homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99-45


#837 2016-05-11 10:43:42

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

fallen_angel, e bine de facut:
complexul torch (aici e inclusa si toxoplasma)
examen de secretie vaginala sa nu ai vreo infectie netratata
eventual si un pap
analize uzuale de sange - hemoleucograma, fibrinogen, vsh

Eu as zice sa schimbi medicul daca nu ti-a recomandat chiar nimic...
Ar fi trebuit sa iti spuna si sa iei acid folic , e foarte bine sa il iei cu cel putin 3 luni inainte de concepere, sau macar sa-ti fi zis sa iti faci analiza pt folati, sa vezi cum stai.
Bafta!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#838 2016-05-11 10:50:46

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Multumesc frumos pt raspunsuri.
De acid folic am citit pe net,iau de un an deja  big_smile. Dr chiar nu mi-a spus nimic,decat ca e totul ok si ma pot apuca de bebe(mi-a scos un chist ovarian luna trecuta).Am auzit zeci de păreri cum ca este un dr super bun,dar eu stiu...

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2016-05-11 10:52:49)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#839 2016-05-11 11:04:04

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Cris ce analiza se face pentru folati?


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#840 2016-05-11 11:15:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Missy, chiar asa se numeste analiza, folati serici
uite aici:

https://www.synevo.ro/folati-serici/

fallen, pt mine un medic bun este cel care isi face meseria cu simt de raspundere, nu unul "renumit". Poate s-a plictisit de meserie daca deja si-a facut un renume... se intampla de multe ori.
Mi se pare inadmisibil sa nu iti recomande nimic el, ca si medic. Daca ai o infectie vaginala ( se intampla adesea, nu e ceva extrem de rar intalnit) ce faci, iei antibiotic in sarcina pt ca el nu ti-a recomandat la timp o simpla analiza? Nu mai zic ca e lege - complexul Torch se face atunci cand planuiesti o sarcina. Daca vine sarcina pe nepusa masa, e altceva... dar daca stii ca vrei, cum sa ignori tot?
Macar Torch si exemenul de secretie sa iti fi dat, nu mai zic de anlizele la sange si alte alea..cum ar fi analizele pt mycoplasma si ureaplasma -sunt infectii greu de tratat in sarcina, si care pot duce la pierderea sarcinii.

Ultima oara a fost editat de cris8 (2016-05-11 11:22:46)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#841 2016-05-11 11:53:40

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Da,asa este.Ai dreptate.Sper sa gasesc alt dr mai bun.Voi face oricum toate analizele inainte,chiar daca dr nu imi recomanda.
Multumesc  puss

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2016-05-11 11:54:22)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2016-05-11 12:15:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Cu placere. puss
E bine sa le faci inainte, sa duci linistita sarcina apoi.
Si bafta, sa vina bebe repede!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#843 2016-05-11 12:18:57

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Mulţumesc,si la tine sa vina repede bebic


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#844 2016-05-11 14:49:33

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Cris, da. Ai mare dreptate. Asa as simti si eu daca as fi insituatia asta. Ca ii e teama sa imi spuna si m-as fi simtit prost. O sa ii spun zilele viitoare.
Azi am patit o chestie naspa. Am sangerat... ceva maroniu si cu 2 cheaguri mici. Nu a fost mult, si nici sange rosu. AM fost la urgente si a spus ca e totul ok. Bebele a crescut si am auzit inima. Cica se poate sa fi fost un hematom, dar acum nu se vede ca as avea hematom.
am repaus la pat si 4 duphaston/zi + no-spa.

Eu nu am facut Torch inainte de sarcina. Dr a spus ca anticorpii oricum nu ii pot schimba...
Am facut analizele de secretie, papanicolau si mycrolasma, ureaplasma si chlamydia. Si am facut si histerosalpingografia....

Offline

 

#845 2016-05-11 16:07:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

pappi, dar nu numai pt anticorpi se fac analizele din Torch, ci si sa vezi daca ai vreuna din bolile respective in prezent, deoarece pot fi asimptomatice. In complexul Torch fiecare analiza are 2 parametri: IgG si IgM. Unul iti spune daca ai avut boala in trecut si in acest caz inseamna ca ai anticorpi, iar celalalt iti indica daca ai boala in acest moment. Cand sarcina nu e planificata, medicul recomanda oricum complexul Torch cat mai curand posibil dupa ce afli de sarcina.
De celelalte pe care le-ai facut, este foarte bine ca ti s-au recomandat, sunt importante.

Iar legat de sangerare, daca nu e rosu, nu-i asa grav. Dar stai cumintica si respecta indicatiile medicului, pt orice eventualitate.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#846 2016-05-11 17:08:20

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Cris, nu stiam toate astea depre Torch. O sa merg si eu sa le fac atunci, cat mai curand. Ori saptamana asta, ori luni, cel tarziu.
Dr meu, ma gandesc ca a avut totusi o logica atunci cand nu mi-a recomandat Torch inainte de sarcina. Si motivul cred ca este ca el stia ca nu voi ramane din prima, si asfel...l-as fi tot refacut la cateva luni ca sa aflu daca am ceva in prezent. big_smile O sa il fac zilele astea. Daca l-as fi facut de la inceput, il faceam in august... pana acum se puteau schimba multe...
Nu stiu... sper sa fie bine pana la urma. Sangerarea nu a fost rosie. Doctorita de azi spune ca totul este ok si ca nu e nimic in neregula cu bebele.
Am incredere ca o sa fie bine, dar recunosc ca azi am tremurat toata ziua...

Offline

 

#847 2016-05-11 19:03:41

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Papi, mie mi-a dat sa fac torch de cand m-am dus si i-am zis ca vreau sa fac bebe.
In mod normal inainte se face si repeti daca nu ai anticorpi.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#848 2016-05-11 19:12:38

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

O sa fac și eu analiza aceea cu folati... ca luna asta am uitat sa iau acid folic.
Pupicei


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#849 2016-05-11 19:52:44

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Katey... atunci nu stiu. Azi mi-a placut mult de doctorita la care am fost...dar nu as schimba dr meu. El se confrunta constant cu femei cu problemele mele. Mi-e teama ca altcineva sa nu stie ce sa faca.. nu stiu.
O sa vad cum abordeaza situatia cand merg in iunie. Daca tot zgarcit in informatii va fi, atunci o sa vad cum fac. Eventual o sa merg la inca un dr simultan. big_smile

Offline

 

#850 2016-05-11 20:14:30

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Papi, zi și mie c?nd făceai injecția cu ovitrelle sau pregnil.... nu mai știu.. c?nd o faceai? cum se face și care e treaba? am fost azi la dr și vrea sa ?mi dea de luna viitoare.


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#851 2016-05-11 21:04:42

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Eu mergeam la eco pt monitorizare de cateva ori pana aproape de ovulatie. Cand ajungea foliculul la 20mm imi facea injectia, si el urma sa se sparga la 24-48 de ore dupa asta si atunci aveam de prestat. Deci ajungea la 22mm.
Injectia se face subcutanat in burta. Nu e dureroasa.

Am facut primele luni pregnyl si in ultima ovitrelle. Al doilea e mai scump de 5 ori fata de primul, dar am inteles de la doctor ca practic sunt acelasi lucru / au acelasi efect. Atata tot ca pregnyl se gaseste cam greu...

La mine am observat ca se spargea inainte de 36 de ore, deci cel mai bine a fost sa prestez dimineata urmatoare dupa ce am facut injectia.

Mult succes Missy!!! Pana la urma ai mai incercat cu tratament de stimulare?

Offline

 

#852 2016-05-11 21:53:17

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Da, a ?ncercat și dr zice luna viitoare sa fac pregnyl sau ovitrelle. tu unde ai găsit pregnyl?


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#853 2016-05-12 06:54:42

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Neața fete frumoase! Va las Cafeluta! ?n sf?rșit soare și frumos! puss


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#854 2016-05-12 08:33:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Neata fete,

Missy, pregnyl sau ovitrelle se face pentru spargerea foliculului. Ambele au acelasi rol, doar pretul difera smile pregnyl se gaseste mai greu.. eu cautam pe site-ul farmaciilor din Bucuresti sa vad daca au, apoi sunam sa fiu sigura ca il au si ma duceam sa il cumpar.
Ti-a descris bine pappi tot, injectia se face cand foliculul ajunge la cca 20 mm.

pupici!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#855 2016-05-12 09:17:32

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-99

Missy eu gaseam la o singura farmacie in Sibiu. E farmacie Polisano si aduceau pt ca cereau mereu doctorii de la Centrul de fertilitate. Altfel se gasea/aducea doar pe comanda. Deci era nasol sa ajungi la folicul de 20 mm si sa nu gasesti Pregnyl. Asa a fost in ultima luna, si atunci am luat Ovitrelle. E chiar mare diferenta de pret: cam 35 lei Pregnyl si 160 lei Ovitrelle.
Vorbeste cu doctorita. Daca te moniorizeaza si vede ca se formeaza foliculul, incearca sa iti dai deja comanda de Pregnyl. Poate iti indica ea o farmacie unde se aduce mai des.

Mult succes! Doamne ajuta sa vina bebele!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.