homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dezamagire..


#1 2015-04-14 15:07:18

Evy99
Membru
Inregistrat: 2015-04-14
Mesaje: 3

Dezamagire..

Hristos a inviat! Imi cer scuze ca voi scrie atat de mult si in aceasta perioada, fericita si linistita pentru multi... Am nevoie de un sfat.. Am 20 de ani si nu credeam ca voi reusi sa fiu atat de nefericita. Am avut o relatie de 3 ani si jumatate alaturi de un om cu care am crescut.. Ne am iubit enorm.. Si faceam absolut totul impreuna, planuri de viitor.. Lista continua.. Primul an si ceva a fost de vis, scrisori, flori, apoi lucrurile s au mai domolit..usor usor a inceput sa minta.. De la o iesire cu prietenii, la un lasat balta cand eu il asteptam.. I am gasit 34 de conturi pe site uri de sex/dating, multe profile false si discutii cu sute de femei... Am trecut peste..acum un an ne am departit.. Mi a zis ca ma iubeste dar are nevoie de mai multa experienta, tot eu urma sa raman persoana alaturi de care v a construi ceva.. A avut cateva aventuri, ne am impacat.. Ne am facut planuri sa ne luam o masina impreuna, am plecat in vacante.. Ne am simtit grozav..In martie lucrurile s au schmbat, am ramas insarcinata fara sa ne dorim... M am atasat extrem de tare si mi am dorit intr un final sa il pastrez..m a amenintat ca se omoara, ca o sa ma urasca toata viata, ca niciodata nu il va recunoaste, ca este mult prea tanar, ca familia lui imi va face rau, ca o fac special sa l leg de mine toata viata..apoi mi a zis ca ma iubeste, ca vom avea oricati copii imi doresc la timpul potrivit si ca imi este alaturi. Acum o saptamana vineri am luat prima pastila apoi duminica pe celelalte 4... Am incheiat o viata si o parte din mine. S ar fi nascut de ziua lui daca as fi dus pana la capat sarcina, regret ca nu am avut sansa sa l cunosc.. Si multe altele, dar fara sustinere lui nu mi as fi permis sa l cresc singura si fara ajutor.. In aceste zile desi plangeam de durere nu a venit o data sa ma vada, mereu intervenea ceva, era prea ocupat.. Ne am certat in continuu pe parcursul acestor zile, parea complet dezinteresat..nu mai era omul care imi punea lumea la picioare si aveam un sentiment foarte rau. Luni dimineata ne am despartit, din cauza ca eu il stresez prea tare, ca el ma iubeste enorm, vrea sa fie singur, e doar temporar... Am acceptat cu amaraciune.. Miercuri am aflat ca este intr o relatie cu ea si acum 2 zile ca in serile din acel weekend o plimba pe ea.. De accea era atat de ocupat. Mi a vorbit atat de rece si pasiv, nu recunosc nimic din omul langa care am crescut. Acum 2 zile am fost sunata si de ea..are 16 ani. Isi cerea scuze ca nu stia ca inca este cu mine..mi a zis multe lucruri care m au socat.. Am auzit discutia dintre ei doi.. L am vazut pe omul care era exact el la inceput cu mine, aceleasi replici, din greseala a strigat o pana si pe numele meu si multe multe minciuni... Extraordinar de multe.. Tot ce a repetat in continuu a fost ca eu sunt nimic pentru el, sunt trecutul lui, o iubeste pe ea, nu mai vrea sa auda nimic de mine.. Fata respectiva mi a spus ca inca e indragostita de fostul ei si sufera dupa el de aceea s a apropiat de iubitul meu.. Pe el nu il intereseaza acest aspect doar vrea sa fie cu ea. desi stie totul, e constienta de minciuni, a ales sa fie cu el.. Eu m am ales cu multe injuraturi de la el ca m am amestecat si totul s a incheiat ieri dupa multe ore de circ. Sunt distrusa, de 3 zile nu am mancat, nu pot sa dorm, sa rad, sa imi revin din soc. Ma gandesc cum as fi fost daca pastram sarcina, poate aveam un motiv sa lupt pentru mine.. Ma intreb cu cine am trait in atatea minciuni si de ce le am iertat... Am simtit ca are nevoie ca cineva sa ii creada unele lucruri pentru a simti ca domina situatia. Pe ea a cucerit o total.. Pare un adevarat gentleman, atat de atent, onest..care a suferit enorm intr o relatie cu o nebuna, care i a fost mereu alaturi trup si suflet. El spune ca niciodata nu a inselat intr o relatie, nu a gresit, vina a fost a mea, el a facut tot ce a putut pentru noi..eu nu m am oprit din a ii reprosa ca nu imi este alaturi si discuta cu altele. Sunt foarte aprinsi unul dupa altul..ea imi seamana enorm, fizic si ca personalitate.. Este eu la varsta respectiva cu exceptia ca eu nu i as fi facut asta altui om. Stiu ca vor ramane extrem de mult timp impreuna chiar se potrivesc mai bine decat mine si asta doar ma usuca.. Pe zi ce trece.. Imi este dor de el, de tot ce aveam impreuna, de viata mea, de obiceiuri si de linistea si caldura pe care o simteam in bratele lui. Acum ea sta pe locul meu, in toate privintele..cu ea nu se va purta atat de urat si nu o va lasa balta, nu va trece prin tot ce am trecut eu.. Iar eu voi ramane cu regretul unui copil nenascut si al unei iubiri in care am crezut cu tot sufletul. Ma gandesc sa ma duc la psiholog, dar pur si simplu nu vreau sa ies.. Totul imi aminteste de el.. Doar vreau sa imi plang suferinta. De ce lucrurile astea mi se intampla mie si cum poate exista atata fericire construita pe suferinta unui om? Cum de el poate juca atatea personaje si cum mi a putut face mie asta? Cand acum o saptamana plangea ca ma iubeste din tot sufletul si vrea sa ne impacam in viitor? Cum pot tine atat de mult unul la altul dupa o saptamana si ceva? Stiu ca si ea va ajunge sa l iubeasca la fel mult.. Pentru ca stiu exact ce urmeaza sa faca sa o cucereasca, la fel mi s a intamplat si mie.. Doar ca pentru ea va fi acolo cum pentru mine nu a fost. Astfel de lucruri se intorc vreodata?  Ma simt singura.. Si cred ca nimeni nu intelege ce gol am in suflet..Sa ies, sa cunosc oameni.. Cam greu..toti cei ok sunt luati iar eu acum in anturajul meu sunt "cea singura", sa ma bucur ca am scapat de alte lucruri mai rele, mi as dori..dar cand ma gandesc ca o strange in brate ca pe mine..ma distruge.  Imi cer scuze ca am scris atat.. Si sper ca poate, o sa gasiti solutia si pentru mine..

Offline

 



#2 2015-04-14 15:49:50

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Dezamagire..

Aoleu, ce poveste....El cati ani are? Probabil tot cam cat tine si este foarte imatur. Multe relatii incepute in adolescenta se incheie mai devreme sau mai tarziu pentru ca unul dintre parteneri sau amandoi vor sa mai experimenteze, sa vada cum e si cu altcineva, pana la urma eu una cred ca este ceva normal. Nu prea poti sa stii ce vrei si ce ti se potriveste mai bine daca nu incerci cateva variante.

De ce nu v-ati protejat ca sa nu ramai insarcinata? Si daca totul era roz intre voi nu mi se pare ca 20 de ani ar fi o varsta potrivita sa faci un copil in zilele noastre. Din ce scrii inteleg ca ai renuntat la sarcina la presiunile lui, uite ca tot nu a ramas cu tine nici dupa ce ai scapat de copil si sincer eu cred ca este mai bine asa.

Incearca sa te pretuiesti mai mult si sa inveti ceva din experienta asta, da-ti timp sa te vindeci si apoi cu siguranta vei gasi pe cineva care sa te trateze asa cum vrei. Dar in primul rand trebuie sa ai tu grija de tine si sa nu depinzi emotional de nimeni, uite cat de usor te-a putut manipula in repetate randuri. Esti foarte tanara, ai toata viata inainte si tot timpul sa gasesti omul potrivit wink


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#3 2015-04-14 16:19:02

Evy99
Membru
Inregistrat: 2015-04-14
Mesaje: 3

Re: Dezamagire..

Multumesc pentru raspuns.. Avem aceasi varsta..Eram in alta tara in vacanta si nu am avut in intentie... Nu s a finalizat si eram si in cele 3 zile dupa menstruatie si uite ca mi s a intamplat. Am renuntat pentru ca nu am vrut sa fiu judecata ca o fac sa l leg pe el de mine toata viata, m am gandit ca va veni la momentul potrivit.. Plus ca ma facea sa ma simt extrem de vinovata doar ca luam in considerare si varianta de a pastra sarcina. Oricum aici a fost doar vina mea ca atat de usor m am lasat influentata. Este normal sa fie si alte relatii, dar nu asa..nu pot sa inteleg cum. Doare teribil sa fiu lasata in situatia asta pentru cineva.. Si sa i vad everyday atat de fericiti... Nu pot inca sa mi revin din soc.. S au intamplat atat de multe saptamana care a trecut incat nu realizez ca unii oameni pot fi asa. Nu inteleg de ce Dumnezeu sustine astfel de oameni.. Si trebuie sa trec prin toate astea. Vreau sa trec peste, niciodata nu as mai putea lega nimic cu el dupa toata povestea asta. Sper ca la doctor sa primesc niste pastile sa ma ajute cu somnul si pofta de mancare.. Momentan nu ma pot gandi la alt ceva.

Offline

 

#4 2015-04-14 16:50:39

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Dezamagire..

Da, e urat felul cum a procedat....puteati sa va despartiti omeneste, sa-ti zica ca vrea sa se distreze cu altele ca sa vezi si tu ce ai de facut mai departe, asa el te-a tot vrajit ca tot pe tine te vrea, ca tot cu tine ramane si tu ai avut incredere in el desi faptele dovedeau contrariul.

Vezi data viitoare sa nu mai fii asa naiva si sa inveti sa cunosti omul asa cum e el cu adevarat ca sa vezi daca il accepti sau nu. Daca vezi ca nu e ceea ce-ti trebuie lasa-l ca sunt atatia, ai de unde alege. Si ai grija cu protectia, ai vazut ca metodele astea babesti nu prea functioneaza. Prezervativul e cea mai buna alegere.


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#5 2015-04-15 12:10:03

Evy99
Membru
Inregistrat: 2015-04-14
Mesaje: 3

Re: Dezamagire..

Am alergie din pacate, o vreme am luat yasmin dar nu m am simtit deloc bine de la ele si am renuntat dupa un an jumate.. Din cauza asta am ajuns aici :)) ... Iti multumesc pt cuvinte dar tot imi este foarte greu, mi as dori sa se intoarca roata dar sa nu il mai vad niciodata.. Pur si simplu eu nu sunt genul asta de om, niciodata nu as face ce a facut el sau fata respectiva.. Mereu am fost onesta si buna cu cei din jur si am dat totul.. Nu stiu ce am facut sa merit toate astea. Mi as dori ca Dumnezeu sa ma vada si pe mine.. Mi e imposibil sa realizez ca da, unii oameni calca peste altii cu atata fericire..si nu se intampla nimic.

Ultima oara a fost editat de Evy99 (2015-04-15 12:10:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-04-16 00:13:21

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Dezamagire..

Din pacate viata nu e dreapta si lumea nu e plina de oameni buni si onesti. E doar o perioada mai dificila, o sa vezi ca or sa vina si vremuri mai bune.

Nu stiu ce sa zic cu alergia aia ca nu ma pricep. Am auzit de alergie la latex si din cate stiu exista si prezervative fara latex.


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#7 2015-04-16 08:13:08

daenarys
Vizitator

Re: Dezamagire..

In plus pe langa prez fara latex daca vrei sa iei anticonceptionale se poate.vb cu un medic ca nu ti a fost ok cu yasmin si sigur gasesti ceva potrivit si pt tine

 

#8 2015-04-29 15:49:35

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

sa va zic eu despre dezamagire: avem o relatie de 6 ani, casatoriti de 1 an jumate, si am aflat ca 1 an si cateva luni a avut o alta relatie. asta dupa nunta, si incheiata cica acum 1 luna, 2. Nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa ma comport, ce decizii sa iau. ne depusesem actele pentru casa....

Offline

 

#9 2015-04-29 15:54:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dezamagire..

ati discutat despre asta ? el ce zice ?

Offline

 

#10 2015-04-29 16:00:41

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

am discutat, nu as fi aflat probabil daca nu i-ar fi dat cealalta mesaj , cand era acasa, ea fiind suprata ca inca e cu mine , sotul meu.. pentru el a fost o  distractie, o curiozitate, ca nu a fost ceva constant, continuu. mi-ar fi fost mai usor daca era vorba poate de o perioada mai scurta, nici nu stiu cum sa zic.
e incredibil cum se schimba situatiile, si ajungi sa fii in fata faptului implinit. Sotul meu chiar nu parea genul cu doua fete, genul care sa tradeze in asemenea fel. e adevarat, mereu am fost posesiva, am si avut probleme in ultimul an, cu banii, cu locul de munca.

Ultima oara a fost editat de astera (2015-04-29 16:06:44)

Offline

 

#11 2015-04-29 16:05:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dezamagire..

o curiozitate nu dureaza totusi un an, asta mi se pare o problema
insa tu in timpul asta nu ai simtit nimic in neregula, cu tine a fost la fel de afectuos ca de obicei ?

Offline

 

#12 2015-04-29 16:07:07

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Dezamagire..

El ce zice de situatia asta?


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#13 2015-04-29 16:09:46

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

am simtit, dar credeam ca e totul in capul meu, pentru ca asa cum ziceam, sunt posesiva, si aveam tendinta mai mereu sa ii zic ca i se intampla ceva, ca intarzie prea mult de la munca. da, o distractie nu dureaza atat. asta ma macina pe mine. la primul impuls, am zzis sa divortam. nu vrea, el vrea sa luam casa, sa fim impreuna. stiu ca pare asa din telenovele, ceva clasic, dar din interior, e o drama, ceva de neinteles si netrait pana acum.

Ultima oara a fost editat de astera (2015-04-29 16:10:36)

Offline

 

#14 2015-04-29 16:58:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dezamagire..

trebuie sa discutati si sa decideti impreuna ce e de facut, mai ales sa-ti dai seama daca poti trece peste asta si sa nu te gandesti in fiecare clipa ca e cu alta, fiindca neincrederea pe termen lung face mult rau

Offline

 

#15 2015-04-29 17:48:59

Any05
New member
Inregistrat: 2010-06-23
Mesaje: 6

Re: Dezamagire..

Sper sa nu te deranjeze si o opinie mai pesimista.Daca gresesc imi cer scuze,insa vreau sa vezi si partea asta a lucrurilor.Tu ai vorbit cu aceea persoana cu care el te-a inselat?.Ti-ai pus intrebarea vreodata ce se intampla daca nu vedeai acel mesaj?.Orice om intampina in casnicie/relatie suisuri si coborasuri pe orice plan(personal,profesional) dar asta nu inseamna ca persoana de langa noi are dreptul sa se refugieze in bratele altei femei pentru a se "detasa","distra" sau chestiuni de genul.Un om care tine la relatia lui stie sa aiba rabdare in rezolvarea problemelor si sa se implice in acest sens nu alege calea mai usoara.Totusi un an si ceva nu poate fi considerat o aventura,e o relatie destul de sudata(mai ales daca comunicau frecvent).Da,este adevarat ca majoritatea barbatilor mai calca stramb,bun o noapte,o saptamana,o luna dar nu un an si ceva aia numai e distractie sau simpla "diversificare".Spuneai mai devreme ca vreti sa depuneti actele pentru a va lua o casa eu zic sa te gandesti mai bine,din moment ce cealalta "ea" din viata sotului tau era "suparata" ca acesta nu a terminat inca relatia cu tine nu consideri ca ceva i-a alimentat aceasta incredere?.Gandeste-te ca nici intr-o viata de om nu poti cunoaste perfect omul de langa tine,si niciodata nu poti fi cu adevarat sigura de intentiile unei persoane,poate il intereseaza apartamentul..poate il intereseaza comoditatea unei vietii alaturi de tine(nu ma refer doar financiar si simplele lucruri de menaj de care au nevoie barbatii) si completarea acestei vietii alaturi de alta femeie.Gandeste-te bine la pasii pe care doresti sa-i faci,gandeste-te la tine,la dorintele tale si fericirea ta.Nu e un lucru usor ca dupa ce iti este zdruncinata increderea sa nu-ti ramana un minim de suspiciune la fiecare lucru iesit din "programul zilnic",o relatie bazata pe neincredere si minciuna nu este sanatoasa deloc.Anii si amintiriile nu fac totul intr-o relatie,gandeste-te in felul urmatotur(e doar un exemplu ne referitor la voi doi) Omul care acum un an iti facea toate poftele si erai pe primul loc in viata lui,daca acum a devenit egoist sau neinteresat e doar trecut,nu poti judeca la rece pe baza a ceea ce a fost sau ceea ce ai trait langa un om si numai pe baza a ceea ce traiesti in prezent si pe baza a ceea ce se poate realiza in mod realist langa un om.

Offline

 

#16 2015-04-29 22:43:10

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

Draga any 05, da am scris aici ca sa vbsc cu cineva la rece, dar parerea ta e spusa ca din partea amantei. Pe mine nu ma intereseaza ce simte a simtit ea, de ca capatat ea incredere in el. Nu menajjul ar duce casnicia noastra mai departe ci intr-adevar ce simtim amandoi si ce suntem dispusi sa facem pentru noi.

Offline

 

#17 2015-04-30 11:27:45

Any05
New member
Inregistrat: 2010-06-23
Mesaje: 6

Re: Dezamagire..

Daca tu asa consideri este ok,eu ti-am spus parerea mea.Unde isi face loc minciuna si o relatie extra conjugala de un an si ceva nu consider ca mai este asa mare "iubirea" din partea sotului.Sper sa va rezolvati situatia asa cum considerati voi de cuviinta si sa fie totul bine.

Offline

 

#18 2015-04-30 12:21:21

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

Any, cauta-ti un baiat care sa te iubeasca, si respecta-te pe tine insati. Stii de ce zic asta.

Offline

 

#19 2015-04-30 12:21:35

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Dezamagire..

Any, cauta-ti un baiat care sa te iubeasca, si respecta-te pe tine insati. Stii de ce zic asta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.