homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-22


#400 2016-11-15 18:45:38

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc fetelor smile . Pana la urma nu voi lua progesteron daca nu este nevoie.
Am programare la eco in 24 luna asta, ultima menstra am avut-o in 15 oct. E prea devreme pt a-i auzi inimioara, nu?


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 



#401 2016-11-15 20:41:47

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Da, e cam devreme...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#402 2016-11-15 20:58:53

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna mamici si burtici smile

Noi suntem bine, creste burtica incet . Voiam sa va intreb cand erati in primul trimestru ati calatorit drum lung ?
Noi avem de parcurs luna urmatoare drumul Franta-Romania,si as avea nevoie de niste sfaturi,experiente, daca totul este in regula .

Multumesc si seara frumoasa puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#403 2016-11-15 22:32:03

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Alexandra, eu am fost cu avionul, zbor de 2 ore.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#404 2016-11-15 22:38:56

AlexTome
Full member
Inregistrat: 2016-04-11
Mesaje: 146

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fete, am fost la spital. Contractii dese am si acum, col scurtat la 2.53. Momentan nu sunt in travaliu desi persista durerile o data la cateva minute. A zis ca pot intra oricand in travaliu, asa ca acum asteptam sa se rupa apa lol
Va pup!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2016-11-16 11:07:17

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Neata. Noi am fost la control. Bebe e bine, a fost ft activ, de abia a putut doctorita sa faca masuratorile. Are 3,036 gr, iar placenta a imbatranit. E de gradul 2/3 deja. De col nu stiu nimic pentru ca nu mi-a facut control pe masa. In schimb am facut testul non stres. A iesit ok si el. Urmatorul control va fi pe 28 noiembrie, iar pe 6 va fi marea intalnire ? ??? , asta daca nu va vrea el sa vina mai devreme, eu sper sa stea cuminte pana atunci.


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

#406 2016-11-16 12:19:02

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna!

Alex, nastere usoara!

Aculary, ti-l aduce Mos Nicolae. tongue


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#407 2016-11-16 12:22:55

AlexTome
Full member
Inregistrat: 2016-04-11
Mesaje: 146

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Neata! Multumesc! Inca am contractii neregulate, dar dureroase. Incerc sa mai fac una, alta prin casa sa las totul aranjat. Sotul vrea sa mai dureze o saptamana lol dar eu cred ca vom tine bebelina in brate, in curand!
gravida

Offline

 

#408 2016-11-16 13:43:08

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Alex nu vreau sa te dezamagesc, dar o verisoara a avut contractii dureroase de la 36 de s si a nascut la 40. Poate mai sta bebelina ta un pic.

Katey, da, e cel mai frumos cadou hjarta


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

#409 2016-11-16 14:41:32

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Alexandra, eu am fost la 10-12 saptamani in Franta. Am facut 2,5 ore cu masina, 2 cu avionul si inca 4 cu masina intr-o zi. Am rezistat dar a fost obositor tare.

Aculary, ce dragut ca vi-l aduce Mosu pe bebe mic.
Sincer, si eu imi doresc sa o aduca Mosu si sa nu se grabeasca buburuza mea.

Alex, bine ca sunteti ok. Bebe va veni cand va fi pregatita. Poate mai sta cateva zile...

Offline

 

#410 2016-11-16 15:09:26

aculary
Sr. member
Inregistrat: 2012-02-04
Mesaje: 1186

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Alexandra, eu am calatorit cu masina 2000 de km tot din Vest pana in Ro. La mine a fost... de neuitat. Dar asta pt ca aveam 8 saptamani si vomitam foarte rau. Daca nu erau varasturile ar fi fost ok. Nasol rau a fost cand am dat de serpentinele din tara. Atunci pur si simplu am varsat non stop.
Eu am avut o perna mare si pufoasa cu mine si am incercat sa dorm cat mai mult.

Papi, ai eu asa am un sentiment puternic ca o sa nastem in aceeasi perioada, nu stiu de ce.

Ultima oara a fost editat de aculary (2016-11-16 15:09:48)


Mami de bebe N mult iubit! 💙💙💙

Offline

 

#411 2016-11-16 16:03:23

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc fetelor , si noi suntem la etapa cu varsaturi si greturi. Ne vom opri din 3 in 3h si vom ramane sa dormim undeva noaptea ca sa nu fie dintr-o bucata drumul.. Speram sa fie bine.smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#412 2016-11-17 15:04:54

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

aculary a scris:

Papi, ai eu asa am un sentiment puternic ca o sa nastem in aceeasi perioada, nu stiu de ce.

Sa te auda Doamne-Doamne!!!! Tare fericita o sa fiu!!!  majoreta  bebic

Offline

 

#413 2016-11-18 14:34:13

oana_mihaela
New member
Inregistrat: 2015-10-12
Mesaje: 83

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna fetele

hai ca nu am mai intrat de mult ca am fost intr-o mare agitatie ... pana la urma s-a nascut pitica mea prin cezariana pe 03.11 ... am avut ceva complicatii a avut si ea nevoie sa stea la oxigen si eu am stat aproape 3 zile la terapie intensiva ... pana la urma am ajuns si noi acasa si suntem bine din pacate eu nu prea am lapte asa ca am trecut pe formula ...
voi ce mai faceti ?
papi cum stai cu consemnul la pat ca am citit ca te-a pedepsit sa stai cumintica ?

Offline

 

#414 2016-11-18 14:38:23

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Oana, felicitari. si sanatate. ai nascut premature de a ajuns pitica la oxygen? a mea numai cu formula a crescut si e crescuta frumos. sa fie sanatoasa si tu pe langa ea, restul nu conteaza


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#415 2016-11-18 15:43:34

papillion19
Full member
Inregistrat: 2015-11-17
Mesaje: 573

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Oana, felicitari pt pitica ta!!! Sa fie sanatoasa si sa va aduca nuuumai implinri si fericire si iubire in casa!!!

Imi pare rau ca ati avut complicatii. sad Ce s-a intamplat? La cate saptamani ai nascut?
Incearca sa ii dai oricat laptic vine de la tine. Stresul si problemele de la inceput sigur au facut rau pt scretia de lapte, dar se poate recupera. Pt bebe lapticul tau e cel mai bun.

Noi suntem bine. Cumintele la pat. Stau toata ziua. Sunt anchilozata deja. Noaptea am carcei si la fund. Ziua mai lucrez de pe laptop cate putin.... in rest doar stam, si ni se fac de toate.....

Offline

 

#416 2016-11-18 16:25:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Buna!

Oana, felicitari pentru micuta!

Daca ai fb, cere sa intrii pe grupul Alapteaza!, fetele de acolo te pot ajuta cu info utile. Asta daca iti doresti sa alaptezi, daca nu, fa cum crezi ca e mai bine pentru voi. smile

Ultima oara a fost editat de Katey (2016-11-18 16:25:42)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#417 2016-11-19 00:21:44

Lucia
New member
Inregistrat: 2016-04-26
Mesaje: 96

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Salutare fetele
Oana si eu am avut ceva probleme în timpul cezarienei însă totul a fost ok în final.
Practic pe masa de operație mi- a scăzut brusc tensiunea la 6. Eu am primit efedrină iar copilul a trebuit să fie scos foarte repede.
În final totul a fost ok.
Acum bebelușul are icter prelungit.
I-am făcut analize să vedem cat e bilirubina, probele hepatice si grupul sanguin.
Probele hepatice sunt ok insa bilirubina este mare.
În final icterul nostru prelungit este dat de incompatibilitatea de grup sanguin. Noroc că avem același rh. Dacă era incompatibilitate de rh era mai nasol.
Laptele matern întreține icterul Dar mergem mai departe cu alăptatul si luam hepatoprotector( hepaid) pentru încă 6 săptămâni de acum încolo iar peste 2 luni repetăm analizele.
Mă bucur că sunt vesti bune despre burtici.

Offline

 

#418 2016-11-21 12:03:25

oana_mihaela
New member
Inregistrat: 2015-10-12
Mesaje: 83

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

just_me29 a scris:

Oana, felicitari. si sanatate. ai nascut premature de a ajuns pitica la oxygen? a mea numai cu formula a crescut si e crescuta frumos. sa fie sanatoasa si tu pe langa ea, restul nu conteaza

nu am nascut la 39 sapt ... dar placenta mea imbatranise foarte devreme si pitica mea nu mai crestea deloc ... abia daca lua 200g pe luna ... s la nastere a scancit in termenii lor si a avut nevoie de oxigen ...

papi de alaptat ii mai dau si san dar nu prea mai am lapte deloc dar o mai pun eu ca se simte bine la san si e si foarte haioasa cum cauta ea sanul cu gurita ei smile

katey multumesc chiar o sa intru sa vad ...

Lucia a scris:

Salutare fetele
Oana si eu am avut ceva probleme în timpul cezarienei însă totul a fost ok în final.
Practic pe masa de operație mi- a scăzut brusc tensiunea la 6. Eu am primit efedrină iar copilul a trebuit să fie scos foarte repede.
În final totul a fost ok.
Acum bebelușul are icter prelungit.
I-am făcut analize să vedem cat e bilirubina, probele hepatice si grupul sanguin.
Probele hepatice sunt ok insa bilirubina este mare.
În final icterul nostru prelungit este dat de incompatibilitatea de grup sanguin. Noroc că avem același rh. Dacă era incompatibilitate de rh era mai nasol.
Laptele matern întreține icterul Dar mergem mai departe cu alăptatul si luam hepatoprotector( hepaid) pentru încă 6 săptămâni de acum încolo iar peste 2 luni repetăm analizele.
Mă bucur că sunt vesti bune despre burtici.

da eu am ceva probleme cu coagularea sangelui si pe masa de operatie am sangerat destul de mult ... a mea nu a facut icter sau a avut o forma foarte usoara n-am inteles foarte bine ... oricum am avut bafta la spital de o neonatoloaga care parerea mea ca nu prea avea nici o treaba cu meseria ... pitica mea s-a nascut cu aceeasi grupa sanguina si acelas rh ca si mine banuiesc ca e ok ?

singura problema e ca din cauza cum a stat e in burtica cu un piciorus ... labuta la piciorul stange e indreptata spre exterior si la o luna mergem sa vedem ce trebuie facut ... am inteles ca ii pun in niste atele sau gips ceva de genul sad

multumesc frumos pt urari si bafta pentru urmatoarele mamici smile

Ultima oara a fost editat de oana_mihaela (2016-11-21 12:07:50)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.