupa masuratori si ovulatie tarzie sunt 5+6
Asta e casuta si bobita mea : are 0,33 cm nu am auzit inima dar am vazut-o pulsand pe ecran  hjarta

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/62832_pizapcom14268757335841.jpg


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#548 2015-03-20 20:45:09

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ioana, mă bucur ca totul este bine. Dar tot nu am inteles cate săptăm?ni ai smile Cum  adica 6+4 sau 5+6?

Offline

 

#549 2015-03-20 21:02:32

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Zburlici sunt 5+6 dupa masuri si dupa ciclu 6+4.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#550 2015-03-20 21:15:00

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ma bucur Ioana hjarta  happy

Zburlici adica dupa ultima menstruație  are 6 sapt si 4 zile iar ecografic 5 sapt si 6 zile

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-03-20 21:16:08)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#551 2015-03-20 21:23:17

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Off...ce prostuta sunt 😊  Multumesc Alexandra ca m-ai luminat 😊 La zile m-am incurcat eu 😊
Va puppp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.