homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-18


#324 2015-01-28 14:30:40

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

maje e vb doar de alocatia aia care se da dupa 2 ani , adica 42 lei smile


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 



#325 2015-01-28 14:46:57

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Mamici!

Woaaaaaa, cat ati scriiiis! Eu nu mai zic ca am zis cu alte ocazii.  wink
Pass, tu chiar esti mamica misto. smile
Btw, ce mai face sora ta? Parca astepta bebedoi, nu?

In alta ordine de idei, azi-noapte am visat ca ma pregateam de ceza cu bebedoi si ii spuneam doctoritei ca ma simt vinovata ca nu am facut decat 3 ecografii toata sarcina si nici macar nu stiu sigur daca e baietel sau fetita. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#326 2015-01-28 15:20:57

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

KAte :hug; rotfl2)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#327 2015-01-28 15:31:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Timi  kram

Intre vise de-astea si fiica-mea care ma intreaba la 4 dimineata "Mami, she papam in seara asta?" (de 2 nopti face chestia asta), am ajuns sa-mi doresc si mai mult week-end-ul ca sa dorm muuuult. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#328 2015-01-28 16:03:33

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Kate rotfl2)) Auzi, da bb 2 mai faci ?
Mie mi-a cam trecut pofta ...


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2015-01-28 16:32:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

As face...

M-am anuntat aspiranta la inceput de an, acum sa vedem, ca inca nu "lucram" propriu-zis la asta. nustiu
Am vazut la Bazar ca vinzi tot. tongue

Ultima oara a fost editat de Katey (2015-01-28 16:33:13)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#330 2015-01-28 16:43:15

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Va salut si eu, fetelor! Sper ca sunt toti iepurasii sanatosi, nu am reusit sa citesc decat o pagina din urma.
Katey pussforgetit , si pe mine ma intreaba Alex ce mancam cand ma vede la bucatarie sau daca ne vede pe vreunul din noi mancand vine imediat si el, dar noaptea nu... in schimb, noptile trecute repeta in somn "masinuta, masinuta"  rotfl2


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#331 2015-01-28 16:47:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Bunny puss

Ieri noapte m-a intrebat si i-am zis sa se culce la loc ca e noapte iar la un sfert de ora am auzit-o "Mmm, she buna e ciobita asta", deci clar copila mea viseaza mancare. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#332 2015-01-28 16:50:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

katey.... rotfl2))))))

Offline

 

#333 2015-01-28 16:54:14

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

pt cele care au intrebat:imi varsa si de 2=3 ori pe zi, nu mananca foarte des , in nici un caz din 20 in 20 min , acum a mancat san si 30ml lapte pe la 3 si doarme
am fost cu ea la pediatru si a cantarit=/ , aluat 230gr in 2 sapt  =putin si iese cu cate un scaun pe zi , foarte putin cica pt varsta ei pt ca nu asimileaza
dr mi-a dat sa ii dau lapte AR dar spre suprinderea mea azi a reusit fenomenul si la varsat si daca reusesc sa ii dau cate 1ml de b1 si b6 si restul fiolei sa o beau eu(greu cu datul ca abia le suport eu la gust).
mananca foarte lacom primele guri de la biberon(bine ca ea varsa si doar dupa san) am incerca t sa shimb tetina sa aiba gaura mai mica etc si dupa se opreste nu mananca foarte mult
dupa ce mananca este foarte agitata o doare burtica si dupa ce varsa se linisteste , o tot fermenteaza inauntru.aseara dupa prima doza de lapte AR (i-am dat mai putin ca sa nu se aglomereze din prima asa mi=a zis)a inceput calvarul cu dureri de burta si dorinta de a varsa si a nu putea dar e varsat azi si a dormit aproape toata ziua ca sa recupereze noaptea pierduta

referitor alocatie eu stiu ca se mareste doar pt anumite categorii sociale , cei care au sub un anumit venit sau s-a schimbat ceva?

Ultima oara a fost editat de nico_leta (2015-01-28 16:54:49)


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#334 2015-01-28 17:04:48

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

katey  rotfl2  rotfl2  bun asa .. al meu s-a trezit intr-o noapte si a incept sa ceara bomboane  roll


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#335 2015-01-28 17:09:01

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nico, din ce stiu, bebelusii asa mici nu au dezvoltate inca papilele responsabile cu gustul amar, deci nu cred ca o deranjeaza big_smile
Tetina anticolici ai? care scoate aerul? Poate inghite prea mult aer. Mai opreste-o din cand in cand si bate-o pe spate, apoi ii dai din nou. Poate merge asa.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#336 2015-01-28 17:11:42

nico_leta
Full member
Inregistrat: 2008-04-03
Mesaje: 378

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

sunt constienta ca mare parte din depresie se datoreaza faptului ca varsa pt ca am sentimentul ca nu sunt capabila sa ii dau de mancare, imi este teama ca o sa moara de foame
plang si eu cu ea cand vad ca dupa fiecare masa se face ghem de durere de la burtica si asteapta ca sa verse si ma rog de ea( desi stiu ca nu intelege) ca sa nu verse ca trebuie si sa manance ceva, de aceea am ajuns si sa gandesc sa nu aiba cumva o intoleranta la lactoza sau ceva la stomac desi mai sunt copii care au varsat.
cele care au trecut prin asa ceva poate inteleg , nu stiu daca exagerez, v-am spus doar ce simt, sper sa intelegeti


rugaciune  rugaciune Multumesc Doamne ca am ajuns pana sa am in brate minunea mea

Offline

 

#337 2015-01-28 17:13:11

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nico si a mea varsa si laptele ar, dar mult mult mai putin decat laptele meu. Dupa laptele meu sau lapte praf normal vomita toate mesele, dupa lapte ar vomita de 2ori/saptamana. Dar imbunatatirea nu se vede din prima zi, ci dupa cateva zile/saptamani.
Dar poate fetitei tale bu-i prieste nici ala. Trebuie sa incercati mai multe pana gasiti ceva ce ii prieste ei bine.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#338 2015-01-28 17:17:27

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Nico, stai linistita, va fi bine fata, stiu ca tu vezi totul mult mai dramatic acum, dar vei vedea ca va fi bine. Ceva de colici i-ai dat? Tine-o pe antebratul tau intoarsa pe burtica pt calmarea durerilor de burtica. Sa stii ca si a mea a varsat f mult si inca o face, ajunsesem la un moment dat sa nu mai fac fata la cat spalam. Incearca sa te linistesti putin.
Daca ti-e ca are intoleranta la lactoza, incearca cu un lp fara lactoza si vezi cum e.

Ultima oara a fost editat de Bluemoon (2015-01-28 17:18:47)


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#339 2015-01-28 20:57:30

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Ah, am inteles cu alocatia!

Kate lol

Eduard zice la ce e amar ca e "acu" (acru)- propolisul, insa la Bethabioptal nu a zis nimic, nixi nu s.a strambat, iar mie mi.a provocat greata..

Nico, xunosc fetita de 11 luni care vomita tot daca mananca multa mancare. Asa patea si cand era alaptata exclusiv. Mamica gasise o solutie: o oprea din supt sa ii scoata aerul, destul de des, si apoi o punea iar la san.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#340 2015-01-28 21:14:33

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

wave Fetelor,

Trebuie sa recunosc ca au fost niste discutii interesante si multumesc participantelor pentru idei si pentru ca si-au luat din timpul lor sa isi scrie opiniile cu care suntem sau nu de acord. Dar daca nu spunem ceva, nu ne dam cu parerea ce rost ar mai avea acest topic? Doar ca sa avem un ID si sa mai dam un click fara sa nu invatam ceva? Deci:  puss to Pass, Rona, Anca, Reina, Getaway, Bluemoon, Deno, Nico si, evident, mie insami.

Multumesc si fetelor care au zis ca nu se amesteca in astfel de discutii. Si celor care si-au baut cafeaua avand o lectura super-bogata smile. Le astept sa isi dea cu parerea pe alte subiecte si nu doar sa ne delectam cu ce spun altii. Cand luam ceva de la altii, idei sau chestiuni materiale, mai dam si ceva inapoi ca asa-i frumos.

Am avut ecograful. In cateva zile o sa am testele genetice pentru care am optat si semnat astazi. MI s-a zis ca in ultimii 5 ani a aparut un test care spune 99.9% anumite afectiuni ale bb si care nu este invaziv. Astept sa ma sune si ma duc si le fac. Am o prietena insarcinata tot ca mine si ea a refuzat toate testele inclusiv ecografele. EU o sa le fac pentru ca daca am aceasta sansa sa aflu trebuie sa o explorez.

La ecograful de astazi a iesit bine. Am o dilema si nu mi-o pot explica. Daca mie mi-a venit ultimul CM pe data de 7 Nov. de ce mi-au zis toti, de la ambele ecografe de pana acum, ca bb este mai mare si astazi are 13 sapt. si 2 zile? DEci trebuia sa am due pe 14 Aug si acum este pe data de 3 aug.

Este veruna dintre voi care a luat multe, dar multe kilograme , peste 6, in rimele 14 sapt? Sau eu sunt singura? Mi s-a impus strict astazi ca sa imi controlez greutatea in sarcina.
Doctorita mea gineco. este absolut fenomenala, nu mai stai ce sa imi faca, ce sa ma mai sfatuiasca. Singura chestie care m-a cam pus pe ganduri este a fost cea in care a zis ca daca ajung la due/termen si nu nasc atunci sa fie "induction". Deci imi provoaca sarcina, nu? Nu am zis nimic ca mai am pana in luna august.

Mi-a mai dat niste pastile de greata dar nu le iau si nici ea nu a insistat sa le iau. A zis ca intr-o sapt. cel mult ar trebui sa treaca desi nu este o regula.

KAtey
unde nu mi-ar zice si a mea asa ceva? Macar in vis daca nu in realiate...

Nico am o colega de serviciu a carui copil a avut (si are) intoleranta la lactoza. Medicul i-a dat lapte de soia si probiotice pentru bebelusi. Acum copilul are 6 ani (in luna mai) si daca mananca ceva cu lapte vomita si inima din ea. Astfel de lapte se da la noi, din soia; in tara insa se gasesc infint mai multe optiuni, piata este mai bogata pentru ca vin produse din toata Europa la voi.
Daca te-am suparat (stiu ca am facut-o) imi cer scuze. Eu sunt un om care impinge pe altii de la spate intr-un mod mai agresiv, dur chiar. I-am facut si lui Deno asa acum 100 de ani. Si eu insami tot asa ma imping de la spate si imi dau suturi mari ca sa merg inainte.

Sunt sigura ca o sa fie bine fetita ta. Insa numai un medic adevarat poate sa iti explice incotro sa o apuci (parerea mea din nou).
Nu am trecut prin asa ceva desi reflux a fost si la noi dar putin si nu asa mult ca la voi si opilul era mai mare.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#341 2015-01-28 21:33:46

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Va rog frumos pentru discutii legate de alaptare sa folositi topicul dedicat pentru ca aici se pierd mesajele
Imi iau libertatea sa va citez pe topicul respectiv pe cele care ati vorbit despre acest subiect aici


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#342 2015-01-28 22:24:21

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

flow, trec greturile, stai linistita puss
eu nu stiu despre kilogramele luate in primele luni
eu in primele 12 sapt. am slabit 2 kg
si am luat 11 in total
undeva de pe la 25 de sapt. am avut un bum
LE: eu am nascut prin cezariana deci probabil nu ar trebui sa-mi dau cu parerea
insa mie asta cu provocatul nasterii mi se pare crunta
cel putin in spitalele din Ro se practica oxitocina la greu si nu mi se pare ok deloc

Ultima oara a fost editat de bubutadana (2015-01-28 22:26:31)


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.