homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-21


#381 2016-11-14 15:36:30

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna!

Si eu am azi programare si sper la vesti bune.
M-a speriat doc de familie ca fundul uterului e prea jos si in circumferinta am cu 1 cm mai putin decat luna trecuta. sad Ma intreba daca sunt sigura ca misca bebe. Asa ca abia astept sa vedem ce face si daca creste cum trebuie...
Plus ca va trebui s-o intreb ce fac pt. ca este un caz de scarlatina la fetita, la gradi. nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#382 2016-11-14 15:51:34

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey, ecograful e sfant. din experienta mea, eu ma masuram singura acasa si la un moment dat mi-a scazut cu 4 cm...iti dai seama, plansete, isterii, am mers la un control si pitica era cu 2 sapt avansata fata de data sarcinii...m-a scrofalit bine ginecologul ca-mi fac singura rau cu masuratorile si de atunci nu m-am mai masurat. tine si de felul cum e pozitionat bebe, de cantitatea de lichid din momentul masuratorii, de cat de balonata erai tu la masuratoarea anterioara si etc.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#383 2016-11-14 16:00:40

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Just, m-am gandit si eu ca tine si de astea, mai ales ca el a fost mereu cu o saptamana mai mare, inclusiv acum 3 saptamani, la morfologie, dar daca m-a intrebat de doua ori daca sunt sigura ca misca iti dai seama ca m-am panicat. Plus ca e si ea cadru medical...
Am remarcat si eu ca nu mi-a crescut burtica pt. ca inca ma incap pantalonii tongue, dar mi-a crescut mult in lunile 4 si 5 si am zis ca n-o fi bai mare ca stagneaza acum. nustiu

Micuta ta cum e? I-a trecut varicela?


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#384 2016-11-14 16:12:25

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey si pe mine ma speriase medicul de familie. eu aveam 34 de sapt si dupa graficul lor aveam o burta de 26-27 sapt. depinde mult si de cum e pozitionat bebe. eu cred ca medicii de familie ar trebui sa se adreseze altfel gravidelor. parca prea le place sa le faca sa stea cu grija...

Offline

 

#385 2016-11-14 22:53:03

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mamici, am fost la control. Am avut de asteptat vreo ora, dar am stat intinsa in masina, nu in fund pe scaun in sala de asteptare. Bubulinea e bine. Am vazut-o si are falcute hjarta
Nu mi-a zis cat cantareste ca cica e prea aproape de controlul trecut si nu e relevant.

Colul e tot asa. S-a scurtat de la 1.8 pana la 1.65 dar nu e mare diferenta. Nu avem sanse sa se inchida si nici sa se lungeasca.
Doctorul se declara multumit ca am ajuns pana aici 34,4 sapt de la ovulatie.
Urmatorul control e peste 11 zile, in 25.11.
Nu ne da sanse sa ajungem aproape de DPN, si doar spera sa ajungem la 37 sapt...
eu sunt increzatoare. Daca am trecut peste astea 10 zile, mai trecem peste inca 16 si apoi poate inca o saptamana...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2016-11-15 00:32:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna, burtici!

Papi, mie dr mi-a zis la 34s ca am colul ft scurt (sters, parca a spus) si sa nu fac deloc efort, sa ajung macar la 35s (nu-mi dadea sanse de mai mult). Am nascut la 41s4z lol in conditiile in care il ridicam in brate pe baiatul cel mare de mai multe ori pe zi (nu ca as fi fost rebela sa nu ascult de dr, ci pt ca eram singura cu copilul si nu aveam de ales, trebuia sa il pun in scaunul de masa ori sa-l ridic pt diverse).
Mai bine nu te stresa, ai incredere in corpul tau ca stie ce face.

Ralu, bb2? Bafta!!!

Offline

 

#387 2016-11-15 06:31:50

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Anca, multumesc cami-ai scris. Asa-mi place sa citesc de cazurile fericite, ca imi dau sperante si incredere si rabdare.
Tot asa am facut si cand am citit despre uterul bicorn. Pe site-urile de specialitate nu mi se dadeau mari sanse, dar pe forumuri gaseam mamici si exemple ca se poate.

Eu am incredere ca o sa fie bine. Fac tot ce tine de mine ca sa fim ok.

Partea trista e ca raceala mea inceputa acum vreo 2 sapt nu a trecut de tot, si acum parcama intoarce. Asa ca uite cum stau eu la 6 dimineata sa imi fac inhalatii cu apa cu sare, si suflu nasul, in loc sa dorm. Inhalatiile astea taremult ma ajuta, ca imi desfunda nasul. Altfel cand suflu, mi-e teama sa nu creada micuta mea ca vreau sa o dau afara din burtica.

Offline

 

#388 2016-11-15 08:20:26

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey, cum sunteti?. da, I-a trecut varicella, groaznic a fost, dar, cu ajutorul unei doctorite super am reusit de-am evitat spitalizarea


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#389 2016-11-15 09:42:26

Lucia
New member
Inregistrat: 2016-04-26
Mesaje: 96

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

papillion19 a scris:

Mamici, am fost la control. Am avut de asteptat vreo ora, dar am stat intinsa in masina, nu in fund pe scaun in sala de asteptare. Bubulinea e bine. Am vazut-o si are falcute hjarta
Nu mi-a zis cat cantareste ca cica e prea aproape de controlul trecut si nu e relevant.

Colul e tot asa. S-a scurtat de la 1.8 pana la 1.65 dar nu e mare diferenta. Nu avem sanse sa se inchida si nici sa se lungeasca.
Doctorul se declara multumit ca am ajuns pana aici 34,4 sapt de la ovulatie.
Urmatorul control e peste 11 zile, in 25.11.
Nu ne da sanse sa ajungem aproape de DPN, si doar spera sa ajungem la 37 sapt...
eu sunt increzatoare. Daca am trecut peste astea 10 zile, mai trecem peste inca 16 si apoi poate inca o saptamana...

Super papi
Îți doresc să ajungi cat mai aproape de termen.
Stai cumintica.
puss

Offline

 

#390 2016-11-15 10:47:13

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna fetelor!

Am facut un test ieri si a iesit pozitiv,astazi am mai facut unul si era tot pozitiv,dar a 2 a linie nu se vede chiar la fel de bine ca si la testul de ieri(nu e mare diferenta,dar este totusi).Nu ar fi trebuit sa se vada si mai bine astazi?E cazul sa ma panichez?eventual sa iau utrogestan?
Nu am sangerat,dar am avut ieri dureri de burta ca la menstra.
Multumesc!


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#391 2016-11-15 11:53:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna!

Suntem binisor, Just. Adica bebe e tot cu o saptamana mai mare deci nu se pune problema de retard de crestere. Insa pe doc o ingrijoreaza ca are dubla circulara de cordon, a zis sa fiu atenta la miscari. Mai mult nu putem face acum pt. ca e prea mic, daca ar fi avut macar 37s, il scotea. nustiu
Si lichid pare sa fie cam putin.
Iar chestia cu fundul uterin e din cauza ca uterul e transvers si orientat spre spate, asa sta bebe.

Ma bucur ca ati scapat de varicela. smile

Papi, tinem pumnii sa ajungeti cat mai departe! smile Fetita mea e nascuta la 35 fix, ti-am spus.

Fallen, e aceeasi marca de test? Ambele facute cu prima urina?
Dureri de burta e posibil sa tot ai in primul trimestru, poti lua No Spa. Daca nu ai sangerari si nu ai avut sarcini pierdute in trecut, nu cred ca e cazul sa iei progesteron, nu stiu ce sa zic. Eu nu am luat la niciuna dintre sarcini.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#392 2016-11-15 12:17:07

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey sa fie bine. nu stiu cum e cu dubla circular. la simpla stiu ca se poate desface. dar totodata stiu copii nascuti fara problem cu tripla circular. la transversal o sa simti miscarile un pic mai altfel. stai calma si va fi bine.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#393 2016-11-15 12:28:38

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, felicitari!!! Incearca sa fie aceeasi marca la test si tot prim aurina de dimineata. Sau mai bine fa beta HCG si stii o treaba. smile
Eu am luat peogesteron din prima zi dupa ovulatie, si continui sa iau si acum.

Just, bine ca ati scapat de varicela!!

Katey, ma bucur ca sunteti bine si ca bb e mai mare. Nu ma pricep la circulara de cordon, dar banuiesc ca impune cezariana.
Important e sa fiti bine si sa miste bb asa cum trebuie.

Lucia, multu. Voi ce faceti? Cum sunteti?

Offline

 

#394 2016-11-15 12:41:33

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc papi big_smile
Am facut aceiasi marca de test si cu prima urina de dimineata.
As lua si eu progesteron, dar mi-e sa nu fac ceva rau disperat

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2016-11-15 12:43:02)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#395 2016-11-15 13:45:06

AlexTome
Full member
Inregistrat: 2016-04-11
Mesaje: 146

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fete, eu am de vreo jum de ora niste dureri foarte jos. Initial bebelina foarte agitata, ma tot intepa jos, acum simt ca o presiune cu dureri acute din cand in cand si dureri de spate... Avem 37s6z, ar trebui sa plec la spital? Multumesc!

Offline

 

#396 2016-11-15 13:49:20

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

da, ppleaca


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#397 2016-11-15 14:00:43

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen, progesteronul nu face rau. Eu zic sa il iei pana ajungi la doctor. Si apoi iti va spune dr daca sa continui cu el sau nu.

Alex, mult succes. Sa ne tii la curent si pe noi.

Pupici

Offline

 

#398 2016-11-15 15:59:12

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Just, teoretic, si la dubla se poate desface mai ales ca e inca mic si are loc. Si N s-a nascut cu circulara de cordon.

Papi, oricum fac cezariana pt. ca am facut si prima data. Chiar daca nu se impune, nu ma tenteaza sa incerc nvdc. tongue

Fallen, poate n-a fost urina la fel de concentrata, nu e motiv de panica. smile

Alex  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#399 2016-11-15 17:48:03

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mult succes, Alex! sa fie totusi bine.

Fallen, durerile de burta, de intensitate nu foarte mare sunt normale la inceput. Eu nu vad rostul progesteronului daca nu ai spotting sau secretie maronie. Eu nu am luat pentru ca m-am bazat pe principul acesta dar nici doctorita nu mi-a recomandat, dar tu faci mai bine cum te simti impacata.

Katey, imi pare rau de dubla circulara. Oricum sa stii ca se poate desface ca are bebe inca loc suficient. La mine la 30 avea circulara si la 32 nu o mai avea.

Papi, ma bucur din suflet ca tu si bucalata sunteti bine. Tin pumnii sa fiti bine pana la capat!

Noi maine il vedem be bombonel. De abia astept. ? ???


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.