homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35-21


#381 2015-01-29 15:53:17

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

erau aliniati la masa cu niste planse de colorat in fata cica "In aceasta saptamana a mirosit a creier incins.Prescolarii si-au deschis cutiuta mintii si au purces la realizarea sarcinilor din fisele de evaluare."    acklad


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 



#382 2015-01-29 16:04:40

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

OMG  yikes


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#383 2015-01-29 16:17:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

cmin a scris:

tocmai am vazut poze pe fb ca la fii-miu la gradi s-a facut evaluare de semestru I  va  ...bine ca n-a mers

Huh?! Nu le-au dat si note, ceva? Vreo diploma?  rotfl2


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#384 2015-01-29 16:22:04

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

nu stiu fetelor... dar bine ca n-a fost ca iar imi ziceau ca n-a vrut sa coloreze sau ca a scris pe toata pagina ...


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#385 2015-01-29 17:14:03

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Cmin  rotfl2 ma distreaza cum au formulat fraza cu "creier incins". Trimite acasa rezultatul evaluarii sau sunt curiosi numai de cum evolueaza copilul?

Time de ce vinzi asemenea comori? De la Montessori? Nu-s aproape ca le-as fi luat eu. Eu am pastrat tot (insa numai noi stim cum ne inghesuim cu toate). O sa arunc dupa ce se naste si bb. Insa o sa facem un fel de dulap - am tavan inalt si punem o podea cumva si niste usite si transformam un colt din casa intr-un dulap- ca sa pastram cartile si joculetele copiilor (board games). Acestea nu se invechesc in veci, le pastram pentru...nepoti? lol.

Geo am 1.70cm si 67.3 kg. Stiu ca inainte de a afla ca-s insarcinata aveam 60-61. Probabil ca eram insarcinata si nu stiam si atunci am inceput sa mananc multe sandwiches cu salam si branza (cam 5/zi = 10 felii de paine). Au fost si sarbatorile. Am luat mult tare. Altele dintre voi luati 10-13 kg pe toata sarcina, eu m-am dus tare de la inceput. Trebuie sa fiu atenta ca sa nu cumva sa fac diabet si sa nu iau iems de mult.

Fetelor am priceput treaba cu inductia sarcinii. Si am inteles si explicatia ca un bebe creste mai repede si pe parcurs poate sa isi incetineasca cresterea. Problema este cum calculez nr de saptamani? Ma iau dupa CM sau dupa ce a zis medicul? Ca medicul a zis asa ieri: nu, nu ai 11 sapt si 4 zile ci 13 sapt. si 2 zile.

Si inca o intrebare si nu va mai stresez cu sarcina mea: mi-a dat niste teste de sange si un bol steril pt urina si pe foaia aceea a scris ca pot sa ma duc la orice laborator ca sa le fac - laboratorul trimite la med. meu ginecolog.
A zis urina de dimineata? Deci prima urina, asa-i?
Si scrie pe acea foaie ca analizele sa fie facute intre 15-18 sapt.
Mananc inainte de aceste analize sau nu?

Apoi am ecograf pe data de 10 Martie; ar fi cam in sapt. 19 de sarcina. Asa ati facut si voi?

Gata, multumesc!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2015-01-29 17:19:11

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

nu trimit nimic acasa flow .... vb si cu o colega si zicea ca au si ele nevoie de "dovezi" la dosar ..in fine

daca faci analize de sange gen colesterol, glicemie, homograma atunci nu trb sa mamanci...pt urina , da prima de dimineata.


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#387 2015-01-29 17:19:16

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Cmin , la Dami educatoarea la face evaluare , dar are niste caiete speciale unde noteaza evolutia fiecaruia


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#388 2015-01-29 17:36:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

la noi nu cred ca se face evaluare, s-a facut in prima saptamana la inceputul anului scolar ca sa vada educatoarea care le este nivelul de cunostinte.

flow, calculezi varsta sarcinii incepand de la UM ( cand a fost?).  varsta echografica probabil ca va varia de la o examinare la alta si reprezinta doar o medie a diverselor masuratori raportate la o alta medie, statistica. poate fi +/ - un numar de zile sau saptamani fata de varsta sarcinii calculata in functie de UM.
parca in intervalul 20-22 am avut de facut morfologia de trim II dar nu stiu daca imi amintesc corect.

Offline

 

#389 2015-01-29 17:38:47

Getaway
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 2406

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Te iei dupa ultimul CM tu pentru tine. De asta sunt si marjele astea de gen intre sapt 15-18.
Ce analiza la urina e? Urocultura sau sumar de urina? Nu stii? La urocultura sunt reguli f stricte pentru recoltare.

Pregătirea pentru recoltarea urinii
Recoltarea corectă a urinei şi transportul rapid către laboratorul unde va fi testată sunt etape cruciale pentru obţinerea de informaţii de calitate la analizele din urină.
Pentru examenul obişnuit de urină (biochimie şi sediment) recoltarea se face din prima urină de dimineaţă, ?ntr-un recipient furnizat de laborator (de preferat), de unică folosinţă, cu capac etanş, pentru a preveni vărsarea, evaporarea şi contaminarea probei de urină.

Pentru urocultură recoltarea se face tot din prima urină de dimineaţă sau la cel puţin 4 ore de la ultima micţiune (urinare), ?ntr-un recipient de recoltare steril, cu g?tul larg (exclus eprubete), numit urocultor (figura 3). Urocultorul trebuie obţinut obligatoriu (pentru a garanta calitatea analizei) de la laborator. Transportul recipientului la laborator trebuie să se facă ?n mai puţin de 1 oră de la recoltare. Este important ca recoltarea să se facă ?nainte de ?nceperea tratamentului cu antibiotice deoarece antibioticele de obicei distrug flora microbiană, iar rezultatul uroculturii va fi negativ chiar dacă infecţia urinară există. Din cauza eliminării intermitente a germenilor, se recomandă 3 recoltări (uroculturi) succesive. ?n cazul urmăririi eficienţei tratamentului cu antibiotice, recoltarea se repetă după 48-96 ore. Urocultura de control se va efectua după 3-5 zile de la ?ntreruperea tratamentului.


Atentie! Este foarte important să se cunoască modul corect de recoltare a probelor de urină.

Instrucţiuni de recoltare adult:

* se face toaleta riguroasă a zonei genito-urinare cu apă şi săpun; la femei, ?n cazul ?n care este prezentă o secreţie genitală abundentă, alături de toaleta riguroasă se va introduce ?n vagin un tampon steril;
* se usucă zona spalată anterior cu ajutorul unei comprese sterile;
* se urinează o cantitate mică ?n toaletă (urina contaminată de bacteriile care există ?n mod obişnuit ?n segmentul inferior al uretrei) şi fără să se oprească urinarea se colectează ?n recipientul primit de la laborator restul de urină (recoltare din jetul urinar mijlociu);
* pentru a preveni contaminarea probei se evită să se atingă recipientul de zona genitală; de asemenea nu se atinge dopul urocultorului de nici un obiect din jur.

?n anumite condiţii, ?n funcţie de testele ce trebuie efectuate, se pot recolta şi alte tipuri de probe de urină: proba de urină spontană / spoturi urinare, urina din 24 ore.
Cele mai frecvente erori, ?n cazul testelor efectuate din proba de urină din 24 ore, se datorează unei incorecte recoltări sau conservări a acesteia.

Pregătire pacient:

* aportul de lichide ?n timpul recoltării trebuie să fie normal (cu excepţia cazurilor c?nd medicul curant face recomandări specifice ?n acest sens).
* ?n unele cazuri se recomandă ?ntreruperea medicaţiei care poate induce interferenţe, cu cel puţin 12 ore (de preferat 48-72 ore) ?naintea ?nceperii recoltării.
* unele alimente pot influenţa anumiţi compuşi chimici, astfel că uneori, la sfatul medicului, pacientul trebuie sa ţină o anumită dietă ?naintea acestei analize.

Ultima oara a fost editat de Getaway (2015-01-29 17:39:20)


Bine ai venit pe lume, iubita Maria Elena  hjarta
19 februarie 2014

Doamne ajuta rugaciune

Offline

 

#390 2015-01-29 18:16:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Am inteles! Multumesc frumos pentru explicatii.
Garga ultimul CM a fost pe 7 Nov, stiu 100%. Ma duc sa imi schimb si semnatura din nou; deci iau in calcul ultimul CM.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#391 2015-01-29 19:04:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Flow, maine implinesti 12 saptamani smile

Offline

 

#392 2015-01-29 19:45:48

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

hello,

Flow, asa e ai luat-o cam repede . La inaltimea ta ar trebui sa iei cam 15-max 17 kg. iesi la plimbare lol

fetelor, care va pricepeti, este obligatoriu ca intr-un cotract nou de munca sa existe perioada de proba de 90 de zile ?

as vrea sa stiu repejor daca puteti sa imi raspundeti ...


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#393 2015-01-29 19:50:18

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Garga puss

Geo lol este asa de frig; ma mai corectez la mancare si cum da soarele, cum am iesit la plimbare. In martie ma duc la yoga, sper sa nu am probleme, o sa fac usor exercitiile.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#394 2015-01-29 21:07:46

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Am fost la doctorii, nu are nimic la plamani, dar mai are secretii in gat, intre polipi si amigdale mai exact, ca nu ies la aspirat. Urechile sunt gata, dar ii mai dau antibiotic pana miercuri, cand ii fsce ultimul control, la nas, la orl.

Time, Grintuss am notat!

Sirop de ridichie i.am dat si eu. O data pe zi ca e periculoasa pt stomac dar nu am vazut diferenta nustiu

Cmin rotfl2 pe bune?!


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#395 2015-01-29 21:25:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

hello

Am intrat si eu pe fuga, mai mult sa va salut, tare prost stau cu timpul.

Maje, sanatate multa lui Eduard! Si al meu inca tuseste, am terminat fluimucilul de 2 zile, mai are si ceva muci. Nu-i mai dau nimic, in afara siropului de ridiche. Efectiv nu mai suport sa-i mai dau ceva, caci din sept incoace de cand merge la gradi, e cu muci si tuse continuu. Acum sforaie noaptea de abia dormi langa el.si lui i se aud pe undeva muci, tot ca la al tau si nu iese nimic la aspirat

Sapt urmatoare e in vacanta, m-am luat si eu concediu si abia astept sa stam impreuna. Sper sa desput si casa, e un jeg total.

Cmin, ti-a ramas copilul neevaluat chicot . Poate, in viitor, asta va contribui la admiterea in liceu, mai stii/? de la astia te astepti la orice.

In rest, nu mai tin multe minte

Ultima oara a fost editat de smart lady (2015-01-29 22:12:59)


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#396 2015-01-30 08:35:00

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata,

Flower, eu nu am spatiu sa le mai tin. Chiar nu am. Asa mi bine vand ce nu mai foloseste si cu banii aia ii cumpar alte chestii de care are nevoie.
Le-am pastrat pe toate si haine si jucarii si accesorii, tot, pentru ca am crezut ca mai fac un bb. Momentan am renuntat la ideea asta. Asa ca le dau.
Daca ma razgandesc, sa se intampla sa vina bb 2, o sa cumpar din nou smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#397 2015-01-30 09:11:41

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

majestik, de ce e periculoasa ridichea pt stomac? eu i-am dat ieri de  vreo 3-4 ori pe zi, si azi noaptea nu a tusit deloc....coincidenta sau nu, nu stiu, dar cred totusi ca functioneaza
fetita mea e mai mare, are 6 ani, nu-i place ridichea neagra, dar sucul care iesa din combinatia cu ridiche nu cred ca e rea pt stomac.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#398 2015-01-30 10:31:10

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

neata  puss

Offline

 

#399 2015-01-30 11:21:11

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 35

Neata!
L.am dus pe Eduard la cresa, era foarte bine de dimi, nici nu a tusit, de dormit a dormit bine..acum, sa vwdem cum o fi dupa cresa.

Smart, multumesc puss Concediu placut, sau mai degraba constructiv wink

Samy, eu am simtit.o pe stomacul meu cu ridichia. Mi.am facut o salata si m.a durut tare. E acida rau. Mama mi.a zia asta nustiu

Time, noi vrem bb2 pt Eduard, insa ne e groaza amandurora (mie si sotului) cand ne gandim la lunile 8-9, nastere si restul dupa. Inca nu suntem pregatiti psihic, la anul in timpul asta o sa fim big_smile
A, plus ca, se pare ca am ovare polichistice va Ma tratez.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.