homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-73


#1369 2015-05-18 14:05:21

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Hey dragelor,

Anca, abia astept sa ne povestesti . Cu siguranta totul o sa fie in regula.
Flow, Reina....si pe mine de azi dimineata mă doare rau gatul si am o stare generala cam rea.Ce medicamente pot sa iau sa nu ?mi afecteze sarcina?
La voi, la cate săptăm?ni au simtit miscarile lui bebe, sotul sau ceilalti?
Va imbratisez

Offline

 



#1370 2015-05-18 14:36:43

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

anca, sigur o sa fie bine, sa ne povestetsi smile
zburlici, vezi mesajul meu anterior cu raceala


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1371 2015-05-18 14:54:58

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna fetelor!
Sanatate, sa va treaca raceala repede. Ceaiuri multe, miere si lamaie.
Anca succes. Abia astept sa ne spui cum a fost la eco hjarta dar sunt sigura ca o sa fie bine
Zburlici eu am simtit-o la 17 sapt si 2 zile iar sotul simtit cateva zile mai tarziu cand a pus palma pe burtica. Acum sta in fiecare seara cu mana pe burta sa o simta smile
Pup


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1372 2015-05-18 16:29:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

bafta anca, si eu sunt sigura ca o sa fie bine, cred ca ai ceva emotii.Prevad ca , burtica ascunde o fetita smile .


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1373 2015-05-18 16:58:27

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Si ru am fost azi la dr. Bebe e bine, ar 3kg, merg iar vinerea viitoare, cand voi avea 38sapt si 1 zi si programam at cezariana. E destul de jos fata, ca m a intrebat dr daca am vro fantezie sa nasc natural. rotfl
Sper sa mai stea pana sapt viitoar in burtica.
Anca, asteptam vesti smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1374 2015-05-18 17:32:38

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

si nu te tenteaza natural ionela? chicot


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1375 2015-05-18 17:49:45

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Dr a zis ca din cauza/datorita faptului ca fac tratament cu anticoagulante, ea prefera cezariana. Eu am incredere in ea si nu m am opus, desi la inceputul sarcinii ma batea un gand de natural.

Offline

 

#1376 2015-05-18 18:09:06

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Buna.
Nu l-am mai simtit de atunci, dar oricum nu-mi fac griji ca e devreme. maine am 15 saptamani. in schimb iar ma lupt cu o migrena...daca nu ar fi existat durerile astea de cap, ar fi fost perfect. ca in rest nu am nici un disconfort. maine o sa ma cantaresc ca nu am mai apucat. am fost si azi si ieri pe drumuri.
alex, nu am sunat-o pe doctora. sa vad cat imi arata maine cantarul si daca iar e in minus, cred ca o sa-i mai fac o vizita sa mai fac o eco sa fiu sigura ca e bine bebe.
anca, bafta la eco.
Zburlici, cum mai te simti?
flowerpot, sper sa-ti treaca repede raceala.
ionela, ce putin mai ai hjarta

Offline

 

#1377 2015-05-18 19:10:26

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Raluk, da, f putin. Mi-a fost atat de bine, si inca imi este (exceptie seara cand nu mai pot de picioare) incat as putea sa mai rezist 9 luni. Din cand in cand ma mai doare si spatele, dar cred ca ce simt avum e o nimica toata comparativ cu duretile dupa ceza.
Am scapat de clisma, am vb cu dr, fac foamea atunci lol
Incep sa am emotii, sa ma tem. Sper sa imi treaca si sa nu se intensifice.

Offline

 

#1378 2015-05-18 19:22:43

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Mutumesc fetele!
Ionela nu mai retin dar cand anume vine bb? Ai o data fixa?

Mi-a mai trecut gatul caci am facut gargara cu propolis si am supt niste pastilute admise in sarcina dar simt o durere in spate, zona plamanilor. Sper sa fie ok. Maine am intelnite cu medicul,s a vedem ce spune am dormit ieri continuu, zi si noapte, ca niciodata in viata mea. Ce o sa ma fac la toamna cand o sa aduca C virusii de la scoala. II separ si pe ea si pe bb si sper sa scape cel mic.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1379 2015-05-18 19:47:04

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow, dpn e 11.06, dar nu ajung acolo. Vinerea viitoare, pe 29, stabilesc cu dr cand facem cezariana. Asta daca apuc sapt viitoare ca e f jos fetita.

Offline

 

#1380 2015-05-18 23:59:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna seara!

va multumesc pt urari! puss
ecografia a fost un fiasco total. am aflat doar ca sarcina e in evolutie, bebe corespunde varstei sarcinii si translucenta nucala are o valoare buna. regret ca am facut-o si ca nu am ales alt medic. am asteptat 2h sa intru in cabinet. copilul n-a mai rezistat si astfel sotul n-a putut intra cu mine, s-a jucat cu el pe afara. dr s-a ofticat ca am venit abia acum si fara nici un fel de analize si pt ca nu sunt pacienta lui, si-a cam batut joc de morfologie, care numai morfologie n-a fost, ci o ecografie pe fuga neutral. am cerut dvd, am filmarea si eventual pot face reclamatie la clinica. ma gandesc.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-05-19 00:00:49)

Offline

 

#1381 2015-05-19 07:13:47

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Anca imi pare rau sad cel putin stii ca bebe e ok. La ce clinica ai fost?


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1382 2015-05-19 08:33:06

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna

ma bucur ionela ca e bine, a luat bine si in greutate. Si eu am colul scurtat , sper sa mai rezist 1 sapt

anca, eu nu inteleg de ce s-a enervat medicul, ai fost doar la o ecografie.. Eu cele 3 morfologii le-am facut la medici diferiti de fiecare data , pentru ca vroiam sa le fac la unii din cei mai buni , nu mi-au cerut analize de sange sau mai stiu eu ce istoric. Am facut ecografii si la medicul care imi urmareste sarcina normal dar morfologiile nu. pana la urma te-a enervat ca a fost pe fuga , parca si tu ziceai ca nu ai vrea totusi o eco care sa dureze mult? (asta cu asteptarea 2h la usa , mi se intampla si mie cd merg la cabinetul de la stat al doctoritei)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1383 2015-05-19 09:51:36

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neatza

anca, bine ca bebe e ok, cat despre dr, eu zic sa nu mai calci pe la el.chiar nu merita nici o mama din lume, indiferent de cum e,rasa, religie, cu analize sau fara etc, tratamentul asta.eu stiu ca pt ei e ca o rutina, le fac pe banda rulanta, desi clar nu ar trebui.

nu poti naste tot cu dr de la prima sarcina, sau ai avut ceva conflicte si cu el?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1384 2015-05-19 10:41:35

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Neata!
anca, imi pare rau. pacat ca intr-o clinica privata exista si asemenea medici sad

Offline

 

#1385 2015-05-19 11:27:08

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Dragelor,
Sunt la pat...abia ma pot misca. Am facut puroi in gat.
Ma tratez cu capsule biosept de la fares pentru femei insarcinate, vitamina C din macese , ceai , lăm?ie, miere....
Doctorul de famile vrea sa ?mi dea sa iau antibiotice ospamox...dar nu as vrea sa iau ca am gasit astea naturale de la fares. Voi ce spuneti?
Ralu, in cur?nd o sa il simti pe bebe in fiecare zi .
Anca, bine ca bebe e ok...iar doctorul il poti schimba oric?nd.
Va pup si aveti grija de voi

Offline

 

#1386 2015-05-19 12:02:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna, fetelor!

alex, la regina maria.

reina, fix de asta s-a enervat, ca am fost doar la o ecografie si nu m-am dus la el lunar, de cand am avut testul pozitiv. zicea si sotul ca e un paradox: omul e supraaglomerat, lucreaza pana tarziu in noapte (eu am plecat pe la 22:30 si era bancuta plina cand am iesit) si in loc sa se bucure cand vine una numai pt morfologii la el (si sa observe ca e apreciat din moment ce l-a ales pt ecografiile importante, nu-l deranjeaza cu nimicuri), el se oftica pt ca nu ii e pacienta fidela, ca nu e una in plus sa-i ingroase randurile din fata cabinetului. nustiu
din acelasi motiv am ales si eu sa fac morfologia la el, pt ca e vestit drept cel mai bun ecografist din oras. nu stiu unde voi face morfologia de trim II.
intr-adevar, m-a bucurat faptul ca nu a durat mult, ca nu a stat bebe mult sub undele ecografului. asta a fost singurul aspect pozitiv.
m-a enervat faptul ca m-am programat pt morfologie (si daca nu aveam card as fi platit pt asta) si el a facut o ecografie rapida. tot ce a facut a fost sa masoare crl si tn si sa detecteze prezenta osului nazal. iar tot ce mi-a zis a fost "e bine". nu a examinat fluxul prin ductul venos si valva tricuspida. nici macar nu s-a dus cu sonda la nivelul inimii, deci nu a masurat ritmul cardiac, nu am auzit bataile inimii si nu am vazut inima pulsand. noroc ca si-a dus bebe manutele la cap si am vazut ca misca, e in viata. nu a verificat nr de vase de sange din cordonul ombilical. nu a mai bifat nimic din ce apare aici (ii multumesc lui just pt link).
intr-adevar, mi-am dorit sa dureze putin si m-am bazat ca experienta medicului va ajuta in acest sens (merge la sigur, nu bajbaie si astfel termina repede). dar ma asteptam sa faca morfologia ca la carte, sa verifice toate aspectele ce tin de morfologia de trim I. asa, eu nu stiu decat ca unele sunt bune, dar habar nu am de restul. daca am si eu pb pe care a descoperit-o dr lui samy? daca lipseste o artera din cordonul ombilical? daca activitatea cardiaca nu e buna si ascunde vreo afectiune (care nedescoperita duce la o tragedie) ori malformatie? din punctele astea de vedere, am facut degeaba morfologia. bine, n-o sa stau cu frica in san, ci voi gandi optimist ca si pana acum. dar nu e normal ce s-a intamplat. nici nu am de gand sa mai fac curand o ecografie, aceasta ar fi fost o ocazie buna de a verifica mai multe aspecte, ca doar de asta era morfologie.
eu la clinica privata am asteptat 2h si asta pt ca medicul isi inghesuie 5 paciente pe un loc.

adina, in mod sigur nu mai merg la el. raman insa fara optiuni prea bune pt viitor.
cat despre tratament, da, m-am simtit aiurea. a fost atat de rece totul incat nici nu am simtit ca e copilul meu acela sad si ma invinovatesc pt asta. pai la primul am izbucnit in lacrimi cand i-am auzit inimioara. acum n-am auzit nimic, dar totusi, imi vedeam copilul si parca ma uitam la filmuletele altora de pe net sad. eram prea nervoasa.
nu m-am gandit inca unde si cu cine voi naste. oricum nu aveam de gand cu dr acesta pt ca e vestit pt cezariene si era ft probabil sa ma abureasca spre final ca e musai sa fac cezariana.
dr de la prima nastere a fost ok, ft de treaba, nu am avut absolut nici o divergenta, ne-am inteles bine. insa nu e maestru in ecografii ca sa fac la el morfologiile, iar nasterea nu a fost chiar cum mi-am dorit. a intervenit prea repede cu perfuzia de oxitocina, cand se mai putea astepta (eu n-am fost informata sad). apoi, a facut epiziotomia fara sa ma intrebe. a taiat cordonul prea repede si nu a asteptat sa elimin natural placenta. inainte de nastere mi-a zis ca nu are rost sa completez planul pt nasterea cu blandete (unde specifici daca vrei sau nu sa ti se faca tot ce el a facut din oficiu si eu nu-mi doream), ca toate nasterile lui sunt naturale si cu blandete. in rest, nu am nimic cu omul, doar ca nu e asa "natur" cum mi-ar palcea mie smile. as naste acasa daca as fi aproape de matrenitate, dar nu e cazul sad. ma gandesc, timp mai este.

zburlici, multa sanatate! sa treaca repede! eu nu stiu sa iti raspund, cred ca din copilarie n-am mai avut puroi in gat.

kapitulation fetelor, daca mesajul meu are un ton agresiv, sa stiti ca e de la nervii de aseara, am simtit nevoia sa rabufnesc. nu ma cert cu voi smile, sper sa nu para asa.
vai, cat am scris  signof10. se vede ca am avut multe pe suflet lol.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-05-19 12:03:16)

Offline

 

#1387 2015-05-19 12:15:14

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

anca, la mine e o problema la vena uterina, exista riscul sa faca trombi, ai inteles gresit, nu e vorba de cordonul ombilical, din fericire.
imi pare rau ca nu ai avut o prima experienta ecografica asa cum ti-ai dorit.
eu, spre deosebire de tine, nu tin mortis sa aflu toate detaliile pentru ca oricum nu le-as intelege. pentru mine e suficient sa stiu ca bebe e ok smile
sunt convinsa ca o sa gasesti un alt dr pt viitoare ecografie, care sa te linisteasca in toate privintele. si eu merg la privat, chiar platesc fiece control si ecografie, si aerul pe care-l respir rotfl2,si, da, am mai asteptat pe la cabinet pe banii mei, e revoltator, dar pana la urma conteaza sa fiti bine, tu si bebe.
zburlici, eu nu stiu de ospamox, dar poate functioneaza totusi faresul

Ultima oara a fost editat de samy (2015-05-19 12:16:58)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.