homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37-96


#1806 2015-10-06 13:01:13

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Buna!

Adina puss la sf?rșitul lui noiembrie ar trebui. Mai am smile.

Garga, la fiecare vaccinare a facut febra? Cat de multa? Scade cu tratsment? Cat dureaza pana creste iar?

Offline

 



#1807 2015-10-06 13:43:37

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

hei mamici, va mai citesc si eu cand mai apuc... iar acum ca e vb de vaccinare va intreb si eu pe cele cu copii mai maricei, dupa cel de 1 an vi s-a mai recomandat vreunul pana la urmatorul din schema?

de ce va intreb, pt ca pediatrul iuliei mi-a zis ca mai are vreo 4 pe care le recomanda in afara schemei, iar primul ar fi anti varicela, sa il faca dupa sarbatori... iar eu nu stiu ce sa fac.. parca nu i-as face pt varicela pentru ca inca nu este in colectivitate si nu va fi pana la 3 ani cand o dau la gradi, dar pe de alta parte imi este cam teama sa nu faca boala si sa fie vreo forma urata daca nu are vaccinul facut.. eu personal vaccinata fiind in copilarie, am facut boala la 17 ani si nu o forma chiar usoara..
nu mai stiu care erau cele pe care le mai recomanda, dar eram curioasa daca voi ati mai facut vreunul in afara schemei si care

pupici puss


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1808 2015-10-06 13:50:12

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

bubutadana a scris:

si eu stiam la fel ca tine, smart, ca cel de la 4 s-a mutat la 6 (adica asa ne-a zis si noua doctorita)
acum iar l-au mutat la 5 ani?
oricum, daca e rapelul la ROR, eu nu-l mai fac

da, si eu vreau sa nu-l mai fac, oricum am citit ca imunitatea la el e de cativa ani, va mai trebuie inca un rappel si ca tine pana la maxim 14 ani imunitatea....pe cel antipolio clar o sa-l facem, dar la asta cand am citit cate reactii poate da, zic pas.
nu vreau sa isc acum o intreaga polemica vaccin/antivaccin, ca s-a mai tot discutat, nu sunt pt antivaccin, dar nici atatea cate se fac la noi.va las mai jos marturia unei actrite de la noi, am share-uit si pe facebook, asa pt lectura....repet, nu vreau sa ajungem iar la certuri , cel mult discutii contracdictorii.

Decizia Ministerului Sănătății de a propune un proiect de lege prin care vaccinarea copiilor devine obligatorie pentru a putea fi ?nscriși la școlile publice sau private, st?rnește reacții dintre cele mai vehemente.

Una din cele mai dure reacții ?i aparține actriței Ani Crețu, mamă a unui copil. Ea spune că fiul său a avut de suferit din cauza vaccinurilor și că noua lege nu are nimnic de-a face cu sănătatea, ci cu interesele financiare ale concernurilor farmaceutice.

"Dacă ar trebui să mă pun ?naintea trenului ca să opresc această lege, chiar o fac. Am avut și ?ncă mai am de tras cu fiul meu din cauza acestor vaccinuri. Eu sunt o mamă pățiță. La 3 săptăm?ni după ce l-am vaccinat de ROR, a ?nceput calvarul. A debutat cu rujeolă infantum și stomatită aftoasă și după alte 3 săptăm?ni diaree cronică. Am umblat cu el prin spitale, am făcut analize p?nă și genetice, am trimis o analiză ?n Germania, m-a costat 3200 de lei o singură analiză genetică, iar genetic copilul nu are nimic, nicio alergie. Din luna martie am ?ntrerupt orice medicație de sinteză și de atunci este numai pe homeopate (de 8 feluri), tinctură de echinaceea și alte feluri de tincturi, ulei de chimen negru, presat la rece. Numai pe naturiste ?l țin, ceaiuri multe, suc de iarbă de gr?u ?n fiecare dimineață. Nici nu-mi vin ?n cap toate produsele bio pe care le cumpăr pentru el. Mă costă lunar 3.000 de lei produsele bio, m?ncarea, homeopatele.

De un an si 5 luni nu exista noapte sa nu citesc minimum 2 ore despre vaccinuri, eliminari metale grele, caut magazine bio, ma uit sa cumpar iaurturi de soia, cu fructe, branza de soia, biscuiti fara gluten etc. Copilul e alergic la lactate, se umfla, i se umfla capul. Nu-i de gluma. Un an si ceva am umblat cu fecalele copilului meu in geanta pentru tot felul de analize. Mergeam de 3 ori pe saptamana la laboratoare ca sa fac analize. La un moment dat un doctor mi-a si zis: unele doamne umbla cu parfumuri in geanta, tu cari fecale? M-am rugat la Dumnezeu continuu. De un an dorm langa patul copilului, nu am somn. Daca aceasta lege se aproba inseamna ca noi suntem niste animale manate de niste interese financiare, interese intre Minister si firme, noi nu mai existam, suntem buni doar pentru impozite si taxe. Te face viitor consumator de spitale si medicamente. Asta face vaccinul!?,  a spus Ani Crețu pentru Wowbiz.

Ultima oara a fost editat de adinagrig (2015-10-06 13:51:56)


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1809 2015-10-06 14:04:28

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

of , este o decizie tare grea
eu scriu din experienta mea si fiecare face cum vrea

Dami are toate vaccinurile, nici macar febra nu mi-a facut
Clara il are pe cel din spital si pe cel de la 2 luni facut la 4 luni
reactii: febra o saptamana , nu mare in jur de 38-38.5, era vara, alaptata , nu era racita plus cateva zile de diaree cu sange, nu mult sange dra suficient cat sa intru in panica
am fost la Marie Currie , la urgente, a zis sa ne interneze sa o tina sub observatie, cam ce faceam eu acasa, am refuzat, mi-a dat sa ii fac un set de analize , toate analizele au iesit varza din cauza vaccinului
acel doctor, ne-a spus ca reactia este din cauza vaccinului si daca il vom face pe cel de 4 luni nu imi poate garanata ca reactia va fi mai blanda sau mai dura , inclusiv deces
la ea am decis sa nu ii mai fac nici un vaccin, desi ma razgandisem sa il fac pe cel de polio, m-am razgandit cand am citit ca dupa vaccin  o  saptamana ea elimina prin scaun virusul ( asta in cazul vaccinului cu tulpini vii), in prospect scria ca cine a avut reactie adversa la vaccin sa nu-l mai faca

Clara este alergica la orice intepatura de insecta, se umfla zona , o mananca si se scarpina si prin urmare are niste bube imense, cu toate medicamentele si alifiile pe care i a avut pana pe la 1 an si ceva la iaurt , voma cantitati mici si dese
acum nu mai are nici o manifestare

anul trecut amandoi au avut varsat de vant, nu a fost nici o deosebire intre simptome , manifestare si bube

eu una personal sunt de acord cu vaccinurile, cu toate ca nu inteleg de ce se face anti tetanos


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#1810 2015-10-06 14:42:11

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

mamici,

de unde luati incaltaminte de interior pr gradi? in afara de tikki, ca sunt f scumpi.


2 ani +

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1811 2015-10-06 14:42:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

deci clara are doar partial vaccinurile facute, nu? si au fost probeleme la inscrierea la gradi?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1812 2015-10-06 14:55:38

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

adelina_1985 a scris:

mamici,

de unde luati incaltaminte de interior pr gradi? in afara de tikki, ca sunt f scumpi.

adelina noi am luat de la diechman si ccc
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1813 2015-10-06 15:01:37

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

adelina, deichman si noi
si la ccc erau f dragute dar nu aveau numarul care-i trebuia


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#1814 2015-10-06 15:11:59

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

ufffff da, si eu am fost in dubii cu vaccinarea, insa la noi e altceva, alta poveste pe care nu vreau sa o dezvolt ca intram in alta polemica smile

adevarul e ca dupa ROR iulia are fel si fel de bubite pe piele.. a avut o mica eruptie la vreo saptamana si cand apar cand dispar.. acum am zis ca a fost intepatura de insecta ca prea erau mari, dar sunt putine ca nr... nu pe tot corpul... pare insa alergie la intepaturi de insecta.. nici nu stiu ce sa mai zic
de aceea nici nu stiu ce sa fac cu cel recomandat de dr in afara schemei.. nu stiu nici macar daca sa o duc la dr pt 3 bubite pe picior


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1815 2015-10-06 15:17:30

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

adina, povesteai ce naturiste dai fetitei pt raceli. spuneai ceva de ulei susan si usturoi, nu? mai poti repeta cum le dai?
pffu, noi din raceala in raceala o tinem..nu e grav, doar muci si un 37 temp


mersi de sfaturi, uitasem de magazinele astea.


2 ani +

Offline

 

#1816 2015-10-06 15:30:00

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

nati nu a avut reactii adverse la vaccin .
acum, bineanteles, fiecare parinte decide in functie de copilul lui, daca ar fi avut probabil si eu as fi ezitat .

voi aveti idee  cum aflu si eu ce vaccinuri am facut ? :S sunt curioasa daca noi am prins ror-ul asta . aveti idee din ce an se face ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1817 2015-10-06 15:38:24

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

hello wave

Geo, scrie in carnetul de vaccinari. La 1 an se face ROR prima data.

anca90 a scris:

Buna!

Adina puss la sf?rșitul lui noiembrie ar trebui. Mai am smile.

Garga, la fiecare vaccinare a facut febra? Cat de multa? Scade cu tratsment? Cat dureaza pana creste iar?

Nu mai tin minte exact ( sunt 3 ani jumate de la ultima vaccinare) dar nu cred ca a facut febra la toate. Parca la ultimul a fost mai marait. Oricum, probleme deosebite n-au fost dupa.
Stresurile mele sunt in jurul mult discutatei legaturi intre vaccinuri ( mai ales ROR) si autism. Desi au fost destule studii care neaga ca ar avea vreo legatura, totusi exista muuuulte martusiri ale parintilor despre aparitia simptomelor dupa vaccin.
Eu nu am observat nimic special dupa ROR, simptomele au fost clar de dinainte, nici nu prea cred in efectul lor de cauzare a autismului ( poate de grabire a aparitiei simptomelor, cel mult) dar un stres tot am si ma chinuie gandul ca i-as putea face rau "cu mana mea".

Offline

 

#1818 2015-10-06 15:44:27

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Garga, ma refer la mine. Eu nu am carnet de vaccinari, tu ai ?


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1819 2015-10-06 15:52:28

iuliabebe
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-10
Mesaje: 2304

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

citeam undeva ca incepand cu 1975 s-au administrat impreuna cele 3 vaccinuri, ROR, initial in 1967 si 1969 se administratu separat.. eu sunt in 80, deci cred ca il am facut ca ai mei spun ca au urmat schema, ca era una si atunci, dar carnet ciu-ciu


pui mic - 28.06.2014 hjarta rugaciune

C’est la vie! C’est la guerre!

Offline

 

#1820 2015-10-06 15:56:23

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

fetele, am si eu o intrebare: eu am sterilet de 5 ani. vineri sunt programata la doctor sa vad, il scoate, ce face, etc.
ideea este ca din 24 august nimic nimic, am tot asteptat luna asta dar deloc.
gravida nu sunt - ca nu am cum, dar asa se manifesta la sfarsit de interval : prin absenta menstrei?
stiti careva?

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2015-10-06 16:19:36)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#1821 2015-10-06 16:28:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

desi sunt anti vaccinare in ceea ce priveste copiii mei, consider ca adesea adeptii impotriva vaccinarii exagereaza si e pacat ca din cauza asta ajung informatii false la parintii/viitorii parinti care au de luat o decizie in privinta asta. de exemplu, relatarea mamicii de mai sus nu ma convinge ca episoadele de diaree au legatura cu vaccinul. copilul meu are scaune proaste de un an, intoleranta la lactoza si nu a primit vreun vaccin.

ginutza, varsatul de vant e una din bolile acoperite de ror? deci un copil vaccinat cu ror si unul ne, nu doar ca s-au imbolnavit amandoi dar s-au si manifestat la fel?

Offline

 

#1822 2015-10-06 16:29:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Buna!

Am citit in week-end un interviu super legat de medicamentele / naturistele pt. imunitate si partial de vaccinare. Interviul era cu un medic alergolog, l-a share-uit Mihaela Drilea pe fb.
Explica de ce nu e bine sa "umblam" la imunitate cu diverse substante si mi s-a parut foarte pertinent. nustiu

Eu am avut o singura tentativa cu un sirop pt. imunitate de la Dacia Plant, i-am dat aproape jumatate de sticluta in august anul trecut, apoi am renuntat la sfatul pediatrei care mi-a spus ca imunitatea si-o va face organismul singur, luptand impotriva virusurilor si nu cand vrem noi.
Ca dovada, anul asta merge de o luna la gradi si (inca) nu a racit deloc.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1823 2015-10-06 16:37:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

geo, la medicul de familie ai intrebat? acolo ar trebui sa existe un dosar cu tot istoricul medical.

Offline

 

#1824 2015-10-06 16:40:27

adelina_1985
Full member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 553

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Katey a scris:

Buna!

Am citit in week-end un interviu super legat de medicamentele / naturistele pt. imunitate si partial de vaccinare. Interviul era cu un medic alergolog, l-a share-uit Mihaela Drilea pe fb.
Explica de ce nu e bine sa "umblam" la imunitate cu diverse substante si mi s-a parut foarte pertinent. nustiu

Eu am avut o singura tentativa cu un sirop pt. imunitate de la Dacia Plant, i-am dat aproape jumatate de sticluta in august anul trecut, apoi am renuntat la sfatul pediatrei care mi-a spus ca imunitatea si-o va face organismul singur, luptand impotriva virusurilor si nu cand vrem noi.
Ca dovada, anul asta merge de o luna la gradi si (inca) nu a racit deloc.

cand o sa ajung si eu sa zic ca merge la gradi de 1 luna si nu a racit..pfuuu
acum se lipeste tot de el. desi anterior a fost un copil scos in lume, nicidecum tinut intr-o bula.


2 ani +

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.