homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37-38


#704 2015-08-13 10:50:53

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

si eu am emotii mari...


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#705 2015-08-13 11:51:14

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Neata mamici!

Cred ca incepe puseuld ecrestere de 3 saptamani caci m-a "iubit" ieri ziua si noaptea continuu smile. Numai a tzorcait; m-a terminat.

Anca este atat de mult de scris si chiar nu vreau sa le sperii pe fetele de la aspirante, mai ales, ca doua dintre ele au cateva probleme similare cu ale mele. Am ma zis eu pe ici-colo ce si cum. Important este ca am scapat cu bine si eu si bebelica. Iar tu nu trebuie sa stii nik din ce nu este okay pana cand nu nasti smile.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#706 2015-08-13 12:07:50

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Buna,

Ionela bebele meu e f agitat si ziua si noaptea, nu am scapat de colici plus ca e si constipat , face caca la 5-6 zile si uneori apelez la supozitor cu glicerina.Medicul zice ca e ok sa faca si la 10 zile daca e alaptat exclusiv dar mie mi se pare enorm de mult stiind ca cel mare facea caca dupa fiecare masa.Eu sunt nedormita , imi da trezirea zilnic la 5 daca nu si mai devreme.Pe cel mare il dau la cresa in septembrie ca nu mai rezist cu amandoi fara ajutor si ma gandesc si la varianta cu bona , vedem.CAnd citesc fetita ta imi amintesc de baiatul cel mare al meu ,nici nu simteam ca am  copil mic in casa

Janis merci
Be ai continuat cu alaptatul dupa ce te-ai intors , cum a mers ?
Zi faina!


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#707 2015-08-13 12:20:49

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Neata!

Reina, nu e mare pt cresa? Al meu merge direct la gradi, nici nu avem aici crese dar nici nu cred ca l-ar primi. Ce sa faca cu aia mici acolo..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#708 2015-08-13 12:40:14

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

wave
Am intrat doar sa va salut. Eu sunt cum foarte multa treaba la serviciu, acasa cand ajuns fie in oras fie cu treaba in casa sau in curte cu Eduard.

Deno, bravo pt pitica! Si mie tot asa devreme mi s-a ridicat in picioare Eduard, prin august, l-am prins si pe filmare, nu imi venea sa cred chicot El la 10 luni si un pic a facut primii pasi smile


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2015-08-13 12:46:02

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Deno cresa e pana la 3 ani dar cum el face 3 ani dupa 1 sept il mai primesc si anul asta.Nu mi-am batut capul sa caut gradi si nu stiu daca gaseam cat mai aproape de casa , iar daca eu stau acasa cu cel mic o sa il duc poate mai putin.Vreau sa vad si cum o sa fie cu racelile, incercam.Dar la grupa mare chiar daca e cresa fac destul de multe activitati , sunt multumita oarecum


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#710 2015-08-13 13:21:05

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Reina, si baiatul meu facea kk la 7-8 zile cand era alaptat exclusiv, asa e tranzitul lor.

Maje kram ma bucur ca sunteti bine


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#711 2015-08-13 13:44:02

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Reina, pe masura ce creste o sa se mai linisteasca. Uite de asta nu mai vreau alt copil. Ca al doilea face ce nu a dacut primul. Si nu stiu cum as rezista cu un bebe mofturos.

Offline

 

#712 2015-08-13 14:11:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

buna!

reina, nu e vorba ca nu s-ar descurca alt adult cu el, ci ca nu se descurca el fara mine. el nu adoarme altfel decat la san. se trezeste des atat la somnul de zi cat si la cel de noapte si urla tare din primele secunde daca nu sunt acolo. categoric mi-ar prinde bine 3 zile de odihna (imi amintesc ce lux a fost sa stau in maternitate 2 zile), insa acum n-as putea sa ma odihnesc sau sa ma bucur de bebe gandindu-ma ca acasa, copilul mare se ineaca de plans dupa mine.

ionela, zici ca nu pateste nimic pt ca nu l-ai vazut cum plange cand se trezeste din somn (si se trezeste des) sau cand ii e somn si vrea sa doarma. se ineaca, tuseste pana ramane fara aer si asta in 2 min, pana ies eu de sub dus, tremurand de spaima. pe langa faptul ca se inroseste si ii curg lacrimile si mucisorii siroaie pe fata. cum sa-l las asa 2-3 nopti la rand? la fel si la somnul de zi: daca reuseste sotul sa-l adoarma in masina, se trezeste dupa 10, 20, 30 min si urla disperat de parca l-ai taia.

in plus, nu vreau sa plantez samanta geloziei inca de la nastere - "nu o pot vedea pe mama, nu pot adormi la titi, plang ca disperatul pt ca ea e plecata sa-l nasca pe fratior".
nu va ganditi ca imi imaginez ca vin acasa la acteva ore dupa nastere si alerg prin curte cu cel mare. clar ma vor ajuta altii cu copiii, eu vreau doar sa fiu prezenta, sa ma vada si sa-i vad.

adina, cred ca il voi tine si eu 3 ani pe baiatul cel mare acasa. pe cel mic insa... tot 3 ani daca voi fi nevoita sa-mi dau demisia, altfel maxim 2 pot sad.

flower, cum doresti. eu n-am preconceptii, nici nu ma sperii citind  despre complicatii. tu oricum ai fost un caz fericit, totul s-a terminat cu bine. cand eram insarcinata cu primul copil, s-au intamplat tragediile elenei si a lui just. m-au afectat, dar nu am proiectat asupra mea.

ionela, nu mereu al doilea copil e opusul primului. auzisem de o mamica ce a avut parte de un bb1 la fel de solicitant ca al meu si spera ca bb2 sa fie mai linistit, mai independent. ia ghici: fix la fel a fost si cel mic! lol eu am ajuns sa cred ca bebelusii sunt oglinda trairilor parintilor: parintii relaxati au parte de copii linistiti. cei stresati ca mine, preocupati sa nu cumva sa greseasca cu ceva, presati de timp si crizati ca nu se pot ocupa de toate, au parte fix de copii solicitanti. daca parintele se poate relaxa, atunci si bebele e linistit. am vazut si la niste prieteni: la ambii copii au fost foarte calmi si oarecum miserupisti (lasau bebelusul sa planga pe canapea pana ce se imbracau in timp ce eu ma stresam cum sa-l iau mai rpd in brate sa-l alin) si copiii nu i-au solicitat, sunt genul care stau cuminti in patut, uitandu-se in tavan. prietenii astia, cu doi copii mici, fac mai multe treburi extra decat facem noi cu unul. noi nu reusim nici strictul necesar sa-l acoperim, ei au timp de activitati extra parintesti. cum, nu stiu...

Offline

 

#713 2015-08-13 14:25:29

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

hello mamici,
cum dau espumisanu la bebelina? ca am uitat sa intreb la doc. am fost astazi cu ea ca pe noapte a facut circ mare. a spus ca par a fi colici in rest e sanatoasa. a pus 600 grame in 2 saptamani si 2 zile de cand suntem acasa si ca-i ok 600 ml lapte praf. daca pun picaturile in lapte cum am inteles eu din prospect oare nu-I modifica gustul? n-as vrea sa risc sa nu-mi mai bea laptele.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#714 2015-08-13 14:56:02

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Time puss

Reina da, am continuat cu alaptatul. Lucrez 6 ore. Ii lasam la inceput cam 600 de ml de lapte muls. Acu ca e diversificata ii ajung cam 300. Cat sunt la serv bea la biberon
Cand sunt acasa titzi

Deno f rapida r micuta ta

Offline

 

#715 2015-08-13 15:17:16

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Mamici  wave

Eu va contrazic cu 4 ani. Nasicul nostru a mers la 5 ani si a racit la fel ca si N. Doar ca le-a dus mai altfel pe piciodare fiind mai mare.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#716 2015-08-13 15:20:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

si eu stiu ca nu varsta conteaza. primul an de colectivitate e cu boli, indiferent de varsta. mi-a povestit o directoare de gradinita ca educatoarele noi se imbolnavesc si ele des in primul an de lucru.

Offline

 

#717 2015-08-13 15:25:00

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Just, eu i am dat cu lingurita cam cate 10 picaturi de vreo doua iri pe zi. Dar a mea nu avea voluci puternice. Prospectul zice 20 picaturi inainte sau dupa fiecare masa. E bun la gust, nu refuza bebe nimic ai sa vezi

Offline

 

#718 2015-08-13 15:45:10

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

am inteles ionela. multumesc. eu la fiecare masa o sa-i dau cate 10 picaturi si vedem pe parcurs. nu ma asteptam de la lapte praf sa faca asa gaze


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#719 2015-08-13 15:45:55

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

anca90 a scris:

educatoarele noi se imbolnavesc si ele des in primul an de lucru.

Si inca cum! Prietena mea cea mai buna tusea in rand cu N in primul an la gradi.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#720 2015-08-13 15:48:00

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Da i direct cu lingurita inainte de masa cu vreo 10 min.

Offline

 

#721 2015-08-13 15:48:04

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

ce durere de cap am bang


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#722 2015-08-13 15:49:59

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Si daca dai cu capul de zidul ala trece? tongue

Serios, acum, ai baut suficienta apa azi? Pe canicula de cele mai multe ori asta e cauza durerii de cap...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.