homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36-53


#989 2015-05-20 23:34:11

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

katey, nu pot sa zic decat rabdare puss
si sa vezi la 4 ani cum e lol


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 



#990 2015-05-20 23:35:15

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Aoleu Kate!
Yannick e ?ngeraș!  Orice ?i explic zice: da moni? zic da. Și așa răm?ne.  Dacă ?l cert mă pupa sa-l iert și mă ia cu "uuuuite moni ce X lucru frumos" ca sa uit ca ?l cert lol
Sper sa nu ?l apuce tantrumurile veci!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#991 2015-05-21 00:56:56

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

N, după ce urlă de nu mai poate cică "Ialta-ma, mamico!"


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#992 2015-05-21 01:37:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Da, așa și el, dar nu c?nd urla, ci c?nd face vreo prostie. Și mă intreaba: " ce-i baiu moni? Zic nu mă asculți. El: nu aculti.. dau pupuic și trece lol


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#993 2015-05-21 02:26:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Of, smart sad multa putere, mamico! M-a intristat mesajul tau.
Nu vad nici o vina in ce ai povestit. Faptul ca a fost bolnavior i-a slabit imunitatea (si l-a slabit si pe el) si astfel a devenit din ce in ce mai sensibil si slabit, pe masura ce se adunau zilele de raceala si copiii tot aduceau virusi la gradi. A fost o conjunctura proasta, nu e vina nimanui aici. Sper sa se puna pe picioare curand, mai ales ca vine vara acum.
In legatura cu colegul bataus, educatoarele ce zic? Eu as intra tare in ele si le-as ameninta ca le reclam ca nu sunt in stare sa supravegheze copiii. Daca asa nu merge, vezi daca poti sa il transferi pe alex de acolo.
Legat de crestere, si eu sunt bleaga, nu sunt in stare sa impun limite si cred ca la fel vom ajunge cu crizele in public. Nici eu nu as sti cum sa-l educ sau ce sa-l invat sa faca intr-o situatie ca asta, cand ar da cineva in el sad. Te imbratisez si sper sa treaca repede perioada asta urata kram.

katey, rabdare. Mie imi par fite tipice de fetita smile.

Si baiatul meu a facut 2 crize pe seara. Intai ca el vrea banana cu nuca de cocos (dupa ce asta mancase toata ziua, inclusiv cu o jumatate de ora inainte de criza), sa nu auda de mancare gatita. I-am explicat de zeci de ori ca nu sunt asa bune bananele, ca ii fac rau la burtica daca mananca multe, degeaba, urla din ce in ce mai tare. La fel si cand ii propuneam altceva de mancare. Pana la urma i-am dat tot banana cu cocos, n-am reusit nicicum sa rezolv altfel conflictul.
Apoi, la 10:15 (seara) el voia afara. I-am explicat ca e noapte, ca ne-am imbracat in pijamale si ne pregatim de culcare si ca iesim maine dimineata. Parca vorbeam la pereti, el urla in continuare ca vrea ACUM afara. L-am tot dus la geam si i-am arătat ca e intuneric, ca nu se vede nimic afara si ca maine, pe lumina, ne putem juca, n-a vrut sa priceapa. Cu greu am gasit o jucarie care sa-l faca sa uite.
La fel, nu pare sa priceapa ca mancarea din frigider e rece si trebuie a ASTEPTAM sa se incalzeasca. Sau ca cea luată de pe foc trebuie lasata la racit, n-o putem manca imddiat. Ii tot dxplic lucrurile astea, dar nu pare sa inteleaga. Ii zic ca pt el e toata mancarea, ca trebuie doar sa mai stea cateva minute si o va manca. Parca vorbesc limbi sraine, nu pare sa priceapa o iota din ce ii zic, urla in continuare ca vrea papa. V-ati confruntat si voi cu situatia asta? Cum ati rezolvat-o.

Deno, ce bine ca intelege asa usor Y! Al meu plange mai abitir cand kncep sa-i explic. Imi impun (si reusrsc, de celemai multe ori) sa fiu calma, sa-i vorbesc pe un ton cald, dar nu functioneaza. Plange asa tare ca nu ma mai aud nici eu. Nu stiu ce sa mai ?ncerc cand are crize. Simt ca mai rau fac cu explicatiile. Ca el s-a prins ca daca incep sa povestesc inseamna ca nu va obtine ce isi doreste si atunci tot discursul meu devine un bla bla din care el retine doar "NU, NU VEI OBTINE ASTA!", repetat la nesfarsit. Simt ca explicatiile mele sunt echivalente cu a-i repeta "NU!" in continuu, adica exact ce nu ar trebui sa fac.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-05-21 02:41:45)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#994 2015-05-21 06:17:44

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Neata!

Anca, el la 2 ani ?ncă făcea crize, pana pe la 2,4 ani l-au ținut.  Dar de la 1,9 ani am schimbat foaia cu el. Mă felicit ca am facut-o, dacă răm?neam la aceeași abordare cred ca azi eram pe la nebuni.
Eu da, m-am confruntat cu situații de genul cu m?ncarea.  La 2 ani si-a spart capul ?n frunte (voit) ca nu i-am ?ncălzit laptele c?t voia el de repede. Și s-a făcut mai multe v?nătăi de-a lungul timpului ca nu avea răbdare pana făceam lucruri esențiale.
O parte o rezolva timpul (cresc și ?nțeleg mai bine), alta parte sta ?n puterea ta. Nici nu știu dacă are rost sa iti spun cum am reușit eu, la cum te văd fata de copil tongue
Oricum, sa știi ca se poate și altfel, și ei sunt mult mai fericiți așa.  Mi-a zis psihiatrul, pediatrul și gastroenterolog ul ca toate manifestările lui vin din cauza ca e nefericit, iar cauza nefericirii lui era ca el nu avea limite, obținea cam tot ce voia. Cam ca la voi smile
Așa ca dacă nu ?nțelege ca m?ncarea trebuie ?ncălzită,  m?ncarea se așează la locul ei, copilul are voie sa facă foamea și sa și pl?ngă,  c?t vrea el. Și va primi m?ncare la următoarea masa. I se explica lucrurile doar o data, nu au nevoie de 1000 de explicații ca sunt mai deștepți ca noi, nu ?nțelege,  f bine pt mine, mai puțin pt el care răm?ne și flamand și frustrat. I se spune doar o data la primele tantrumurile,  apoi c?nd apar cris de gen I se da explucatia: am vorbit despre asta de mai multe ori, nu aștepți,  nu măn?nci.
La noi n-a fost vb de mancare doar ci de multe alte lucruri.  Nu te ?mbraci,  poți sta liniștit ?n casa. II spuneam consecințele faptelor lui și ?l lăsăm să protesteze ?n voie. At?t.  A durat mult și din cauza v?rstei și din cauza comportamentului meu anterior (exact ca al tau)
Acum ?nțelege orice explicație din prima, nu a mai pl?ns de 3-4 luni deloc deloc. Acum merge sa explic sa discutam, ceea ce ?nainte era imposibil ca nu mă auzea..


Eu ?ncă lucrez, dacă e posibil așa ceva... și la 2 trebuie sa ieșim din casa,bagajele-s pe jumătate,  ieri n-am apucat mai nimic, am lucrat continuu. Sper sa fie totul ok și sa ajungem cu bine azi.
Y e ?n mega euforie, abia așteaptă sa zboare, și a zis ca-l saluta pe bunu c?nd ajunge cu "Che pasa macho? rotfl2

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2015-05-21 06:30:04)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#995 2015-05-21 08:52:44

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

buna fetelor,

anca , eu am facut exact cum spune Deno, dar am facut-o de la bun inceput si este exact cum spune Deno, ne intelegem din prima
Mai exista momente cand se incapataneaza ,dar per total este ok si ei au dreptul sa riposteze , sa fie nemultumiti , dar trebuie sa si asculte.


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#996 2015-05-21 09:01:28

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

neatza

Hristos a Inaltat! si La multi ani! sarbatoritilor zilei.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#997 2015-05-21 09:28:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

'neata wave

Smart, e rau tare cu copilul de la gradi. cu educatoarele ai vorbit? ceva trebuie facut.

Katey, la noi sunt aproape normalitatea crizele de genul celor pe care le-a facut Naty.

Anca, ce merge la noi, nu mereu dar deseori, este sa pun timerul peste 10-15min sau cat e nevoie. Ii explic ca trebuie sa asteptam sa se raceasca si cand suna timerul poate manca. Daca nu accepta, ii dau asa fierbinte si se convinge singur. Iaurtul il incalzesc intr-un ibric cu apa cand e urgenta mare ( il pun cu tot cu capac in apa calda pe aragaz la foc mic si il agit din minut in minut) si sta langa mine si ma pazeste. La fel cand fac fursecuri/ cornulete/saratele isi trage scaunul langa cuptor si zice ca sta acolo si asteapta pana sunt gata; greu il conving sa se desprinda. Mai nasol e cand se pregatesc la gradinita fursecuri pentru gustarea de la 16.00, ca nu vrea sa se duca la somn, vrea sa stea la bucatarie sa le astepte lol

Avem sarbatoriti?  birthday

Offline

 

#998 2015-05-21 09:32:16

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Adevarat S-a inaltat!
La multi ani si din partea mea, mamici, sa aveti o zi frumoasa!


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#999 2015-05-21 09:56:39

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

neata mamici


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1000 2015-05-21 09:57:07

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Neata

Noi suntem linistiti in general, dar cum zice Deno si Gina, sunt limite.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1001 2015-05-21 10:09:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

La mulți ani sărbătoriților!
Nici nu știam ca-l sărbătoare azi, mi-a zis o clienta lol

Garga, tare faza ci timerul. As putea sa o pun și eu ?n aplicare ca am o găina mica care se ?nv?rte și ticait pana expira timpul. Cred ca i-ar plăcea s-o privească.
Ideea e ca eu vreau sa mă ?nțeleg cu el din vorbe și alea puține,  fără sa stau sa ?i dau 100 de variante ca sa fie bine. De fapt, deocamdată nici nu e nevoie.

Cum zice gina, eu ?l ascult si-ai fac toate poftele, dar sa mă asculte și el pe mine.
Weekend - ul trecut a fost t?rg ?n fata casei noastre și au fost mașinuțe și tot felul de jocuri pt copii. 1 salar am stricat acolo, pe toate l-am lăsat sa se dea c?t a vrut. Dar am discutat ?nainte ca va fi cu pauze sa nu amețească.  C?nd ?i ziceam ăsta e ultima tura zicea bine, și c?nd se oprea trenulețul,  singur ?și delega lanțul sa coboare și venea de m?nuță acasă.
?nainte nu ?l puteam lua de pe mașinuțele alea cu fise cu orele ca urla groaznic.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1002 2015-05-21 10:31:52

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

neatza. sarbatoare mare astazi. La multi ani tuturor sarbatoritilor.
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1003 2015-05-21 11:47:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Neata!

Deno, mie imi e teama sa n-o traumatizez sau ceva procendand asa. sad Ma gandesc ce-o fi in capusorul ei cand nu-i dau mancare pt. ca nu e ce vrea ea sau nu-i dau X jucarie din diverse motive (cum a fost aseara cu puzzle-ul). Mor cand eu o cert si ea tot la mine vine s-o iau in brate...


On a happier note, v-am zis ca ne pune sa ne pupam pe mine si pe G? Cica "Mami, pupa pe tati pe gulita!"  rotfl


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1004 2015-05-21 11:55:51

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

kate si pe noi ne pune, si apoi ne pupam toti 3 hjarta


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1005 2015-05-21 11:59:03

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

la noi e mai haioasa , ii zice,sotul,, ce, e sotia mea,,iar ea,, nu taticu, e sotia ta, dar e si mama mea,, hjartahjartahjarta


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1006 2015-05-21 12:01:45

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

Si a zis ca citez: "Cand am eu un fasiol sau o sola o pup si eu pe gulita"


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1007 2015-05-21 12:17:42

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 36

katey  rotfl


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.