homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43-75


#1407 2015-05-20 09:05:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neatza

anca pana ieri nu primisesem nici un raspuns, si am mai insistat...iata ce raspunsuri am :
1.Medical pre si postnatal + crestere copil - Agentia de Prestatii Sociale.
In ultimele 12 luni a avut venituri, deoarece cresterea copilului este asimilata perioadei de cotizare.
Pe tine, ca angajator, nu te prea intereseaza asta.


si urmatorul cu referire la asta
2.Nu este chiar asa de usor si nici nu se poate merge la Agentia de Prestatii Sociale, deoarece s-a cerut suspendarea contractului pentru crestere copil 1 an (perioada in care se poate solicita documente de la Agentia de Prestatii Sociale), dupa care s-a solicitat din nou suspendarea contractului, ii drept ca tot pentru crestere de copil, dar fara plata (aici deja nu mai apare in evidenta celor de la Agentia de Prestatii Sociale, din cate stiu eu, dar este posibil sa gresesc).
Dupa parerea mea aici deja va lipsii perioada de cotizare. Din pacate leguitorul nu prea s-a chinuit sa vina cu solutii pentru aceste cazuri.


am discutat si cu colega mea de birou , e mai delicata problema, dar mie una nu mi se pare de neprimit nimic.
Iata ce zic eu sa faci :
1.mergi si anunta angajatorul prima data, du-i ceva de la medic, instiinteaza-l cumva ca sa o revii cu concediul medical in septembrie si apoi intri iar in CCC.
2.mergi la prestatii sociale (unde ai depus dosarul de indeminizatie) si ceri eventual o audienta la cineva , faci o cerere in care spui ca vrei sa discuti cu cineva despre documente & co, situatia ta, privind al doilea CCC imediat dupa primul cu concediul medicalpre si postnatal intre.-asta ca la ghiseu nimeni nu o sa stea sa analizeze si nu o sa te lamureasca.
3.daca nu vor sa-ti acorde o audienta, incerci de mai multe ori pana se gaseste cineva sa rezolve problema.

eu una, o sa incerc sa mai buchisesc legea, dar de luna viitoate, acum avem de depus bilanturile, apoi ma mai usurez...
nu renuntam asa usor, big_smile , trebuie sa iei indemnizatie, chit ca iei minim, nu poti sa stai 2 ani fara nimic smile .

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-05-20 09:05:50)


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#1408 2015-05-20 09:31:11

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Exact din cauza ecografiilor au copii lumii autism, Anca!
Teoria consipratiei exista in orice domeniu dar mai trebuie si putina...iluminare inainte de a ne increde in niste articole scrise cu multa, multa neinformare. BTW, prietena mea din Irlanda nu a facut nici un ecograf (niciunul) avand aceleasi principii si surprize,suprize: are un baiatel cu mild autism.

Ionela parca tu ai luat pastile in sarcina (pt raceala). Ai luat pt gat? Ce anume Eu nu mai pot de durere de ga, febra si tuse. Ma doare si o coasta de la tuse. Incerc sa ajung la med. de fam. mai tarziu dar simt ca innebunesc de la durerea de gat.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1409 2015-05-20 09:43:46

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata
fetele, eu de vreo saptamana simt niste furnicaturi in jurul inimii si o strangere asa ca o gheara, mi-a zis ginecologul sa merg la cardiolog, o sa-mi fac programare, dar merg si la dr de familie sa ma asculte un pic. am mai avut chestia asta acum 2 ani, am fost si pe la urgente, intr-un final tot dr de familie mi-a dat sa iau niste magnerot si mi-am revenit, sper sa fie aceeasi treaba, voi aveti idee ? am vazut ca nu e contraindindicat in sarcina magnerot. o fi vreo lipsa de magneziu?


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1410 2015-05-20 10:05:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Samy, eu zic ca=i spasmofilie. Am avut si eu fara sa fiu gravida si aveam aceleasi simtptome descris de tine. Nu stiu sa iti spun de aceste pastile. Sanatate multa!

Tu ai avut raceala la inceput de sarcina. Dureri de gat? Ai zis ca ai baut ceaiuri? Atat doar? Au trecut de la sine?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1411 2015-05-20 10:13:11

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

bebic am baut foarte multe ceaiuri si a fluidificat mucusul din gat, sugeam si homeovox, dar tu zici ca nu vrei homeopate, totusi la mine au avut efect, luam cate 8 pe zi, sunt de la boiron, incearca-le totusi
pt tuse merge si un sirop de patlagina
magnerot e cu magneziu

Ultima oara a fost editat de samy (2015-05-20 10:14:18)


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1412 2015-05-20 11:41:23

Zburlici
Full member
Inregistrat: 2008-12-01
Mesaje: 290

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Flow si eu am aceleasi probleme...ma simt atat de rau. Nu am vrut sa iau antibiotic ieri dar azi  s-a agravat boala si am luat ce mi-a prescris medicul de familie. Se numeste ospamox (amoxicilina) . Am tot citit ca sunt ok in sarcina si cu toate astea nu am vrut sa iau.
Sper sa reusesc sa adorm ca nu mai pot.

Offline

 

#1413 2015-05-20 12:06:35

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna

sanatate fetelor!

zburlici eu am luat amoxicilina in ambele sarcini, acum la ultima in sapt 17 la o raceala crunta. Sunt antibiotice permise in sarcina, mai rau faci daca nu te tratezi si faci cine stie ce infectie.

samy si eu stiu ca e ok magneziu pt asa ceva, am avut si eu acum cativa ani si am fost la un generalist si tot asta mi-a dat. Eu am luat magneziu pana in sapt 35


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#1414 2015-05-20 12:16:03

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

reina, cred ca m-apuc de luat magnerot si vad cum e dupa o saptamana


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1415 2015-05-20 14:12:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

buna!

adina, iti multumesc puss
imi cam prind urechile in raspunsurile acelea smile.
da, voi anunta angajatorul si ma mai interesez si eu.

flower, nu cred ca e cazul sa fim ironice sau sa jignim cu perdea pt ca cineva are o parere diferita de a noastra. eu iti respect principiile si nu comentez la adresa lor.
imi pare rau pt baietelul prietenei tale.

Offline

 

#1416 2015-05-20 16:06:54

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Nu jignesc, Anca! Doar vreau ca unele mame sa faca ecografe pentru ca isi salveaza copii asa. Este cazul meu in acesta sarcina Fara ecografe si eu si copilul am fi fost demult dusi...ce m-as fi facut daca plecam urechea la niste teorii fara fundament? Ce ai face tu daca ti s-ar spune ca trebuie sa fii monitorizata nonstop daca vrei ca sa iti ramana copilul in viata si tu pe langa el? Sincer, ce ai face? Ai refuza ecografele, singurele care arata evolutia copilului tau? Ma indoiesc!
Prietena mea este o norocoasa dupa cum ea insasi afirma pentru ca este o forma usoara a bolii. Vrei sa discuti cu ea?smile. Poate te convinge ca ecografele nu produc...autism.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1417 2015-05-20 16:16:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

n-am afirmat ca ecografiile produc autism sau alta boala. daca ar fi asa, toti copiii ar fi autisti ori ar suferi de ceva. am zis ca sunt boli (ca autismul) pt care nu se cunosc cauzele.
propun sa o lasam asa si sa ne respectam parerile. nu am incercat si nu doresc sa conving pe nimeni in privinta ecografiilor. fiecare mama simte si stie ce e mai bine pt copilul ei.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-05-20 16:17:43)

Offline

 

#1418 2015-05-20 16:33:24

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Ok, Anca! Iti respect parerea si alegerea, este treaba ta.

Daca am citi ma imult despre bolile astea mentale am descoperi mai mult, dar na, poate nu avem timp sau dispozitie (cazul meu).


Eu insa sustin ca mamele sa profite de tehnologia asta care le salveaza copilul. Sunt un caz concret care a ajuns la 30 de sapt. de sarcina datorita ecografului. Din aceasta cauza (experienta mea) se simte un pic de revolta in ce spun referitor la acest subiect. Sunt mamici debusolate, care se sperie cand sunt confruntate cu teorii din acestea citate de tine. Daca tu ai avut noroc sa nu fii cu probleme nu speria si pe altele. Lasa-le sa isi salveze copilul!
Si da, am incheita si eu subiectul! Imi place de tine, nu-mi plac insa anumite subiecte.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1419 2015-05-20 19:36:21

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Hello fetelor! wave
vaiiii eu m-am chinuit o gramada sa imi fac pedichiura. mi-am cumparat sandale noi si imi plac de numai pot dar nu mergea fara pedichiura ...si m-am apucat rotfl cred ca am inventat noi pozitii de yoga rotfl2 si ma gandesc cum va fi mai tarziu cand va creste mai mult burtica.

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-05-22 07:20:49)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#1420 2015-05-20 19:58:59

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alexandra, eu zic ca e bine. Cam atat e si a mea, poate o idee mai mare, dar fiind doua bucati  lol . O sa fac zilele astea niste poze ca sa vezi.  par


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#1421 2015-05-20 21:09:12

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

alexandra, o burtica superba! of, lumea asta comenteaza...mie imi spun ca e prea mare la 4 luni....
eu am fost la dr de fam si mi-a zis sa iau magneb6 de 3 ori pe zi pentru furnicaturile alea, sper sa fie doar lipsa de magneziu ca n-am nicio tragere sa merg si la cardiolog


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1422 2015-05-20 22:44:02

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Alexarata perfect burtica ta! Eu eram mult mai mare la prima sarcina pt ca eram foarte grasa; tu arati exact cum trebuie, ca la carte. Nu te mai lua dupa gura lumii. Mananca echilibrat, hidtrateaza-te bine ca sa nu racesti si tu si stai linistita ca ai o burtica frumoasa tare!

Samy la bb2 vrei sau nu ai burta mare. Ti-o arat pe a mea? S-ar putea sa ma trimiti direct la sala de nasteri si as mai avea ceva pana nasc.

L-a lovit virusul si pe sotzi care a venit acasa de la job sad. Mancam numai mancare cumparata de ceva zile caci nu pot sa gatesc si cum am si coasta intepenita...am ajuns in ultimul hal.
II inteleg pe paribtii care isi trimit copii bolnavi a scoala caci nu au pe nimeni sa ii lase acasa dar aici suntem diverse natii, fiecare poate aduce virsui pe prin alte tari (depinde cine ii viziteaza). Tocmai citise sotzi astazi ca este un virul "la moda" pe prin Asia care termina muschii si gatul. Asa este cand suntem o adunatura imensa din toata lumea.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2015-05-20 22:44:23)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1423 2015-05-20 23:23:36

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Haideti ca m-am pozat si eu  chicot   Parca am burta mai mare ca a Alexandrei  spranceana

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33355_img_1596.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33355_img_1598.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33355_img_1600.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/33355_img_1601.jpg


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#1424 2015-05-21 03:39:29

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

Eu ma retrag din grup ca ma fac de ras  rotfl2> Criss arati superb! Pai eu cu unul si-a tripla fatza de tine. Bravo tie ca te mentii atat de frumos!

Noi doi daca scapam cu viata din raceala asta facem cinste. Suntem la pamant amandoi, a ajuns copilul nostru de 5 ani sa ne dea o cana cu apa. Eu-s intepenita rau din cauza junghiului intercostal, abia mai merg. Am programare la medic, poate imi da ceva sa imi treaca durerea.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#1425 2015-05-21 07:47:08

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-43

neata!
Crys si eu zic ca e mai maricica, dar vorba ta...sunt 2 gandacei acolo chicot hjarta

Flow pe sotul meu si cea mai mica raceala il pune la pamant. Eu ii fac frectie cu spirt sau carmol si ii bag in picioare sosete inmuiate in apa si otet si ii fac un ceai fierbinte din lamaie fiarta in apa si sta asa sub pilota pana transpira f mult apoi isi ia haine curate.

Ultima oara a fost editat de alexandra8810 (2015-05-21 07:53:13)


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.