homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-19


#343 2015-01-28 22:44:45

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Buna fetelor. Scuze ca va deranjez. Voi ce stiti despre mersul la piscina la inceput de sarcina? Mie medicul mi-a recomandat sa merg la piscina, dar am uitat sa-i spun ca nu stiu sa inot. Deci m-as duce ori la cursurile pentru gravide ori la cele pentru a invata sa inot. Ce parere aveti? O prietena imi zicea sa mai astept o luna sa mai avanseze sarcina. Tin sa precizez ca am aproape 6 saptamani.  Voi ce stiti?

Va multumesc!


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 



#344 2015-01-28 23:13:19

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Bubule fac cinste imensa daca imi trec si greturile astea!
Pana una alta mi-a zis medicul sa nu cumva sa iau multe kg. Am luat imens de multe pana acum  bang

LE: sincer, acum ma informez despre inducerea sarcinii si o sa aflu si mai multe la celelalte controale. Nu am dat nici un raspuns si nici nu as fi de acord, dar astept sa vedem evolutia pe parcurs. Merci ca mi-ai spus.
Mie mi se pare ca uit de la mana pana la gura, sper sa imi aduc mereu aminte sa  ma informez despre cum se practica aici si, la urma urmei, ce este inductia asta

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2015-01-28 23:17:58)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#345 2015-01-28 23:20:09

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

flow, am pus cateva pozici pt tine puss
Poate a vrut sa zica de provocarea nasterii, nu stiu ce sa zic..


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#346 2015-01-28 23:46:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Buna seara!

Katey, dementiala fetita ta! rotfl

Nico, iti inteleg disperarea, e cat se poate de justificata. Din pacate, nu stiu ce sa te mai sfatuiesc, nu m-am confruntat cu prob aceasta. Daca suspectezi intoleranta la lactoza, ii poti da Colief, pus in lapte matern muls, nu e nevoie de lp fara lactoza. Si in lp de orice fel poti pune Colief.
Cere si parerea mamelor de pe Alapteaza! (grupul de fb; e mare si sunt mai multe sanse sa se fi lovit cineva de pb asta)

Flower puss Ma bucur ca ai revenit si ca a fost totul bine la eco. Poate bebele tau a avut o crestere rapida in primele sapt.

Bubu, in ce conditii nu ti se pare ok provocarea cu oxitocina? Si la mine au intervenit cam rpd (la 6 ore de la ruperea membranelor), dar pe atunci nu stiam ca poti sta si o zi cu "apa rupta".
Eu nu sunt de acord cu ruperea manuala a membranelor. O prietena s-a dus la 38s la control si de a convins-o ca e pregatita sa nasca, sa ii rupa membranele si sa-i puna perfuzie cu oxitocina. Norocul ei ca a avut un travaliu scurt si a nascut usor.

Khryss-tina, sportul e recomandat in sarcina, inotul cu atat mai mult. Daca sarcina e fara pb, poti lua lectii de inot ori sa faci gimnastica in apa de pe acum. Eu insa as astepta sa treaca primul trimestru.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-01-28 23:49:04)

Offline

 

#347 2015-01-28 23:58:21

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Anca, multumesc pentru raspuns. Despre sarcina nu stiu mare lucru. Eu sper din tot sufletul sa fie bine. Luni ma duc sa fac analizele la sange dar mai mult de atat nu am cum sa stiu. Am mici intepaturi in burtica si de vreo 2 zile o simt mai tare, ca si cum as fi racit, dar nu cred pentru ca stau cu 2 perechi de sosete groase plus papuci de casa si ma doare mai tare in partea dreapta decat in partea stanga. O mai simteam asa tare si un pic dureroasa daca faceam cativa pasi pe gresia rece in picioarele goale. Aici unde locuiesc programarile sunt destul de stricte. Te duci doar cand le ai. Mi-a zis ca doar daca apar sangereri si dureri puternice sa ma duc la urgente.

Medicul mi-a recomandad miscare tocmai pentru ca am un job in care nu fac deloc miscare. Mi-a zis sa fac o ora pe zi de mers alert si ca ar mai fi recomandat sa fac piscina sau yoga.


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2015-01-29 00:01:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Am mai citit si este vorba despre provocarea sarcinii. Sozti asa mi-a zis ca a si zis dr. : daca depaseste termenul iti recomand induction pt ca nu mai esti de 20 de ani (in your 20s). Dar nu mi-a explicat mai multe. Sper sa nu ajung acolo.

Crisstina daca nu ai mai facut sport ianinte si esti ca mine smile ia-o usor. Fa sport ca este bun dar usor! Inotul este recomandat in sarcina si ii face bine si copilului numai ca, daca tu ai o conditie fizica buna, nu te agita prea tare pentru inceput. Felicitari pentru sarcina!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#349 2015-01-29 00:20:14

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Multumesc, flowerpot. Usor vreau s-o iau. De vreo saptamana ma tin de programul de mers pe jos. Nu sunt o persoana sportiva, dar nici nu am probleme cu greutatea. Ma mentin de cativa ani la aceasi greutate fara prea multe eforturi. Miscare nu faceam din cauza ca am foarte mult de lucru...: cesafac  Acum, de cand cu sarcina, ma gandesc ca e momentul potrivit. Am o prietena care merge de cateva luni la piscina, la cursuri, si l-a intrebat pe proful ei despre cazul meu si el a zis ca daca nu mi-e frica de apa si stiu cat de cat sa ma mentin la suprafata, sa "inot" catusi de putin as putea sa ma duc si la inceput o sa am fac lucruri usoare, la marginea piscinei. Frica de apa nu am, imi place la mare, ma baltacesc, inot asa cum ma pricep, fac pluta, etc.  Cred ca maine ma duc sa ma interesez daca exista cursuri speciale pentru gravidute. Pobabil acolo au o alta maniera.

O seara placuta tuturor!


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#350 2015-01-29 00:44:58

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

anca, eu nu m-am documentat in acest sens, este pur si simplu un feeling al meuasa cum sunt multi doctori care recomanda cezariana mai mult ca sa-si poata programa ei timpul, consider ca sunt si doctori care doresc sa grabeasca lucrurile la o nastere naturala ca sa nu piarda mult timp pe-acolo
daca alegi sa mergi pe natural, lasa natura sa-si urmeze cursul (evident, in masura in care este ok pt mama si copil)
nu veni cu oxitocina care am vazut cu ochii mei ce face la o colega de salon care a inceput sa aiba contractii tare dureroase si intense fara sa se dilate
nu veni cu rupere de membrane (uitasem de asta), cu apasat pe burta si alte barbarii
este pur si simplu parerea mea, nu dati cu rosii


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#351 2015-01-29 01:18:44

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Pe 23 feb. am din nou control cu doctorita si o sa o intreb ce anume presupune inducerea artificiala a sarcinii la spitalul unde nasc eu (North York General Hospital). am mai citit pe net si am vazut ca sunt diverse metode (inclusiv cele spune de tine, Bubu) de provocare a nasterii si fiecare spital de aici are tehnica lui. Foarte ciudat!

Crisstina am citit ceva super nu demult in care spunea ca mamele care se misca, fac un sport, in timpul sarcinii au copii destepti din cauza ca se iriga mai bine placenta. Mie nu imi place in apa ca m-as duce la inot dar imdiat cum vine caldura la noi o sa incep sa merg si eu. Du-te si fa sport, yoga este un vis si o sa te ajute. Mi-am luat si eu abonament din luna martie doar pentru o luna, in martie.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#352 2015-01-29 01:35:06

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

buna fetelor,

eu stiam ca pe perioada sarcinii este interzis sa se faca baie in mare, piscina din cauza ca se poate contacta vreun virus.Am avut o colega insarcinata care avea interzis de la doctor la chestii din astea.
mie doctora nu mi--a zis si nici nu am intrebat

flow, de inducere a nasterii , stiam de acel medicament cu o incepea, imi scapa mereu
care iti marsc contractiile

miscarea face foarte bine in sarcina, la fel si  o greutate normala


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#353 2015-01-29 06:45:17

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata
flow inducerea nasterii inseamna o perfuzie cu oxitocina si/sau calciu care declanseaza travaliul. Apoi medicul iti rupe membranele. nasterea apii se desfasoara normal.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#354 2015-01-29 09:05:45

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata

Kate ce dulce e hjarta da, eu vand tot...

Flower bine ca e bb bine.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#355 2015-01-29 09:24:17

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neatza

chrystina, eu stiu ca miscarea regulata gen inot, aerobic pt gravide, ideal e sa se inceapa de la 14sapt, cand e cam trecut pericol de avort din primul trimestru, sarcina e bine fixata.

mie una chiar mi-a cerut avizul medicului la aerobic, ca sa fie ele asigurate ca e ok.

insa pana atunci, mersul pe jos usor e perfect!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#356 2015-01-29 09:32:06

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata!  puss

Offline

 

#357 2015-01-29 10:20:02

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!

Chryss_tina, nu ne deranjezi smile
Eu nu stiu nimic despre inotul in sarcina, acum e prima data cand aud.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#358 2015-01-29 10:41:40

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Maje, cum se mai simte bb ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#359 2015-01-29 11:09:55

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata.
Flow, probabil doctorii tai se uita ecografic cum arata bebe si spun ca e mai mare decat arata varsta sarcinii si de asta decaleaza data probabila a nasterii. Dar e posibil ca in 2-3-4 luni sa piarda bebe din avans si ba chiar sa progreseze mai lent. Nu te ingrijora de asta neaparat.
Time, ai si jucarii de vanzare? (Unisex rotfl


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#360 2015-01-29 11:19:54

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#361 2015-01-29 11:23:29

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Timi ce vinzi big_smile ?

Neata lol

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-01-29 11:23:48)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.