homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37-45


#837 2015-08-20 04:05:06

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Raportul intre cat face si cat dati mi se pare echilibrat...
La gradi cat plateati?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#838 2015-08-20 08:47:53

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Neata,

Mie mi se pare foarte mult 1600 pt bona, dar stiu ca in Bucuresti au pretentii mari si mai ales ca daca esti multumit de ea, dai oricat pt copil...
Si eu dadeam inainte 1500 insa intotdeauna am avut sentimentul ca ii dau prea mult pt ce face, acum dau 1300 si imi face mult mai mult decat cea de dinainte, asta e, mai depinde si de om..

Daca ne gandim ca o vanzatoare are 700-800 lei.. si ca bona lucreaza oricine, nu au nevoie nici de studii, nici de experienta, nici nimic... dar asta e, profita si ele.. mai trist e cand dai o gramada de bani si se mai poarta si urat cu copilul, sau nu se ocupa deloc de el, ca stiu si cazuri din astea.

Janis la Montessori cum a fost? la care gradinita l-ai dat, la cea din Militari - casa Montessori?


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#839 2015-08-20 09:35:10

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

neatza

janis, mersi, da mult, dar daca si face atatea, e ca si cum ai avea bona si femeie la curatenie, daca imi zici ca iti si calca deja ii dai putin lol lol lol  (glumesc,normal) ....important e ca 1.va permiteti sa ii dati atata si 2. copilul si voi sunteti multumiti.

cris 8 , da in bucuresti cer enorm facand comparatie cu celelalte salarii care implica aceelasi studii sau chiar mai mari, toata lumea are senzatia ca in bucuresti fug cainii cu covrigii in coada, da se poate castiga mult, dar si consumul e ridicat...eu cand merg aici la piata si cand merg vara la mine la tara la piata (caci am posibilitatea asta cand e ana la tara) si fc comparatie intre preturi, e diferenta mare, da e adevarat ca e zona agricola, dar totusi....

anca voi cand plecati in concediu?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#840 2015-08-20 09:59:39

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

neata mamici


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#841 2015-08-20 10:09:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Neata

Cris, nu te supara dar eu nu cred ca poti compara o vanzatoare cu o bona. Dupa parerea mea o bona merita mult mai mult decat o vanzatoare. O femeie de incredere care iti intra in casa si care sta cu copilul tau, care vorba aia e cel mai de pret "lucru" pe care il ai, nu se poate compara cu o femeie care sta si incaseaza bani, sau aranjeaza marfa pe rafturi. Platesti mai mult poate si la cineva care iti face curatenie, daramite pentru cineva care iti ingrijeste copilul, il duce la plimbare, il spala, il invata, ii face de mancare etc. E o responsabilitate mult mai mare.
Si sa fim sincere numai cine isi permite plateste bona, e un serviciu mai de "lux", atunci de ce sa nu ceara ? Eu zic ca si merita.
Si eu am bona, si ma bucur ca am gasit-o. Alti parinti cauta si nu gasesc pe cineva de incredere.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2015-08-20 10:10:58

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

neata


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#843 2015-08-20 10:21:11

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

time, de cele mai multe ori habar nu ai daca e o femeie de incredere sau nu.. o iei prin agentii, o iei prin anunt la ziar..poate fi o nebuna, nu ai de unde sa stii, vezi cu timpul. Si din pacate vezi pe copil.. Si majoritatea bonelor nu fac mai nimic pt copil, doar ii dau sa manance si il culca. Le vedeam in parc (unde stateam inainte la bloc) puneau copiii toti intr-un loc cu jucarii acolo la gramada si ele se hlizeau maxim, abia daca se uitau la ei.. copiii se mai imbranceau, se loveau, Dumnezeu cu mila, pe ele nu le doare..
Foarte rar gasesti o bona care sa il si invete pe copil ceva, de obicei au mai mult rol de supraveghetor, si ala indeplinit pe jumatate..

Nu stiu in provincie dar crede-ma ca in Bucuresti e jale.. cer enorm si nu ofera mai nimic, de aceea zic ca nu isi merita banii

Cu prima bona, la inceput nu i-am spus ca am camere, si in prima saptamana am vazut ca fata mea se juca singura pe jos cu jucariile iar bona mea vorbea la telefon cu orele... si inca a fost ok, comparativ cu ce stiu de la alti parinti..
Dupa ce i-am spus de camere s-a schimbat treaba.. dar afara habar nu am ce facea..

Eu personal as fi optat clar pt gradinita daca nu era problema cu bolile.. dar asa am zis sa o mai feresc cat e atat de micuta.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2015-08-20 10:23:41)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#844 2015-08-20 10:27:28

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Cris, de aia zic ca o bona care face cate zice Janis ca face, merita banii aia, 1600 de lei. Pentru ca o bona buna merita mai mult decat o vanzatoare, pentru ca nu stiu cum e la Bucuresti, dar la noi nu trebuie sa ai facultate sau nu stiu ce cursuri ca sa fii vanzatoare, ai terminat liceul, gata esti mai mult decat calificata sa vinzi. Si la fel o femeie care poate ca a avut copii, a fost casnica o viata intreaga se comporta mai bine si mai frumos decat o tinerica cu facultate, dar fara sa aiba habar sau sa-i fie dragi copiii.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#845 2015-08-20 10:28:33

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

cred ca mi-am gresit cariera, bona de bucuresti trebuia sa ma fac lol


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#846 2015-08-20 10:30:28

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Bubu rotfl2


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#847 2015-08-20 10:43:42

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Eu ii dau 600 lei de la 8 la 2, timp in care vin xe 2 ori acasa sa hranesc pitica. Cat doarme imi mai aseaza farfuriile la loc, ca eu le las la scurs seara, si imi uda florile. Mai mult nu vreau, nici eu , nici ea. Cand vreau sa fac curatenie o rog sa mai stea 2 sau 3 ore. Daca termin...bine, daca nu, mai fac cand vine sotul.

Offline

 

#848 2015-08-20 10:47:36

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

mama ce lene am....


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#849 2015-08-20 10:50:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Bubu daca vrei iti gasesc job instant lol am o gramada de prieteni care au nevoie.. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#850 2015-08-20 11:39:27

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

mai citeam zilele trecute si articolul asta, in special comentariile
http://www.printesaurbana.ro/2015/08/bo … mania.html
zicea una ca da bonei 3000 lei, mi-a picat fata
ma gandesc, ce salarii trebuie sa aiba sa-si permita sa dea bonei 3000?!


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#851 2015-08-20 11:50:23

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Eu mi-am dorit mult sa fiu bona, dar la noi in oras mai mult se cautau femei pentru curatenie decat bone, si asta pt un salar de 800-900 lei. Adica se erea curatenie, spalat, calcat, stat cu copilul, iesit in parc, gatit etc. Si pentru banii aia, sincer, munca era prea multa. Si program de la 8 la 17-18, de luni pana sambata.

Eu imi doream sa stau cu copii, sa ii invat lucruri, sa ma ocup mai mult de copii decat de gospodaria cuiva. Imi plac copiii, stiu psihologie si am citit foarte mult si despre parenting si tot felul de activitati. Plus ca, nu putea fi vorba nici de contract, so...nici asigurare de sanatate.
In bucuresti poate aveam eva sanse bune sa fac ce imi doream smile

Eh, poate cand vine bebe, dupa 1-2 ani, o sa imi iasa pasenta intrun fel sau altul; ma ganesc sa imi deschid in timp ceva gen gradinita, dar pentru maxim 5 copii si sa ma pot ocupa exclusiv eu de copii si e asemenea sa ii implic si pe parinti in acticitati, sau macar in decizii. Tare curioasa-s daca r prinde asa ceva la noi. Am auzit de asa ceva prin occident doar.


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#852 2015-08-20 11:52:43

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Cori, succes in ceea ce iti doresti

Bubu, citisem si eu articolul ala   chicot

De luni sunt hainute frumoase pentru copii la Lidl

Ultima oara a fost editat de timean86 (2015-08-20 11:56:54)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#853 2015-08-20 13:12:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Bubu, am citit si eu de curiozitate, no comment..

hai sa va spun una buna apropos de bone: am niste prieteni care isi cautau bona. Au gasit pe cineva printr-o recomandare, teoretic f ok. S-au intalnit, mamica i-a spus bonei conditiile, si ca ii ofera si masa de pranz (cam intotdeauna se ofera si asta..) dar ca ea (mamica) nu prea gateste pt ei - pt copil gatea ea dar pt ei nu), dar are mereu ceva uscaturi in frigider. Daca ii place ce gaseste in frigider se poate servi cu orice, daca nu - asta e, sa isi aduca de acasa.
Pleaca bona, apoi peste 2 ore o suna si ii zice mamicii: Vaii dar cu masa de pranz.. eu nu sunt de acord sa imi aduc de acasa, nu sunt pretentioasa la mancare insa imi trebuie totusi ceva cald , acolo 2-3 feluri de ceva gatit pe saptamana nu puteti face?

A ramas prietena mea fara cuvinte...pai cine pentru cine munceste?? nu voia cumva sa ii stranga si masa?
La chestii de genul ma refer cand spun ca au nenumarate pretentii... cam toti prietenii nostri au apelat la bone si stiu multe patanii, ca de exemplu bona sa acopere camerele (desi existau si stia de ele!!!) si sa smuceasca copilul, sa tipe la el ca o nebuna...
Nu mai zic, cand ai bona te stie tot parcul  tot ce ai in casa, in cele mai mici detalii, e o barfa pe ele...

Eu una sunt scarbita maxim dupa cate am vazut si auzit, am gasit si noi pe cineva cunoscut, pare minunata ca e blanda cu fata si e si f muncitoare, dar eu incredere 100% nu o sa am niciodata in nicio bona din lume, urmaresc camerele zilnic cat pot de des. mai sunt si femei ok, dar din pacate atat de rare..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#854 2015-08-20 13:32:17

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Naspa ce zici tu....


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#855 2015-08-20 13:45:43

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

da time, in Bucuresti daca ai nimerit o bona ok te porti cu manusi sa nu o pierzi... ca e o adevarata industrie...stiu si ele ca pt copil faci orice, numai sa fie bine..
eu nu am nimerit rau...sincer in bona actuala am mai multe incredere decat in prima, dar chiar si la altii cand vezi, iti pui niste semne de intrebare, de aceea sunt asa reticenta
Acum daca sunt multumita de bona, evident ma straduiesc si eu sa fie si ea multumita, ii mai dau si cate ceva in plus fata de salariu, de Paste, de Craciun, de ziua ei, de 8 Martie..

Dar chiar si a mea, sa vezi ce idee ii venise. Avea ceva de rezolvat prin oras pt ea, si s-a gandit sa plece cand doarme fata mea, dar sa vina nora ei sa stea in locul ei, in caz ca se trezeste copilul intre timp. Am ramas masca cand mi-a zis.. i-am spus: si cam cum crezi tu ca ar reactiona copilul meu, abia trezit din somn, sa vina la ea o femeie complet straina, fara sa fie nimeni altcineva acasa??
I-am zis ca e exclus asa ceva, daca are nevoie de o zi libera imi iau eu concediu...
Insa in acelasi moment m-am intrebat, daca nu aveam camerele, oare nu facea asta fara sa imi spuna??


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.