homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44-111


#2091 2016-08-04 21:53:13

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Asa gandesc si eu!! Nu are cum sa fie legatura mai putin puternica intre mama si copil. Doar 9 luni tot acolo in burtica a stat si tot bataile inimii ei le-a auzit. hjarta
Probabil e recuperarea mai grea. Dar nici dupa naturala nu sunt mereu toate roz.
Bebeii sa fie sanatosi si noi sa putem acea grija de ei si laptic sa le dam. Restul sunt detalii.

Offline

 



#2092 2016-08-04 22:00:18

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Fix asa simt si eu! Legatura dintre mama bebe, clar nu depinde de modul in care vine pe lume. Il iubesc pe bebe de nu mai pot de acum! ❤️  Clar nu se va schimba asta. ❤️


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

#2093 2016-08-04 22:00:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Papi, recuperarea depinde mult de organism. Eu am avut dureri pana mi-a scos firele, apoi mi se intampla sa si uit ca sunt operata. La 6 saptamani caram caruciorul trei etaje (dar tu sa nu faci asa tongue ).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2094 2016-08-04 23:39:43

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Mai fetelor. Dupa contractianaia cred ca a mai fost una usoar si fff scurta mai devreme. Dar bebelina zici ca are baterii noi. O simt ffff activa. Mai mult ca niciodata....
Acum nu ma doare nimic si burta nu e tare. Daca mai patesc si maine, fug la doctor.

Offline

 

#2095 2016-08-05 01:15:49

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Papi, poate isi schimba pozitia. Relaxeaza-te, ai grija sa te hidratezi si, daca se repeta, suna medicul maine.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2096 2016-08-05 07:22:44

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Neata burtici !!  Dau eu cafeaua  mornincoffee

Aculary  am inteles. Offf  ce nasol cu doctorii astia care nu au curaj  hmm
Te-am intrebat pt ca si eu am diagnosticul tau, avand 4 mutatii. Sper ca nu te-a deranjat intrebarea ...
Sunt ferm convinsa ca daca as locui in Romania accelasi lucru mi s-ar spune si mie. Mie imi e o frica teribila de cezariana, de taietura ... am oroare de operatii in general. Sper sa scap, daca se intoarce bebe.

Fete pai cine a zis ca legatura dintre o mama si un copil e mai puternica daca vine pe lume prin nastere naturala, e o mare tampenie !! Eu nu am mai auzit asa ceva   spranceana


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2097 2016-08-05 07:45:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Neata!

Ei, Madle, sunt o multime de discutii ca si cu alaptatul, vaccinarea etc. cum ca unele am fi mai mame sau mai putin mame decat altele pt ca am nascut sau ne crestem copiii intr-un anume fel.  wink


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2098 2016-08-05 08:29:18

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Katey neata  puss
Mai putin mame sunt cele care isi abandoneaza copiii, care pleaca de acasa insa isi lasa copiii si nu ii iau cu ele. Afectiunea dintre o mama si copilul ei nu tine de modul in care a venit pe lume sau daca e alaptat exclusiv sau nu.
Eu am avut norocul sa nasc natural prima data, pentru ca aici nu se merge pe cezariana decat in sistem de urgenta. Si sper ca si la toamna sa nasc la fel. Repet... mi-e o frica teribila de operatie, plus ca nu are cine sa ma ajute in perioada de dupa. Si fetita e micuta, deci vor fi 2 copiii micuti de care ma voi ocupa singura.

Fetelor nu bagati in seama gura lumii, discutii vor fi. Important e ce va doriti voi si sa va fie voua bine  tummenupp


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2099 2016-08-05 10:41:34

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Hello burtici.

Madle, nici vorba de deranj. Stiu ca in strainatate se merge mai mult pe natural si mai putin pe cezariana.
Chiar, tu ai aflat ce ascunde burtica? 😊


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

#2100 2016-08-05 10:59:50

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Madlena, eu am auzit o gramada de pareri si de discutii despre cat de mama esti sau nu daca nasti natural sau prin cezariana. Discutii urate. Dar na, sunt multi oameni incuiati. Nu ma deranjeaza parerile lor, ma deranjeaza ca le pot influenta pe unele mamici care fac cezariana de nevoie si apoi sufera si se distrug psihic ca nu au nascut natural....

Si mie imi e frica de operatie. Am avut alaturi 2 mamici care au nacut prin cezariana. Cu fina mea am stat zi de zi in primele saptamani de viata ale finutului. Stiu ca nu e usor. E totusi o taietura pe abdomen si uter. Dar stiu si ca un travaliu de 15-20 de ore nu poate fi placut. Sau ca epiziotomia care in Sibiu se face obligatoriu, fie ca e nevoie fie ca nu, e nasoala. Si cand ma gandesc ce imi povestea mama despre nasterile ei. Si ce infectie a facut jos dupa prima nastere chiar in spital, nici nu vreau sa ma gandesc... smile

Offline

 

#2101 2016-08-05 13:27:37

Lucia
New member
Inregistrat: 2016-04-26
Mesaje: 96

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Eu am născut prima data prin cezariană din motiv de copil ?n poziție necorespunzătoare.
Acum deja nu mai pot alege.
?nsă pentru mine cezariana a fost ok. Eu m-am recuperat f bine si f repede. ?n spital după cezariană am stat doar două nopți...
C?t despre alăptat....
Am alăptat 2 ani și 3 luni și am oprit lactația cu medicamente. Am avut noroc să am lapte.
Despre recoltarea de celule stem ce părere aveți?
Eu am recoltat la primul băiat și voi recolta și acum pe principiul că ambii mei băieți trebuie să beneficieze de aceleași lucruri.
Nu sunt convinsă că ?mi vor folosi vreodată, ?nsă inafara de bani nu pot pierde nimic.

Offline

 

#2102 2016-08-05 14:53:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Daca vrei neaparat, poti naste natural dupa cezariana. O mami care nu mai intra pe forum tocmai a nascut asa. smile
Eu am alaptat 1 an si 11 luni si, cand am ramas insarcinata acum, lactatia nu se oprise inca de tot. lol Chiar imi faceam probleme ca asta e motivul pt. care nu raman insarcinata.
Nu am recoltat celule stem la primul copil.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2103 2016-08-05 16:52:57

Lucia
New member
Inregistrat: 2016-04-26
Mesaje: 96

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Katey a scris:

Daca vrei neaparat, poti naste natural dupa cezariana. O mami care nu mai intra pe forum tocmai a nascut asa. smile
Eu am alaptat 1 an si 11 luni si, cand am ramas insarcinata acum, lactatia nu se oprise inca de tot. lol Chiar imi faceam probleme ca asta e motivul pt. care nu raman insarcinata.
Nu am recoltat celule stem la primul copil.

Sincera sa fiu nu stiu daca doresc sa nasc natural ?n condițiile date. Doar 40% dintre femeile care ?ncearcă să nască natural după cezariană reușesc.
Unul din factorii care determină nereușita este v?rsta, iar eu am 35 de ani.
Plus ca eu am trecut f bine printr-o cezariană. Nu-mi e frică.

Offline

 

#2104 2016-08-05 17:40:31

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

katey? e vorba de A? a nascut deja?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2105 2016-08-05 21:33:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Da, de ea. A nascut inaintea Elenei. Si a reusit asa cum si-a dorit. smile

Ultima oara a fost editat de Katey (2016-08-05 21:34:37)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2106 2016-08-05 22:10:18

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

super. tin minte cat de mult si-a dorit si s-a pregatit prima data pt natural. pacat ca nu mai intra multe fete.
fete, eu va doresc sarcini usoare ca eu sunt in concediu urmatoarele 3 sapt si recuperez timpul pierdut cu puiuta. sa va gasesc sanatoase.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#2107 2016-08-06 06:33:30

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Burtici  wave
Aculary la morfologica ne-a zis ca va fi fetita  big_smile . Acum sa vad la urmatoarea ecografie caci vreau la sfarsit sa verifice sexul, ca sa fiu sigura, pentru ca incep pregatirile.

Papilliion eu cred ca e bine ca fiecare viitoare mamica sa fie bine informata despre nastere si sa decida impreuna cu dr ce ii urmareste sarcina modul cel mai potrivit pt ea de a naste. Apoi sa nu tina cont de parerea celorlalti  smile Ambele nasteri sunt solicitante si epuizante pt viitoarea mama. Eu asa am procedat si a fost super ok pt mine.

Personal fug de cezariana ca de ciuma  lol  nu stiu pe mine ma streseaza doar ideea. Desi la prima nastere travaliul a fost de fix 30 de ore  big_smile   nu regret nimic si as prefera un alt travaliu la fel numai cezariana sa nu fac. Cred ca aici totul tine de frica mea de cutite. Si pentru ca am incredere si in sotul meu ca va fi din nou alaturi de mine in timpul travaliului. La prima nastere si-a facut si el analizele si a intrat in sala de nasteri odata cu mine si a fost permanent acolo sa ma sustina, sa-mi faca masaj etc. Pot spune ca impreuna am adus-o pe lume pe pitica noastra. Moasele doar treceau din cand in cand pe la noi in rezerva sa verifice cum decurg lucrurile si daca suntem ok.

Katey tu cate saptamani ai acum? Cum e cu cea mica? I-ai spus despre burti??  big_smile
Eu am incercat sa-mi pregatesc cat de cat papusa. Burta deja e mare si ea stie ca acolo e bebe. Dar ce inseamna bebe si cum va fi dupa....  nu stiu cat a inteles  smile
Oricum e prezenta la tot ce se intampla legat de sarcina. Participa seara cu tati la facut injectia, ea aduce cele necesare si zice ca dam pastilele la bebe  lol pt ca nu poate pronunta injectia. Apoi cand ma dau cu ulei pe burta trebuie sa-i dau si ei putina crema de-a ei sa se dea si ea pe burta.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2108 2016-08-06 12:38:17

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Madle, 10 sapt am deocamdata. N stie de bebe, e convinsa ca e surioara. lol
Isi doreste de foarte mult timp sa mai facem un bebe.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2109 2016-08-06 15:04:02

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Felicitari pentru fetita, Madle! Sa vina sanatoasa si la termen.

Concediu placut, just!

Fetelor, am si eu o intrebare. Avem voie sa consumam otet in salate? Am papat azi salata cu otet (din acela de Bistrita) si numai dupa mi-a picat fisa ca nu stiu daca e permis sau nu. Sper ca nu am comis vreo prostie sad

Ultima oara a fost editat de aculary (2016-08-06 15:07:02)


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.